روانشناسی رابطهروانشناسی سالمند

همه چیر درباره نیازهای روانی سالمندان

امتیاز

 

بهتر است بدانید نیازهای روانی سالمندان جزو موضوعاتی محسوب می شوند که باید به این موضوع توجه ویژه ای شود. در این مقاله سعی داریم با این موضوع بیشتر آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با نیازهای روانی سالمندان

نیازهای روانی سالمندان جزو مسائل پر اهمیت محسوب می شوند. لازم به ذکر است بدانید مشکلات روحی و جسمی موجب می شوند که فعالیت های فرد سالمند کمتر شوند. بسیاری از مشکلات در روحیه سالمند تاثیر می گذارند. مطالعات نشان می دهد اختلالات روانی  مثل اضطراب و افسردگی موجب خودکشی در این گروه سنی می شوند. به همین علت باید فرزندان به نیازهای روانی سالمندان توجه زیادی داشته باشند.

روانشناسان و مشاوران بر این باورند که بعد از سن 60 سالگی افراد پا به دنیای سالمندی می گذارند. زمانی که سالمندان وارد این دوره از زندگی می شوند، باید با چالش های زیادی دست و پنجه نرم کنند. شیوه کنار آمدن با این چالش ها می تواند بر کیفیت زندگی آنها تاثیر زیادی بگذارد.

سلامت روان جزو اصلی ترین نیازهای روانی سالمندان محسوب می شود و باید به آن توجه اساسی شود. زمانی که به نیازهای روانی فرد توجه نشود، سالمند درگیر افسردگی یا بیماری آلزایمر می شود. به وجود آمدن آلزایمر می تواند برای اطرافیان و خود فرد نیز مشکل ایجاد کند.

به همین علت اطرافیان باید شیوه ارتباط با سالمندان را یاد بگیرند. یکی از مهم ترین نیازهای روانی سالمندان، حمایت کردن می باشد. اطرافیان باید سعی کنند از سالمند حمایت کنند. به طور مثال از عملکرد سالمند تعریف کنند و او را تنها نگذارند.

نیازهای روانی سالمندانآیا احترام جزو نیازهای روانی سالمندان محسوب می شود؟

بهتر است بدانید احترام جزو نیازهای روانی سالمندان به شمار می رود. همه افراد بعد از اتمام دوره کودکی سعی می کنند تا مستقل شوند و برای زندگی خود تصمیم درستی بگیرند. زمانی که سالمندان با ناتوانی حرکتی و مالی روبرو می شوند، درگیر استرس می شوند. این موضوع می تواند در سلامت روان سالمند تاثیر زیادی داشته باشد. سالمندان پس از گذر از بحران های شدید امکان دارد افسردگی اساسی را تجربه کنند.

به همین دلیل باید به سالمندان اجازه دهید تا بهترین تصمیم را بگیرند. شما باید سعی کنید در تصمیم گیری انها را آزاد بگذارید و به تصمیم آنها احترام بگذارید. موضوعات مهمی مانند مدیریت اوضاع مالی و رسیدگی به امور منزل جزو مواردی به شمار می رود که سالمند می تواند آنها را به تنهایی نیز انجام دهد.

همانطور که گفته شد نیازهای روانی سالمندان جزو مسائل بسیار مهم محسوب می شود. به طور معمول پیشنهاد می شود در بیشتر امور با سالمند مشورت کنید. از آنها سوال کنید که کارها باید به چه شکل پیش بروند. اگر با موضوعی مخالف باشند، حتما باید طبق نظر آنها رفتار نمایید. یکی از مهم ترین مشکلاتی که سالمندان با آن درگیر هستند، وابستگی به فرزندان می باشد.

به یاد داشته باشید سالمندانی که در خانه سالمندان زندگی می کنند، ممکن است به پرستار و کارکنان آنجا وابسته شوند. سالمندان به مستقل ماندن احتیاج دارند، ترس و نگرانی از آسیب دیدن می تواند به وابستگی آنها دامن بزند. اگر فرد درگیر مشکلات روحی شود باید حتما با یک روانشناس مشورت کند و از او راهنمایی بگیرد.

محبت به سالمندانآیا توجه و محبت جزو نیازهای روانی سالمندان به شمار می رود؟

لازم به ذکر است بدانید توجه و محبت جزو نیازهای روانی سالمندان محسوب می شود. یکی از مهم ترین نیازهای روانی در افراد سالمند این است که حس کنند برای اطرافیان خود مهم هستند. اطرافیان باید به سالمندان محبت کنند. نداشتن فعالیت و ناتوانی یکی از اصلی ترین مسائل است که سالمند با آن درگیر می شوند.

این مسئله باعث ایجاد ترس و نگرانی در سالمندان می شود. برخی اوقات سالمندان فکر می کنند که کسی آنها را دوست ندارد. این موضوع موجب بروز اختلالات روانی نظیر افسردگی، اضطراب و تنهایی در سالمند می شود. به همین علت باید با تمام وجود به سالمند محبت کنید و به آنها بگویید که چقدر برایتان ارزشمند هستند.

همانطور که گفته شد عشق و محبت جزو مهم ترین نیازهای روانی سالمندان به شمار می رود. توجه داشته باشید نباید به افراد سالمند ترحم کنید. شما نباید به هیچ عنوان با سالمندان با صدای بلند صحبت کنید. سالمندان زمانی که در این سن هستند روحیه و خلق و خوی آنها درگیر تغییرات زیادی می شود. آنها با دوران جوانی خود تفاوت های زیادی دارند.

به طور مثال در دوران جوانی پر از حس خوب و انگیزه بودند. پس از آن ممکن است در دوران پیری به شدت منزوی و آرام شوند. در این سن آنها از شلوغی می گریزند. به یاد داشته باشید آنها ممکن است در گذشته شغل خوبی داشته باشند. به همین خاطر نباید به هیچ عنوان دانش خودتان را به رخ افراد سالمند بکشید. به آنها حس مثبت هدیه دهید. علاوه بر این سعی کنید آنها در آغوش بگیرید.

آیا عزت نفس می تواند باعث بهتر شدن روحیه سالمندان شود؟

عزت نفس جزو نیازهای روانی سالمندان به شمار می رود. اگر سالمندی عزت نفس خود را از دست بدهد، درگیر مشکلات عاطفی می شود. در این مواقع سالمند درگیر احساس بی ارزشی می شود. اریکسون در نظریه معروف خود می گوید: احساس بی ارزشی می تواند موجب نارضایتی از زندگی شود. فرد زمانی که به این حس می رسد، احساس می کند بهترین فرصت های زندگی خود را از دست داده است.

در این مواقع سالمندان درگیر ناامیدی می شوند. آنها حس می کنند زندگی آنها به هیچ عنوان با ارزش نبوده و آن را به بطالت گذرانده اند. هر چقدر بیشتر به این مسئله فکر کنند، ناامیدتر می شوند. این افکار باعث منفی بافی در افراد سالمند می شود. شما می توانید در این خصوص به سالمند کمک کنید. زیرا سالمند باید حس کند برای اطرافیان خود مهم و مفید است.

ارتباط با سالمندانچگونه سالمندان را تشویق کنیم؟

یکی از مهم ترین نیازهای روانی سالمندان تشویق کردن می باشد. سالمندان روحیه به شدت حساسی دارند. آنها می توانند به راحتی تحت تاثیر حرف های اطرافیان قرار بگیرند. به همین علت اطرافیان می توانند با تشویق های مکرر به سالمند خود کمک کنند. به طور مثال برای آنها یک رژیم غذایی سالم تهیه کنید و به آنها بگویید که باید بیشتر از خود مراقبت کنند. شما باید سالمند خود را شاد و با نشاط نگه دارید و به آنها در این راه کمک کنید.

به آنها بگویید که باید به فعالیت های اجتماعی خود برسند و با دوستان خود معاشرت داشته باشند. اگر احساس خستگی داشته باشند، باید کمی به خود استراحت بدهند. به یاد داشته باشید به هیچ عنوان افراد سالمند را مسخره نکنید. زیرا نباید به اعتماد به نفس سالمند ذره ای خدشه وارد شود.

لینک منابع

https://stowellassociates.com/what-are-the-emotional-needs-of-the-elderly/

https://www.yourarticlelibrary.com/india-2/old-age-physiological-care-and-psychological-need/47680

https://www.apa.org/pi/aging/resources/guides/psychology-and-aging

 

 

 

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا