اختلال انحراف جنسی

کنجکاوی جنسی بین خواهر و برادر

امتیاز

آیا کنجکاوی جنسی بین خواهر و برادر طبیعی است؟

بله، کنجکاوی جنسی بین خواهر و برادر امری طبیعی است. یک دختر چهار ساله که آلت تناسلی برادر را لمس می‌کند در حالی که مادرش در حال عوض کردن پوشک برادر کوچک‌ترش است، کنجکاوی طبیعی را نشان می‌دهد. شاید او قبلاً هرگز آلت تناسلی ندیده باشد و بخواهد بداند این قسمت از بدن چیست.

یک پسر پنج‌ساله که برای اولین‌بار دستگاه تناسلی خواهرش را می‌بیند، ممکن است تعجب کند که آلت تناسلی او کجاست. آیا آن را از دست داده است یا قرار است بعدا رشد کند؟ شاید لازم می‌داند چندبار دیگر نگاه کند، و سوالاتی بپرسد تا درک کند که پسران و دختران با دستگاه تناسلی مختلف به دنیا می‌آیند.

به عنوان والدین می‌توانید از فرصت‌هایی مانند اینها استفاده کنید و به فرزندانتان اطلاعاتی در مورد رابطه جنسی متناسب با سن آنها بدهید. با این حال، کنجکاوی یک پسر چهارده ساله که می‌خواهد به اندام تناسلی خواهر پنج ساله‌اش نگاه کند، کنجکاوی طبیعی نیست. باید بپرسید که چرا می‌خواهد این کار را انجام دهد. ممکن است این فکر را داشته باشد که لمس اندام تناسلی زنان یا مالش آلت تناسلی مرد روی آن چه حسی دارد. اما برآوردن حس کنجکاوی خود از این طریق با خواهر کوچکش رفتاری است که هرگز قابل‌قبول نیست.

کنجکاوی جنسی خواهر و برادر- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

کودکان چهار و پنج ساله‌ای که برای دیدن دستگاه تناسلی یکدیگر شلوارشان را پایین می‌آورند، احتمالاً فقط کنجکاو هستند. اما اگر آنها در انجام این کار پافشاری می‌کنند، یا اگر به مرور زمان دستگاه تناسلی یکدیگر را لمس کنند، شما باید مداخله کنید و مراقب چنین رفتارهایی باشید. اگر به‌نظر می‌رسد این رفتارهای جنسی در کودک فراتر از کنجکاوی است، این احتمال را در نظر بگیرید که یکی از آنها از طریق پورنوگرافی در معرض رفتارهای جنسی بزرگسالان قرار گرفته یا مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته و سعی دارد آنچه را که دیده یا تجربه کرده، انجام دهد.

بهتر است سعی کنید بفهمید چه چیزی پشت این رفتار است. این بازی‌های تکراری جنسی می‌تواند نشانه‌ای باشد که کودک در حال تجربه احساس پریشانی است.

برخی از سوالاتی که می‌توانید از خودتان یا یک متخصص بپرسید عبارتند از:

-آیا این رفتار همان چیزی است که شما از کودک در آن سن انتظار دارید؟

-چه مدت رفتار ادامه داشته است؟

-هدف از رفتار چیست؟

-آیا یکی از کودکان درگیر در این کار، مجبور به انجام آن شده؟

چند نمونه از رفتارهای جنسی تکرارشونده کودکان پیش‌دبستانی را در زیر مشاهده می‌کنید:

رفتارهای عادی

قبل از خواب دستگاه تناسلی خود را مالش می‌دهد.

در مورد اختلاف پسر و دختر کنجکاوی می‌کند.

علاقه‌مند به تماشای دستشویی رفتن بزرگسالان است.

با کودکان دیگر «دکتر» بازی می‌کند.

خاله بازی می‌کند. نقش‌های «مامان» و «بابا» را بازی می‌کند.

کنجکاوی جنسی خواهر و برادر- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

رفتارهایی که باید باعث نگرانی شوند

مرتباً به جای بازی، دستگاه تناسلی‌اش را می‌مالد.

سوالات خود را درباره جنسیت حتی پس از شنیدن جواب‌های منطقی ادامه می‌دهد.

به تماشای بزرگسالان در رفتن به دستشویی پافشاری می‌کند.

بچه‌های دیگر را مجبور می‌کند دکتر بازی کنند.

اعمال مربوط به سکس را در بازی‌هایش نشان می‌دهد.

اگر از رفتاری مطمئن نیستید، از یک متخصص حرفه‌ای سوال بپرسید: یک پزشک، پرستار یا مشاور یا یک روانشناس کودک.

انواع سوءاستفاده میان خواهر و برادر

سوءاستفاده جنسی میان خواهر و برادر، سوءاستفاده از قدرت و اقتدار است. کودکان بزرگتر که برادران و خواهران کوچکترشان را مورد آزار جنسی قرار می‌دهند، مرتباً از راه‌های دیگری نیز از آنها سوءاستفاده می‌کنند. پایین کشیدن لباس، تحریک کردن، یا تحقیر کودکان خردسال در مورد اندازه اندام بدن، جنسیت یا سایر خصوصیات شخصی آنها، سوءاستفاده عاطفی نامیده می‌شود.

ترساندن کودکان کوچکتر در اتاق‌های تاریک، گفتن اینکه هیچ‌کس آنها را دوست ندارد یا اتفاقات وحشتناکی برای آنها خواهد افتاد نیز نمونه‌هایی از سوءاستفاده عاطفی است. اکثر خواهر و برادرهای بزرگتر ممکن است به والدینشان بگویند: «ما فقط سرگرم می‌شدیم» یا «ما فقط کشتی می‌گرفتیم». اما آنها با کتک‌زدن، نیشگون گرفتن و آزار بچه‌های کوچک‌تر در حال آزار رساندن به آنها هستند و این حرکات در واقع سوءاستفاده بدنی است.

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. پسرم ۱۱ ساله است و نوزاد دختر دارم برای عوض کردن دخترم که یک ماهه است حساسیت نشان نداده ام و جلوی برادرش خیلی عادی عوضش کرده ام …آیا کارم اشتباه بوده است ؟
  پسرم کنجکاوی خاصی نداشته تا الان

   1. سوالم رو اشتباه پرسیدم احتمالا ….من در ۴ سالگی که در این مورد کنجکاوی کرد براش توصیح دادم و دیگه کنجکاوی غیر عادی نداشت توی اون سن …منظورم این بود که اجازه دادم موقع عوض کردن خواهرش،رو ببینه …چون مثلا مادرم و اطرافیان کاملا با کار من مخالفن و میگن اصلا نباید بزاری ببینه …واسه همین برام سوال پیش اومد که کدوم کار درسته

    1. باید بین موضوع شخصی و راز تفاوت قادل شوید. بعضی قسمتهای بدن موضوعی خصوصی است. همانند دستشویی رفتن که موضوع بدی نیست ولی امر خصوصی است و قرار نیست کسی ببیند

 2. سلام
  پسرم ۵سال دارد و دخترم نوزاد است.هنگام تعویض پوشک به پسرم اجازه نمیدهم نگاه کند.آیا درست است؟
  اگر زمانی ناحیه پوشک رو دید باید چه جوابی در مورد تفاوتش با خواهرش بهش بدم که جلب توجه زیادی نکنه.

  1. سلام خسته نباشید اگر ی پسر 7 ساله لب خواهر 3 و نیم ساله خود را ببوسد و یا لباس او را درآورد چطور میتونیم از اینکار او جلو گیری کنیم؟ مرسی

 3. دکتر عوارضش در بزرگسالی چطور است
  رابطه بین خواهر و برادری که برادر از خواهر سواستفاده میکرده به چه صورت خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا