اعتیاد به پورنوگرافی

بهبودی از اعتیاد پورنوگرافی

5/5 - (1 امتیاز)

بهبودی از اعتیاد به پورنوگرافی

اعتیاد پورنوگرافی می‌تواند موجب یک وضعیت ناتوان‌کننده در زندگی فرد شود.

اثرات اعتیاد به پورنوگرافی می‌تواند زندگی شما را به خطر بیندازد، به ویژه اگر برای مدت طولانی درمان نشود. اعتیاد پورنوگرافی می‌تواند طیف وسیعی از آثار روانی و احساسی شدید را به همراه داشته باشد. همچنین می‌تواند به روابط فرد معتاد، زندگی شخصی و موقعیت حرفه‌ای او آسیب برساند. با این حال، با حمایت مناسب، بهبود پایدار از اعتیاد به پورن، یک هدف قابل دستیابی است.

اگرچه تحقیقات بر روی آمار اعتیاد به پورن نشان می‌دهد که اعتیاد پورنوگرافی می‌تواند ۵ تا ۸ درصد از جمعیت بزرگسال را تحت‌تأثیر قرار دهد، اما تعداد کمی از مردم می‌دانند که اعتیاد پورنوگرافی چیست و از اثرات استفاده بیش از حد از پورن و نحوه درمان آن آگاه هستند.

اگر نگران هستید که شما یا یکی از عزیزان خود با سوءاستفاده از پورن دست و پنجه نرم می‌کنید، درک این روند می‌تواند گامی مهم در جهت دستیابی به بهبودی باشد.

در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد این اختلال بدانید از تعریف اعتیاد به پورن تا اثرات آن آورده شده است. همچنین در مورد تأثیر اعتیاد به پورن بر مغز و چگونگی برگشت آن در طول زمان از طریق درمان بحث خواهیم کرد.

در حالی که اعتیاد به رابطه جنسی و اعتیاد به پورن اغلب با هم ارتباط دارند، می‌توانند از یکدیگر مستقل نیز باشند. این مقاله منحصراً بر اعتیاد به پورن تمرکز دارد. توصیه میکنم حتما مقاله پورنوگرافی چیست ؟ مطالعه بفرمایید .

اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

اول از همه، اعتیاد زمانی رخ می‌دهد که شخصی از موادی مانند الکل یا مواد مخدر سوء استفاده می‌کند تا جایی که بدن او بیش از حد به عملکرد این ماده وابسته می‌شود.

به تدریج، این وابستگی می‌تواند به هوس به مصرف مواد تبدیل شود و در نهایت بدن بدون آن ناپایدار می‌شود.

بسیاری از مردم اعتیاد به پورن را یک اعتیاد واقعی نمی‌دانند و ذهن کسانی که با وسواس به مطالب پورن نگاه می‌کنند، مانند ذهن مصرف‌کنندگان مواد مخدر رفتار نمی‌کند. با این حال، مطالعات زیادی وجود دارد که معتقدند می‌توان آن را یک اعتیاد واقعی تلقی کرد.

افرادی هستند که دچار افکار و رفتارهای جنسی می‌شوند و انگیزه آنها برای تماشای فیلم‌های پورنوگرافی با افراد معتاد به نیکوتین که به سیگار احتیاج دارند، قابل مقایسه است.

اگرچه اعتیاد به پورن ممکن است یک اختلال جسمانی نباشد، اما به عنوان یک اختلال رفتاری برچسب‌گذاری می‌شود که می‌تواند بر روابط فرد با اطرافیان و نحوه رفتار آنها در زندگی روزمره تأثیر بگذارد.

اعتیاد به پورن زمانی است که مغز به پورنوگرافی وابسته می‌شود تا موج دوپامین را تجربه کند، بنابراین باعث عدم کنترل رفتار جنسی آنها می‌شود.

اشتیاق مداوم به این افزایش دوپامین می‌تواند پاسخ مغز به محرک‌های معمولی را کاهش دهد. این بدان معناست که به خوبی می‌تواند بر نیازهای روانی و عاطفی فرد تأثیر بگذارد.

چرا مردم به پورنوگرافی معتاد می‌شوند؟

اعتیاد به پورن چگونه شروع می‌شود؟

در حالی که بسیاری از مردم اعتیاد به الکل یا مواد مخدر را درک می‌کنند، اما همه نمی‌دانند که چرا تصاویر یا فیلم‌های جنسی می‌تواند اعتیادآور باشد؛ به ویژه اینکه این یک ماده فیزیکی نیست که شما به بدنتان وارد می‌کنید.

اما رابطه جنسی هنوز می‌تواند مناطقی را در مغز فعال کند که با انگیزه و پاداش مرتبط هستند؛ مانند سیستم دوپامین. مانند رابطه جنسی، پورنوگرافی نیز می‌تواند سیستم دوپامین را فعال کرده و منجر به همان هجوم دوپامین شود.

با این حال، با گذشت زمان، بدن شما هنگام دست و پنجه نرم کردن با پورن، تأمین دوپامین را متوقف می‌کند. این بدان معناست که ممکن است مجبور باشید بیشتر اوقات آن را تماشا کنید یا صحنه‌های پورنوگرافی شدیدتر را مشاهده کنید تا از همان مقدار لذت، لذت ببرید.

در مورد اعتیاد به پورن اختلاف‌نظر وجود دارد. اما در یک مطالعه، محققان دریافتند افرادی که به دنبال درمان مشکل پورن خود بودند، تغییرات شیمیایی مغزی آنها با سایر اعتیادها سازگار بود. همچنین مغز آنها نسبت به محتوای جنسی، متفاوت از مغز افرادی بود که به دنبال درمان نبودند.

علائم اعتیاد به پورن

بعد از مدتی تماشای فیلم‌های پورنوگرافی، بسیاری از مردم از خود می‌پرسند آیا به پورن معتاد هستند؟ بنابراین، چه زمانی تماشای پورن مشکل‌ساز می‌شود؟

مهم این است که اعتیاد به پورن چیست و تفاوت آن با مصرف معمولی یا متوسط ​​پورنوگرافی چیست. فقط به این دلیل که افراد به طور مرتب پورنوگرافی را مشاهده می‌کنند به این معنی نیست که آنها معتاد هستند یا باید به دنبال درمان باشند.

برای درک اعتیاد به فیلم‌ها یا مجلات وابسته به عشق شهوانی، باید شباهت آن را با انواع دیگر اعتیاد درک کرد. به عنوان مثال، علائم رایج اعتیاد به هر ماده‌ای عبارتند از:

 • اشتیاق مداوم به این ماده
 • تلاش‌های ناموفق برای متوقف کردن مصرف آن
 • افزایش تحمل به ماده
 • رفتار اجباری که منجر به عدم کنترل می‌شود
 • مدام گرفتار آن فعالیت اعتیادزا هستید.

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است؟

و برخی علائم رایج در سراسر جهان وجود دارد که نشان می‌دهد شما به پورنوگرافی اعتیاد دارید یا با آن رابطه ناسالم دارید:

نادیده گرفتن مسئولیت‌ها:

برای تماشای فیلم‌های پورن، اغلب مسئولیت‌های دیگر را نادیده می‌گیرید.

احساس شرمندگی:

بعد از مشاهده محتوای جنسی احساس شرم می‌کنید یا سرخورده می‌شوید اما همچنان به تماشای آن ادامه می‌دهید.

بسیاری از افرادی که از اعتیاد به پورنوگرافی رنج می‌برند ممکن است از وسواس خود احساس شرمندگی کنند و اغلب در مورد تماشای آن به دوستان یا عزیزان خود دروغ می‌گویند. آنها همچنین تمایل دارند در مورد آنچه مشغولش هستند، دروغ بگویند تا بتوانند به تماشای آن ادامه دهند.

نیاز به پورن شدید:

برای به دست آوردن همان سطح لذت، باید به دنبال یافتن هرچه بیشتر پورن باشید.

شما می‌توانید برخی از فیلم‌های شهوانی یا به اصطلاح پورن نرم را تماشا کنید. سپس، ممکن است به برخی از نمونه‌هایی که جزییات کامل حرکات در پورنوگرافی را نشان می‌دهند، برخورد کنید. لذتی که از این نوع پورن می‌گیرید، ممکن است از چیزی که از پورن نرم دریافت می‌کنید فراتر رود و ممکن است به دنبال نمونه‌های بیشتر از ستارگان بزرگسال روید.

صرف هزینه بیش از حد برای پورنوگرافی:

شما مبالغ زیادی را صرف دیدن فیلم‌های پورنوگرافی می‌کنید و از سایر هزینه‌های زندگی خود غافل می‌شوید. ممکن است به نظر برسد که اینترنت هر زمان که بخواهید، تصاویر و فیلم‌های جنسی رایگان ارائه می‌دهد. اما در واقع شما برای جلب رضایت خود و چشم‌های خود، شروع به جستجوی انواع مختلف فیلم‌ها یا ژانرها می‌کنید. و این نقطه‌ای است که شما شروع به خرج کردن مبالغ بالا برای هزینه‌های ماهیانه اینترنتتان می‌کنید.

از شریک زندگی‌تان رضایت کمتری دارید:

شما در زندگی جنسی معمولی خود با شریک عاطفی‌تان احساس رضایت کمتری می‌کنید.

علاوه بر این، افرادی که به تماشای فیلم‌های پورن معتاد هستند، برای صمیمی شدن با افراد تلاش می‌کنند، زیرا بیش از حد با مطالب پورن خودارضایی می‌کنند تا جایی که رابطه جنسی واقعی‌شان کم می‌شود.

دیدن ژانرهای مختلف پورن ممکن است عادی بودن روابط شما را تغییر دهد. ممکن است در مورد احتمال این خیال‌پردازی‌ها فکر کنید و فراموش کنید که آنها فقط یک داستان یا یک سناریو هستند.

ممکن است شریک زندگی خود را مورد سرزنش قرار دهید و از او ایراد بگیرید. بنابراین این رفتارها و خواسته‌ها می‌تواند اعتماد متقابل و در نهایت پویایی رابطه شما را از بین ببرد.

مسائل مربوط به روابط

مصرف پورن شما باعث ایجاد مشکلات در رابطه می‌شود، اما هنوز نمی‌توانید تماشای آن را متوقف کنید.

 • نمی‌توان تماشای پورنوگرافی را متوقف کرد

شما می‌خواهید تماشای پورن را متوقف کنید یا کمتر مشاهده کنید، اما خودتان را در انجام این کار ناتوان می‌بینید.

 • استفاده از آن برای مقابله با مشکلات دیگر

احساس می‌کنید برای مقابله با مسائل مربوط به سلامت روان، ناراحتی، اضطراب یا افسردگی، بهتر است پورنوگرافی ببینید.

به طور خلاصه، علائم رایج اعتیاد به پورنو شامل موارد زیر است:

 • اشتیاق دائمی برای مشاهده پورنوگرافی.
 • با وجود چندین بار تلاش برای توقف مشاهده پورنو، نمی‌توانید آن را متوقف کنید.
 • هنگامی که از شما پرسیده می‌شود از پورنو استفاده می‌کنید یا نه، احساس خشم یا خصومت می‌کنید.
 • کاهش علاقه و صمیمیت به شریک زندگی.
 • محرمانه و مخفی نگه داشتن پورن از شخص مورد علاقه خود.

به خاطر داشته باشید که برای اعتیاد به پورن نیازی به داشتن همه این علائم نیست؛ یا ممکن است علائمی داشته باشید که در بالا ذکر نشده است. همچنین مانند سایر انواع اعتیاد، اعتیاد به محتوای جنسی برای هر فردی که آن را دارد متفاوت است.

یک رابطه سالم با اعتیاد پورنوگرافی چه تفاوتی دارد؟

از آنجا که میلیون‌ها نفر به طور منظم فیلم‌های وابسته به عشق شهوانی را مشاهده می‌کنند، بزرگترین تفاوت بین یک رابطه سالم با پورنوگرافی و رابطه‌ای که می‌تواند به عنوان اعتیاد برچسب‌گذاری شود، چیست؟

برای بیشتر مردم، این تفاوت معمولاً به نحوه تأثیر پورنوگرافی بر کل زندگی آنها بستگی دارد.

در یک رابطه سالم، شما ممکن‌است پورنوگرافی ببینید و هرگونه تصویری از آن نیز، رفتار شهوانی شما را برانگیخته کند. اما نباید بر سایر حوزه‌های زندگی شما تأثیر منفی بگذارد و باید قادر باشید هر زمان که خواستید آن را متوقف کنید.

با وجود اعتیاد پورنوگرافی، پورنوگرافی می‌تواند به قسمت‌های دیگر زندگی شما نفوذ کرده و بر آنها تأثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال، باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه با شریک زندگی شما شده باشد، شما از پذیرش مسئولیت‌های دیگر غفلت می‌کنید یا اینقدر به تماشای فیلم‌های پورنوگرافی می‌پردازید که دیگر از پس هزینه‌های اینترنت بر نمی‌آیید؛ همه اینها می‌توانند نشانگر یک رابطه ناسالم باشند.

مهمتر از همه این است که هنگامی که متوجه شدید استفاده از پورنوگرافی چه تأثیرات منفی بر زندگی شما می‌گذارد، اما هنوز هم نمی‌توانید تماشای آن را متوقف کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره راههای ترک پورنوگرافی به کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه رجوع کنید. برای دریافت کتاب کلیک کنید.

پورنوگرافیمنبع:

https://trafalgarresidence.com/blog/porn-addiction-recovery/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام اقای دکتر من موسی هستم من از سن ۱۲ تا ۱۵ سال و شش ماه اعتیاد به فیلم پورن داشتم و دها بار برای ترکش تلاش کردم اما نشد ولی بلاخره ۸ ماهه که پاکم ولی یک مشکلی برام پیش اومده که من هرچیزیو تو زندگی عادی میبنم منو یاد پورن میندازه ذهنم همش یه جوری ربط میده به اون فیلمها و من واقعا خیلی از این موضوع ناراحتم
  الان من میتونم خوب بشم باید چیکار کنم؟
  و زمانی که این افکار ها میاد تو ذهنم من چه کار انجام بدم چه عکس عملی داشتم باشم؟

  1. وقت بخیر. این طبیعی است که بعد از ترک و بهبودی از اعتیاد به پورنوگرافی شما این تصاویر و خاطرات بذهن شما می آید. باید صبر کنید تا بتدریج این تصاویر کمتر و کمرنگ تر شود. فقط باید صبر بیشتری کنید

 2. سلام من اسمم موسی هستش
  من در سن ۱۲تا ۱۵سال شش ماه اعتیاد به فیلم پورن داشتم و ده ها بار تلاش کردم که ترکش کنم اما موفق نشدم و بلاخره ترک کردم و حدود هفت ماه ترک کردم ولی بعضی از چیزها تو ذهنم پاک نمیشه مثلا تو زندگیم هرچیزیو میبینم برام یک فیلم پورن شبیه اون میاد من الان چیکار کنم نگرانم
  خوب میشم هرچیزیو میبنم ذهنم یه چیزی میاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا