خانه » روانشناسی رابطه » روابط عاطفی » تاثیر کودکی بر روابط عاطفی
نقش پذیری

تاثیر کودکی بر روابط عاطفی

Author : Mania Khajeh

نقش پذیری و ارتباط عاطفی

تحقیقات نشان می‌دهد فارغ از آنکه مردم در اوایل زندگی رابطه نزدیک و عاشقانه‌ای را با والدین و یا مراقبین اصلی خود تجربه کرده باشند یا نه، این مساله تاثیر عمیقی بر روابط آتی آنها در زندگی خواهد گذاشت. حتی اگر شما خاطره‌ای از دوران کودکی خود به‌یاد نیاورید، بعدها بر نحوه احساس و رفتار شما در زندگی عاشقانه‌تان تاثیر می‌گذارد.

یک مطالعه ۲۰ ساله نشان داد نوزادانی که روابط نزدیک و عاشقانه‌ای در ۱۸ ماه نخست زندگی با مراقبین خود داشتند (این کودکان توسط محققین دلبسته ایمن نامیده می‌شوند) کشمکش‌های روابط خود در بزرگسالی را بهتر اداره می‌کردند. نوزادانی که در این سنین بحرانی، دلبسته ایمن نبودند، در بزرگسالی مشکلات بیشتری در روابط عاطفی داشتند و به‌عنوان یک بزرگسال کمتر به روابط خود متعهد بودند.

آیا معنای این حرف آن است که شما تنها با زنانی باید وارد ارتباط شوید که از نوزادی تا نوپایی خود دارای روابط نزدیک و عاشقانه با مراقبین خود بودند؟ البته که نه. اگر معیار رابطه، داشتن یک مراقب تمام عیار بود، کل بشریت تا به‌حال مرده بود. هیچ یک از ما والدین بی‌عیب و نقص نداشته است. اما باید توجه کرد که چگونه نقش پذیری ابتدایی بر روی نحوه عملکرد شما در یک رابطه و نحوه عملکرد همسرتان در رابطه تاثیر می‌گذارد.

تجربیات کودکی شما بر انتخاب شریک زندگیتان نیز تاثیر می‌گذارد. حتی نوزادان هم بین صورت‌هایی که شبیه مراقبین آنها هستند، تمایز قائل می‌شوند. گاهی اوقات انتخاب یک جفت شما را از اینکه دارای ویژگی‌های مراقب اولیه خود باشید، رها می‌کند. خوب یا بد مغز انسان تلاش می‌کند تا نقش‌های اولیه را بازتولید کند.

در اوایل سال‌های ۱۹۰۰ کنراد لورنز اولین دانشمندی بود که نقش پذیری را مطالعه کرد. او اولین طبیعت‌گرایی بود که کشف کرد وقتی جوجه اردک‌ها و جوجه غازها از تخم بیرون می‌آمدند، به اولین چیز محرکی که می‌دیدند دلبسته می‌شدند. معمولا این اولین شیء، مادر است؛ ولکن لورنز قادر بود کاری کند که پرندگان به او و حتی به اشیاء بی‌جانی مانند چکمه و ترن برقی دلبسته شوند.

این پرندگان بعد از تولد با هر آنچه در مقابلشان در این دوره بحرانی بود، پیوندی را تشکیل دادند. لورنز پدر آنها شد و زمانی که آنها دلبسته شدند، راه بازگشتی برایشان متصور نبود. نکته اعجاب‌برانگیزتر برای لورنز آن بود که وقتی اردک‌ها و غازها بزرگتر شدند، به انسان‌ها اظهار عشق کرده و بیش از آنکه با اردک‌ها و غازهای دیگر جفت‌گیری کنند، تلاش داشتند با انسان‌ها پیوند برقرار کنند.

مسلم است که هیچ مردی نمی‌خواهد باور کند در خوار و بار فروشی به این دلیل به یک زن دلفریب جذب شده است که او را به یاد مادرش می‌اندازد. این عشق را از بین می‌برد. اما نیروهایی که مردان و زنان را به سوی همدیگر می‌کشد، ترکیب پیچیده و شگفت‌انگیزی از طبیعت و تربیت است و هیچ ایرادی ندارد اگر شما زمانی که به‌طور مقاومت‌ناپذیری به‌سوی یک زن کشیده می‌شوید، چشم‌ها و ذهنتان را کاملاً باز کنید و هیچ ضرری ندارد اگر این کار را پیش از آنکه رابطه جنسی را شروع کنید، انجام دهید.

حتی اگر خط قرمزها را قبلا رد کرده‌اید، خیلی مهم است که مکث کنید و پیش از آنکه رابطه‌تان جلوتر برود، بعضی سوال‌ها را از خودتان بپرسید. این راهی است که می‌توانید ویژگی‌های حقیقی او را کشف کنید.

منبع:

گاتمن، جان (۱۳۹۵). اسرار دلربایی. ترجمه کامیار سنایی، مانیا خواجه. تهران. نشر نسل نواندیش..

اشتراک گذاری

نویسنده : مانیا خواجه، مهر ۹۷.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

احساس گناه- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

احساس گناه

بسیار شگفت‌انگیز است که چگونه احساس گناه می‌تواند به سرعت در کوچکترین و بی‌معناترین چیزها در زندگی ما حضور پیدا کند. احساس گناه یک علامت ...