faen
خانه » روانشناسی رابطه » روابط زناشویی » بهترین سن ازدواج و بچه دار شدن
بهترین سن ازدواج- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

بهترین سن ازدواج و بچه دار شدن

Author : Psychological Website

بهترین سن ازدواج و بچه‌دار شدن چه زمانی است؟

چیزی آزاردهنده‌­تر از این نیست که یک دوست یا خویشاوند هر لحظه از شما بپرسد: چه زمانی نامزد می­‌کنید، چه زمانی با یکدیگر زیر یک سقف زندگی می­‌کنید، چه زمانی ازدواج می­‌کنید و یا بچه‌دار می‌شوید. گاهی اوقات بسیار سخت است که احساس کنید در برخی از خط سیر­های کلیشه‌ای هستید که نمی‌توانید آنطور که مناسب می‌بینید، خود را وفق داده و یا بازآرایی کنید. اما اخیراً، ما شاهد سلبریتی‌­های بیشتری هستیم که این خط سیر را به طور کامل متلاطم می­‌سازند. اخیراً، کیلی کوکو سویتینگ فاش کرده است که او و شوهر فعلی­‌اش بعد از اولین قرار ملاقات، شروع به باهم زندگی کردن نمودند و سه ماه بعد نامزد شدند.

پس آن‌ها لاین سرعت را در خطر سیر رابطه انتخاب کردند- ما چه کسی هستیم که قضاوت کنیم؟ هیچ راهی برای بیان اینکه یک زن و شوهر در چه موقعیتی در رابطه‌­ی خودشان هستند، وجود ندارد. این یک طرز فکر است که به نظر می‌رسد در حال تسخیر هالیوود توسط آشفتگی است، چرا که سلبریتی‌­های دیگر نظرات خود را در مورد رهایی از قوانین روابط سنتی ابراز کرده‌اند. سینا میلر این احساسات را به اشتراک می‌گذارد: او در مصاحبه اخیر خود با نایلون گفت: «زندگی واقعاً کوتاه است. بسیاری از آنچه که ما انجام می‌دهیم، واکنشی به آن چیزی است که مردم فکر می‌کنند شما باید انجام دهید. یک بچه در ۳۰ سال داشته باشید. اسباب­‌کشی نمایید، بلکه حداقل تا این زمان با هم زندگی می‌کنند. همه­‌ی آن قوانینی که من می‌خواهم علیه آن‌ها قیام کنم.»

هی، ما فهمیدیم. هیچ‌کس نمی‌خواهد بگوید که چه زمانی تصمیمات مهمی و تغییر دهنده‌­ی زندگی را اتخاذ می‌­نماید – یا اینکه شما خیلی زود، شتاب‌زده عمل می‌نمایید. البته، این امر به شما و شریکتان بستگی دارد که تصمیم بگیرید که آیا آماده­‌اید که قدم بعدی را بردارید یا خیر، هر وقت که ممکن بود. اما این سلبریتی­‌های قاعده شکن باعث شدند که ما به این فکر کنیم که چرا این معیارها در وهله­‌ی اول وجود دارند. آیا افرادی که از آن قواعد پیروی می­‌کنند، شادتر هستند؟ سالم‌تر هستند؟ پولدارتر هستند؟ در اینجا چیزی وجود دارد که ما به آن پی برده‌­ایم:

بهترین زمان برای با هم زندگی کردن

برای سال‌ها، محققان می‌گفتند که شما باید صبر کنید تا ازدواج نمایید و سپس با هم زندگی کنید. این پیشنهاد براساس مطالعه‌ای است که در سال ۱۹۹۲ در مجله ازدواج و خانواده منتشر شد. این مطالعه نشان می‌داد، زوج‌هایی که پیش از ازدواج با یکدیگر زندگی می‌­کردند، به ازدواج‌هایی با رضایت بخشی کمتر رسیدند و ۴۶ درصد بیشتر از زوج‌هایی که قبل از ازدواج با هم زندگی نمی‌کردند، احتمالا ازدواجشان به طلاق منجر می‌­شد. مساله این است که این تحقیق به‌طور جدی کهنه و منسوخ شده ‌است و در واقع بر پایه­‌ی احتمال طلاق، نه در میزان طلاق واقعی، استوار است.

در حال حاضر، یک مطالعه­‌ی جدید می­‌گوید که زندگی کردن با یکدیگر پیش از ازدواج، خطر طلاق شما را افزایش نخواهد داد. این پژوهشگران می‌گویند که تمامی داده‌های پیشین، زوج‌­ها را براساس سن آنها در زمان ازدواج مقایسه کرده‌اند، به این معنی که زوج‌هایی که در ابتدا با هم زندگی می‌کردند، هنگامی که یک تعهد بزرگ به عمل می‌آوردند، جوان‌تر بودند. اما هنگامی که زوج‌ها را براساس سن و سالی که آنها با یکدیگر زندگی می‌­کنند با هم مقایسه می‌­نمایید (یا قبل یا درست بعد از ازدواج)، هیچ ریسک بالاتری از طلاق، برای آنهایی که قبل از ازدواج با هم زندگی می­‌کنند وجود ندارد. این یافته‌ها نشان می‌دهند که ممکن است این سن شما باشد که باعث می‌شود شما کاندید خوبی برای زندگی با جنس مخالف (بدون ازدواج) باشید- نه وضعیت رابطه‌­تان.

بنابراین، چه سنی برای اینکه چمدان خود را بسته و راهی زندگی کردن با یک نفر شویم مناسب است؟ براساس گزارش مرکز پیمایش ملی رشد خانواده (NSFG)  در سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۰۶, زنان ۲۵ تا ۲۹ ساله احتمالاً پس از سه سال با شرکای زندگی خود ازدواج خواهند کرد. در ضمن، زنان زیر ۲۴ سال به احتمال زیاد با شریکی که با او زندگی می­‌کنند ازدواج کرده و به احتمال زیاد پس از سه سال از یکدیگر جدا می­‌شوند. به علاوه، زنانی که قبل از زندگی با یکدیگر با هم نامزد شده بودند یا کسانی که زندگی کردن با یکدیگر را به عنوان یک گام قطعی برای ازدواج می‌دیدند، به احتمال زیاد به ازدواج‌های پایدار می­‌رسیدند.

حکم: زندگی کردن با هم قبل از ازدواج، به منزله­‌ی حکم مرگ یک رابطه نیست، اما به نظر می‌رسد که منتظر ماندن تا سن حداقل ۲۵ سالگی، شانس شما را برای یک رابطه پایدار را افزایش دهید. عوامل دیگری مانند نامزد شدن یا دیدن این موضوع به عنوان یک گام به سمت ازدواج، نشانه‌های بسیار مهمی هستند که باید به دنبال آن بگردید. در حالی که این امر قطعا ً یک تصمیم شخصی است، اما مطمئن شوید که این چیزها را قبل از زندگی کردن با جنس مخالف زیر یک سقف در نظر بگیرید.

بهترین سن ازدواج

بسیاری از زنان برای رسیدن به سن معینی تحت فشار قرار می‌گیرند. و حتی با وجود اینکه «مادر پرینستون» می‌گوید شما باید قبل از فارغ‌التحصیل شدن از کالج شوهر کنید، این داده‌ها دقیقاً با هم موافق نیستند. براساس آمار و ارقام اداره آمار آمریکا در سال ۲۰۱۳، سن متوسط برای ازدواج اول در حدود ۲۷ سال برای زنان و ۲۹ سال برای مردان است. در حالی که قطعاً این امر بدین معنی نیست که شما باید این عدد را هدفگذاری نمایید، اما پژوهش حاکی از آن است که این سن زمان بدی برای شروعِ جستجوی یم شوهر ایده‌­آل نیست.

اطلاعات مرکز تحقیقات پو حاکی از آن است، افرادی که پیش از ۲۳ سالگی وصلت می‌­نمایند، به احتمال بیشتری طلاق می‌گیرند. در همین حال، یک مجله‌­ی اقتصادی سیاسی در سال ۲۰۰۸ دریافت که هر سالی که شما ازدواجتان را به تعویق می‌­اندازید، با خطر کمتری در خصوص رسیدن به سرانجامِ طلاق روبرو می‌شوید. بدون شک سطح بلوغ شما می‌تواند یک عامل در اینجا باشد، اما تحصیل نیز نقشی ایفا می‌کند. براساس یک مطالعه در خصوص روابط خانوادگی در سال ۲۰۱۳، به تعویق انداختن ازدواج تا زمانی که مدرک دانشگاهی خود دریافت نمایید، باعث می‌شود که شما کم‌تر از زوج‌های دارای تحصیلات کم‌تر طلاق بگیرید. بنابراین به نظر می‌رسد که ازدواج دیرتر در زندگی – حداقل بعد از کالج – می‌تواند مفید باشد.

گذشته از این، براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۶ در خلاصه­‌ی مقالات بین المللی به چاپ رسید و بیش از ۹۰۰ نفر را که سه سال یا بیشتر از ازدواجشان گذشته بود را مورد بررسی و پیگیری قرار داده بودند، دریافتند؛ زوج‌هایی که پیش از ازدواج به‌مدت طولانی با هم ملاقات می­‌کنند، تمایل به داشتن بیش‌ترین پیوندهای رضایتمندی را دارند (در ضمن، زوج‌های متاهلی که کم‌تر از شش ماه قبل از ازدواج با یکدیگر قرار ملاقات داشتند، به احتمال زیاد از هم جدا می­‌شوند.)

علی‌رغم آنچه که دوست یا فامیل­ فضول شما ممکن است به شما بگوید، مزایای زیادی برای به تأخیر انداختن ازدواج تا سنین سی‌سالگی وجود دارد. با توجه به گزارش سال ۲۰۱۳ (پروژه­ی ملی ازدواجِ) نات یِت: مزایا و هزینه­‌های تأخیر ازدواج در آمریکا؛ در حقیقت زنان مجرد تحصیل­کرده در کالج در سنین سی‌سالگی به طور متوسط سالانه بیش از ۱۸، ۰۰۰ دلار، بیشتر از زنانی که پیش از ۳۰ سالگی ازدواج‌کرده اند، درآمد دارند.

حکم: هیچ سن جادویی و یا طول رابطه­ای وجود ندارد که سعادت زناشویی را پیش‌بینی کند. با این وجود، تحقیقات نشان می‌دهد که صبر کردن تا حداقل اواسط دهه­‌ی بیست زندگی شما، به دست آوردن یک مدرک دانشگاهی و قرار ملاقات گذاشتن برای یک دوره­‌ی زمانی مشخص (حداقل بیش از شش ماه)، می‌تواند منجر به یک پیوند بهتر شود- لازم نیست به حواله­‌ی بهتری اشاره نمایم.

بهترین زمان برای بچه‌دار شدن

منطقی به نظر می‌رسد که زوج‌های تازه ازدواج‌کرده حداقل یک سال صبر می‌کنند تا به بچه‌دار شدن فکر نمایند. هر چه باشد، بیشتر مردم می‌خواهند قبل از آوردن یک عضو دیگر از خانواده، به زندگی زناشوئی خود بپردازند. اما جالب اینکه بنا بر گزارش مرکز ملی آمار بهداشت در سال ۲۰۱۲، زوج‌هایی که پیش از اولین سالگرد ازدواجشان بچه‌دار می‌شوند، نسبت به زوج‌های تازه ازدواج‌کرده‌­ای که زمان بیشتری برای شروع یک خانواده (آوردن یک بچه به زندگی) در نظر می­‌گیرند، احتمال بیشتری دارد که پس از ۱۵ سال؛ همچنان متأهل باقی بمانند. البته، قبل از اینکه شما تصور کنید –هزینه­‌ی خالص کودکان به ذهن می‌رسد- که هیچ‌گونه فشاری وجود ندارد، باید آگاه باشید که چیزهای بسیار زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

در واقع، تحقیقات نشان می­‌دهد که عجله برای داشتن یک کودک، بهترین گزینه برای روابط شما و آینده شما نیست. همان مجموعه داده‌ها دریافتند، زوج‌هایی که قبل از ازدواج باردار شده‌اند، در طولانی‌مدت کمتر با هم می‌مانند. علاوه بر این، یک گروه رو به رشد از تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن یک کودک در سنین نوجوانی (کمتر از ۱۹ سالگی) می‌تواند به گروه بزرگی از موانعی در آینده­‌ی شما منجر شود. بنابر گزارش مرکز شویلر در خصوص تحلیل و دفاع در مورد حاملگی نوجوانان در سال ۲۰۰۸، مادران نوجوان به احتمال کم‌تری دبیرستان را تمام می‌کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که به آسایش تکیه کنند، و همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که نوزادان زودرس را به دنیا آورده و یا بچه‌هایی با مشکلات رشدی داشته باشند.

البته یک حقیقت یا واقعیت آشکار، ساعت بیولوژیک شما است. متخصصان می‌گویند که شروع تلاش برای بچه­‌دار شدن تا زمانی که شما ۳۵ ساله می‌شوید، هوشمندانه است. این امر بدین خاطر است که تخمک‌­های –آماده یا غیرآماده‌­ی- شما در این سن و سال آسیب‌پذیری بیشتری دارند، و شما نمی­دانید که آیا زمانی که سعی می‌­کنید باردار شوید مشکلی خواهید داشت یا خیر. خبر خوب؟ یک مطالعه جدید در مورد تولیدمثل نشان داد که ۶۵ درصد از زنانی که شروع به تلاش برای حامله شدن در سن ۴۰ سالگی کرده‌اند موفق بوده‌اند. بنابراین فرض نکنید که قبل از ۴۰ سالگی باید یک کودک داشته باشید.

حکم: تحقیقات نشان می‌دهد که منتظر ماندن برای بچه‌دار شدن تا پس از ازدواج، ممکن است به بهترین نتایج – هم از لحاظ رمانتیک و هم از لحاظ مالی- منتهی شود. به گفته­‌ی این تحقیقات، بسیاری از عوامل دیگری وجود دارند که باید قبل از بچه‌دار شدن در نظر گرفته شوند و پیشرفت پزشکی این امر را برای برخی از زنان ممکن می‌سازد که مادر شدن خود را بیش از آنچه که در گذشته امکان داشت، به تاخیر بیاندازند.

منبع:

https://www.parents.com/

اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، اردیبهشت ۹۸.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بحران میانسالی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

بحران میانسالی

نشانه‌های بحران میانسالی چیست؟ میانسالی می‌تواند غم‌بارترین زمان زندگی یک فرد باشد افرادی که دچار بحران میانسالی هستند، در حال دست و پنجه نرم کردن ...