روانشناسی رابطه

چگونه به پدر و مادر خود بگوییم در رابطه عاطفی هستیم

امتیاز

چه موقع باید به والدینتان بگویید در یک رابطه هستید؟

شما در حال آشنایی با شخصی جدید هستید و همه‌چیز برایتان جذاب و زیبا است. همه دوستانتان به‌خوبی از رابطه عاشقانه‌تان آگاهند و حتی عکسی نصف و نیمه از خودتان دونفر در اینستاگرام منتشر کرده‌اید. به‌نظر می‌رسد در مرحله بعدی منطقی این است که به خانواده‌تان در مورد این رابطه اطلاع دهید. اما قبل از اینکه به والدینتان بگویید که با کسی در رابطه هستید، چه مدت باید از آشناییتان گذشته باشد؟ وقتی می‌خواهید به والدینتان بگویید همه‌چیز درحال جدی‌شدن است، ممکن‌است از خود بپرسید برچه اساسی این حرف را باید زد؟ آیا قوانینی وجود دارد؟ جواب این است که: زمان مشخصی برای انتظار وجود ندارد. خوب، شاید با شنیدن این جمله کمی آرام شده باشید. اما چگونه باید تصمیم بگیرید که بعد از چه مدت راحت‌تر موضوع را با والدینتان در میان بگذارید؟

هركس با خانواده خود بسته به نحوه تربيت و ميزان خودافشايي در روابط والد و فرزند، ارتباط متفاوتي دارد. این کاملاً به ماهیت رابطه شما با والدینتان بستگی دارد. بنابراین، فهمیدن اینکه چه‌زمانی بهترین زمان برای صحبت درمورد رابطه‌تان با والدین می‌باشد، به پویایی روابط در خانواده‌تان بستگی دارد. آیا پدر و مادرتان وقتی صحبت از زندگی عاطفی شما می‌شود سرد و محافظه‌کارانه عمل می‌کنند؟ وقتی شما روابط گذشته‌تان را به آنها گفته بودید، آنها چه واکنشی نشان داده‌اند؟ پس قبل از اعلام و معرفی رابطه جدیدتان، همه این موارد را در نظر بگیرید.

روابط جدید و جدی می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد. وتا حدی شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد که بخواهید آن‌را در پشت‌بام فریاد بزنید و این موضوع کاملاً قابل‌درک است. اگر احساس راحتی می‌کنید و اطمینان دارید این رابطه مقصد مشخصی دارد و برایتان معنادار است، پس وقتش است که به والدینتان موضوع را بگویید. فقط توصیه می‌شود مطمئن شوید که دوست شما نیز در جریان قرار گیرد. چه کسی می‌داند؟ شاید او نیز آماده باشد تا دوستیتان را به خانواده‌اش اعلام کند.

رابطه- تصویر ۱- دکتر کامیار سنایی روانشناس

اگر فقط مدت کوتاهی با فرد موردنظرتان ملاقات کرده باشید، چه باید کنید؟

اگر فقط چند ماه یا شاید حتی فقط چند هفته با این فرد ملاقات کرده باشید چه می‌کنید؟ آیا اطلاع دادن به خانواده که این اوایل شخص جدیدی را ملاقات می‌کنید مشکلی دارد؟

گفتن این رابطه از اوایل به خانواده مشکلی ندارد، اما مطمئن شوید که متوجه عواقبش نیز هستید. اگر خانواده‌تان افراد کنجکاوی هستند، ممکن‌است تمام جزییات رابطه را از شما بخواهند و شما آماده افشای همه‌چیز نباشید. دیگران ممکن‌است شما را بر اساس اتفاقاتی که در روابط گذشته افتاده و منتظر مانده‌اید، نگران یا قضاوت کنند. و برخی والدین ممکن‌است مایل باشند در اسرع وقت با شریک زندگی جدید شما ملاقات کنند. بنابراین، در نظر بگیرید که خانواده شما ممکن است چه واکنشی نشان دهد و برای آن آماده شوید.

اگر خانواده شما اصولا نظرات زیادی ارائه می‌دهد، تشخیص احساستان در مورد این شخص برای شما دشوارتر خواهد شد. اگر والدینتان از هم جدا شده‌اند، حتی ممکن است تصمیم بگیرید که یکی را قبل از دیگری در جریان بگذارید. اما اگر خانواده‌ای حساس و شکننده دارید، به‌خاطر داشته باشید که اگر یکی از این والدین از ابتدا اخبار را از شما نشنود، ممکن‌است احساس کند که شما به او آسیب زده‌اید. علاوه بر این، خطر شکل‌گیری هر رابطه‌ای اینست که ممکن‌است به نتیجه‌ای مشخص نرسد. درنتیجه اگر با پدر و مادرتان در مورد هرکدام از روابطتان که ممکن است به نتیجه خاصی هم نرسد، صحبت کنید ممکن است خانواده‌تان روابط شما را آنقدر جدی نگیرند.

اگر این رفتار یک الگوی تکراری برای شما بوده، مجبورید ارتباط خود با والدینتان را به شدت قوی‌تر کنید. تا در دفعات بعد، شما و حرف‌هایتان را جدی بگیرند. شما همیشه می‌توانید کمی صبر کنید تا پس از محکم شدن رابطه‌تان، این موضوع را با والدینتان در میان بگذارید. اگر خانواده شما عقاید محکمی دارند و احساس حق دارند که این عقاید را آزادانه در میان بگذارند، ممکن‌است بهتر باشد کمی صبر کنید تا رابطه‌تان را بیشتر بسنجید. اما اگر والدینتان در مقابل شما رفتار مناسبی از خود نشان می‌دهند و از شما حمایت و تشویق می‌کنند، ممکن‌است بخواهید زودتر از موعد آنها را در جریان بگذارید.

رابطه- تصویر ۲- دکتر کامیار سنایی روانشناس

اگر می‌خواهید در مورد دوست پسر یا دوست دختر جدیدتان به والدینتان بگویید، بهترین راه برای این کار چیست؟

بهترین راه برای اینکه به والدینتان بگویید با شخصی آشنا شده‌اید و ملاقات کرده‌اید، نشان دادن آن شخص به والدینتان است. آن شخص را به ملاقات با خانواده خود ببرید و شروع به برقراری رابطه با آنها کنید. البته، این موضوع ممکن است در این مرحله گامی بسیار بزرگ در روابط شما به نظر برسد، و بسته به جایی که زندگی می‌کنید، ممکن است آشنایی با والدین سهل و آسان نباشد. می‌توانید دفعه بعد که با مادر یا پدرتان صحبت می‌کنید، این موضوع را مطرح کنید. به آنها بگویید که شما واقعاً درگیر این شخص هستید و دوست دارید همه در آینده باهم ملاقات کنند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مدام وارد رابطه نمی‌شوید و درگیری مرتب عاطفی پیدا نمی‌کنید، والدینتان قطعاً این نشانه را خواهند گرفت که این شخص، شخص خاصی است.

به اشتراک گذاشتن هیجان و غرورتان با افرادی که بیشتر از همه به شما اهمیت می‌دهند واقعاً دوست‌داشتنی است. بنابراین برای همه احساسات آماده شوید! شاید این اولین باری باشد که شما در طول زندگیتان رابطه جدی داشته‌اید یا در مورد شخصی که قرار است به خانواده‌تان بگویید و واکنش آنها بسیار نگران باشید و حتی تصور کنید به اشتراک گذاشتن این خبر ممکن است اعصاب خوردکن باشد. همچنین اگر والدینتان در مورد زندگی دوستانه شما بسیار سختگیر بوده‌اند، ممکن است در گفتن وجود شریک زندگی جدید خود تردید داشته باشید. به هر نحوی که تصمیم می‌گیرید، فقط به‌خاطر داشته باشید که تصمیم در نهایت با خود شماست.

نکاتی که به شما در مورد گفتن به والدینتان کمک می‌کند

گفتن به والدین در مورد زندگی عاشقانه‌تان بسیار سخت‌تر از آن به نظر می‌رسد که بخواهید این موضوع را برای کل دنیا فریاد بزنید! به همین خاطر است که برای بسیاری افراد، چالش اصلی در آگاهی دادن به والدین در مورد رابطه جدیدشان است. شما خوش شانس هستید اگر با والدین خود رابطه ای دوستانه دارید و لازم نیست قبل از صحبت در مورد هر چیزی به آنها بارها و بارها فکر کنید. با این حال، همه افراد راحت نیستند که در مورد زندگی عاشقانه خود با والدین خود بحث کنند زیرا هر خانواده پویایی منحصر به فرد خود را دارد. بیشتر عاشقان منتظر فرصتی مناسب هستند تا بتوانند رابطه عاشقانه خود را به خانواده خود بگویند. اگر منتظر زمان مناسب انجام دادن همان کار هستید، نکات زیر می تواند به شما کمک کند.

بدانید که رابطه تان قرار است به کجا برسد

قبل از اینکه به والدین خود در مورد رابطه تان بگویید، ابتدا باید تصمیم بگیرید که رابطه به کجا می انجامد. آیا واقعاً می خواهید رابطه ای را که آینده ای ندارد به والدین خود بگویید؟ زیرا اگر یک بار این کار را انجام دهید دیگر بازگشتی وجود ندارد و هنگامی که آنها بدانند شخص خاصی را پیدا کرده اید، قطعاً انتظار آنها را افزایش می دهد.

ابتدا شریک زندگیتان را در جریان بگذارید

قبل از اینکه به والدین خود در مورد رابطه عاطفی خود بگویید، باید به دوست پسر یا دوست دختر خود در مورد حرکتی که می خواهید انجام دهید اطلاع دهید. زیرا والدین شما ممکن است بخواهند هنگامی که از زندگی خود برای آنها تعریف می کنید با معشوق خود ملاقات کنند و شریک زندگی شما نیز باید از این موضوع آگاه باشد.

انتخاب کنید با چه کسی می‌خواهید صحبت کنید

در بسیاری از خانواده ها، فرزندان به یکی از والدین نزدیک هستند. در صورت داشتن پدر سختگیر، راحت تر می توانند اسرار خود را با مادرشان در میان بگذارند و برعکس. اگر فکر می کنید می توانید هر بار به یکی از والدینتان نزدیک شوید و درباره ی این موضوع با او صحبت کنید. اما بهتر است در ابتدا کسی را انتخاب کنید که کمتر به انتخاب شما انتقاد کند.

برای سوالات والدینتان آماده باشید

آیا شما آماده مواجهه با سیل سوالاتی در مورد روابط خود و معشوقتان هستید؟ سوالاتی از جمله جزئیات مربوط به خانواده، سوابق تحصیلی، تربیت و غیره؟ به یاد داشته باشید که والدین شما بهترین چیزها را برای شما می خواهند، بنابراین آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که شخصی که عاشق او هستید، فرد مناسبی برای شماست. تعجبی ندارد که آنها سوالاتی را می پرسند و شما باید با جواب هایشان آماده باشید.

زمانی را انتخاب کنید که والدین شما استرس نداشته باشند

هنگام انتشار چنین اخبار مهمی، باید روحیه شنونده را در نظر بگیرید. اگر پدر و مادرتان روحیه بدی دارند، فکر می کنید آنها احتمالاً این اطلاعات را درباره رشد عاشقانه شما با آرامش دریافت کنند؟ ساعتی از روز را انتخاب کنید که کمتر شلوغ باشد یا حتی می توانید آنها را برای شام در محل مورد علاقه خود بیرون ببرید و سپس آگاهی لازم را در مورد زندگی عاشقانه خود به آنها بدهید.

نسبت به عقیده‌شان پذیرش داشته باشید

فقط گفتن رابطه جدیدتان به والدین کافی نیست. شما باید در بحث با آنها شرکت کنید و پیشنهادها و نظرات آنها را با روحیه درست بپذیرید. آنها ممکن است انتخابتان را تأیید کنند یا نه، اما بدان معنا نیست که شما نگرانی آنها را نادیده بگیرید. حتی اگر آنها مخالف این رابطه باشند، باید آرامش خود را حفظ کرده و به آنها اهمیت رابطه‌تان را بفهمانید.

به آنها زمان دهید

به یاد داشته باشید، والدین شما بخشی از همه نقاط عطف مهم زندگی شما بوده اند و وقتی که در حال ارتباط سازی و یافتن یک شریک زندگی هستید، آنها قطعاً می خواهند بخشی از این رابطه باشند. در صورتی که آنها در برابر تصمیم شما مقاومت می کنند یا از آن انتقاد می کنند، با آنها جنگ نکنید و سعی نکنید حرف خود را به زور ثابت کنید. به آنها فرصت دهید تا فکر کنند، تجدید نظر و ترتیب مجدد افکار خود را انجام دهند. این موضوع زمان می برد و باید صبور باشید.

منبع:

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/relationships/love-sex/when-should-you-tell-your-parents-that-you-are-in-a-relationship/photostory/69007038.cms?picid=69007040

https://www.elitedaily.com/p/how-long-should-you-date-before-telling-your-parents-experts-explains-13225090

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. چگونه به خانوادم بگم که با یه پسری رابطه جنسی فقط لمس داشتم فقط لمسم کرد ولی برهنه بودیم توروخدا جوابم یکی بگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا