روانشناسی کودک

ویژگیهای شخصیتی تک فرزند

ویژگیهای شخصیتی فرزندان تک

وقتی بیش از یک فرزند دارید، متوجه تفاوت های شخصیتی و رفتاری بین بچه ها می شوید. آنها می توانند بسیار متفاوت از یکدیگر باشند، حتی اگر دوقلو باشند. اما وقتی کودکی خواهر و برادری نداشته باشد، ویژگی‌های بسیار خاصی در او رشد می کند. مثلا اینکه یک تک فرزند نیازی ندارد که سهم خود را از توجه مادر و پدر به خاطر نوزاد جدید از دست بدهد. برای مشاهده ویژگیهای شخصیتی فرزندان تک به ادامه مطلب مراجعه کنید.

ویژگیهای شخصیتی فرزندان تک چه می باشند؟

تعداد خانواده هایی که تنها یک فرزند دارند از حدود سال 1960 رشد کرده اند. این مورد احتمالاً به دلیل افزایش هزینه های زندگی، انتخاب شخصی و باردار شدن زنان در سنین بالاتر است. معمولاً در مورد تک‌فرزندان انگ‌های زیادی وجود دارد و افراد تمایل دارند برای توصیف تک فرزندها، با دیدگاه منفی نظر بدهند. تصور رایج این است که تک بچه ها “لوس” هستند. با این حال، کارشناسان گزارش می دهند که تک فرزندها دارای برخی از ویژگی های شخصیتی بسیار مثبت نیز هستند. در ادامه ویژگیهای شخصیتی فرزندان تک ذکر می گردد.

1- اعتماد به نفس و عزت نفس خوبی دارند

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کودکان بدون خواهر و برادر نسبت به خانواده‌هایی که بیش از یک فرزند دارند، احساس عزت نفس بالاتری دارند. ممکن است برای برخی بد به نظر برسد، اما توجه زیادی که تک فرزندان دریافت می کنند در واقع به آنها کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند. وقتی آنها مجبور نباشند توجه والدین خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، حس بسیار قوی عزت نفس در آنها ایجاد می شود.

2- حس حریم خصوصی

هنگامی که کودک مجبور نیست اتاق خود را با کودک دیگری تقسیم کند، اغلب احساس حریم خصوصی بیشتری دارد. آنها نسبت به سایر بچه های دارای خواهر و برادر، خلوت‌گراتر هستند و به حریم خصوصی و فضای شخصی بیشتری نیاز دارند. البته این بدان معنا نیست که آنها لوس هستند و قادر به اشتراک گذاری وسایل و اموالشان نیستند، آنها فقط به فضای بیشتری نیاز دارند.

3- پیشرفت تحصیلی بهتری دارند

مطالعات نشان نمی‌دهد که کودکان بدون خواهر و برادر باهوش‌تر از خانواده‌های دارای چند فرزند هستند. با این حال، زمانی که صحبت از موفقیت در سطح بالایی باشد، تک فرزندها قدرت و توانایی بیشتری نشان می دهند. یک نظریه حمایت می کند که والدینی که تنها یک فرزند دارند، زمان و هزینه بیشتری را صرف آموزش فرزندشان می کنند، زیرا مجبور نیستند زمان خود را بین فرزندان تقسیم کنند. از طرف والدین در این مورد، آنها انتظار بیشتری از فرزندشان دارند. تک فرزندها معمولا نمرات بالاتری در آزمون و میزان پذیرش دانشگاه دارند.

ویژگیهای شخصیتی فرزندان تک4- مستقل هستند

تک فرزندان سطح بالاتری از استقلال را نشان می دهند زیرا خواهر و برادری ندارند که به آنها وابسته شوند. در حالی که به والدینشان توصیه می‌شود با حضور کودکشان در گروههای بازی، اجتماعی شدن کافی را به آنها بدهند، اما آنها همچنان تمایل دارند مستقل باشند. تک فرزندها یاد می گیرند که چگونه تنها باشند و خود را سرگرم کنند. آنها دوستان خود را نیز حفظ می کنند، اما از تنهایی خود نیز لذت می برند.

5- آنها شادتر هستند.

بسیاری از بچه ها خواهر و برادر خود را دوست دارند، اما نه همه! در واقع، دانشمندان مؤسسه تحقیقات اجتماعی و اقتصادی دریافتند که رقابت بین خواهر و برادرها، بچه‌ها را ناراحت می‌کند! آنها در مطالعات خود، بیش از نیمی از بچه های دارای خواهر و برادر را گزارش کردند که قربانی قلدری از طرف برادر یا خواهر خودشان شده‌اند!

6- آنها بیشتر، گروه های دوستی کوچک را ترجیح می دهند

علیرغم اینکه تک فرزندان، بافرهنگ، بالغ و از نظر اجتماعی حساس هستند، اما اغلب نسبت به همتایان خود که خواهر و برادر دارند، برون‌گرایی کمتری دارند. آنها به جای معاشرت با گروه های بزرگی از مردم، تمایل بیشتری به گذراندن وقت با چند دوست منتخب، بسیار خوب و نزدیک دارند.

همانطور که دکتر موری ام. کاپلمن، نویسنده کتاب تربیت تک فرزند، می‌گوید: تک فرزندان تمایل دارند در روابط دوستانه خود سرمایه گذاری کنند و چیزی شبیه به رابطه‌ی خواهر و برادری با دوستان خود ایجاد کنند تا بتوانند از همین صمیمیت لذت ببرند. او می‌گوید: «اگر دوستی آنها به هم بخورد، بیشتر از بچه‌های دیگر تمایل دارند رابطه را مجددا آغاز کنند و همچنین بیشتر از بچه‌های دیگر خودشان را سرزنش می‌کنند.»

7- آنها تمایل دارند از درگیری اجتناب کنند

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ که اسکن‌های مغزی کودکان را با هم مقایسه کرد، نشان داد که تک فرزندان نسبت به کودکانی که خواهر و برادر دارند، کمتر سازگار هستند. محققان پیشنهاد کردند که این می تواند به دلیل توجه بیش از حد اعضای خانواده به کودک، قرار گرفتن کمتر در معرض گروه های اجتماعی و تمرکز بیشتر بر فعالیت های انفرادی در دوران رشد باشد.

اما همچنین تحقیقات نشان می‌دهد اگرچه تک فرزندان ممکن است مشکلاتی در مورد کار گروهی داشته باشند – مانند اشتراک گذاری کارها، همکاری، سازش و پذیرش – احتمالاً آنها شکایت خود را آشکارا بیان نمی کنند. پیکهارت می‌گوید: «اغلب در روابط بزرگسالان، آنها در تعارض چندان راحت نیستند، زیرا تجربه زیادی در مورد آن نداشته‌اند.»

8- آنها اغلب رگه هایی از کمال گرایی دارند

کارل پیکهارت، روانشناس و نویسنده، می‌گوید: تک فرزندان معمولا استانداردهای عملکردی اغراق‌آمیز و کمال‌گرایانه‌ای برای خود دارند. مثلا می‌گویند من باید بتوانم به خوبی والدینم این کار را انجام دهم. آنها از خودشان خیلی انتقاد می‌کنند و در واقع والدینشان مجبور نیستند به آنها فشار زیادی بیاورند، زیرا خودشان معمولا بیش از حد به خود فشار می آورند.

9- سازمان یافته تر هستند

تک بچه ها توجه بیشتری به جزئیات و نظم دادن به وسایل خود نشان می دهند. آنها اغلب “به موقع” هستند و مهارت های زندگی قوی دارند. تا زمانی که والدین آنها را بیش از حد نازپرورده نکنند، خیلی سریع خودشان درباره زندگی یاد می گیرند و رفتار بزرگسالان را الگو قرار می‌دهند.

ویژگیهای منفی فرزندان تک

تک فرزندی می تواند برخی از ویژگی های منفی را از خود نشان دهد، مانند اینکه در به اشتراک گذاشتن چیزهای خود مشکل دارند. حتی زمانی که در شرایط رقابتی نیستند، همیشه دوست دارند اولین انتخاب باشند. ممکن است متوجه شوید که تک فرزند بیش از حد حساس است، انتقادات سختی خواهد داشت و تا حدودی سخت‌گیر است. این خصوصیات ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد.

منبع:

https://sheerluxe. com/life/7-ways-being-only-child-can-shape-your-personality

https://www. newkidscenter. org/Only-Child-Characteristics. html

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 2.8]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

 1. سلام تا جایی که بنده اطلاع دارم بهترین حالت برای داشتن فرزند دو فرزندیه اما در این مطلب فقط به نکات مثبت توجه شده و از معایب و عواقب تک فرزند بودن اصلا صحبتی نشده برای مثال به علت همان توجه ی زیادی که در همین متن به آن اشاره شد دردسرهای برای بچه ایجاد میشود و کودک وقتی به سن بلوغ میرسد به دلیل اینکه همه ی نیاز های او براورده شده و همیشه به او توجه شده ،از دیگران و دنیای بیرون هم این انتظار را دارد و متاسفانه نمیتواند شکست و بی توجه ی را تحمل کند و همین امر در طولانی مدت ممکن است سبب از بین رفتن حرمت نفس و همچنین عدم موفقیت در ایجاد روابط عاطفی و همچنین در زمینه ی شغلی شود و درواقع هرچه مزیت که در گذشته وجود داشته از بین میرود

 2. وقتی سواد نداری مجبوری حرف بزنی…
  من خودم تک فرزندم دقیقا هرچی گفتید برعکسش درسته

  1. سیگاری ها احتمال بیشتری دارد سرطان معده و روده بگیرندبگیرند. اما حسن 70 سال دارد و زنده است.
   ااااا جدی !!!!!!!!!
   پس احتمالا علم سواد ندارد و بیخودی مجبور بوده حرف بزند.

   1. سلام تا جایی که بنده اطلاع دارم بهترین حالت برای داشتن فرزند دو فرزندیه اما در ایم مطلب فقط یه نکات مثبت توجه شده و از معایب و عواقب تک فرزند بودن اصلا صحبتی نشده برای مثال به علت همان توجه ی زیادی که در همین متن به آن اشاره شد دردسرهای برای بچه ایجاد میشود و کدوک وقتی به سن بلوغ میرسد به دلیل اینکه همه ی نیاز های او براورده شده و همیشه به توجه شده از دیگران و دنیای بیرون هم این انتظار را دارد و متاسفانه نمیتواند شکست را تحمل کند و همین امر در طولانی مدت ممکن است سبب از بین رفتن حرمت نفس و همچنین عدم موفقیت در ایجاد روابط عاطفی و همچنین در زمینه ی شغلی شود و درواقع هرچه مزیت که در گذشته وجود داشته تبدیل به عیب میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا