پرسشنامه‌ها

تست شخصیت شناسی مایرز بریگز

امتیاز

 تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز (MBTI) چگونه کار می‌کند؟ آیا نتایج تست شخصیت شناسی MBTI قابل اعتماد است و در چه زمینه هایی اطلاعات به فرد آزمون شونده می دهد؟

آیا تا به حال شنیده‌اید که شخصی خودش را به عنوان یک INTJ یا یک ESTP توصیف کند و برایتان سؤال شده باشد این حروفی که مرموز به نظر می‌رسند چه معنایی می‌توانند داشته باشند؟ آنچه این افراد به آن اشاره می‌کنند تیپ شخصیتی آن‌ها بر اساس تست شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز (MBTI) است.

تست شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز یک فهرست سنجش فردی است که برای شناسایی تیپ شخصیتی، نقاط قوت و ترجیحات یک فرد از جمله علاقه های شغلی طراحی شده است. این پرسش‌نامه توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز، بر اساس کار آن‌ها با نظریه تیپ‌های شخصیتی کارل یونگ ایجاد شده است.

امروزه، تست شخصیت‌شناسی MBTI یا تست خودشناسی یکی از پرکاربردترین ابزارهای روانشناسی در جهان است. از این تست بعنوان تست ازدواج نیز استفاده می شود.

در ادامه به نحوه ایجاد تیپ‌های شخصیتی مایرز بریگز، معرفی ۱۶ تیپ شخصیتی MBTI و نحوه عملکرد این سیستم تایپ شخصیتی می‌پردازیم.

نحوه ایجاد تست شخصیت شناسی MBTI

هم مایرز و هم بریگز مجذوب نظریه یونگ در مورد انواع تیپ‌های شخصیتی روانشناختی شدند و به این پی بردند که این نظریه می‌تواند کاربردهایی در دنیای واقعی داشته باشد. در طول جنگ جهانی دوم، آن‌ها شروع به تحقیق و توسعه شاخصی کردند که بتوان از آن برای درک تفاوت‌های فردی استفاده کرد.

مایرز و بریگز باور داشتند که با کمک به مردم برای درک خود، می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا مشاغلی را انتخاب کنند که به بهترین شکل با تیپ‌های شخصیتی‌شان سازگار است و همینطور بتوانند آن‌ها را به سمت زندگی سالم‌تر و شادتری راهنمایی کنند.

مایرز اولین نسخه دست‌نویس تست را در دهه ۱۹۴۰ ایجاد کرد و بعد هردو زن شروع به آزمایش ارزیابی آن روی دوستان و خانواده خود کردند. آن‌ها به پیشرفت کامل این ابزار تا دو دهه بعد ادامه دادند.

 مروری بر آزمون تست شخصیت مایرز بریگز

بر اساس پاسخ به سؤالات این تست، افراد دارای یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی هستند. هدف تست شخصیت MBTI این است که به پاسخ‌دهندگان این امکان را بدهد که در آینده بتوانند شخصیت‌های خود را بر اساس علایق، مواردی که به آن‌ها علاقه‌ ندارند، نقاط قوت، نقاط ضعف، ترجیحات شغلی احتمالی و سازگاری با افراد دیگر کشف و درک کنند.

هیچ تیپ شخصیتی «بهترین» یا «بهتر» از دیگری نیست. این ابزاری نیست که برای جستجوی اختلال در عملکرد یا غیرعادی بودن طراحی شده باشد. در عوض، هدف آن صرفاً کمک به شما برای یادگیری بیشتر در مورد خودتان است. پرسش‌نامه این تست از چهار مقیاس مختلف تشکیل شده است.

برونگرایی (E) و درونگرایی (I)

دوگانگی بین برونگرایی و درونگرایی برای اولین بار توسط یونگ در نظریه تیپ‌های شخصیتی‌اش، به عنوان راهی برای توصیف چگونگی واکنش و تعامل افراد با جهان اطرافشان مورد بررسی قرار گرفت. در حالی که این اصطلاحات برای اکثر مردم آشنا هستند، روش استفاده از آن‌ها در MBTI تا حدودی با استفاده رایج آن‌ها متفاوت است.

برونگراها «به سمت بیرون» هستند و تمایل دارند که عمل‌گرا باشند، از تعاملات اجتماعی مکرر لذت ببرند و پس از گذراندن وقت با افراد دیگر احساس کنند که انرژی بیشتری دارند.

درونگراها «به سمت درون» هستند و تمایل دارند که فکرمحور باشند، از تعاملات اجتماعی عمیق و معنادار لذت ببرند و پس از گذراندن وقت خود به تنهایی احساس کنند که انرژی خود را دوباره به دست آورده‌اند.

همه ما تا حدودی برونگرایی و درونگرایی را نشان می‌دهیم، اما بیشتر ما تمایل داریم که به‌طور کلی در یکی از آن‌ها برتر باشیم.

حسی (S) و شهودی (N)

این مقیاس شامل بررسی نحوه جمع‌آوری اطلاعات از دنیای اطراف افراد است. درست مثل برونگرایی و درونگرایی، همه افراد بسته به موقعیت، زمانی را صرف حسی بودن و شهودی بودن می‌کنند. طبق MBTI، افراد تمایل دارند که به یکی از این دو ویژگی تسلط داشته باشند.

افرادی که حسی بودن را ترجیح می‌دهند تمایل دارند توجه زیادی به واقعیت، به‌ویژه به آنچه که می‌توانند از حواس خود یاد بگیرند، داشته باشند. آن‌ها تمایل دارند روی حقایق و جزئیات تمرکز کنند و از تجربه عملی لذت ببرند.

افرادی که شهودی بودن را ترجیح می‌دهند توجه بیشتری به مسائلی مانند الگوها و بینش مسائل دارند. آن‌ها از تفکر در مورد احتمالات، تصور آینده و نظریه‌های انتزاعی لذت می‌برند.

منطقی (T) و احساسی (F)

این مقیاس بر چگونگی تصمیم‌گیری افراد بر اساس اطلاعاتی که از عملکردهای حسی یا شهودی خود جمع کرده‌اند تمرکز می‌کند.

افرادی که تفکر را ترجیح می‌دهند، تأکید بیشتری بر واقعیت‌ها و داده‌های عینی دارند. آن‌ها تمایل دارند هنگام سنجش یک تصمیم، سازگار، منطقی و غیرشخصی باشند. تصمیم گیری در این افراد بر اساس منطق و تفکر است.

کسانی که احساس را ترجیح می‌دهند به احتمال زیاد هنگام رسیدن به نتیجه، افراد و احساسات را در نظر می‌گیرند. مبنای تصمیم گیری در این افراد بر اساس احساس و عاطفه می باشد.

قضاوتی (J) و ادراکی (P)

این مقیاس نهایی شامل نحوه برخورد افراد با دنیای بیرون است. کسانی که به قضاوت تمایل دارند ساختار و تصمیمات محکم را ترجیح می‌دهند.

افرادی که به درک تمایل دارند صریح‌تر، انعطاف‌پذیرتر و سازگارتر هستند. این دو گرایش با مقیاس‌های ذکر شده دیگر در ارتباط هستند.

به یاد داشته باشید که همه افراد حداقل مدتی را صرف فعالیت‌های برونگرا می‌کنند. مقیاس قضاوت و درک به توصیف این مسئله کمک می‌کند که آیا شما هنگام دریافت اطلاعات جدید (حسی و شهودی) یا هنگام تصمیم‌گیری (منطقی و احساسی) مانند یک برونگرا رفتار می‌کنید یا نه.

تیپ‌های شخصیتی MBTI

در نهایت هر تیپ شخصیتی با کد چهار حرفی خود ذکر می‌شود:

 • ISTJ – تدارکاتچی: افراد عمل‌گرا و واقع‌اندیش، کسانی که در قابل اعتماد بودنشان جای شکی نیست.
 • ISTP – چیره‌دست: آزمایش‌کنندگانی جسور و عمل‌گرا، استادان همه نوع ابزار.
 • ISFJ – مدافع: محافظانی بسیار متعهد و گرم، همیشه آماده دفاع از عزیزان خود هستند.
 • ISFP – ماجراجو: هنرمندانی انعطاف‌پذیر و جذاب، همیشه آماده کشف و تجربه چیزهای جدید هستند.
 • INFJ – حامی: کمال‌گرایانی ساکت و پر رمز و راز، در عین حال بسیار الهام‌بخش و خستگی‌ناپذیر.
 • INFP – میانجی: افراد شاعرمسلک، مهربان و نوع‌دوست، همیشه مشتاق کمک به هدفی خوب هستند.
 • INTJ – معمار: متفکران دارای تخیل و استراتژی که برای همه چیز برنامه دارند.
 • INTP – منطق‌دان: مخترعان نوآور که عطش سیری‌ناپذیر برای دانش دارند.
 • ESTP – کارآفرین: افرادی هوشمند، پرانرژی و بسیار اهل درک که واقعاً از زندگی کردن حاشیه لذت می‌برند.
 • ESTJ – مجری: مدیران عالی، بی‌نظیر در مدیریت امور – یا مردم.
 • ESFP – سرگرم‌کننده: افراد خودانگیخته، پرانرژی و مشتاق – زندگی کردن در اطراف آن‌ها هرگز کسل‌کننده نیست.
 • ESFJ – سفیر: افرادی فوق‌العاده مراعاتگر، اجتماعی و محبوب، همیشه مشتاق کمک کردن هستند.
 • ENFP – پیکارگر: روح‌های آزاد مشتاق، خلاق و خوش‌مشرب که همیشه می‌توانند دلیلی برای لبخند پیدا کنند.
 • ENFJ – قهرمان: رهبران کاریزماتیک و الهام‌بخش، قادر هستند شنوندگان خود را هیپنوتیزم کنند.
 • ENTP – مجادله‌گر: متفکران هوشمند و کنجکاو که نمی‌توانند در برابر وسوسه چالش فکری مقاومت کنند.
 • ENTJ – فرمانده: رهبران جسور، دارای تخیل و اراده قوی که همیشه راه حلی را پیدا می‌کنند – یا حتی می‌سازند.

شرکت در تست شخصیت‌ شناسی MBTI می‌تواند بینش زیادی در مورد شخصیت شما ارائه دهد و احتمالاً به همین دلیل است که این ابزار بسیار محبوب شده است. حتی بدون شرکت در پرسش‌نامه رسمی، شما به احتمال زیاد می‌توانید بلافاصله برخی از این ویژگی‌ها را در خودتان تشخیص دهید.

طبق گفته بنیاد مایرز و بریگز، مهم است به یاد داشته باشید که همه انواع تیپ‌های شخصیتی برابر هستند و هر نوع دارای ارزش است.

به عنوان مثال، هنگام کار در موقعیت‌های گروهی مدرسه یا در محل کار، شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می‌تواند بسیار مفید باشد.

هنگامی که در حال کار برای تکمیل یک پروژه با سایر اعضای یک گروه هستید، ممکن است متوجه شوید که اعضای خاصی از گروه در انجام اقدامات خاصی ماهر و با استعداد هستند.

با شناخت این تفاوت‌ها، یک گروه بهتر می‌تواند وظایف خود را تعیین کند و اعضای آن برای دستیابی به اهداف خود با یکدیگر همکاری کنند.

چگونه تست شخصیت شناسی MBTI با سایر ابزارها متفاوت است؟

MBTI تنها یک رویکرد برای تایپ شخصیتی است. تایپ شخصیتی به سیستم‌هایی مربوط می‌شود که افراد را بر اساس ویژگی‌ها، تمایل‌ها و سایر مشخصاتشان دسته‌بندی می‌کنند. انواع دیگر تست‌های شخصیتی رایج عبارتند از:

 • انیاگرام شخصیت
 • تست پنج زبان عشق
 • تست پنج عاملی شخصیت بیگ فایو (تست نئو)
 • تست شخصیت‌شناسی دیسک (DISC)
 • تست شخصیت ۱۶ عاملی کتل (16PF)

با این حال، تست شخصیت‌ شناسی MBTI در برخی موارد مهم با تست‌های شخصیتی دیگر متفاوت است. اول، MBTI واقعاً یک «تست» نیست. چرا که در آن هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد و یک نوع شخصیتی آن بهتر از هر نوع دیگری نیست. هدف این تست ارزیابی سلامت روان یا ارائه هر نوع تشخیصی نیست.

همچنین، در این تست برخلاف بسیاری از ارزیابی‌ها و روانشناختی‌های دیگر، نتایج شما با هیچ معیاری مقایسه نمی‌شود. هدف این ابزار به جای نگاه کردن به امتیاز شما در مقایسه با نتایج دیگران، ارائه اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منحصر‌به‌فرد شما است.

پایایی و روایی تست شخصیت شناسی MBTI

طبق گفته بنیاد مایرز و بریگز، MBTI استاندارهای قابل قبولی از پایایی و روایی را برآورده می‌کند. وب‌سایت رسمی این آزمون نشان می‌دهد که دارای دقت ۹۰ درصدی و رتبه‌بندی پایایی تست مجدد است.

یک مطالعه نشان داد در حالی که مقیاس تست، سازگاری درونی قوی و پایایی تست مجدد را نشان می‌دهد، اختلافاتی در آن مشاهده شد.

مطالعات دیگر نشان می‌دهد که پایایی و روایی این تست به اندازه کافی نشان داده نشده است. به عنوان مثال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که در بین بسیاری از مردم، زمانی که آن‌ها بعداً مجدداً در آزمون شرکت می‌کنند، نتایج متفاوتی دریافت می‌کنند و این آزمون پیش‌بینی خوبی برای موفقیت در مشاغل مختلف نیست.

خلاصه

در حالی که تست شخصیت شناسی MBTI همچنان یک ارزیابی عمومی است، شواهد کافی برای اعتبار علمی آن وجود ندارد که استفاده از آن را به عنوان یک ابزار راهنمایی شخصیتی یا شغلی توصیه کند.

MBTI در امروزه

از آنجایی که استفاده از تست MBTI نسبتاً آسان است، امروزه به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای روانشناختی تبدیل شده است. تقریباً دو میلیون از بزرگسالان ایالات متحده هر سال در این تست شرکت می‌کنند.

در حالی که نسخه‌های زیادی از MBTI به صورت آنلاین موجود است، باید توجه داشت که هر یک از پرسش‌نامه‌های غیررسمی که ممکن است در اینترنت پیدا کنید، فقط مقدار اطلاعات حدودی از تست واقعی آن هستند.

MBTI واقعی باید توسط یک متخصص آموزش دیده و واجد شرایط انجام شود که شامل پیگیری نتایج است.

نسخه فعلی تست MBTI شامل ۹۳ سؤال با انتخاب اجباری در نسخه آمریکای شمالی و ۸۸ سؤال با انتخاب اجباری در نسخه اروپایی آن است. برای هر سؤال، دو گزینه مختلف وجود دارد که پاسخ‌دهنده باید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کند.

برای انجام تست فوق بر روی لینک زیر کلیک کنید.

تست های روانشناسی

 

منبع:

https://www.verywellmind.com/the-myers-briggs-type-indicator-2795583

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا