روابط جنسی

گریه بعد از رابطه جنسی

امتیاز

آیا گریه کردن بعد از رابطه جنسی، طبیعی است؟

رابطه جنسی می‌تواند یک تجربه شدید عاطفی باشد و مهم نیست که چقدر با شریک جنسی خود نزدیک هستید، این عمل شاید نشانه نوعی آسیب‌پذیری باشد. شاید در پشت نفس نفس زدن اشک‌هایتان به این فکر می‌کنید که تنها نیستید. اصطلاحات مختلفی برای این پدیده وجود دارد: گریه بعد از رابطه جنسی نام‌های علمی دارد مانند پوستکویتال دیسفوریا یا tristesse postcoital (کلمه فرانسوی tristesse، مالیخولیایی یا غمگین) و به طور واضح‌تر، حزن بعد از رابطه جنسی. اما چه عواملی باعث می‌شود فردی بعد از رابطه جنسی غمگین شود؟

هیچ توضیح مشخصی برای شدت احساسات هنگام رابطه صمیمی وجود ندارد و این موضوع، هم برای احساسات مثبت و هم برای احساسات منفی صدق می‌کند. لورا پتی فورد، درمانگر ازدواج و خانواده، می‌گوید: «احساسات انسانی دامنه وسیعی را دنبال می‌کند و این دامنه، عادی و گسترده است. گرچه اشک ریختن در رختخواب ممکن است لحظه‌ای ناخوشایند را ایجاد کند (به خصوص اگر شخصی که با او هستید همسر یا شریک زندگی جدی شما نباشد)، اما این موضوع لزوماً به این معنی نیست که مشکلی برای شما پیش آمده است.»

پتی فورد می‌افزاید: «هنگام ارزیابی تجربه خود، مهم است که قبل از درگیری احساسی به این موضوع فکر کنید که آیا این رابطه به شما کمک می‌کند یا باعث می‌شود احساس بدی به شما دست دهد.»

آیا مردان نیز بعد از رابطه جنسی گریه می‌کنند؟

بله. پتی فورد می‌گوید: «اطلاعات مربوط به موضوع گریه بعد از رابطه جنسی کم است و برای نتیجه‌گیری نهایی به تحقیقات بیشتری احتیاج است. اما آنچه ما می‌دانیم این است که این یک اتفاق معمول برای زنان و مردان است.»

تحقیقات اندک موجود نشان می‌دهند این اتفاق برای بسیاری از مردم رخ می‌دهد. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ که ۲۳۰ خانم را تحت بررسی قرار داد، ۴۶ درصد حداقل یک مورد گریه بعد از رابطه زناشویی را در طول زندگی خود گزارش کرده بودند. یک مطالعه دیگر شامل ۱۲۰۸ مرد در سال ۲۰۱۸ نشان داد ۴۱ درصد از افراد بررسی شده حداقل یک بار بعد از رابطه جنسی گریه کرده‌اند و بیش از ۲۰ درصد آنها این موضوع را در طی ۴ هفته اخیر گزارش کرده بودند.

انتظار کلی این است که به دنبال یک تجربه جنسی رضایت‌بخش، افراد احساس آرامش، رضایت یا خوشحالی می‌کنند. با این حال، برخی گزارش می‌کنند که بعد از رابطه، غمگین و تحریک‌پذیر هستند. برخی از افراد همچنین ممکن است گریه کردن را تجربه کنند. گاهی اوقات، گریه بعد از رابطه زناشویی می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات رابطه باشد.

محققان گزارش داده‌اند زوجینی که پس از رابطه جنسی از نظر جسمی و عاطفی به ارتباط خود ادامه می‌دهند، رضایت بیشتری از روابط خود دارند. PCT می‌تواند در بازه زمانی مهم بعد از رابطه تداخل ایجاد کند. یک شخص ممکن است به چندین دلیل بعد از رابطه جنسی گریه کند.

چرا مردم بعد از رابطه جنسی گریه می‌کنند؟

بیشتر اوقات مساله‌ای که ممکن است علت اصلی این اتفاق باشد، مربوط به لحظه‌ی حال نیست و به سال‌ها قبل در زندگیتان باز می‌گردد.

پتی فورد می‌گوید: «رابطه جنسی ممکن است عامل ایجاد گریه باشد، اما لزوماً علت آن در رابطه جنسی نیست. برخی از عواملی که با PCD ارتباط دارند شامل اختلال در تجارب اولیه پیوند با والدین، مشکل در ایجاد احساس قوی در خود، تلاش برای تنظیم احساسات، سابقه سوءاستفاده جنسی یا سایر نارضایتی‌ها از روابط است.»

او می‌گوید: این تجربیات منفی گذشته، زمانی روی می‌دهند که فرد دچار اضطراب یا افسردگی شده باشد. طبق مطالعه برجسته Adverse Childhood Experience ACES، دو سوم بزرگسالان در دوران کودکی با مشکل بزرگی روبرو شده‌اند که می‌تواند در آینده بر سلامت جسمی و عاطفی آنها تأثیر بگذارد. به همین دلیل گریه بعد از رابطه جنسی ممکن است از ناخودآگاه شما باشد و اعلام می‌کند شما نکته‌ای در ذهنتان برای کشف و پردازش دارید.

۱- افسردگی

یک مطالعه از سال ۲۰۱۹ نشان داد که «پریشانی روانشناختی و افسردگی» متغیری است که بیشترین ارتباط را با PCT دارد. افراد مبتلا به افسردگی (شایعترین بیماری بهداشت روانی) بیشتر احتمال دارد که PCT را تجربه کنند.

اگر فردی علائم افسردگی را تجربه می‌کند، بهتر است درمان با یک روانپزشک یا روانشناس را شروع کند و برای بهبود علائمش از دارودرمانی کمک بگیرد. پذیرش درمان می‌تواند به مردم کمک کند تا با نگرانی‌های خود کنار بیایند و از مشکلات بعدی مانند گریه بعد از سکس جلوگیری کنند.

۲- اضطراب

گریه پاسخ متداولی به اضطراب است و گریه بعد از رابطه جنسی می‌تواند پاسخی برای آزاد شدن تنش جسمی یا اضطراب عملکرد جنسی باشد. یک تحقیق نشان داده است که اضطراب در مورد عملکرد جنسی حدود ۶-۱۶٪ از زنان و ۹-۲۵٪ از مردان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

تحقیقات هنوز موثرترین روش درمانی برای اضطراب را تعیین نکرده است، اما درمان شناختی رفتاری و آموزش تکنیک‌های ذهن‌آگاهی و دارو درمانی می‌تواند برای از بین بردن علائم اضطراب مفید باشد.

۳- حساسیت‌های روانی

مقاربت جنسی و به‌خصوص اوج لذت جنسی می‌تواند باعث‌شود افراد بسیار بیشتر از حد معمول در معرض آسیب‌پذیری قرار گیرند. به این معنی که افراد نسبت به خاطرات و تجربه‌های دشوار یا آسیب‌زا، حساس تر هستند.

افراد حتی ممکن است قبل از شروع واکنش احساسی، از چنین خاطراتی آگاه نباشند. و آمیزش جنسی، برخی از خاطرات ذهنیشان را تحریک کرده و باعث شود تا احساسات بدی را تجربه کنند. افرادی که از هر نوع سوءاستفاده در گذشته خود رنج می‌برند، می‌توانند از طریق بیان تجربیات خود با یک مشاور، از راهنمایی‌های مناسب برای کاهش آثار روحی و روانی اتفاقات گذشته بهره‌مند شوند.

۴- ناراحتی جسمی

درد جسمی همچنین می‌تواند باعث گریه فرد بعد از رابطه جنسی شود. دیسپارونیا اصطلاح پزشکی درد در هنگام رابطه جنسی است. این وضعیت در حدود ۷٫۵٪ از زنان ۱۶-۷۴ ساله در هنگام دخول، واژن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

این درد ممکن است منشأ جسمی یا روانی داشته باشد. برخی از دلایل جسمی این نوع ناراحتی عبارتند از:

  • درد مزمن در اطراف ولو و لابیا
  • شرایط مثانه
  • اسپاسم عضله
  • جای زخم
  • بیماری التهابی لگن
  • اثرات یائسگی

درمان موثر مبتنی بر تعیین علت درد است. برخی از گزینه‌ها عبارتند از:

  • کرم‌های استروئیدی، برای جای زخم
  • تغییرات رژیم غذایی و داروها، برای مشکلات مثانه
  • درمان‌هایی مانند ماساژ و مدیتیشن، برای اسپاسم عضلات

۵- هورمون‌ها

ارگاسم باعث کاهش سطح دوپامین و اکسی‌توسین می‌شود. هردو این هورمون‌ها باعث تجربه احساسات لذت‌بخش می‌شوند. بنابراین کاهش این هورمون‌ها می‌تواند منجر به PCT شود.

شما می‌توانید تحت نظر پزشک متخصص، با استفاده از دوز کم نالترکسون (دارویی که به درمان وابستگی به مواد افیونی و الکل کمک می‌کند) تأثیر کاهش دوپامین ناشی از ارگاسم را به حداقل برسانید.

۶- مشکلات در رابطه

گریه بعد از رابطه جنسی لزوماً نشانه مشکل در یک رابطه نیست، اما مشکلات رابطه می‌تواند عاملی برای PCT باشد. برای بسیاری از زوج‌ها، بهترین راه برای مقابله با این مسئله، صحبت در مورد آن است.

بزرگترین نشانه اینکه ممکن است در رابطه با هق‌هق گریه‌های بعد از رابطه جنسی سوگوار شوید اینست که در خارج از اتاق‌خواب نیز دچار تردید شده باشید.

صحبت کردن و باز کردن موضوع می‌تواند به زوجین کمک کند و به هر دو شریک زندگی اطمینان دهد که گریه کردن بعد از سکس لزوماً نشانه‌ای برای نیاز به ترمیم رابطه آنها است. همچنین می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا احساس حمایت و مراقبت از یکدیگر را افزایش دهند.

گریه خوشحالی بعد از ارگاسم، چیزی است که باید آن را جشن بگیرید

هیجان بعد از ترشح شدید هورمون‌ها در هنگام ارگاسم، دلیل بزرگی برای گریه است. این موضوع ممکن‌است فقط آزاد کردن انرژی اضافی یا شادی و حس سپاس از داشتن چنین احساسی در درون باشد.

چه موقع گریه بعد از رابطه جنسی به یک مسئله جدی تبدیل می‌شود؟

دوباره به یاد داشته باشید که هیچ خط پایه‌ای برای نرمال بودن این مساله وجود ندارد. اگر شما و شخصی‌که با او رابطه‌جنسی برقرارمی‌کنید در مورد گریه‌های گاه‌به‌گاه احساس خوبی دارید، مسئله‌ای نیست که بخواهید حل‌کنید. اما اگر اشک با احساس شدید ناراحتی همراه است، وقتش است که بحث را با یک درمانگر در میان بگذارید.

منبع:

https://www.lifehack.org/articles/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا