روابط جنسی

بهترین سن بارداری طبق گفته‌ مادران

بهترین سن بارداری طبق گفته‌­ی مادران

آیا واقعاً «زمان مناسبی» برای باردار شدن یا سن بارداری وجود دارد؟ واضح است که شما از هرکسی این سوال را بپرسید، به احتمال زیاد پاسخ متفاوتی می‌دهد. اما بهترست سوال را از آن دسته مادرانی بپرسید که حامله شده­‌اند و اطلاعات دستِ‌اولی در دست دارند.

توانایی برای خلق زندگی، بدون شک یکی از زیباترین هدایایی است که به زنان اعطا می‌شود. اما این امر به‌همراه صدای بسیار بلند و مداوم مانند تیک‌تاک ساعت می­‌آید. در حقیقت، پیدا کردن زنی که به طور ناراحت‌کننده‌ای از ساعت بیولوژیکی خود آگاه نیست و شانسش برای حامله شدن و بوجود آوردن یک خانواده دچار مشکلاتی است، سخت‌می‌­باشد. در حالی‌که ممکن است زنی در دوران اولیه­‌ی باروری خود در دهه­‌ی بیست‌سالگی باشد، اما این دهه زمان مناسبی برای بسیاری از زنان به‌منظور حاملگی و فرزندپروری نیست. برخی زنان حتی در اوایل دهه‌­ی ۳۰ سالگی عمرشان نیز آماده­‌ی بارداری نیستند. به‌همین دلیل است که اکثر متخصصان و مادران به‌طور یکسان موافقند که سن تمام‌عیار برای باردار شدن وجود ندارد.

به گفته‌­ی دکتر وندی سی.گودال مک‌دونالد، متخصص زنان شیکاگو، «هرچه جوان‌تر باشید، پول و منابع کمتری برای مراقبت از کودک دارید. سوای اینکه در شغلتان تازه­‌کارید تا از مرخصی زایمان برای کودکان کوچک استفاده‌کنید.» «هرچه سنتان بالاتر باشد، پول بیشتری دارید. پول بیشتر به‌معنای امکان دریافت مساعدت برای باردار شدن است.» همچنین، دکتر مک‌دونالد به این نکته اشاره‌می‌کند که هرچه مسن‌تر ‌شوید، احتمال بیشتری هست که خود را درحال نگهداری دو نسل قدیم و جدید تحت‌فشار بیابید. در یک زمان مراقب والدین سالخورده و فرزندان باشید. البته، زمان بهینه برای حامله شدن زن (سن بارداری) هنگامی‌که آماده‌ست -از نظر جسمی، عاطفی، ذهنی، و مالی- وجود دارد. و این زمان تاحد زیادی از زنی تا زن دیگر فرق‌می‌کند. برای کمک به‌شما در تعیین اینکه چه سنی برای باردار شدن مناسب‌است، از متخصصان و مادران واقعی خواستیم تا نظرات تکمیلی و تجربه­‌شده­‌ی خود را برای هر محدوده­‌ی سنی به اشتراک بگذارند.

قبل از اینکه ۲۰ سال سن داشته باشید

بدیهی است که این محدوده سنی برای اغلب زنان ایده‌آل نیست. اما انکار نمی‌­شود که شما در این سن، در بارورترین حالت خود در طول زندگی خواهید بود. دکتر مک‌دونالد در این باره توضیح می‌دهد که، «شما همچنین احتمالا در وزن کمتری برای کاهش خطر عوارض حاملگی مانند دیابت بارداری و فشار خون بالا قرار دارید.» با این حال، به طور طعنه‌آمیزی میزان پره اکلامپسی در بالاترین حد ممکن در این سنین می‌­­باشد (دختران نوجوان و زنان در اواخر دهه ۳۰ و اوایل دهه ۴۰). بنابراین اگر زیر ۲۰ سال سن داشته باشید، احتمالا میزان آن در شما بالا می‌باشد. نگرانی‌های مالی همراه با بزرگ‌کردن یک کودک نیز در این گروه سنی به اوج خود می‌رسد.

اگرچه فیلیسیا. آی ۲۹ ساله از آتلانتا، جورجیا، در سن ۱۸ سالگی باردار شد، اما او می‌گوید که هنوز طرز فکر یک بچه را داشت. او می‌گوید: «من بسیار احساساتی و گیج بودم که چطور می­‌شود یک مادر تا این حد جوان باشد.» «حرف مرا اشتباه تعبیر نکنید، فرزندان من هدیه‌­ای از جانب خداوند بوده­‌اند و هنوز هم هستند و زندگی من را در جهت بهتر شدن تغییر داده‌ا­ند، اما هنگامی که شما هنوز هم رشد­های بسیاری برای پرداختن به خودتان دارید، مشکل است که پدر یا مادر باشید.» اگر او برای بچه‌دار شدن کمی بیشتر صبر می‌کرد، همچنین در مورد راهی که بارداری و پدر و مادر شدن ممکن است کمتر تنش‌زا باشد می­‌آموخت، زیرا او حالا می‌گوید که بسیار آگاه‌تر، صبورتر و مشتاق­تر برای مادر شدن است.

 بین ۲۰ تا ۲۴ سال

بیشتر زنان در این محدوده سنی هنوز بسیار بارور هستند و حدود ۲۵ درصد احتمال حامله شدن در هر ماه تخمین زده می‌شود. وضعیت مالی هنوز یک مشکل رایج است، زیرا بیشتر مردان و زنان در اوایل دهه­‌ی ۲۰ هنوز در حال پرداخت وام‌های دانشجویی هستند و پول کمی به پس‌انداز خود اختصاص می‌دهند.

بیانکا دی. ۲۷ ساله از اورلاندو، فلوریدا، ۲۰ سال داشت که دختری که هم‌اکنون ۷ سال دارد را به‌دنیا آورد. و ۲۵ ساله بود که پسری که هم­‌اکنون ۲۳ ماه دارد را به‌دنیا آورد. اگرچه او هنوز در کالج بود، اما توانست مدرکش را با یک سیستم حمایتی فوق‌العاده بگیرد. او می‌گوید: اولین بارداری در بدن من بسیار آسان‌تر بود. زیرا من کمی جوان­تر و سرحال­تر بودم.» «با دومین بارداری‌­ام، از یک حرفه­‌ی تمام‌وقت در صنعت بازاریابی، به‌شغل کارگشایی از خانه تغییر یافتم. بنابراین کم‌تر فعال بودم و زندگی من پر از استرس بود.» او همچنین عوارض و زمان ریکاوری بیشتری را برای دومین بارداری‌اش تجربه کرده ‌است که آن را به ترکیبی از سن و سبک زندگی نسبت‌می‌دهد. او معتقدست هرگز زمان مناسبی برای باردار شدن وجود ندارد. همچنین می‌گوید: «بارداری چه برنامه‌ریزی‌شده باشد و چه برنامه‌­ریزی نشده، همیشه آسان است.»

بین ۲۵ تا ۲۹ سال

از نظر پزشکی، نکات مثبت و منفی زیادی برای حامله شدن در اواسط تا اواخر سنین ۲۰ سالگی وجود دارد. بسیاری از زنان هنوز ۲۵ درصد شانس رسیدن به بارداری را در هر ماه دارند.

کریستال آر. ۲۹ ساله از میامی، فلوریدا، تصمیم گرفت درست بعد از ازدواج در سن ۲۷ سالگی باردار شود، با وجود این که بسیاری از مردم به او توصیه کردند صبر کند. او می‌گوید: «چیزی که مردم نمی‌دانند این است که همسرم و من سال‌ها در مورد این موضوع صحبت کرده بودیم – این چیزی بود که ما می‌خواستیم.» من واقعاً دوست داشتم دخترم را در سن ۲۷ سالگی داشته باشم- من احساس جوانی، اعتماد به نفس، سرشار از انرژی بودن می­‌کردم و آماده بودم تا بهترین مادری باشم که می‌توانستم باشم.

اگرچه مادلین ام. ۳۰ ساله، از آتلانتا، جورجیا، اولین فرزند خود را در سن ۲۸ سالگی به دنیا آورد. اما او هنوز هم تحت‌فشار است، به‌خصوص از طرف خانواده، تا برای بارداری و به‌دنیا آوردن دومین فرزند اقدام‌نماید. او می‌گوید: «با توجه به رشد در یک خانواده اسپانیولی، من فشاری مبنی بر اینکه همه فرزندانم را پیش از اواسط دهه ۳۰ به دنیا آورم، حس می‌کنم.» جامعه فشار زیادی بر روی ما می‌گذارد، اما قبول دارم که داشتن کودکان در اواسط دهه ۲۰ به شما کمی انعطاف‌پذیری می‌دهد و باعث می‌شود احساس نکنید که باید یکی بعد از دیگری بچه‌دار شوید.

بین ۳۰ تا ۳۴ سال

دکتر ماری جین مینکین، متخصص بالینی زنان و زایمان در دانشگاه ییل می‌گوید: «وقتی به‌دهه­‌ی ۳۰ رسیدید، به‌خصوص ۳۵ و بالاتر، ما شاهد کاهش باروری هستیم. اما مطلق نیست و اگر شما هنوز مشغول سازماندهی شغلی هستید، یا شریک زندگی درست و حسابی پیدا نکرده‌­اید، صرفا برای داشتن بچه نباید به‌سوی باردار شدن ترغیب‌شوید.» با این‌حال، همچنین باید درنظر بگیرید که چندکودک می‌خواهید.

از نظر مزایا، بارداری در اوایل دهه ۳۰ باعث‌می‌شود زنان زمان قابل‌توجهی برای لذت‌بردن از جوانی‌شان داشته‌باشند. شغلشان را بررسی‌کرده و خود را بشناسند. این مورد در مورد کلی ام، ۴۶ساله از سافرن، نیویورک، صدق‌می­‌کند که اولین‌بار در ۳۴ سالگی صاحب فرزند شد. او فکر می‌کند قطعاً چیزی (مثبت) در مورد گفتنِ انتظار تا زمانی‌که شما بزرگ‌تر شوید و همچنین از تجربیات زندگی دیگران بهره‌ببرید، وجود دارد. او می‌گوید: «من قطعاً برای آن نوع تعهد در دهه ۲۰ از زندگی آماده‌نبودم. هنوز کارهای زیادی داشتم که می‌خواستم انجام‌دهم. و نمی­‌خواستم آنها را تا وقتی بچه‌ها بزرگتر شوند، تعلیق‌نمایم.»

برای مگان ای. ۳۷ ساله از ریچموند، ویرجینیا، حامله شدن در ۳۲ سالگی به او فرصتی‌داد تا شغلی برگزیند. و احساس‌کند از لحاظ احساسی بر زمین‌های مستحکم قرار دارد. شکی نیست که حتی در بهترین دوران بارداری و بی­‌زحمت­‌ترین کودکان، هنوزهم باید حتی موقتاً کارتان را تقلیل دهید. اما چهارسال طول‌کشید تا یک نام و نشان برای خودم و همچنین یک پایه­‌ی مستحکم از مشتریان وفادار بسازم. که به من اجازه داد تا آن گام موقت را در زمان نیاز بردارم. با گفتن این حرف، او به‌برخی اشکالات در مورد انتظار تا ۳۰ سالگی شما اذعان‌می­‌کند. من می‌دانستم که ما فقط ۱ تا ۲ بچه خواهیم‌داشت، بنابراین عجله­‌ی زیادی نداشتم. اما اگر کسی بخواهد بیش از یک دوتا داشته باشد، یا آن‌ها مشتاقند که واقعاً در مورد به‌دنیا آوردن کودکان فاصله‌گذاری نمایند، پس باید زودتر دست به‌کار شوند.

بین ۳۵ تا ۳۹ سال

متاسفانه، درست است که باروری در ۳۲ سالگی به‌طور قابل‌توجهی کاهش و در ۳۷ سالگی به‌سرعت بر کاهش آن افزوده‌می‌شود. بنابر اظهارات دکتر مک‌دونالد، علاوه بر این، موفقیت موارد کمک‌باروری، مانند نرخ موفقیت لقاح‌مصنوعی یا IVF شروع‌به کاهش و افزودن به هزینه‌­ی درمان می‌کند. همچنین خطرهای سلامتی مانند فشارخون بالا، دیابت دوران بارداری و پره‌اکلامپسی و نیز میزان اختلالات کروموزومی، شروع به بالارفتن می‌کنند. (هرچند این میزان هنوز در سن ۴۰ سالگی کمتر از ۱ درصد است). زنانی‌که در این محدوده­‌ی سنی هستند، پس از ۶ماه تلاش برای بارداری، باید به‌دنبال کمک متخصص‌زنان یا متخصص REI باشند.

مونیکا بی. ۴۳ ساله اهل نورث­پورت، نیویورک، به‌ترتیب از داشتن دو فرزند در سن ۳۵ و ۳۷ سالگی لذت‌می‌برد. زیرا به او زمان بیشتری می‌داد تا بالغ شده و از لحاظ مالی باثبات­‌تر شود. او می‌گوید: «زمانی که پسرم را به‌دنیا آوردم، به دلیل موقعیتی که در شغلم قرار داشتم، من این تجربه را داشتم و می‌دانستم که چطور باید کسب‌وکار مشاوره­ای خود را آغاز کنم. بنابراین من می‌توانم رئیس خودم باشم و ساعت‌های خودم را طراحی نمایم. کاری که من چند سال قبل قادر به انجام آن نبودم.» من می‌گویم که یک جنبه­‌ی منفی آن است که (با داشتن بچه) من اینگونه به‌نظر می­‌رسم که چندین سال از تمام مادران اطراف خودم بزرگتر هستم که این امر باعث می‌شود تا احساس جدایی یا انفصال کنم. من هنوز برای شب­‌نشینی­‌های مادران در انواع مختلف دعوت می‌شوم. اما همیشه چیزی در صحبت‌های ما وجود داشت که بر شکاف سنی تاکید داشت.

بین ۴۰ تا ۴۵ سال

در سن ۴۰ سالگی شانس زنان برای باردار شدن در هر ماه کم‌تر از ۵ درصد است. با این‌حال، نگرانی بزرگ‌تر در این محدوده سن بارداری خطرات پزشکی موجود است. دکتر برائر، متخصص غدد تناسلی در مرکز باروری و مراکز لقاح مصنوعی و استادیار زایمان در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک می‌گوید: «زنانی‌که بیش از ۴۰ سال سن دارند، با افزایش عوارض ناشی از بارداری زودهنگام مواجه‌اند، مواردی از قبیل حاملگی­‌های خارج از رحم و سقط جنین و همچنین عوارض بعد از بارداری مانند پره اکلامپسی، دیابت، مشکلات جفتی مانند جفتِ سرراهی، وزن کم نوزاد هنگام تولد و زایمان زودرس. همچنین نرخ بالاتری از مرگ جنین.» «اگر یک زن شرایط از پیش موجود مانند فشارخون بالا، دیابت یا چاقی را داشته‌باشد، تمامی این خطرات افزایش می‌یابند.»

علاوه بر این، دکتر برائر اشاره‌می‌کند که بارداری­‌های چندگانه مانند دوقلوها و سه قلو­ها، که در زمان درمان باروری بیشتر شایع است، این خطرات را به‌طور قابل‌توجهی افزایش‌می‌دهد.

سوزان اس. ۴۳ ساله از استوریا، نیویورک، دخترش را یک‌ماه قبل از تولد ۴۱ سالگی‌اش به‌دنیا آورد. او می‌گوید: «بسیار خوشحالم که وقتی کارهایم را انجام دادم، دخترم را داشتم. چون سال‌ها به‌خودم زمان داده بودم تا معنای زندگی­‌ام را کشف‌نمایم و خودم را تعریف‌کنم». «به‌خاطر تجربه­‌ی زندگی‌ام، می‌دانم که می‌توانم به‌دخترم کمک‌کنم تمام قیل و قال­‌های زندگی­ش را زیر و رو کند. تا بفهمد چه‌چیزی حقیقت دارد و برای او زیباست، تا در یک زندگی مملو از هدف و عشق زندگی‌نماید.»

در کل، متخصصان و مادران بر این باورند که پاسخ درستی به‌پرسش «بهترین سن بارداری چه‌زمانی است» وجود ندارد. از لحاظ بیولوژیکی، پاسخ سوال بهترین سن بارداری احتمالا اوایل دهه ۲۰ است. اما عوامل بی‌شماری باید در نظر گرفته‌شوند که بسیاری از آنها بر اساس هرفرد متفاوت است. بهترین برنامه‌­ی شما اینست که هرکاری که احساس‌می­‌کنید برای شما مناسب است، انجام دهید. هرچیزی که باشد.

منبع:

https://www.parents.com/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا