خانه » روانشناسی رابطه » روابط عاطفی » چرا خوشحال نیستم
چرا خوشحال نیستم- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

چرا خوشحال نیستم

Author : Dr. Kamyar Sanaie

چرا خوشحال نیستم ؟

چرا راهی که ما با دنبال کردن آن در پی رسیدن به خوشبختی هستیم، ما را شاد و خرسند نمی­‌کند؟

از زمانی که ما در جوامع شکارگر اولیه دور یکدیگر جمع شدیم تا کنون، انسان­‌ها راه زیادی را طی کرده‌اند. به همان نسبت که ما در حال حاضر مدت زمان کمتری را صرف نگرانی­‌های خود در مورد سرپناه، خشکسالی و یا ذبح حیوان بعدی می­‌کنیم، به‌نظر منطقی می‌رسد که توجه خود را بر روی دنبال کردن خوشبختی و سعادت معطوف کنیم.

در مطالعه‌ای که بیش از ده هزار شرکت کننده از چهل و هشت کشور جهان در آن حضور داشتند، روانشناس اِد دینر از دانشگاه ایلینوی و شیگیرو اوشی از دانشگاه ویرجینیا کشف کرد که مردم از هر گوشه‌­ای از جهان، خوشبختی و سعادت را مهم‌­تر از سایر نتایج بسیار شخصی مطلوب، از قبیل زندگی هدفمند، ثروتمند شدن و رسیدن به بهشت می‌­دانند.

حرکت شدید و سریع به سوی خوشبختی حداقل در بخشی، با نتایج یک تحقیق در حال توسعه در ارتباط است که می‌گوید خوشبختی صرفاً یک احساس خوب نیست، بلکه واقعا برای شما سودمند است. محققان خوشبختی، احساسات مثبت را با دسته‌­ای از مزایا، اعم از درآمد بالا، عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن و افزایش مهربانی و عطوفت مرتبط کرده‌­اند. نه تنها اینها نتایج مطلوب مربوط به خوشبختی هستند، بلکه علم نیز از احساسات مثبت به عنوان علت آنها یاد می‌­کند.

چرا خوشحال نیستم- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

برخی از محققان، مانند باربارا فردریکسون از دانشگاه کارولینای شمالی، حتی اینچنین استدلال می­‌کنند که خوشبختی، نخستین حق ذاتی تکامل بشریت است. این استدلال به ما می­‌گوید که خوشبختی، به مردم کمک می­‌کند تا منابع شخصی و اجتماعی لازم که از نقطه نظر تکاملی برای موفقیت در زندگی و بقای آنها حیاتی می‌­باشد را بسازند. پس با این وجود چرا من خوشحال نیستم .

اما یک سؤال باعث می­‌شود که خوشحالی ما چندان تداوم نیابد: اگر خوشبختی یک مزیت تکاملی را فراهم می‌آورد و اگر ما آنقدر برای آن ارزش قائل هستیم و هزاران سال در نحوه دستیابی به آن داد سخن داده‌ایم، پس چرا خوشبختی گسترده و شایع نمی‌باشد؟ چرا ما به جای صحبت درباره همه‌گیر بودن شادی از افزایش سرعت افسردگی و اضطراب سخن می‌گوئیم؟ کوری کیز، محقق دانشگاه اموری یک نمونه متنوع از بیش از سه هزار آمریکایی بزرگسال در تمامی سنین را مورد بررسی قرار داد و در نهایت هشدار داد که تنها ۱۷ درصد از آنها از لحاظ روانشناختی رو به شکوفایی و رشد بوده­‌اند.

چطور این مورد می‌­تواند ممکن باشد؟ چرا خوشحال نیستم ؟ به نظر می‌­رسد علیرغم تمامی توجهات نسبت به موضوع، مردم در انتخاب گزینه­‌هایی که منجر به خوشحالی می­‌شوند خیلی خوب عمل نمی‌کنند. سخن ما به معنی انتقاد از تمرینات ورزشی شما، تعطیلات هاوایی، تمرین مدیتیشن و یا تصمیم‌گیری برای قرار دادن بچه‌های خود در چهار فعالیت مختلف غنی‌سازی اوقات فراغت بعد از مدرسه نیست. در عدم وصول به خوشحالی، ما نیز به اندازه شما گناهکار هستیم. در حقیقت، طیف وسیعی از پژوهش­های جدید نشان می­دهد که همه افراد کم و بیش، در وصول به شادی ناکام هستند.

بیایید کار را با تحقیقات باربارا میلرز در دانشگاه پنسیلوانیا و همکارانش، تیم ویلسون و دنیل گیلبرت، نویسنده‌ی کتاب پرفروش لغزیدن بر روی خوشبختی شروع کنیم. این سه نفر یک سری مطالعات را درباره‌­ی آنچه که از آنها با عنوان «خطاهای سفر زمانی عاطفی» می­‌توان نام برد انجام دادند. درست همانطور که هواشناسان آموزش دیده اشتباهات کوچکی را انجام می‌­دهند که می‌­توانند تاثیر زیادی در پیش‌بینی آب و هوای هفته‌ی موردنظر داشته باشند، مردم نیز در هنگامی که به پیش‌بینی در مورد چگونگی تأثیر یک رویداد بر روی احساسات آنها در آینده می­‌پردازند، وضعیتی مشابه دارند.

به عنوان مثال، ما در مورد میزان شادی خود در صورتی که کاندیدای سیاسی مورد علاقه­‌ی ما برنده انتخابات شود یا تیم شهر ما برنده­‌ی مسابقه شود، اغراق می­‌کنیم. ما همچنین تمایل داریم تاثیر کارهای سخت مانند نقل مکان به یک شهر جدید را دست کم بگیریم.

مطالعه کنید:  درونگرا

برای مثال، نگاهی بیندازید به مطالعه­‌ای که در طی آن مولر و همکارانش زنانی را در سازمان تنظیم خانواده­‌ی آمریکا که تست حاملگی انجام داده بودند مورد بررسی قرار دادند. مهم است توجه داشته باشید که هیچکدام از زنان در این مطالعه به طور خودخواسته سعی در باردار شدن نداشتند.

به طور کلی، زنان به دو گروه تقسیم شدند: گروه اول افرادی بودند که دلهره‌ی فرزند­آوری داشته و انتظار یک نتیجه­‌ی منفی را می­‌کشیدند و گروه دوم را افرادی تشکیل می­‌دادند که امیدوار بودند نتیجه‌ی تست بارداری آنها مثبت باشد. محققان از زنان خواستند تا پیش‌بینی کنند، چنانچه نتیجه‌ی مورد انتظار آنها به وقوع پیوست، چقدر خوشحال خواهند شد. زنانی که امید به نتیجه­‌ی منفی داشتند، در صورتی که کارشان با نتیجه­‌ی منفی به پایان می­‌رسید، انتظار احساس شعف و شادی داشتند. زنانی که می­‌خواستند باردار باشند نیز در صورتی که نتیجه‌ی تست آنها مثبت بود، انتظار احساس شادمانی داشتند.

پس از اتمام آزمایش، محققان از عدم مشاهده‌­ی حالت وجد یا ناراحتی شدید در زنان تعجب کردند. در حقیقت، آنها هیچ چیزی بیش از یک تصویر کوتاه و گذرا در تعادل عاطفی زنان نیافتند. زنانی که خواهان کودک بودند، هنگامی که به آنها گفته شد نتیجه‌ی آزمایش منفی است مغموم و افسرده نشدند، بلکه کمی مأیوس شده و سپس به حالت عادی خود بازگشته بودند (اگر این زنان ماه‌ها یا سال‌ها تلاش ناموفق برای بارداری داشته باشند، ممکن است ما نتایج مختلفی را انتظار داشته باشیم). در طرف دیگر زنانی قرار داشتند که کودک نمی‌­خواستند اما کار با برنامه‌­ای ناخواسته به پایان رسیده بود. جنینی در درون رحم آنها زندگی می‌­کرد، اما هراسی که پیش­‌بینی می‌کردند جامه‌­ی عمل به خود نپوشاند بلکه در عوض، آنها یک واکنش ملایم­تر داشتند (و یک اقلیت کوچک نیز از یک غافلگیری ناگهانی به شکل قوی و کوتاه احساس لذت می­‌کردند).

چرا خوشحال نیستم- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

به نظر می­‌رسد یکی از دلایلی که باعث می­‌شود ما در مورد آنچه که در آینده­ ما را خوشحال می­‌کند دچار اشتباه در پیش­‌بینی شویم، این امر باشد که ما از ظرفیت تحمل و مدارا و حتی سازگاری یافتن با ناراحتی خودمان غافل هستیم. به طور حتم، یک شغل جدید –به عنوان یک مثال متفاوت- در هفته‌ی اول کمی مرعوب کننده است، اما کمی بعد شما به گونه­‌ای در محل کار خود تردد خواهید کرد که انگار سال‌های سال است در آنجا کار می­‌کنید.

دلیل اصلی که باید به خطاهای سفر زمانی عاطفی خود توجه داشته باشید آن است که تقریبا هر تصمیمی که در حال حاضر می­‌گیرید، بر اساس فرض وجود احساس خاصی در آینده است. شما انتظار دارید در آینده احساس خاصی در وجودتان شکل بگیرد. شما یک خانه رویایی روستایی با پنج اتاق خواب و یک چمنزار وسیع می‌خرید و خود را در حال قدم زدن در بالکن و نوشیدن یک فنجان قهوه تجسم می­‌نمایید، در حالیکه از لحاظ روانی اهمیت اضافه شدن ۳۰ دقیقه رانندگی برای رسیدن به محل کار خود و یا دیدن دوستانتان را نادیده می‌گیرید و از خود می‌پرسید چرا خوشحال نیستم .

شما برای مدت زمانی طولانی از بودن با خانواده خودداری می­‌کنید تا بتوانید به یک ترفیع شغلی دست پیدا کنید. شما یک همسر انتخاب می‌کنید، تصمیم می‌گیرید که آیا کودکی داشته باشید یا خیر، چه زمانی صاحب فرزند شوید، یا چه بخشی از کشور را برای زندگی کردن انتخاب کنید، اما این تصمیمات بزرگ اغلب به دلیل فقدان بینش و درون­‌بینی عاطفی به خطر می‌افتد. شما در این مورد تنها نیستید. به نظر می‌رسد که همه­‌ی ما تمایل به مبالغه کردن در مورد میزان احساسات مثبت­‌گرایانه در پاسخ به وقایع مثبت و همچنین دست کم گرفتن ظرفیت خود برای تحمل درد و رنج داریم. هنگامی که ما به سراغ چگونگی احساس خود در آینده می‌­رویم، اغلب دچار اشتباه می‌شویم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، مرداد ۹۹.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

مشاوره قبل از ازدواج- دکتر کامیار سنایی روانشناس

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره ازدواج در بسیاری از موارد، دختران و پسران بدون دقت کافی و از سر هیجانات و احساسات گذرا تصمیماتی ...