روابط زناشویی

13 نشانه پشیمانی مردان بعد از جدایی [8 نشانه دلتنگی مردان]

5/5 - (1 امتیاز)

دلایل پشیمانی مردان بعد از جدایی از همسرشان چه می‌باشد؟

کارهایی که مردان بعد از جدایی آرزو می‌کنند ای کاش در دوران متاهلی انجام داده بودند را به‌عنوان دلایل پشیمانی مردان بعد از جدایی برمی‌شمارند.

بعد از جدایی و زمانی که شما فرصت و فاصله‌ی بیشتری از رابطه‌تان می‌گیرید، می‌توانید به آرامی ببینید که چه چیزهایی در رابطه شما اشتباه پیش رفته است. اشتباهات و کوتاهی‌هایتان، چیزهایی که انجام دادید یا نداید، مسائلی که بیان کردید یا نگفتید. تمام این مسائل به شما درس‌های مهمی را خواهند آموخت که می‌توانید در روابط آینده خود از آنها استفاده کنید. حاصل پرسش در مورد دلایل پشیمانی مردان بعد از جدایی و اینکه اگر به گذشته باز می‌گشتند نسبت به چه مسائلی عملکردی متفاوت داشتند، به صورت موارد زیر بعد از مصاحبه با تعدادی از این افراد نوشته شده است:

دلایل پشیمانی مردان بعد از جدایی

۱- ای کاش همزمان با همسرم به رختخواب می‌رفتم

ما حتی قبل از اینکه تصمیم بگیریم در اتاق‌های جداگانه بخوابیم، همزمان به رختخواب نمی‌رفتیم. منظور من از این حرف داشتن رابطه‌ی جنسی نیست و به‌نظرم تنها صرف خوابیدن به همراه یکدیگر می‌توانست از پشیمانی‌های من نسبت به جدایی‌م کم کند.

پشیمانی مردان بعد از جدایی- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

من تا دیر وقت بیدار می‌ماندم و مشغول تماشای برنامه‌های مورد علاقه‌ام بودم، در حالیکه همسرم زود (از نظر من) می‌خوابید. من فهمیدم پایان دادن روز با یکدیگر می‌توانست به طور طبیعی ما را به یکدیگر نزدیک کند. در کنار هم بودن و صحبت در مورد روزی که گذشت و صحبت درباره‌ی افکارمان، نوع برخوردی بود که دوام زندگیمان را بیشتر می‌کرد.

۲- پشیمانی بابت آنکه شاید باید تلاش بیشتری برای بقای رابطه‌ام می‌کردم

بزرگترین پشیمانی من بعد از جدایی‌م در سه سال پیش این است که چرا قبل از رسیدن به نقطه‌ی طلاق، تلاش بیشتری نکردم. مانند یک فرد از خود راضی عمل کردم، فاصله گرفتم و دیگر به رابطه‌ام اهمیت ندادم. زمانی که فکر می‌کردم جدایی بهترین راه‌حل است، مانع انجام آن نشدم. بله، ما در زندگیمان خوشحال نبودیم اما کودکانمان و زندگی نرمال خانوادگیمان هرگز مانند قبل نمی‌شوند، ای کاش می‌توانستم جلوی جدایی را بگیرم.

۳- پشیمانی از صحبت نکردن و تلاش برای سرکوب احساسات

بعد از تفکر زیاد راجع به دلایل جداییم و پشیمانی بعد از جدایی به این نتیجه رسیدم که ای کاش در برخی موارد بهتر عمل می‌کردم. اما اگر قرار باشد یک مورد را انتخاب‌کنم، این است که به سکوتم نسبت‌به ناراحتی‌هایم ادامه دادم. فرقی نداشت این ناراحتی‌ها در مورد مسائل مهمی مانند جابجایی از یک خانه به خانه‌ی دیگر باشد یا مسائلی کم اهمیت‌تر مانند مدل غذا خوردن که باعث خنده‌ی فرد مقابل می‌شد. تمام این موارد باعث می‌شد تا انتقال احساساتم را بی‌وفایی به رابطه‌ام ببینم. درحالیکه صحبت در مورد احساسات واقعی باعث‌می‌شد صداقت در رابطه‌مان بیشتر شود. توضیح ناراحتی، هرچقدر کم یا زیاد، باعث می‌شود شفافیت رابطه بیشتر شود و احساس نیازمان راحت‌تر برطرف شود و به پارتنرمان اجازه می‌دهد با دیدن این نیازها و کمک به حل‌شان، رابطه محکم‌تر شود. درحالیکه سکوت، نشان از نبود اعتمادی می‌شود که دیر یا زود باعث جدایی رابطه می‌شود.

خرید اینترنتی کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

۴- پشیمانی از صبور نبودن در زندگی

اگر به گذشته باز می‌گشتم، در سن کم ازدواج نمی‌کردم. دلیل ساده‌ی این موضوع هم عدم وجود هرگونه شناختی راجع به خود واقعی‌م بود. من در سن کم ازدواج کردم در حالیکه هنوز در حال تلاش برای یافتن خودم بودم. پیدا کردن خودم از میان مشکلات بیشمار کودکی و خانواده‌ای که در آن بزرگ شده بودم. موضوعی بود که مشکلات عاطفی بیشماری برای من به وجود آورده بود. از هر زوایه‌ای که به گذشته نگاه می‌کنم، ورود من به ۲۰ سالگی مانند ورود به یک جنگ داخلی بود تا داشتن یک اتحاد درونی برای همراه شدن با فردی دیگر. به خاطر محیطی که در آن بزرگ شده بودم، یاد گرفته بودم وانمود کنم من قوی هستم و همه چیز تحت کنترل است. این مساله هم سلامت روانم را مورد آسیب قرار داده بود و هم موقعیتی کاملاً نامناسب برای همسر جوانم به وجود آورده بود.

پس از سال‌ها من شروع به شناخت خود و بخش‌هایی از وجودم که هرگز عوض نمی‌شدند کردم. اگر بخواهم صادق باشم، بزرگ شدن ما در کنار هم باعث دور شدنمان از یکدیگر شد. دریافتیم که دوستان بهتری هستیم تا یک زوج و عجله‌مان برای ازدواج بزرگترین پشیمانی من بعد از جدایی است.

۵- ای کاش نسبت به درگیری‌ها و ترس‌های درونیم صادقانه‌تر عمل می‌کردم

ای کاش نسبت به چالش‌های زندگی متاهلی‌ام به عنوان یک مرد، شوهر و پدر شفاف‌تر بودم. من افکار و ترس‌هایم را در عمیق‌ترین نقطه‌های وجودم پیش‌خود نگه‌داشتم و این کار هیچ تاثیر مثبتی در رابطه‌ام نداشت. من بهترین‌ها را برای همسرم می‌خواستم. اما دور نگه داشتن او از افکار و آن چیزی که درون من می‌گذشت کار درستی نبود. او فکر می‌کرد همه چیز در زندگیمان خوب پیش می‌رود، در حالیکه من مشغول سرپوش گذاشتن روی احساساتم بودم. تعهد عاطفی مستلزم داشتن یک رابطه‌ی بدون ترس و تعارف است. هر طرف موظف است تا به عشق و احساسات درون خود بپردازد، همانطور که احساسات طرف مقابل برایش ارزشمند است. و این احترام و نگرش به درون خویش شامل بازنگری چالش‌ها و ترس‌های درونی‌مان می‌شود.

پشیمانی مردان بعد از جدایی- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۶- ای کاش برای اقتدار خودم ایستادگی بیشتری می‌کردم

زمانی‌که تازه ازدواج کرده‌بودیم، همسرم زندگیمان را از نظر اقتصادی حمایت‌می‌کرد تا درگیری‌هایم برای شروع کار جدیدم را سر و سامان دهم. در نتیجه من تصمیم‌گیری‌ها را به او سپردم و از مسائل مهم دوری کردم. زمانی‌که همه‌چیز برای کار جدیدم خوب پیش‌رفت و شروع موفقی داشتم، توقعم این بود که نقشی برابر در زندگیمان داشته‌باشیم. در حالیکه اینگونه نبود. همسرم سعی می‌کرد کنترل همه چیز را در دست داشته باشد و رابطه‌مان در تعادل قرار نمی‌گرفت. می‌دانم که مقصر این موضوع من بودم. صرف‌نظر از کمک مالی، من از اوایل قدرت نداشتم که بتوانم ارزش و نقش خود را در روابطمان تأیید کنم. نمی‌دانم که اوضاع قرار بود چگونه پیش رود و آیا این پیشمانی بعد از جدایی به وجود می‌آمد یا نه. شاید می‌توانستیم در کنار یکدیگر خوشحال‌تر باشیم.

۷- پشیمانی از شنونده خوبی نبودن

تنها چیزی که او نیاز داشت، شنیده شدن بود!

طلاق یک زنگ بیداری دردناک برای من بود. تنها آن زمان بود که صادقانه دریافتم چه نقشی در زندگی همسرم بازی کرده‌ام. زمانی که به گذشته باز می‌گردم، هزاران اشتباه بوده که در ۱۶ سال زندگی مشترکم انجام داده‌ام. بیشتر آنها اشتباهات کوچکی بود. اما اشتباهی که بیشترین هزینه را داشت، ناتوانی‌ام در شنیدن بود. هیچوقت نفهمیدم بزرگترین نیاز همسرم شنیده شدن و فهمیده شدن بود. در عوض، هر زمان که که ناراحت بود حالت دفاعی می‌گرفتم. سعی می‌کردم مساله را حل کنم یا نادیده‌اش بگیرم و امیدوار باشم که خودش با مشکلش کنار بیاید.

چیزی‌که آن زمان متوجهش نشدم این‌بود که غرورم و ناتوانیم در فهمیدنش، به‌قیمت دور شدن و بی‌اعتمادیمان از یکدیگر تمام‌شد. باور دارم اگر تنها برای او حضور داشتم و احترام بیشتری برای احساساتش قائل‌بودم، می‌توانستیم در مقابل پستی و بلندی‌های زندگی دوام‌بیاوریم. اما من او را اولویت اول زندگی‌ام قرار ندادم و برای همیشه او را از دست دادم.

۸- پشیمانی از عدم قبول مسوولیت در برابر اتفاقات زندگی

بزرگترین پشیمانی بعد از جدایی کمبود خودآگاهی و مهارت‌های ضعیف برقراری ارتباط بود. یکی از نشانه های پشیمانی پسران بعد از جدایی این است که می‌گویند هیچوقت تلاش نکردم تا علت احساساتم را بشناسم. هر جیزی که می‌گفتم همان بود و هر کاری می‌خواستم، انجام می‌دادم. این مسائل همیشه باعث بروز مشکلات بود تا زمانی‌که شروع به‌یادگیری مهارت‌های اجتماعی کردم. و کمک کردم تا از خویش آگاهی بیشتری پیدا کنم. ممکن بود باز هم ازدواج ما دوام نمی‌آورد اما آسیب‌های کمتری را به هز دو ما وارد می‌کرد، آن زمان که من با آگاهی بیشتری نسبت به مسوولیت‌هایم در زندگی عمل می‌کردم.

9. ترس از رابطه فرد مورد علاقه با یک مرد دیگر

دلیل دیگری که مرد از جدایی پشیمان می شود و به رابطه بر می گردد تصویر ارتباط زن با یک مرد دیگر است. او از اینکه زن مورد علاقه اش را با مرد دیگری تصویر کند بشدت رنج می برد و احساس بدی دارد. ممکن است خود مرد برای انتخابهای دیگر و ارتباط های جدید رابطه را ترک کند. اما نمی تواند رابطه زن را با یک مرد دیگر تحمل کند.

10. پشیمانی کاذب

بسیاری از مواقع مردان رابطه ای را ترجیح می دهند که هیچگونه تعهدی نداشته ولی از مزایای یک رابطه بهره ببرند. بهمین دلیل رابطه را ترک می کنند ولکن هر از گاهی به رابطه باز می گردند. دلیل این امر می تواند رابطه جنسی و یا فرار از دلتنگی باشد. آنها ترجیح می دهند در فاصله مشخصی از یک زن رابطه را ادامه دهند. اگر زن به این حد از رابطه رضایت دهد بشدت خود را آزار می دهد. بهتر است تکلیف خود را با رابطه مشخص کند و در رفت و برگشتهای مرد او را همراهی نکند. شما نباید لاستیک زاپاس باشید.

11. فشارهای بیرونی

دلیل دیگر پشیمانی مردان بعد از جدایی فشارها و استرس های بیرونی می تواند باشد. فشارهای شغلی، انتظارات خانواده و یا فشارهای اجتماعی از جمله این موارد هستند.

12. احساس گناه

برخی موارد مرد از محبتهایی که شما نسبت به او داشته اید و رفتارهای خود در قبال این محبت ها احساس گناه می کند. او دچار تردید است و با شما تماس گرفته پیامک می دهد و حال شما را می پرسد. بهتر است زود امیدوار نشوید زیرا او ممکن است برای تسکین احساس گناه خود با شما در تماس باشد و آنرا نشانه پشیمانی کامل و بازگشت ندانید. در غیر اینصورت بازگشت مرد به رابطه موقت بوده و مجددا مشکلات قبلی ظاهر می شود.

13. رشد و بلوغ

تنها نباید به دلایل منفی پشیمانی مردان بعد از جدایی اشاره کرد. رشد و بلوغ فکری نیز می تواند منجر به پشیمانی مردان بعد از جدایی شود. او ممکن است به ارزش با هم بودن و پتانسیل رابطه خود پی برده باشد. زندگی به مرد آموخته است که هر رابطه ای نیازمند تلاش و ساختن است و هیچ رابطه ای بدون چالش نخواهد بود.

نشانه های دلتنگی مردان بعد از جدایی

  1. پیامک زدن: شاید یکی دو پیامک را نتوان نشانه چیزی دانست اما اگر طرف مقابل بطور مداوم به شما پیامک می زند نشانه دلتنگی و پشیمانی از جدایی است. پیامک زدن راهی است برای زنده کردن احساسات گذشته در شما.
  2. تماس گرفتن: اگر او گاهی با شما تماس می گیرد شاید دلیلش گرفتن اطلاعات و یا حل موضوعاتی از گذشته در رابطه با مسایل مالی یا فرزند و … باشد ولی وقتی او بکرات با شما تماس می گیرد نشانه آن است که می خواهد رابطه را بازگرداند.
  3. دعوت برای بیرون رفتن: این یک نشانه روشن از پشیمانی مرد بعد از جدایی و در خواست فرصت برای برگشت به رابطه است.
  4. توجه نشان دادن: وقتی او هنوز به موضوعات و مسایل مرتبط به شما علاقه نشان می دهد و سعی می کند خود را در آنها دخیل کند نشانه ناتوانی در فراموش کردن شما است.
  5. فرستادن هدیه: هدیه فرستادن یک نشانه جهانی برای نشان دادن علاقه و توجه به دیگری است.
  6. حرف زدن درباره شما با دیگران: اگر او با دیگران بکرات درباره شما حرف می زند نشانه ناتوانی در فراموش کردن شما است.
  7. پستهای عاطفی در شبکه های اجتماعی: وقتی مردی احساس پشیمانی و دلتنگی می کند این احساس خود را در شبکه های اجتماعی در قالب پست نشان می دهد. این روشی برای نشان دادن احساسات بدون آنکه آنها را به زبان بیاورد است.
  8. تعقیب کردن: وقتی بعد از جدایی بیش از تصادف و اتفاق جلوی شما سبز می شود نشانه دلتنگ شدن و قصد او برای پیدا کردن راهی برا بازگششت می باشد.

مراحل جدایی در مردان

مردان بعد از جدایی بنظر بی تفاوت و حواسپرت می رسند ولکن واقعیت چیز دیگری است. مردان بیش از زنان احساسات خود را انکار می کنند و ماسک بزرگتری بر روی صورت دارند. مردان نیز همانند زنان مراحل سخت و دشواری را برای بهبودی بعد از کات کردن سپری می کنند. در ادامه مراحل جدایی در مردان را ذکر می کنیم.

1. ماسک زدن بر صورت: بعد از جدایی اولین واکنش مردان زدن ماسک بر صورت است. آنها می خواهند نشان دهند که براحتی از پس کات کردن بر می آیند و از نظر عاطفی هیچ آسیبی ندیده و نیازی در خویش به رابطه احساس نمی کنند. آنها از اینکه وابسته جلوه کنند پرهیز می کنند. بسیاری از مواقع این ماسک آنقدر شدید است که مردان خودشان نیز دلیل حال عجیب و غریب خود را درک نمی کنند.

2. تلاش بر ایجاد روابط: مردان در این مرحله بدنبال راههایی برای فرار از روبرو شدن با احساسات خود و مخفی کردن آن هستند. انها تلاش می کنند بخود و دیگران بگویند که هیج اتفاقی نیفتاده است. آنها تلاش می کنند برای فرار از درد جدایی با دیگران ارتباط برقرار کنند. بسمت زنان دیگر می روند تا بتوانند وقت خود را پر کنند و از نظر عاطفی فضاهای خالی را پر کنند. البته این بمعنای موفق بودن در این کار و فراموش کردن درد عاطفی نیست.

3. درک واقعیت: تنها زمانی یک مرد واقعیت قطع رابطه عاطفی را درک می کند که احساس تنهایی می کند. پذیرش ضعف و تنهایی مرحله مهمی برای ایجاد تغییرات در ذهن و زندگی است.

4. خشم و غم: حال که مرحله 3 به اتمام رسیده است و آگاهی زیادی اتفاق افتاده است همه چیز مورد سوال و پرسش قرار گرفته است. دلیل جدایی، نقش هر طرف و کارهایی که شاید می توانست از این اتفاق جلوگیری کند. همه این موارد منجر به غم و خشم در فرد می شود.

5. پذیرش ابتدایی: در این مرحله به این پذیرش می رسید که رابطه با آن فرد به اتمام رسیده است و هیچ چیزی از ارتباط مجدد با او بدست نمی آورید. ممکن است شما در طول این مدت تلاش کرده اید با او تماس بپیرید، او راببینید و…ولی فهمیده اید هیچ تغییری در رابطه ایجاد نمی شود.

6. کسب اعتماد و امید: در این مرحله اعتماد و امیدی که در رابطه به خود و طرف مقابل از دست رفته است بتدریج ایجاد می شود. در این مرحله خواسته و نیاز خود را مجددا بررسی و تحلیل می کنید. بتدریج این واقعیت را درک می کنید که بدون دیگری نیز می توانید شاد و خوشحال باشید. شما زندگی جدیدی برای خود ایجاد می کنید. شما امیدوارانه بجلو حرکت می کنید و به خود اطمینان دارید که هر کاری از دست شما بر می آید.

7. جهش بسمت بهبود: این مرحله ممکن است ماه ها بعد از مرحله 1 اتفاق بیافتد. در این مرحله فرد دوباره بسمت دیگران می رود. ممکن است با زن دیگری آشنا شود و یا از تنهایی خود احساس رضایت داشته باشد. در این مرحله بر هرچیزی که مانع ورود به زندگی طبیعی و نرمال است از بین می رود. فرد بر گذشته خویش غلبه کرده و به آینده می اندیشد.

چرا مردان بعد از جدایی بر می گردند

با مرور زمان گروهی از مردان بعد از جدایی پشیمان می شوند و به رابطه بر می گردند. دلیل این موضوع چیست. مردان وقتی به رابطه گذشته خود می اندیشند آنها به کیفیت و لحظات خاص رابطه خود فکر می کنند. آنها متوجه می شوند که موضوعات مورد اختلاف در رابطه آنها پیش پا افتاده بوده و غیر قابل حل نبوده است. بنابراین یک زن باید به مرد برای پشیمانی وقت بدهد و مدام اصرار بر بازگشت به رابطه نکند. معمولا اگر مردی نسبت به از دست دادن رابطه پشیمان شود 1 تا 6 ماه زمان می برد تا این احساس پشیمانی را در خود درک کند.

مردان بلافاصله بعد از جدایی معمولا احساس رهایی و آزادی می کنند و به زمان نیاز دارند تا با احساسات واقعی خود روبرو شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا