خانه » روانشناسی » درمان روان‌شناختی » شناخت درمانی » عزت نفس » رابطه موفقیت شغلی و تحصیلی با بهره هوشی
موفقیت شغلی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

رابطه موفقیت شغلی و تحصیلی با بهره هوشی

Author : Poorya Barzali

موفقیت تحصیلی/ شغلی و بهره هوشی:

برخی کلیشه‌ها در مورد موفقیت شغلی و هوش افراد از گذشته وجود داشته است. به عنوان مثال، مهندسان افرادی با هوش محاسباتی بالا هستند یا پزشکان قدرت حافظه خوبی دارند و … . جالب اینجاست که تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که این باورهای کلیشه‌ای در مورد مشاغل از حد متوسط تا حتی بسیار دقیق درست هستند! یک سیر منظمی از تحقیقات نشان می‌دهد که سلسله مراتبی پایدار در سطح حداقل و متوسط برای بهره هوشی جهت انجام مشاغل گوناگون وجود دارد. اما باید توجه داشت که بعضی مشاغل، برای استخدام، فقط افرادی با مدرک خاصی را استخدام می‌کنند. مثلاً برای شغل طبابت یا پزشکی که افراد باید مدرک پزشکی داشته باشند؛ در حالی که برخی دیگر از مشاغل انعطاف پذیرتر با این موضوع برخورد می‌کنند. البته برخی رشته‌ها هم هستند که لزوما با مدرک خود در رشته تحصیلی خود مشغول به کار نمی‌شوند، مانند فیزک‌دانان که بازه وسیعی از مشاغل مثل: استاد دانشگاه و دبیر دبیرستان، مهندس، هواشناس، متخصصان رادیولوژی و حتی برنامه‌نویس را ممکن است شامل شود.

در جداول زیر تحقیقی در مورد مشاغل گوناگون و بازه ضریب هوشی موردنیاز برای انجام آن مشاغل برای دو جنس مردان و زنان مورد ارزیابی قرار گرفته است؛ پزشکان، اساتید دانشگاهی، مهندسان و قضات بالاترین بهره هوشی را نشان می‌دهند.

شکل ۱ موفقیت شغلی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

شکل ۲ موفقیت شغلی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

به عنوان پیشنهاد می‌توان این تحقیق را برای استان‌های مختلف و یا سطح کشور انجام داد و براساس آن میزان بهره هوشی موردنیاز برای مشاغل مختلف و موفقیت شغلی در کشور را استخراج کرد؛ این امر در مشاوره شغلی و همچنین مشاوره تحصیلی دادن به دانش‌آموزان می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و معیار مناسبی برای برنامه‌ریزی تحصیلی و مهارتی افراد در کنار دیگر شاخص‌ها فراهم کند.

اشتراک گذاری

نویسنده : پوریا برزعلی، دانشجوی دکتری مدیریت دولتی، خرداد ۹۸.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

درمان کمبود عزت نفس

راه های درمان کمبود عزت نفس

۲ روش درمان کمبود عزت نفس تغییر دادن اندیشه‌های ریشه‌دار کار بسیار سختی است. برخی از افراد که دچار کمبود عزت نفس هستند، با وجود ...