عزت نفس

رابطه موفقیت شغلی و تحصیلی با بهره هوشی

امتیاز

موفقیت تحصیلی/ شغلی و بهره هوشی:

برخی کلیشه‌ها در مورد موفقیت شغلی و هوش افراد از گذشته وجود داشته است. به عنوان مثال، مهندسان افرادی با هوش محاسباتی بالا هستند یا پزشکان قدرت حافظه خوبی دارند و … . جالب اینجاست که تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که این باورهای کلیشه‌ای در مورد مشاغل از حد متوسط تا حتی بسیار دقیق درست هستند! یک سیر منظمی از تحقیقات نشان‌می‌دهد سلسله‌مراتبی پایدار در سطح حداقل و متوسط برای بهره هوشی جهت انجام مشاغل‌گوناگون وجوددارد. اما باید توجه داشت که بعضی مشاغل، برای استخدام، فقط افرادی با مدرک خاصی را استخدام می‌کنند.

مثلاً برای شغل طبابت یا پزشکی که افراد باید مدرک پزشکی داشته باشند. در حالی که برخی دیگر از مشاغل انعطاف پذیرتر با این موضوع برخورد می‌کنند. البته برخی رشته‌ها هم هستند که لزوما با مدرک خود در رشته تحصیلی خود مشغول به کار نمی‌شوند. مانند فیزک‌دانان که بازه‌وسیعی از مشاغل استاد دانشگاه و دبیر، مهندس، هواشناس، متخصصان رادیولوژی و حتی برنامه‌نویس را ممکن‌است شامل‌شود.

در جداول زیر تحقیقی در مورد مشاغل گوناگون و بازه ضریب هوشی موردنیاز برای انجام آن مشاغل برای دوجنس مردان و زنان موردارزیابی قرار گرفته است. پزشکان، اساتید دانشگاهی، مهندسان و قضات بالاترین بهره هوشی را نشان می‌دهند.

شکل ۱ موفقیت شغلی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

شکل ۲ موفقیت شغلی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

به عنوان پیشنهاد می‌توان این تحقیق را برای استان‌های مختلف و یا سطح کشور انجام داد و براساس آن میزان بهره هوشی موردنیاز برای مشاغل مختلف و موفقیت شغلی در کشور را استخراج کرد؛ این امر در مشاوره شغلی و همچنین مشاوره تحصیلی دادن به دانش‌آموزان می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و معیار مناسبی برای برنامه‌ریزی تحصیلی و مهارتی افراد در کنار دیگر شاخص‌ها فراهم کند.

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. من.از.خودم.تست.هوش.ریون.گرفتم.ضریب.هوشی.منو.زد..۱۱۲.یعنی.متوسط.قوی.میدونم. IQ.ثابته.ولی.من.فکر.میکنم.در.گذشته.حافظه.قوی.تری.یادمه.در.دوره.ابتدایی.با.کمترین.تلاش.بالاترین.نمره.رو.میگرفتم.اول.دبیرستان.هم.هفت.درس.مردود.شدم.ولی.با.تلاش.کمی.همشون.رو.شهریور.قبول.شدم.ولی.به.به.علت.تشنج.های.زیاد.مصرف.شدید.سیگار.و.قرصای.خواب.و.کار.نکشیدن.از.مغزم.دچار.کاهش.حافظه.شدم.به.نظرتون.امکان.داره.حافظه.ام.به.سطح.گذشته.برگرده.یعنی.با.ترک.سیگار.ورزش.و.تغذیه.سالم.اینم.درسته.که.شب.زنده.داری.و.روز.خوابیدم.حافظه.کاهش.پیدا.میکنه.چون.من.از.بچگی.کم.خواب.بودم.لطفا.راهنمایی.ام.کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا