خانه » روانشناسی رابطه » روابط جنسی » بهترین سن بارداری طبق گفته‌ مادران
سن بارداری- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

بهترین سن بارداری طبق گفته‌ مادران

Author : Psychological Website

بهترین سن بارداری طبق گفته‌­ی مادران

آیا واقعاً «زمان مناسبی» برای باردار شدن یا سن بارداری وجود دارد؟ واضح است که شما از هر کسی این سوال را بپرسید، به احتمال زیاد پاسخ متفاوتی به شما می‌دهد، اما بهتر است که پاسخ را از آن دسته از مادرانی بپرسید که حامله شده­‌اند و اطلاعات دستِ‌اولی در دست دارند.

توانایی برای خلق زندگی، بدون شک یکی از زیباترین هدایایی است که به زنان اعطا می‌شود، اما این امر به همراه صدای بسیار بلند و به طور مداوم مانند تیک‌تاک ساعت می­‌آید. در حقیقت، پیدا کردن زنی که به طور ناراحت‌کننده‌ای از ساعت بیولوژیکی خود آگاه نیست و شانس او برای حامله شدن و بوجود آوردن یک خانواده دچار مشکلات است، سخت می‌­باشد. در حالی که یک زن ممکن است در دوران اولیه­‌ی باروری خود در دهه­‌ی بیست‌سالگی زندگی کند، اما این دهه زمان مناسبی برای بسیاری از زنان به‌منظور پرداختن به حاملگی و فرزندپروری نیست. برخی از زنان حتی در اوایل دهه‌­ی ۳۰ سالگی عمر خود نیز آماده­‌ی بارداری نیستند. به همین دلیل است که اکثر متخصصان و مادران به طور یکسان موافقند که سن تمام عیار برای باردار شدن وجود ندارد.

به گفته‌­ی دکتر وندی سی.گودال مک دونالد، یک متخصص زنان و زایمان در شیکاگو، ایلینوی، «هرچه جوان‌تر باشید، پول و منابع کمتری برای مراقبت از یک کودک خواهید داشت، سوای اینکه شما در شغل خود تازه­ کار هستید تا از مرخصی زایمان و زمان­هایی بطور پیوسته برای کودکان کوچک استفاده کنید.» «هرچه سن شما بالاتر باشد، پول بیشتری دارید، پول بیشتر به معنای امکان دریافت مساعدت و نیز کمک برای باردار شدن است.» همچنین، دکتر مک‌دونالد به این نکته اشاره می‌کند که هرچه مسن­ تر ‌شوید، احتمال بیشتری وجود دارد که شما خود را در حال نگهداری دو نسل قدیم و جدید تحت فشار بیابید و در یک زمان مراقب والدین سالخورده و فرزندان باشید. البته، یک زمان بهینه برای حامله شدن یک زن (سن بارداری) در هنگامی که او آماده است -از نظر جسمی، عاطفی، ذهنی، و مالی – وجود دارد، و این زمان تا حد زیادی از زنی تا زن دیگر فرق می‌کند. برای کمک به شما در تعیین اینکه چه سنی ممکن است برای باردار شدن شما مناسب باشد، از متخصصان و مادران واقعی خواستیم تا نظرات تکمیلی و تجربه­‌شده­‌ی خود را برای هر محدوده­‌ی سنی به اشتراک بگذارند.

قبل از اینکه ۲۰ سال سن داشته باشید

بدیهی است که این محدوده سنی جوان برای اغلب زنان ایده‌آل نیست، اما انکار نمی‌­شود که شما در این سن، در بارورترین حالت خود در طول زندگی خواهید بود. دکتر مک‌دونالد در این باره توضیح می‌دهد که، «شما همچنین احتمالا در وزن کمتری برای کاهش خطر عوارض حاملگی مانند دیابت بارداری و فشار خون بالا قرار دارید.» با این حال، به طور طعنه‌آمیزی میزان پره اکلامپسی در بالاترین حد ممکن در این سنین می‌­­باشد– دختران نوجوان و زنان در اواخر دهه ۳۰ و اوایل دهه ۴۰ – بنابراین اگر شما زیر ۲۰ سال سن داشته باشید، احتمالا میزان آن در شما بالا می باشد. نگرانی‌های مالی همراه با بزرگ کردن یک کودک نیز در این گروه سنی به اوج خود می‌رسد.

اگرچه فیلیسیا. آی ۲۹ ساله از آتلانتا، جورجیا، در سن ۱۸ سالگی باردار شد، اما او می‌گوید که هنوز طرز فکر یک بچه را داشت. او می‌گوید: «من بسیار احساساتی و گیج بودم که چطور می­‌شود یک مادر تا این حد جوان باشد.» «حرف مرا اشتباه تعبیر نکنید، فرزندان من هدیه‌­ای از جانب خداوند بوده­‌اند و هنوز هم هستند و زندگی من را در جهت بهتر شدن تغییر داده‌ا­ند، اما هنگامی که شما هنوز هم رشد­های بسیاری برای پرداختن به خودتان دارید، مشکل است که پدر یا مادر باشید.» اگر او برای بچه‌دار شدن کمی بیشتر صبر می‌کرد، همچنین در مورد راهی که بارداری و پدر و مادر شدن ممکن است کمتر تنش‌زا باشد می­‌آموخت، زیرا او حالا می‌گوید که بسیار آگاه‌تر، صبورتر و مشتاق­تر برای مادر شدن است.

 بین ۲۰ تا ۲۴ سال

بیشتر زنان در این محدوده سنی هنوز بسیار بارور هستند و حدود ۲۵ درصد احتمال حامله شدن در هر ماه تخمین زده می‌شود. وضعیت مالی هنوز یک مشکل رایج است، زیرا بیشتر مردان و زنان در اوایل دهه­‌ی ۲۰ هنوز در حال پرداخت وام‌های دانشجویی هستند و پول کمی به پس‌انداز خود اختصاص می‌دهند.

بیانکا دی. ۲۷ ساله از اورلاندو، فلوریدا، ۲۰ سال داشت که دختری که هم­ اکنون ۷ سال دارد را به دنیا آورد و ۲۵ ساله بود که او،  پسری که هم­‌اکنون ۲۳ ماه دارد را به دنیا آورد. اگرچه او هنوز در کالج بود، اما توانست مدرک خود را با یک سیستم حمایتی فوق‌العاده تکمیل نماید. او می‌گوید: بارداری برای اولین بار در بدن من بسیار آسان‌تر بود، زیرا من کمی جوان­تر و سرحال­تر بودم.» «با دومین بارداری‌­ام، من از یک حرفه­‌ی تمام‌وقت در صنعت بازاریابی، به شغل کارگشایی از خانه تغییر یافتم، بنابراین کم‌تر فعال بودم و زندگی من پر از استرس بود.» او همچنین عوارض و زمان ریکاوری بیشتری را برای دومین بارداری خود تجربه کرده ‌است که آن را به ترکیبی از سن و سبک زندگی نسبت می‌دهد. او معتقد است که هرگز زمان مناسبی برای باردار شدن وجود نخواهد داشت، او همچنین می‌گوید: «بارداری چه برنامه‌ریزی‌شده باشد و چه برنامه‌­ریزی نشده باشد، همیشه آسان خواهد بود.»

بین ۲۵ تا ۲۹ سال

از نظر پزشکی، نکات مثبت و منفی زیادی برای حامله شدن در اواسط تا اواخر سنین ۲۰ سالگی وجود دارد. بسیاری از زنان هنوز ۲۵ درصد شانس رسیدن به بارداری را در هر ماه دارند.

کریستال آر. ۲۹ ساله از میامی، فلوریدا، تصمیم گرفت درست بعد از ازدواج در سن ۲۷ سالگی باردار شود، با وجود این که بسیاری از مردم به او توصیه کردند صبر کند. او می‌گوید: «چیزی که مردم نمی‌دانند این است که همسرم و من سال‌ها در مورد این موضوع صحبت کرده بودیم – این چیزی بود که ما می‌خواستیم.» من واقعاً دوست داشتم دخترم را در سن ۲۷ سالگی داشته باشم- من احساس جوانی، اعتماد به نفس، سرشار از انرژی بودن می­‌کردم و آماده بودم تا بهترین مادری باشم که می‌توانستم باشم.

اگرچه مادلین ام. ۳۰ ساله، از آتلانتا، جورجیا، اولین فرزند خود را در سن ۲۸ سالگی به دنیا آورد، اما او هنوز هم فشار را احساس می‌کند، به خصوص از طرف خانواده، تا کار برای بارداری و به دنیا آوردن دومین فرزند را آغاز نماید. او می‌گوید: «با توجه به رشد در یک خانواده اسپانیولی، من فشاری مبنی بر اینکه همه فرزندانم را پیش از اواسط دهه ۳۰ به دنیا آورم، حس می‌کنم.» جامعه فشار زیادی بر روی ما می‌گذارد، اما قبول دارم که داشتن کودکان در اواسط دهه ۲۰ به شما کمی انعطاف‌پذیری می‌دهد و باعث می‌شود احساس نکنید که باید یکی بعد از دیگری بچه‌دار شوید.

بین ۳۰ تا ۳۴ سال

دکتر ماری جین مینکین، متخصص بالینی زنان و زایمان در دانشگاه ییل می‌گوید: «وقتی که شما به دهه­‌ی ۳۰ رسیدید، به خصوص ۳۵ و فراتر از آن، ما شاهد کاهش باروری هستیم، اما آن مطلق نیست – و اگر شما هنوز مشغول سازماندهی یک شغل هستید، و یا یک شریک زندگی درست و حسابی پیدا نکرده‌­اید، صرفا برای داشتن یک بچه نباید به سوی باردار شدن ترغیب شوید.» با این حال، شما همچنین باید در نظر بگیرید که چند کودک می‌خواهید.

از نظر مزایا، باردار شدن در اوایل دهه ۳۰ باعث می‌شود که زنان زمان قابل‌توجهی برای لذت بردن از دوران جوانی خود داشته باشند، شغل خود را بررسی کرده و خود را بشناسند. این مورد در مورد کلی ام، ۴۶ ساله از سافرن، نیویورک صدق می­‌کند که اولین بار در ۳۴ سالگی صاحب فرزند شد. او فکر می­‌کند که قطعاً چیزی (مثبت) در مورد گفتنِ منتظر ماندن تا زمانی که شما بزرگ‌تر شوید و همچنین بهره­‌مند شدن از تجربیات زندگی دیگران پشت سر شما وجود دارد. او می‌گوید: «من قطعاً برای آن نوع از تعهد در دهه ۲۰ از زندگی آماده نبودم، هنوز کارهای زیادی داشتم که می‌خواستم انجام دهم، و نمی­‌خواستم آنها را تا زمانی که بچه­‌ها بزرگتر شوند، تعلیق نمایم.»

برای مگان ای. ۳۷ ساله از ریچموند، ویرجینیا، حامله شدن در ۳۲ سالگی به او فرصتی بهینه داد تا شغل خود را برقرار کرده و احساس کند که از لحاظ احساسی بر زمینه­ای مستحکم قرار دارد. شکی نیست که حتی در بهترین دوران بارداری و بی­‌زحمت­‌ترین کودکان، شما هنوز هم باید حتی موقتاً کار خود را تقلیل دهید، اما چهار سال طول کشید تا یک نام و نشان برای خودم و همچنین یک پایه­‌ی مسحکم از مشتریان وفادار بسازم، که به من اجازه داد تا آن گام موقت را در زمان نیاز ببرم. با گفتن این حرف، او به برخی از اشکالات در مورد انتظار تا ۳۰ سالگی شما اذعان می­‌کند. من می‌دانستم که ما فقط ۱ تا ۲ بچه خواهیم داشت، بنابراین من احساس عجله­‌ی زیادی نداشتم، اما اگر کسی بخواهد بیش از یک دو تا داشته باشد، یا آن‌ها مشتاق هستند که واقعاً در مورد به دنیا آوردن کودکان فاصله‌گذاری نمایند، پس شما باید زودتر دست به کار شوید.

بین ۳۵ تا ۳۹ سال

متاسفانه، درست است که باروری در ۳۲ سالگی به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند و در ۳۷ سالگی به سرعت بر کاهش آن افزوده می‌شود. بنابر اظهارات دکتر مک‌دونالد، علاوه بر این، موفقیت موارد کمک باروری، مانند نرخ موفقیت لقاح مصنوعی یا IVF هم چنین شروع به کاهش و افزودن به هزینه‌­ی درمان می‌کند. همچنین خطرهای سلامتی مانند فشار خون بالا، دیابت در دوران بارداری و پره اکلامپسی و نیز میزان اختلالات کروموزومی، شروع به بالا رفتن می‌کنند (هرچند این میزان هنوز در سن ۴۰ سالگی کمتر از ۱ درصد است). زنانی که در این محدوده­‌ی سنی قرار دارند، پس از ۶ ماه تلاش برای بارداری، باید به دنبال کمک متخصص زنان و یا متخصص REI آن‌ها باشند.

مونیکا بی. ۴۳ ساله اهل نورث­پورت، نیویورک، به ترتیب از داشتن دو فرزند در سن ۳۵ و ۳۷ سالگی لذت می‌برد، زیرا به او زمان بیشتری می‌داد تا بالغ شده و از لحاظ مالی با ثبات­ تر شود. او می‌گوید، «زمانی که پسرم را به دنیا آوردم، به دلیل موقعیتی که در شغلم قرار داشتم، من این تجربه را داشتم و می‌دانستم که چطور باید کسب‌وکار مشاوره­ای خود را آغاز کنم، بنابراین من می‌توانم رئیس خودم باشم و ساعت‌های خودم را طراحی نمایم، کاری که من چند سال قبل قادر به انجام آن نبودم.» من می‌گویم که یک جنبه­‌ی منفی آن است که (با داشتن بچه) من اینگونه به نظر می­‌رسم که چندین سال از تمام مادران اطراف خودم بزرگتر هستم که این امر باعث می‌شود تا احساس جدایی یا انفصال کنم. من هنوز برای شب­‌نشینی­‌های مادران در انواع مختلف دعوت خواهم شد، اما همیشه چیزی در صحبت‌های ما وجود داشت که بر شکاف سنی تاکید داشت.

بین ۴۰ تا ۴۵ سال

در سن ۴۰ سالگی شانس زنان برای باردار شدن در هر ماه کم‌تر از ۵ درصد است. با این حال، نگرانی بزرگ‌تر در این محدوده سن بارداری خطرات پزشکی موجود است. دکتر برائر، متخصص غدد تناسلی در مرکز باروری و مراکز لقاح مصنوعی و استادیار زایمان در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک توضیح می‌دهد، «زنانی که بیش از ۴۰ سال سن دارند، با افزایش عوارض ناشی از بارداری زودهنگام مواجه هستند، مواردی از قبیل حاملگی­‌های خارج از رحم و سقط جنین و همچنین عوارض بعد از بارداری مانند پره اکلامپسی، دیابت، مشکلات جفتی مانند جفتِ سرراهی، وزن کم نوزاد هنگام تولد و زایمان زودرس و همچنین یک نرخ بالاتر از مرگ جنین.» «اگر یک زن شرایط از پیش موجود مانند فشار خون بالا، دیابت یا چاقی را داشته باشد، تمامی این خطرات افزایش می‌یابند.» علاوه بر این، دکتر برائر اشاره می‌کند که بارداری­‌های چندگانه دارد، مانند دوقلوها و سه قلو­ها، که در زمان درمان باروری بیشتر شایع است، این خطرات را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

سوزان اس. ۴۳ ساله از استوریا، نیویورک، دخترش را یک ماه قبل از تولد ۴۱ سالگی‌اش به دنیا آورد و زمانبندی برای جهان را تغییر نخواهد داد. او می‌گوید: «بسیار خوشحالم که وقتی کارهایم را انجام دادم، دخترم را داشتم، چون سال‌ها به خودم زمان داده بودم تا معنای زندگی­‌ام را کشف نمایم و خودم را تعریف کنم.» «به خاطر تجربه­‌ی زندگی‌­ام، می‌دانم که می‌توانم به دخترم کمک کنم تمام قیل و قال­‌های زندگی­ش را زیر و رو کند تا بفهمد چه چیزی حقیقت دارد و برای او زیباست، تا در یک زندگی مملو از هدف و عشق زندگی نماید.»

در کل، متخصصان و مادران بر این باورند که پاسخ درستی به پرسش «بهترین سن بارداری چه زمانی است» وجود ندارد. از لحاظ بیولوژیکی، پاسخ سوال بهترین سن بارداری احتمالا اوایل دهه ۲۰ است، اما عوامل بی‌شماری باید در نظر گرفته شوند که بسیاری از آنها بر اساس هر فرد متفاوت است. بهترین برنامه‌­ی شما این است که هر کاری را که احساس می­‌کنید برای شما مناسب است را انجام دهید- هرچیزی که ممکن است باشد.

منبع:

https://www.parents.com/

اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، اردیبهشت ۹۸.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

همجنس گرایی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

همجنس گرایی

بررسی‌ها در زمینه‌­ی علم همجنس گرایی تنوع در جهت‌گیری جنسی– خواه همجنس‌گرا، غیرهمجنس­­گرا، دوجنس­گرا و یا تقریبا در بین این موارد- بحث‌های طولانی را در ...