روانشناسی

۲۰ بیماری شایع سالمندان

امتیاز

بیماریهای شایع سالمندان

20 مورد از شایع‌ترین بیماری‌ها که افراد مسن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد

حدود 26 میلیون نفر در بریتانیا حداقل یک بیماری طولانی‌مدت دارند. این مورد شامل تقریباً 50٪ از افراد 65-74 ساله و تقریباً دو سوم افراد بالای 85 سال است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که تا سال 2030، حدود هفت میلیون سالمند حداقل یک بیماری یا مشکل سلامتی طولانی‌مدت خواهند داشت.

زمین خوردن یک دلیل خاص برای نگرانی در دوران سالمندی است. حتی در طول همه‌گیری کرونا، بازهم زمین خوردن همچنان عامل اصلی بستری شدن در اورژانس‌های بیمارستان برای افراد مسن بوده است. زمین خوردن می‌تواند تأثیر جدی بر سلامتی طولانی مدت داشته باشد، به ویژه برای کسانی که از یک بیماری پزشکی رنج می‌برند.

مشکلات پزشکی رایج در افراد مسن

پیشرفت در مراقبت‌های بهداشتی به مردم کمک کرده است که بیشتر از همیشه زندگی کنند. در نتیجه، شرایط پزشکی به یکی از جنبه‌های رایج زندگی سالمندان تبدیل شده است. خوشبختانه، حمایت بیشتر از همیشه برای افرادی که با شایع‌ترین شرایط بهداشتی زندگی می‌کنند نیز وجود دارد.

برای همه ما مهم است که شایع‌ترین شرایط پزشکی را درک کنیم تا بتوانیم علائم را تشخیص دهیم و در صورت نیاز از کمک پزشکی دریافت کنیم. علاوه بر این، ما باید بدانیم که چگونه از بیماری‌های رایج پیشگیری کنیم و چگونه با آنها زندگی کنیم و کنار بیاییم.

در اینجا مقاله‌ی ما در مورد شایع‌ترین شرایط پزشکی است که افراد مسن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

۱. آرتریت

آرتریت یکی از بیماریهای شایع سالمندان است که 10 میلیون نفر در بریتانیا به آن مبتلا هستند. آرتریت باعث درد و التهاب مفاصل می‌شود که می‌تواند حرکت فرد مسن را محدود کند.

دو نوع رایج آرتریت وجود دارد: استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید. در میان افراد مسن، استئوآرتریت یا آرتروز شایع‌تر است. این به این دلیل است که آرتروز ناشی از ساییدگی و پارگی است. به هر حال، هرچه سن بیشتر باشد، یعنی بیشتر از مفاصل خود استفاده کرده‌ایم. حدود هشت میلیون نفر در بریتانیا به این نوع آرتریت مبتلا هستند. در مقابل، آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی به پوشش مفاصل حمله می‌کند.

علائم آرتریت

علائم آرتریت عبارتند از:

 • درد، حساسیت و سفتی مفاصل.
 • حرکت محدود.
 • التهاب در داخل و اطراف مفاصل.

در صورت ابتلا به آرتریت، خطر زمین خوردن افزایش می‌یابد. بنابراین، افراد مبتلا به مشکلات پزشکی مانند آرتریت (به ویژه کسانی که تنها زندگی می‌کنند) باید اطمینان حاصل کنند که در صورت نیاز همیشه می‌توانند برای کمک تماس بگیرند.

۲. آسم

آسم زمانی اتفاق می‌افتد که راه‌های هوایی بدن نسبت به آلرژی‌زاها حساس باشد و ملتهب شود. این التهاب می‌تواند یک حمله آسم دردناک و ترسناک ایجاد کند که باعث سفت شدن و باریک شدن ماهیچه‌های راه هوایی و سخت شدن تنفس می‌شود. اکثر افراد می‌توانند آسم خود را با داروی مناسب به طور بسیار موثر مدیریت کنند. با این حال، آسم بدون کنترل می‌تواند کشنده باشد. به طور متوسط روزانه 3 نفر در اثر حمله آسم در بریتانیا جان خود را از دست می‌دهند.

علائم آسم

علائم آسم عبارتند از:

 • سرفه کردن
 • احساس سفتی در قفسه سینه.
 • تنگی نفس

افراد مسن مستعد ابتلا به آسم هستند و به خصوص در ماه‌های زمستان باید مراقب علائم آن باشند. آسم می‌تواند در طول و بعد از سرماخوردگی یا آنفولانزا بدتر شود.

۳. نابینایی

علت اصلی نابینایی دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) است که بیش از 600000 نفر را در بریتانیا تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. AMD زمانی اتفاق می‌افتد که رسوبات روی ماکولا (ناحیه کوچکی در مرکز شبکیه) ایجاد می‌شود. AMD همچنین می‌تواند ناشی از رگ‌های خونی غیرطبیعی در زیر ماکولا باشد.

سایر شرایط پزشکی نیز می‌تواند باعث کاهش بینایی شود؛ مانند گلوکوم و دیابت. دیابت به شبکیه آسیب می‌رساند و منجر به ازدست دادن بینایی می‌شود. درمان ازدست دادن بینایی بسته به علت آن متفاوت است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عمل جراحی آب مروارید.
 • قطره چشم
 • جراحی لیزر.

تشخیص زودهنگام نابینایی بالقوه حیاتی است، بنابراین لطفاً در صورت مشاهده هرگونه تغییر در بینایی خود به پزشک مراجعه کنید. البته، همه ما باید به طور منظم آزمایش‌های چشمی داشته باشیم تا از سلامت بینایی خود اطمینان حاصل کنیم. NHS توصیه می‌کند که افراد حداقل هر دو سال یک بار آزمایش چشم انجام دهند.

۴. سرطان

آیا می‌دانستید از هر 2 نفر 1 نفر در مقطعی از زندگی خود به نوعی سرطان مبتلا می‌شود؟ بیش از 200 نوع سرطان مانند سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان ریه وجود دارد.

سرطان بیماری است که در آن سلول‌های بدن به‌طور غیرعادی تکثیر می‌شوند و توده‌ای به نام تومور تشکیل می‌دهند. این سلول‌های غیرطبیعی تکثیر می‌شوند و یا باعث رشد تومور می‌شوند یا سلول‌های سرطانی از طریق جریان خون پخش می‌شوند.

علائم سرطان

در اینجا برخی از علائم رایج سرطان آورده شده است که باید مراقب آنها باشید:

 • پیدا کردن یک توده غیرمنتظره
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح
 • وجود خون بدون دلیل در مدفوع، ادرار، هنگام سرفه یا هنگام استفراغ.

سیگار یکی از علل اصلی سرطان است. اگر سیگاری هستید، از همین لحظه برای ترک سیگار اقدام کنید.

۵. برونشیت مزمن

برونشیت مزمن وضعیتی است که ریه‌ها و مجاری هوایی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. این یکی از چندین بیماری ریوی است که زیر چتر COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه) قرار می‌گیرد.

در بیشتر موارد، برونشیت در نتیجه عفونتی ایجاد می‌شود که باعث تحریک برونش‌ها (راه‌های هوایی) می‌شود و باعث تولید بیش از حد مخاط می‌شود. بدن سعی می‌کند این مخاط اضافی را از طریق سرفه جابجا کند. برونشیت مزمن زمانی است که این سرفه روزانه برای چندین ماه از سال، برای دو سال یا بیشتر ادامه یابد.

علائم برونشیت

به علائم شایع برونشیت مزمن توجه کنید که عبارتند از:

 • سرفه‌هایی که یا خلط همراه است.
 • گلو درد.
 • سردرد.
 • آبریزش یا مسدود شدن بینی
 • احساس خستگی.
 • درد قفسه سینه.

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به برونشیت مزمن و سایر بیماری‌های COPD را افزایش می‌دهد. بنابراین، مهم‌ترین کاری که باید در صورت تشخیص برونشیت مزمن انجام داد، ترک سیگار است. سیگار فقط وضعیت را بدتر می‌کند و مدت زمان بهبود برونشیت را طولانی‌تر می‌کند. حتما باید مطمئن شوید که یک رژیم غذایی سالم می‌خورید تا در وهله اول از عفونت ریه جلوگیری کنید.

اگر برونشیت مزمن دارید، باید استراحت کافی داشته باشید، مایعات فراوان بنوشید تا از کم آبی بدن خودداری کنید، و هر گونه سردرد یا تب را سریعا برطرف کنید.

۶. بیماری مزمن کلیه

بیماری مزمن کلیه (CKD) در میان افراد مسن بسیار شایع است و از بیماریهای شایع سالمندان به شمار می‌رود. چندین بیماری دیگر نیز وجود دارد که بر کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد و می‌تواند منجر به بیماری مزمن کلیه شود. این شرایط شامل عفونت کلیه، فشار خون بالا، دیابت و التهاب کلیه است.

علائم بیماری مزمن کلیه

متأسفانه، علائم در مراحل اولیه CKD بسیار نادر است. در بیشتر موارد، این بیماری در طی آزمایش خون یا ادرار برای تشخیص سایر مشکلات پزشکی تشخیص داده می‌شود. با پیشرفت بیماری، ممکن است از موارد زیر رنج ببرید:

 • تنگی نفس.
 • احساس مریضی.
 • خون در ادرار.
 • تورم مچ پا، دست یا خود پا
 • احساس خستگی

اگر از هر یک از علائم بالا رنج می‌برید یا متوجه تغییرات نگران‌کننده دیگری در بدن خود شدید، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

در حال حاضر هیچ درمانی برای CKD وجود ندارد، اما درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند علائم را تسکین دهد و از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند. گزینه‌ها شامل دارو، داشتن یک سبک زندگی سالم، دیالیز یا پیوند کلیه در موارد شدید است.

۷. بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر قلب یکی از علل اصلی مرگ و میر در سالمندان و از بیماریهای شایع سالمندان است. به گفته NHS، بیماری عروق کرونر قلب (CHD) زمانی اتفاق می‌افتد که مواد چرب در رگ‌ها تجمع می‌کنند و جریان خون را به قلب مسدود می‌کنند.

عوامل پرخطر عبارتند از:

 • سیگار کشیدن.
 • کلسترول بالا.
 • فشار خون بالا.
 • دیابت.
 • چاقی.

اگر شما در معرض خطر CHD هستید، پزشک ممکن است ارزیابی‌هایی انجام دهد. این ارزیابی‌ها می‌تواند شامل تست تردمیل و یک یا چند اسکن مختلف باشد. وی همچنین از شما سوالاتی در مورد سابقه خانوادگی و سبک زندگی شما خواهد پرسید. علائم اصلی بیماری عروق کرونر قلب عبارتند از آنژین صدری، حملات قلبی و نارسایی قلبی.

به‌منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، ممکن است لازم باشد تغییرات مهمی در سبک زندگی ایجاد کنید. مثلا همه باید در ورزش منظم شرکت کنند و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشند. کسانی که سیگار می‌کشند باید در اسرع وقت سیگار را ترک کنند. همچنین انواع مختلفی از داروها یا گزینه‌های جراحی برای کمک به درمان CHD وجود دارد.

۸. ترومبوز سیاهرگی عمقی

ترومبوز سیاهرگی عمقی یک لخته خون در وریدهای عمقی شما است که بیشتر در یکی از پاهای شما به وجود می‌آید. این وضعیت پزشکی در افراد بالای 40 سال شایع‌تر است و همچنین می‌تواند منجر به عوارض بیشتر از جمله آمبولی ریه شود.

تعدادی از عوامل وجود دارد که می‌تواند خطر ابتلا به DVT را افزایش دهد. این موارد شامل چاقی، آسیب رگ‌های خونی، عدم فعالیت طولانی‌مدت و سابقه خانوادگی است. علاوه بر این، سیگار می‌تواند آسیب جدی به رگ‌های خونی وارد کند.

علائم DVT

در اینجا شایع‌ترین علائم ترومبوز سیاهرگی عمقی آورده شده است:

 • درد، تورم و حساسیت در یکی از پاها.
 • درد شدید در ناحیه آسیب دیده.
 • قرمزی پوست – به خصوص در پشت ساق پا، زیر زانو.
 • گرم بودن پوست در ناحیه لخته.
 • تب خفیف.

یکی از درمان‌های رایج شامل داروهای رقیق‌کننده خون است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. در کنار داروهای خود، باید برخی تغییرات در سبک زندگی‌تان نیز ایجاد کنید.

۹. زوال عقل

زوال عقل یک اختلال پیشرونده است که بر حافظه و عملکرد کلی مغز تأثیر می‌گذارد. این بیماری در افراد مسن نسبتا شایع است و از هر 14 نفر بالای 65 سال 1 نفر را مبتلا می‌کند. این میزان به یک نفر از هر 6 نفر در بالای 80 سال افزایش می‌یابد. شایع‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شکل زوال عقل، بیماری آلزایمر است.

علائم زوال عقل

علائم زوال عقل عبارتند از:

 • مشکل در یادآوری وقایع اخیر.
 • مشکلات در مکالمه – تلاش برای دنبال کردن یا یافتن کلمات مناسب.
 • فراموش کردن اینکه کجا هستید یا الان چه تاریخی است.

نزدیک به یک میلیون نفر در بریتانیا با زوال عقل زندگی می‌کنند که 90 درصد آنها، 65 سال یا بیشتر دارند. اگر هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید، باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید، به خصوص اگر بالای 65 سال دارید. تشخیص زودهنگام به شما کمک می‌کند بهترین نتایج را از درمان بگیرید.

۱۰. دیابت

دیابت یکی از بیماریهای شایع سالمندان و حتی میانسالان است. افراد مسن مستعد ابتلا به دیابت هستند. در واقع، نیمی از افراد مبتلا به دیابت در بریتانیا بالای 65 سال دارند. دیابت یک بیماری مادام‌العمر است که زمانی رخ می‌دهد که بدن انسولین کافی نداشته باشد. این می‌تواند به این دلیل باشد که لوزالمعده به اندازه کافی آن را تولید نمی‌کند یا بدن در برابر انسولین تولید شده مقاوم است.

دیابت نوع 1 یک بیماری خودایمنی است که در آن بدن به سلول‌هایی که انسولین تولید می‌کنند حمله می‌کند. از سوی دیگر، دیابت نوع 2 زمانی است که بدن انسولین کافی تولید نمی‌کند یا انسولین تولید شده به درستی کار نمی‌کند. این شایع‌ترین نوع دیابت است و حدود 90 درصد از دیابتی‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

دیابت نوع 2 یک مشکل رو به رشد در میان افراد مسن است و بخش بزرگی از دیابتی‌های تازه تشخیص داده شده از نسل قدیمی‌تر هستند. در واقع، از هر 10 نفر بالای 40 سال، یک نفر با این وضعیت پزشکی زندگی می‌کند.

پیشگیری از دیابت نوع 2

تغذیه سالم – افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی و کاهش مصرف قند و چربی.

حفظ وزن سالم – اگر اضافه وزن دارید، با تغذیه سالم و ورزش مکرر آن را به تدریج کاهش دهید.

ورزش منظم – مهم است که فعال بمانید. هم فعالیت‌های هوازی و هم تقویت عضلات انجام دهید.

۱۱. صرع

صرع یک ​​بیماری عصبی است که می‌تواند باعث تشنج شود. این بیماری در کودکان خردسال و افراد بالای 65 سال شیوع بیشتری دارد. در واقع، 25 درصد افراد مبتلا به صرع بالای 65 سال دارند. هر روز 87 نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

صرع می‌تواند در اثر آسیب‌های سر، سکته مغزی، تومورها یا عفونت‌های خاص ایجاد شود. چندین دارو وجود دارد که می‌تواند به کنترل صرع کمک کند. در واقع، این داروها به هشت نفر از هر 10 نفر مبتلا به صرع کمک کرده است تا تشنج خود را کنترل کنند. اگر صرع دارید، باید این مراحل را برای مدیریت بیماری خود دنبال کنید:

سالم بمانید – به طور منظم ورزش کنید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

بخوابید – مطمئن شوید که خواب کافی دارید.

اجتناب از الکل – اجتناب از نوشیدن بیش از حد.

۱۲. کلسترول بالا

کلسترول بالا یکی از بیماریهای شایع سالمندان و حتی میانسالان است. کلسترول یک ماده چرب است که توسط کبد شما ایجاد می‌شود و در برخی غذاها نیز یافت می‌شود. لیپوپروتئین‌های موجود در خون کلسترول را در سراسر بدن حمل می‌کنند. دو نوع لیپوپروتئین وجود دارد: چگالی کم و چگالی بالا. ممکن است در مورد کلسترول «خوب» و «بد» شنیده باشید. «خوب» به لیپوپروتئین‌های با چگالی بالا اشاره دارد در حالی که «بد» به لیپوپروتئین‌های با چگالی پایین اشاره دارد.

کلسترول بالا یک وضعیت پزشکی است که زمانی رخ می‌دهد که کلسترول «بد» بیش از حد در بدن وجود داشته باشد. برخی از مدل‌های سبک زندگی و شرایط پزشکی می‌تواند منجر به کلسترول بالا شود. این  موارد عبارتند از:

 • سیگار کشیدن.
 • رژیم غذایی ناسالم.
 • دیابت.
 • فشار خون بالا.
 • سابقه خانوادگی سکته مغزی یا بیماری قلبی.

سن بالا همچنین می‌تواند شانس شما را برای داشتن کلسترول بالا افزایش دهد، زیرا خطر باریک‌شدن شریان‌ها بسیار بیشتر است. بهترین راه برای کاهش کلسترول بالا یا پیشگیری از آن در وهله اول، یک زندگی سالم تا حد امکان است. یعنی فعال‌ماندن با ورزش یا شرکت در فعالیت‌های ورزشی، خوردن غذاهای سالم، کاهش مصرف الکل و تلاش برای ترک سیگار.

۱۳. فشار خون بالا

فشار خون بالا، یکی از بیماریهای شایع سالمندان است. علائم قابل توجه فشار خون بالا نادر است. در واقع، تنها وقتی فردی متوجه علائم فشار خون بالا می‌شود که فشار خونش به‌سطوح خطرناکی می‌رسد. علائم فشار خون بالا شامل سردرد و اضطراب شدید، درد قفسه سینه و ضربان قلب نامنظم است.

فشار خون بالا فشار قابل‌توجهی بر رگ‌های خونی، قلب و سایر اندام‌های حیاتی مانند کلیه‌ها وارد می‌کند. در نتیجه، افراد مبتلا به فشار خون بالا در معرض خطر ابتلا به شرایط پزشکی زیر هستند:

 • بیماری قلبی.
 • حمله قلبی.
 • بیماری کلیوی.
 • زوال عقلی.
 • سکته مغزی.
 • نارسایی قلبی.

در اینجا چند راه برای پیشگیری و مدیریت فشار خون بالا آورده شده است:

مراقب رژیم غذایی خود باشید – از مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع شده و قند پرهیز کنید. آنها را با میوه‌ها و سبزیجات جایگزین کنید.

یک سبک زندگی فعال داشته باشید- ورزش بیشتری را به روز خود اضافه کنید. با پیاده‌روی منظم شروع کنید و در صورت امکان به دویدن ادامه دهید.

سیگار را ترک کنید – نیکوتین فشار خون و ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، ترک، بهترین تصمیمی است که می‌توانید برای سلامتی خود بگیرید.

۱۴. بیماری نورون حرکتی

بیماری نورون حرکتی یک وضعیت عصبی نادر است که در آن سیستم عصبی به مرور زمان تحلیل می‌رود. و منجر به ضعف عضلانی و از دست دادن تحرک می‌شود. بیماری نورون حرکتی که به نام ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) نیز شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که نورون‌های حرکتی که فعالیت‌هایی مانند راه رفتن و صحبت کردن را کنترل می‌کنند، از کار می‌افتند.

علایم بیماری نورون حرکتی

علایم این بیماری عبارتند از:

 • مشکل در بلع (و گاهی اوقات ترشح بیش از حد آب دهان).
 • گرفتن ضعیف، معمولاً در ابتدا در یک دست.
 • انقباضات و تکان خوردن سریع چشم که به عنوان فاسیکلاسیون شناخته می‌شوند.
 • مشکل در صحبت کردن یا تکلم نامفهوم که به نام دیزآرتری شناخته می‌شود.

۱۵. بیماری ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis) یا ام اس، یک بیماری عصبی است که مغز و نخاع را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. علائم اصلی آن، طیف وسیعی از مشکلات بینایی، حرکتی و تعادلی است.

در حال حاضر، هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد، اگرچه تحقیقات در مورد درمان‌های احتمالی در حال انجام است. در این میان، تعدادی درمان وجود دارد که می‌تواند به کنترل این بیماری کمک کند. گزینه‌های درمانی در میان سایر عوامل، به علائم فرد بستگی دارد.

۱۶. پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین شرایط پزشکی است که افراد مسن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و از بیماریهای شایع سالمندان به شمار می‌رود. این وضعیت به آرامی در طول زمان ایجاد می‌شود و اغلب تا زمانی که زمین خوردن باعث شکستگی استخوان شود، تشخیص داده نمی‌شود. این به این دلیل است که پوکی استخوان باعث ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود. از دست دادن توده استخوانی بخشی طبیعی از روند پیری است، با این حال، برخی از افراد سریع‌تر از حد معمول تراکم استخوانی خود را از دست می‌دهند.

زنان بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند زیرا پس از یائسگی به سرعت تراکم استخوان را از دست می‌دهند. خوشبختانه، برخی داروها می‌توانند به تقویت استخوان‌ها کمک کنند. بسیاری از افراد برای حفظ سلامت استخوان‌ها از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D نیز استفاده می‌کنند.

طبق گفته بنیاد ملی مبارزه با پوکی استخوان، ورزش‌های خاصی می‌توانند به مبارزه با این بیماری کمک کنند:

تمرینات تحمل وزن فعالیت‌هایی که شامل حرکت بر خلاف جاذبه و در عین حال ایستادن است. نمونه‌های با ضربه زیاد مانند پرش و تنیس به ساخت استخوان‌ها و قوی نگه داشتن آنها کمک می‌کنند. نمونه‌های کم ضربه مانند استفاده از تردمیل، جایگزین‌های امن‌تری برای کسانی هستند که قبلاً مشکلات استخوانی داشته‌اند.

تمرینات تقویت عضلانی فعالیت‌هایی که شامل حرکت دادن بدن، وزنه‌ها یا سایر حالت‌های مقاومت در برابر گرانش است؛ مثلا وزنه‌برداری.

۱۷. بیماری پاژه‌ی استخوانی

بیماری پاژه استخوانی، یکی از بیماریهای شایع سالمندان است و چرخه طبیعی نوسازی استخوان را مختل می‌کند. و ناشی از نقص در سیستم بازسازی سلول‌های استخوانی است که باعث ضعف استخوان و حتی بدشکلی استخوان می‌شود.

بیماری پاژه استخوانی، یک بیماری شایع استخوانی است که معمولاً لگن، ستون فقرات و سایر نواحی بدن را درگیر می‌کند. این بیماری تا سن 80 سالگی 8 درصد از مردان و 5 درصد از زنان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

علائم بیماری پاژه استخوانی

 • درد مداوم و خسته‌کننده استخوان.
 • دردی که در طول بدن حرکت می‌کند.
 • بی‌حسی و گزگز.
 • از دست دادن حرکت در قسمتی از بدن.

۱۸. بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یک بیماری مزمن و پیشرونده است که به بخش‌های خاصی از مغز آسیب می‌رساند. علت اصلی پارکینسون از بین رفتن سلول‌های عصبی در بخشی از مغز به نام توده سیاه است. این منجر به کاهش دوپامین، یک ماده شیمیایی مهم در مغز می‌شود. این عارضه بیشتر در افراد میانسال و مسن دیده می‌شود.

علائم بیماری پارکینسون

رایج‌ترین علائمی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 • لرزش غیر ارادی قسمت‌های خاصی از بدن.
 • حرکت کردن آرام.
 • ماهیچه‌های سفت و غیرقابل انعطاف.

در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری پارکینسون وجود ندارد. با این حال، درمان‌هایی وجود دارند که می‌توانند علائم را کاهش دهند و به افراد مبتلا کمک کنند تا کیفیت زندگی خود را تا زمانی که ممکن است، حفظ کنند.

۱۹. سکته مغزی

سکته مغزی یکی از بیماریهای شایع سالمندان است. اگر فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی نباشید، سکته مغزی می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد. سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که خون‌رسانی به بخشی از مغز قطع شود. بدون خون، سلول‌های مغز ممکن است آسیب ببینند و حتی ممکن است بمیرند.

علائم سکته مغزی

دانستن علائم و نشانه‌های سکته مغزی بسیار مهم است. هرچه زودتر درمان را دریافت کنید، نتیجه بهتری خواهد داشت. همانطور که گفته شد، سکته مغزی می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد، بنابراین مهم است که در اسرع وقت به دنبال کمک پزشکی باشید.

 • صورت – آیا صورت آنها از یک طرف شل شده است؟ آیا آنها می‌توانند لبخند بزنند؟
 • بازوها – آیا فرد می‌تواند هر دو دست خود را بالا بیاورد و در آنجا نگه دارد؟
 • صحبت کردن – آیا آنها واضح صحبت می‌کنند؟ یا اینکه گفتارشان نامفهوم یا درهم است؟
 • زمان – هیچ وقتی را تلف نکنید! در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

۲۰. زونا

زونا یکی از بیماریهای شایع سالمندان است و یک بیماری پوستی است که در بین افراد مسن، به ویژه افراد بالای 70 سال بسیار شایع است. این به این دلیل است که با افزایش سن، سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف‌تر می‌شود. زونا توسط همان ویروسی ایجاد می‌شود که باعث آبله مرغان می‌شود. عفونت نیز معمولا باعث ایجاد بثورات دردناک یا تاول‌هایی روی پوست می‌شود که ممکن است به شدت خارش داشته باشند.

اگر زونا دارید، ناحیه آسیب دیده کاملا حساس خواهد بود و ممکن است هرازگاهی دردهای شدیدی را تجربه کنید. علائم دیگر شامل احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در نواحی آسیب دیده و همچنین دمای بالا و احساس ناخوشی عمومی است. هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید، درمان زودتر شروع می‌شود.

منبع:

https://www.lifeline24.co.uk/medical-conditions/…

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا