اختلالات اضطرابیاعتیاد به پورنوگرافی

ارتباط کرونا، پورنوگرافی و اضطراب

امتیاز

ویروس کرونا، پورنوگرافی و اضطراب:

وقتی سه بیماری همه‌گیر، همسو می‌شوند!

 

زمانی‌که همه‌چیز در دنیا به هم می‌ریزد و همه انسان‌ها در وضعیت نامعلومی قرار می‌گیرند، درست مانند آنچه در آن هستیم، به‌طور طبیعی اضطراب و ناتوانی تشدید می‌شود و در این زمان گسترش استفاده از پورنوگرافی نیز شدت می‌گیرد. ما به سراغ رفتارهایی می‌رویم که ما را از مشکلاتی که با آن روبرو هستیم راحت کند. اما همانطور که همه ما می‌دانیم، بسیاری از راه‌حل‌هایی که پیدا می‌کنیم، در نهایت باعث تشدید ناراحتی اصلی ما می‌شوند.

آنچه امروز اتفاق می‌افتد، تلاقی سه بیماری همه‌گیر COVID-19 کرونا، پورنوگرافی و اضطراب است. کشوری که بیشترین میزان این همگرایی سمی سه بیماری را تجربه می‌کند، ایتالیا است. دولت ایتالیا اقدامات گسترده‌ای را برای قرنطینه کردن کل کشور انجام داده است تا از شلوغی بیشتر بیمارستان‌ها جلوگیری کند. در پاسخ، یکی از محبوب‌ترین سایت‌های پورن در جهان، در کل ماه مارس به‌همه ایتالیا اشتراک رایگان پورن ارائه می‌دهد.

وقتی کاربران ایتالیایی این سایت، وب‌سایت را باز کردند، این پیام را مشاهده کردند:

«برای اینکه طی این هفته‌ها در خانه بمانید و این مدت را سپری کنید، می‌توانید به صورت کامل و بدون نیاز به کارت اعتباری، به اکانت ویژه سایت به صورت کاملاً رایگان برای یک ماه دسترسی داشته باشید.»

بله! «برای کمک به شما در گذراندن زمان» طی یک بیماری همه‌گیر، از کشوری دعوت می‌شود تا با روی آوردن به یک اعتیاد همه‌گیر پورن، از یک بیماری همه‌گیر اضطراب فرار کنیم. گرچه این نگران کننده است که یک شرکت، استفاده از انسان را برای منافع جنسی گسترش می‌دهد، اما این کار را انجام می‌دهد زیرا پورن دو تجربه‌ای ارائه می‌دهد که ما نتوانسته‌ایم در بیماری همه‌گیر ویروس کرونا پیدا کنیم: تسکین و قدرت. ارتباط کرونا، پورنوگرافی و اضطراب را می‌توان در تسکین موقت اضطراب توسط پورنوگرافی در دوران کرونا ذکر کرد. البته تاثیرات تسکین‌دهنده و قدرتمند پورن، نه تنها موقتی است، بلکه به دو دلیل نیز بسیار مشکل‌ساز است: ۱- پورن به سلامت و همچنین سلامت روان آسیب می‌رساند، ۲- پورن، نقض زنان است.

کرونا، پورنوگرافی و اضطراب- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

عوارض پورنوگرافی چیست؟

۱- پورن به رابطه جسمی و سلامت روان آسیب می‌رساند

یکی از مراجعانی که این هفته با او صحبت کردم، گفت اکنون احساس می‌کند بیشتر از دو سال گذشته به استفاده از پورن تحریک شده است. «من خوب نمی‌خوابم و ذهنم ساعت ۵ صبح شروع به فعالیت می‌کند. ما در یک رکود اقتصادی به سر می‌بریم، اما آیا واقعاً باید درباره افسردگی صحبت کنیم؟ و اگر این کافی نیست، پدر من آنفولانزا می‌گیرد و نمی‌تواند آزمایش شود. ذهن من به هیچ‌وجه نمی‌تواند استراحت کند.»

همانطورکه گفته‌های مراجعم را می‌بینید، وقتی مضطرب هستیم، مغزمان به‌طور طبیعی به‌دنبال رفتاری است که فرصتی برای تسکین به‌ما بدهد. آنچه که در واقع به آن نیاز داریم، ایجاد یک فضای آرامش درونی است که بتواند اضطراب را تحمل کند. در این میان، پورن به‌عنوان یک میانبر به ما پیشنهاد می‌شود تا آرامش و کنترل موقتی را تجربه کنیم. در نتیجه تعویق راه‌حل با یک عامل بیرونی، ما هرگز منابع داخلی را برای رشد توسعه نمی‌دهیم.

هنگامی‌که برای کاهش اضطراب به عنوان میانبر به دنبال پورن می‌گردید، مغز شما مسیرهای عصبی جدیدی را ایجاد می‌کند تا آنچه را که انجام می‌دهید، با لذتی که احساس می‌کنید، متصل کند. نقشه‌ای که از این تجربیات در مغز شما شکل گرفته است، با انتقال دهنده‌های عصبی قدرتمند مانند دوپامین پاداش می‌گیرد. مانند این است که این انتقال دهنده‌های عصبی مغز، ما را با گفتن چنین جملاتی اساساً تغییر می‌دهند: «این کار را به‌خاطر بسپار! این کار احساس شگفت‌انگیزی دارد. راهی است راحت‌تر از هر چیز دیگری.»

۲- پورن دلیل رابطه‌ی سالم کمتر است

هرچه بیشتر از پورن استفاده کنید، بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است که بهترین راه برای داشتن رابطه جنسی کمتر و رابطه جنسی کمتر راضی‌کننده، تماشای پورن است! پورن همزمان شما را با تحریک جنسی بیش از حد مواجه می‌کند و در عین حال به شما می‌آموزد فقط خواسته‌های جنسی خود را در نظر بگیرید. پورن نه تنها به این دلیل که «اروتیک» است، بلکه همچنین به این دلیل که به شما امکان می‌دهد جهانی بسازید که هیچ‌چیز در آن از شما خواسته نشود، بسیار جذاب است. رابطه جنسی واقعی از شما می‌خواهد خواسته‌های خود را بشناسید و رشد دهید. در حالی‌که همچنین یادگیری لذت بردن و برآورده کردن خواسته‌های دیگری را نیز در بر دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید توانایی جنسی خود را محدود کنید، پورن سریع‌ترین راه برای انجام این کار است.

۳- پورن دلیل رابطه‌ی جنسی کمتر است

در تحقیقی که برای کتابم انجام دادم، متوجه شدم که وقتی شخصی فاقد هدف باشد، ۷ برابر بیشتر احتمال دارد که به تماشای معتادگونه‌ی پورن ادامه دهد. بسیار مهم است که درک کنیم فقدان هدف ما را به‌سمت پورن سوق می‌دهد. بسیاری افراد سعی می‌کنند از پورن دست بردارند، اما برای تبدیل آنچه آنها را به‌سمت پورن سوق می‌دهد، کار کمی انجام می‌دهند.

اگر پورنوگرافی نبود، چگونه ترس خود را از خراب شدن اقتصاد حل می‌کردید؟ اگر پورن نبود، چگونه سعی می‌کردید وقت بیشتری را با همسر یا شریک زندگیتان سپری کنید؟ پورن شما را به فرار از بوته‌های زندگی دعوت می‌کند. اما وقتی طعمه آن را می‌گیرید، خود را درگیر یک تجربه بیهودگی شدید می‌کنید.

این موضوع، جنون استفاده از پورن است و همان چیزی‌که ما برای تسکین مشکلات شخصی و رابطه‌ای انتخاب می‌کنیم، در نهایت باعث تشدیدشان می‌شود. در این مقطع، بسیاری از افراد سعی می‌کنند با تسلط بر خود، علیه میل خود به پورن مبارزه کنند. مشکل این است که این مبارزه هیچ تغییری در درایورهای اصلی ایجاد نمی‌کند. بنابراین، اگر می‌خواهید بجنگید، برای از بین بردن پورن مبارزه نکنید! برای ایجاد ریتم‌های روزمره بجنگید تا آرامش و هدف بیشتری پیدا کنید. وقتی با اضطرابتان روبرو شوید و آن را درک کنید، اعتمادبه‌نفس شما در توانایی مواجهه با عدم‌اطمینان پیش‌رو افزایش می‌یابد.

کرونا، پورنوگرافی و اضطراب- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۴- پورن نقض حقوق زنان است

در مواقع بحرانی ما کاملاً به نیاز خود برای تسکین واقف هستیم. اما من می‌ترسم که همیشه از خساراتی که در این روند به دیگران وارد می‌کنیم آگاهی نداشته باشیم. یکی از مشکلات اساسی در مورد پورن این است که تسکین یک فرد با سوءاستفاده از شخص دیگر است. دنیای فانتزی ایجادشده در پورن نیاز دارد که یک زن (یا یک انسان دیگر) به‌یک شیء یا کالا تقلیل یابد. در پورن، بدن زن برای جذب اضطراب و خشم مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵- پورن خشونت علیه زنان است

جامعه همیشه در حال حرکت به سطوح بیشتری از تخلف و تخریب است. به همین دلیل است که میل دیدن مدل‌های گوناگون و تنوع دیدن پورن نیز به مرور افزایش یافته است. در آغاز شاید یک کاتالوگ لباس شنا کافی باشد، اما بعد برای دستیابی به‌همان اثر لذتبخش، تصاویر تحریک‌کننده‌تری لازم است. محققان پورنوگرافی می‌دانند که ما با اشتیاق مقدس به دیدن زیبایی شروع می‌کنیم، اما به زودی با تقاضای ما برای کنترل زیبایی ادامه می‌یابد و متعاقب آن میل به دیدن زیبایی که در ذهن ما رو به زوال است ربوده می‌شود.

پورن مردان را به سمت خود می‌کشاند تا گرمای جنسی و آتش میل را تجربه کنند. اما هنگامی‌که شاهد این قدرت حیات‌بخش زنان می‌شویم، با یک معضل دو گزینه‌ای روبرو هستیم: در مقابل آنها با ترس و وحشت زندگی کنیم یا آنها را نقض کنیم؟ محققان محتوای بیش از ۳۰۰ فیلم معروف پورنوگرافی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که مردان بیشتر ترجیح می‌دهند این زیبایی را نقض کنند، زیرا ۸۸٫۲٪ از صحنه‌ها حاوی اعمال تهاجمی است.

۶- بهبودی توانایی‌های ذهنی، میل به سوءاستفاده از دیگران را کاهش می‌دهد

همه ما می‌توانیم موافق این موضوع باشیم که وارد دوران تاریخی سرشار از عدم‌اطمینان هستیم. همانطور که ما وظیفه خود را برای کاهش رنج دیگران از طریق رعایت فاصله اجتماعی و اقدامات قرنطینه‌ای انجام می‌دهیم، بهتر است اخلاق دیجیتالی خود را نیز فراموش نکنیم. به یاد داشته باشیم که استفاده از پورن برای کاهش استرس مسائل مالی، ما را نسبت به انسان‌هایی که صرفاً به‌دلیل بهره‌کشی جنسی در این فیلم‌ها حضور پیدا می‌کنند، بی‌احساس می‌کند. اگر بخواهیم با یک همه‌گیری کرونا به‌عنوان بیماری جهانی و بیماری همه‌گیر پورن مقابله کنیم، همه ما باید وظیفه خود را برای محافظت از دیگران و یادگیری شیوه‌های تسکین‌دهنده روانمان انجام دهیم.

یادگیری آرامش در برابر مشکلات نه تنها سرمایه‌گذاری در سلامت روان‌مان است، بلکه به کاهش بار دیگران نیز کمک می‌کند. توقف کنید و در مورد چگونگی تأثیر پورن بر احساس خود فکر کنید. اگر واقعاً می‌خواهید بیهودگی، شرم و تنهایی خود را تشدید کنید، این کار را ادامه دهید. کارهایی را دنبال کنید که حواستان را درگیر کنند. پختن یک غذای جدید، نواختن ساز یا نوشتن شعر یا داستان به شما امکان می‌دهد تجربیات لذت‌بخش و قدرت زندگی بسیار بیشتری را تجربه کنید.

با یک راهنمای مطمئن (درمانگر یا مربی) یا یک دوست، در مورد برخی از اضطراب‌هایی که تجربه می‌کنید، صحبت کنید. اکنون بسیاری از درمانگران جلسات آنلاین ارائه می‌دهند.

و درنهایت نباید اجازه داد تا کرونا، پورنوگرافی و اضطراب با یکدیگر همسو شده و شما را از پای دربیاورد. همزمان شدن کرونا، پورنوگرافی و اضطراب قدرت هر یک را بیشتر خواهد کرد.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعتیاد به پورنوگرافی و ترک تماشای آن، کتاب «پورنوگرافی، لذت ممنوعه» نوشته‌ی دکتر کامیار سنایی را از فروشگاه سایت به‌صورت اینترنتی خریداری نمایید و یا اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های چاپی هستید، این کتاب را از طریق سایت «نشر متخصصان» یا کتابفروشی‌های سراسر کشور خریداری نمایید.

دکتر کامیار سنایی، روانشناس و هیپنوتراپ

منبع:

Home

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. اقای دکتر خوب گفتید ولی دنیا پیچیدگی های خاص خودشو داره و اگه واقعا ادم یه روز بتونه بفهمه که چی داره میشه خیلی خوبه و امیدوارم تا اون موقع دیر نشده باشه،من هم یک سری از این مقاله ها و فیلم ها دیدم که دنیا رو داره به سمت نابودی میکشه و هر چی بیشتر میفهمم بیشتر اعصابم خورد میشه ولی حداقل این توهم رو بهم میده که میدونم توی دنیا داره چی میگذره و فقط الان امید دارم به روزای بهتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا