اعتیاد به پورنوگرافی

پورنوگرافی چیست

پورنوگرافی چیست؟

تعریف پورنوگرافی

واژه پورنوگرافی که در اواسط قرن ۱۹ وارد زبان انگلیسی شده است، عبارت است از نمایش رفتارهای جنسی در کتاب، تصویر، فیلم و هر رسانه ارتباطی دیگری با هدف برانگیختگی جنسی مخاطب. واژه پورنوگرافی از دو واژه یونانی پورنی به‌معنای فاحشه و گرافین به‌معنای نوشتن تشکیل شده است.

این واژه در اصل به‌مفهوم هر کار هنری و یا ادبی درباره زندگی فاحشه‌ها بوده و در طی زمان با مفهوم جدید جایگزین شده است. در تعریف جدید، پورنوگرافی تشکیل شده است از تصاویر بصری از اندام‌های جنسی و یا فعالیت‌های جنسی، که می‌تواند واقعی و یا شبیه‌سازی شده توسط تکنیک‌های سینمایی باشد، که هدف از آن تحریک حس جنسی و نه حس زیباشناختی مخاطب است.

 

تاریخچه پورنوگرافی

با نگاهی به تاریخ در می‌یابیم که بشر همواره به تصاویر جنسی علاقمند بوده است.  از زمانی‌که بشر هنر را خلق کرده است، بدن انسان اولین موضوع برای ترسیم بوده است. در گذشته، رابطه جنسی و برهنگی با مذهب و تفکرات ماوراءالطبیعی درهم آمیخته بوده و شامل کارهای هنری، موسیقی، شعر و نقاشی‌های دیواری می‌شده است. نقاشی‌های برهنه و تصاویر آلت جنسی در غارهای دوران عصر حجر به صدها هزار سال پیش برمی‌گردد. تصویر لختی یافت‌شده به‌نام ونوس ویلندورف که از سنگ تراشیده شده است، حدودا متعلق به ۲۵۰۰۰ سال پیش است و در اتریش یافت شده است. این مجسمه تصویر زنی است که سینه‌های بسیار برجسته‌ای دارد. در سال ۲۰۰۵ باستان‌شناسان مجسمه زن و مردی متعلق به جوامع شکارگر- گردآورنده درسال ۵۲۰۰ پیش از میلاد را پیدا کردند که آنها را در حال رابطه جنسی نشان می‌داد.

پورنوگرافی- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

باستان‌شناسان محل کشف این مجسمه را قدیمی‌ترین سایت پورن دنیا نامیدند. وقتی در تاریخ به‌جلوتر حرکت می‌کنیم در جوامع یونان و روم بکرات به مجسمه‌ها و تصاویر دیواری برمی‌خوریم که انواع فانتزی‌های جنسی را به نمایش می‌گذارد. اما شاید نتوان این تصاویر و نقاشی‌ها را پورنوگرافی به‌معنای امروزی آن دانست. زیرا با توجه به فرهنگ آن زمان هدف از آنها لزوماً تحریک جنسی نبوده است.

پس از پشت‌سر گذاشتن عصر ویکتوریایی در قرن نوزده

که به‌شدت با هرچیزی که رنگ و بوی جنسی داشت، مخالفت می‌شد و افراد سعی می‌کردند تظاهر به عدم وجود هرگونه موضوعات جنسی کنند و ذکر هر موضوع جنسی تابو محسوب می‌شد، بشر اندک‌اندک وارد عرصه دیگری در رابطه با موضوعات جنسی شد و توانست درباره موضوعات جنسی همانند سایر مسائل گفتگو کند و سوالات و کنجکاوی‌های ذهنی خویش را مطرح کند. نظریات فروید را شاید بتوان عکس‌العملی در برابر دوران خفقان ویکتوریایی دانست. فروید مرکز نظریاتش را غریزه جنسی دانست و باور داشت اکثر رفتارهای انسان را می‌توان با غریزه جنسی توضیح داد.

انقلاب اول و دوم جنسی

این دوره را گروهی از مفسران انقلاب اول جنسی می‌دانند. این انقلاب جنسی در سال‌های جنگ جهانی اول بوقوع پیوست و شامل مشروب‌خواری و شوخی‌های جنسی می‌شد. اما انقلاب جنسی دوم که در دهه ۱۹۶۰ میلادی در آمریکا به‌وقوع پیوست عمیق‌تر، طولانی‌تر و دگرگون کننده‌تر بود.

مسلما اولین سوالاتی که در عصر ویکتوریایی ذهن بشر را به خود مشغول کرده بود و افراد قادر به مطرح کردن آنها نبودند آن بود که رفتارهای جنسی دیگر افراد چگونه است؟ چه رفتارهایی طبیعی محسوب شده و چه رفتارهایی غیر طبیعی؟ آیا همسایه من نیز فانتزی‌های جنسی من را دارد و علائق جنسی او شبیه علائق جنسی من است؟ چند درصد از افراد رابطه جنسی پیش از ازدواج و یا خارج از ازدواج دارند؟ آلفرد کینزی در تحقیقات خود در صدد پاسخ به این سوالات برآمد.

در دهه ۴۰ میلادی، آلفرد کینزی تحقیقات خود را درباره موضوعات جنسی که به‌نام گزارش کینزی شناخته می‌شود انتشار داد. و در آن، درباره بسیاری از موضوعات جنسی که در آن زمان تابو محسوب می‌شدند صحبت به میان آورد. او هر گونه رفتار جنسی را در انسان طبیعی می‌دانست. وی باور داشت نمی‌توان بعضی از رفتارهای جنسی انسان را قابل‌قبول و طبیعی و بعضی را غیرقابل‌قبول دانست. پیش از کینزی کارهای ویلهلم ریچ که از شاگردان فروید بود نیز بر تغییر فرهنگ جامعه موثر بود. او معتقد بود ظهور تمایلات جنسی در قالب ارگاسم بسیار طبیعی است و نباید بواسطه اخلاقیات و کنترل خانواده، فرهنگ و دولت مانع آن از بروز آن شد. او باور داشت ایجاد مانع برای انرژی جنسی بسیار مخرب بوده و منجر به شکل‌گیری پدیده‌هایی مانند فاشیسم می‌شود.

پورنوگرافی- تصویر ۳- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

بنا بر باور بسیاری از افراد

انقلاب جنسی که عبارت بود از آزادی جنسی، بالاخص درباره زنان، و در دهه ۱۹۶۰ در آمریکا و پس از آن در سایر نقاط دنیا بوقوع پیوست را می‌توان تا حدی نتیجه تحقیقات و گزارش‌های ریچ و کینزی و افرادی مانند آنها که باور به سرکوب نکردن انرژی جنسی داشتند دانست. اگرچه درباره روش تحقیق کینزی ایرادات بسیاری وارد است، ولی کار او نوعی پشتوانه علمی برای همه گونه رفتارهای جنسی در انسان فراهم آورد و تنوع رفتارهای جنسی مورد قبول قرار گرفت. علاوه بر آن، کارهای ریچ و کینزی منجر شد که بتوان به‌راحتی در جامعه درباره موضوعات جنسی گفتگو کرد. اما موضوعات جنسی تنها در قالب گفتگو باقی نماند و در شکل‌های دیگری از جمله عکس و فیلم نیز خود را به جامعه دیکته کرد.

پس از آن است که در دهه ۵۰ میلادی مجله پلی بوی تاسیس می‌شود و به سمبل آزادی جنسی و زن آزاد و مدرن در غرب تبدیل می‌گردد. پلی بوی تنها محدود به عرضه تصاویر برهنه نبود، بلکه فلسفه خاص خود را نیز بهمراه داشت که باعث تغییر فرهنگ در آمریکا شد. فلسفه آزادی بدون شرط و لذت که با فرهنگ سنتی و مذهبی پیشین کاملا در تضاد بود. باید متذکر شد بخشی از انقلاب جنسی دهه ۶۰ همچنین تاکید بر آن داشت که زنان نیز مانند مردان نیاز جنسی دارند و می توانند از سکس لذت ببرند. دو مفهومی که در زمان خود بی‌سابقه محسوب می‌شد. انقلاب جنسی دوم با وجود آنکه نکات مثبتی نیز درخود داشت، ولکن زمینه را هرچه بیشتر برای پورنوگرافی فراهم کرد.

آغاز بحث درباره پورنوگرافی در جوامع غربی از دهه ۱۹۶۰ همراه بود با سوالاتی همچون: آیا پورنوگرافی باید ممنوع شود؟ باید محدودیت‌های قانونی برای آن گذاشت؟ آیا از نظر اخلاقی منعی دارد؟ تماشا و تولید آن به زنان آسیب می‌زند؟

همچنان که شیرا تارنت می‌گوید:

همزمان با رشد تکنولوژی پورنوگرافی نیز شکل‌های جدید و بدیعی به‌خود می‌گرفت. بشر با اختراع هر وسیله جدید آن را در جهت پورنوگرافی استفاده کرده است. از نظر زمانی فاصله‌ای بین اختراع چاپ و رمان‌های جنسی، اختراع عکس و عکس‌های برهنگی و اختراع دوربین فیلمبرداری و به‌وجود آمدن فیلم‌های رابطه جنسی وجود نداشته است.

اولین فیلم پورنوگرافی در سال ۱۸۹۶ تولید شد که زنی را در حال حمام کردن و استراحت نشان می‌داد. بین سال‌های ۱۹۰۷ تا ۱۹۱۵ پورنوگرافی وارد مراحل جدیدی شد. به‌گونه‌ای که اندام‌های جنسی و رابطه جنسی را نیز به تصویر می‌کشید و آن را بیشتر شبیه پورنوگرافی‌های امروزین می‌کرد. پس از اینکه در دهه ۱۹۶۰ در اکثر کشورهای اروپایی پورنوگرافی آزاد شد، حجم زیادی فیلم‌های کوتاه ۸ میلی‌متری پورنوگرافی تولید شد.

در دهه ۸۰ میلادی فیلم‌های خانگی جایگزین فیلم‌های پُرهزینه پورنوگرافی شد و افراد با هزینه اندک به تولید پورنوگرافی می‌پرداختند. با ورود به عصر دیجیتال و ظهور اینترنت و ویژگی‌های منحصر به فرد آن پورنوگرافی نیز وارد مرحله جدیدی شد.

اکنون پورنوگرافی به‌راحتی و بدون هرگونه تلاشی در دسترس است و فرد می‌تواند در گمنامی، بدون هزینه و تنها با داشتن یک کامپیوتر و یا موبایل هوشمند و اتصال به اینترنت به تماشای تعداد زیادی پورنوگرافی بپردازد. ورود به عصر دیجیتال و اینترنت پُرسرعت تنها کمیت پورنوگرافی را تغییر نداده است، بلکه محتوای فیلم‌های پورنوگرافی را نیز متفاوت کرده است. تحقیقات نشان می‌دهد ۴۸ درصد دانلود فیلم‌های پورنوگرافی مضامینی همراه با خشونت، زنا با محارم و پدوفیلیا دارد و تنها ۵ درصد رابطه جنسی از طریق واژن می‌باشد.

اکنون بشریت

در پورنوگرافی با معیارها و عوامل تازه‌ای حتی نسبت به چهار دهه پیش از آن مواجه شده است که باید درباره آنها تصمیم‌گیری کند. سوالاتی که اکنون باید بشریت از خود بپرسد شاید اندکی متفاوت از چهار دهه گذشته است.

چه تعداد از کودکان ما به پورنوگرافی دسترسی دارند؟ آیا باید نگران تماشای پورنوگرافی توسط نوجوانان باشیم؟ پورنوگرافی جنسیت‌زده و نژادپرستانه است؟ آیا تماشای پورنوگرافی منجر به خشونت و آسیب و تجاوز به زنان می‌شود؟ اصلا اعتیاد به پورنوگرافی وجود دارد؟ آیا پورنوگرافی تاثیری بر عدم تعهد به همسر و ارزش‌های خانواده دارد؟ پورنوگرافی باعث تغییر نگرش و تمایلات جنسی می‌شود؟ آیا پورنوگرافی ذایقه جنسی مخاطب را تغییر می‌دهد؟ پورنوگرافی دیدگاه بشر درباره ارزشمندی خود را تغییر می‌دهد؟ پورنوگرافی فرهنگ جوامع را به چه سمت و سویی می‌برد؟ آیا خشونت، بی‌احترامی به انسان، لذت‌پرستی، و کودک‌آزاری موجود در فیلم‌های پورنوگرافی را تنها می‌توان نشانه‌ای از فرهنگ موجود جوامع انسانی دانست؟ و یا آنکه می‌توان برای پورنوگرافی نیز در ترویج خشونت و خودپرستی انسان نقشی قائل شد؟

پورنوگرافی- تصویر ۴- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

در گذشته اگرچه پورنوگرافی وجود داشته است، ولیکن از آن به‌عنوان یک صنعت و تجارت نام برده نمی‌شده است. در نهایت، فاحشه خانه‌هایی وجود داشته که فرد تنها به‌واسطه حضور واقعی خود می‌توانسته از خدمات آنجا استفاده کند. صنعت فیلم در کنار تکنیک‌های سینمایی به انسان این توان را داده است که بدون حضور فیزیکی چندین برابر گذشته و بیش از آنچه همراه با یک شریک واقعی جنسی تحریک جنسی دریافت کند، بر انگیخته شود.

بنابراین

پورنوگرافی نیز مانند بسیاری از محصولات دیگر که با تولید یک محصول و انبوه‌سازی آن کسب درآمد می‌شود، این توان را یافته است که با یک بار تولید فیلم هزاران بلکه میلیون‌ها مخاطب کسب کند. این قابلیت پورنوگرافی را وارد عرصه صنعت و تجارت کرده است. علاوه بر آن تکنولوژی اینترنت این قابلیت را برای افراد ایجاد کرده است که بدون شناخته شدن، امری که در گذشته به سختی ممکن بود، تحریک جنسی دریافت کنند. بنابراین تکنولوژی و اقتصاد با برطرف کردن موانع فیزیکی و ذهنی تاثیر بسیاری بر رشد پورنوگرافی گذاشته است.

درآمد حاصل از صنعت پورنوگرافی تنها در سال ۲۰۱۰ در جهان بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است. این در حالیست که درآمد مجموع گوگل، آمازون، نت فیلیکس، ای‌بی، یاهو و ‌اپل کمتر از این مقدار بوده است. تولید پورنوگرافی در آمریکا سالانه ۱۳ میلیارد دلار منفعت برای تولیدکننده‌های آن دارد. این میزان درآمد بدون وجود مخاطب ممکن نیست. تحقیقات نشان می‌دهد از هر ۴ جستجو در اینترنت ۱ جستجو برای مضامین جنسی است. ۶۳ درصد مردان و ۲۱ درصد زنان بین ۱۸ تا ۳۰ سال می‌گویند حداقل چندبار در هفته پورنوگرافی تماشا می‌کنند. مسلماً افرادی که کمتر از چند بار در هفته پُورنوگرافی تماشا می‌کنند را نیز باید به آمار فوق افزود.

اگر این آمار و ارقام شما را شوکه کرده است و در نتیجه تمایل به ترک پورنوگرافی و درمان اعتیاد پورنوگرافی در خویش را دارید، می‌توانید کتاب دکتر کامیار سنایی به نام پورنوگرافی لذت ممنوعه را مطالعه کنید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعتیاد به پورنوگرافی و ترک تماشای آن، کتاب «پورنوگرافی، لذت ممنوعه» نوشته‌ی دکتر کامیار سنایی را از فروشگاه سایت به‌صورت اینترنتی خریداری نمایید و یا اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های چاپی هستید، این کتاب را از طریق سایت «نشر متخصصان» یا کتابفروشی‌های سراسر کشور خریداری نمایید.

کلیک کنید

کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه

پورنوگرافی و مشکلات جنسی درمان اعتیاد به پورنوگرافی اعتیاد به پورنوگرافی
اثر پورنوگرافی بر مغز- دکتر کامیار سنایی روانشناس pdf پورنوگرافی لذت ممنوعه- دکتر کامیار سنایی روانشناس تاثیر پورنوگرافی بر کودکان و نوجوانان- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 31 میانگین: 3.8]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. سلام برای اینکه اعتیاد به این فیلم ها که واقعا دنیا و زندگی مون رو نابود میکنه رو درمان کنید بهتون توصیه میکنم حتما این کتاب رو بخونید

 2. به نظر من اگر اشخاص از طریق دیدن پورنو گرافی خودشون رو تخلیه کنند بهتر از اینه که به دیگران آسیب بزنن و تجاوز شکل بگیره

  1. موضوع اینه که به جای تخلیه شدن اتفاقاً بیشتر پر می‌شوند به منظور تجاوز جنسی. مثل ستایش قریشی که قربانی همین فیلم‌ها شد.

 3. سلام اقای با عرض خسته نباشید.اقای دکتر شما هم در مورد جنایات آلفرد کینزی شنیده اید و مطالعه کرده اید و میدانید که نوزادان را مجبور به رابطه جنسی میکرد من خودم نیز اصلا به مطالعات این فرد اهمیت نمی دهم چون در خود آن کشور نیز مخالفان بسیاری داشت و جنایت بسیاری هم در حق دختر بچه ها وغیره کرد

   1. شاید از اوایل دهه ۱۹۰۰ این فیلمها به صورت خصوصی فیلمبرداری میشد و در دسترس عده ای قرار می‌گرفت اما در اون زمان در اونجا کاملا غیر قانونی بود و تخلف بزرگی محسوب میشد
    در واقع باز کننده این راه برای دیگران برای این نوع فیلمها که به این شکل در امروز می‌بینید Gerard Damiano بودش
    که با فیلم های گلوی عمیق ۱۹۷۲ و شیطان در خانم جونز ۱۹۷۳ انقلابی تو این صنعت به وجود آورد و راه رو برای بقیه باز کرد در دهه هفتاد میلادی در حدی از این فیلمها استقبال شد که از هنرپیشه هاش امضا می‌گرفتن و افراد دیگه اومدن و فیلم های بیشتری ساختن که تا به امروز الان به این شکل دراومده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا