اختلال جنسی

فوت فتیش چیست

فوت فتیش چیست

معنای فتیش آن است که فرد با دیدن چیزهای مختلف و یا اجزای بدن، برانگیختگی جنسی پیدا می‌کند و فوت فتیش که یکی از انواع فتیش می‌باشد عبارت است از برانگیختگی جنسی در فرد زمان مواجه شدن با پا، قوزک پا، جوراب، جوراب ساق بلند و کفش. نام دیگر فوت فتیش، پودوفیلیا می‌باشد.

گروهی از افراد ممکن است تنها با دیدن پا برانگیخته شوند. ولکن گروهی دیگر ممکن است از پاهایی با ناخن‌های لاک زده یا تزیین شده برانگیخته شوند. برخی از پاهای لخت لذت می‌برند و برخی دیگر زمانی که پاهایی که صندل داشته و تنها بخش‌هایی از پا دیده می‌شود، احساس رضایت می‌کنند. گروهی دیگر نیز از ماساژ و لمس پا دچار برانگیختگی جنسی می‌شوند.

جوراب و کفش ارتباط نزدیکی به فوت‌فتیش دارند و کسانی که دچار فوت‌فتیش هستند، به احتمال زیاد از طریق کفش و جوراب نیز برانگیخته می‌شوند.

میزان فوت فتیش بیش از سایر فتیش‌ها می‌باشد. در یک تحقیق انجام شده، تقریبا نیمی از کسانی که مورد مصاحبه قرار گرفتند دچار فوت فتیش بودند. بنابراین بعد از اندام‌های تناسلی، پاها بیشترین میزان برانگیختگی را در افراد دارند.

دلایل فوت فتیش یا پودوفیلیا

محقیقن فرضیات زیادی را برای نحوه شکل‌گیری فوت فتیش در فرد بیان کرده‌اند. یکی از اولین کسانی که درباره فوت فتیش مطالعه کرد زیگموند فروید بود. در نظر او فتیش‌ها در اویل کودکی شکل می‌گیرند. از نظر او زمانی که کودک برای اولین بار آلت تناسلی مادر خود را می‌بیند، از اینکه مادر دارای آلت تناسلی مردانه نیست شوکه می‌شود و دچار تثبیت بر روی اشیا و چیزهایی می‌شود که به آلت مردانه شباهت دارند. در نگاه فروید، کودک پا و یا انگشتان پا را به‌جای آلت مردانه در نظر می‌گیرد.

فرضیه روانکاوانه دیگر آن است که در ذهن افراد، پا پایین‌ترین قسمت بدن محسوب می‌شود. و بنابراین تداعی‌گر کوچکی و حقارت می‌باشد. در این تئوری کسانی که فوت‌فتیش دارند به‌نوعی تمایل به تحقیر خویش دارند. آنها تمایل دارند دیگران بر آنها تسلط داشته باشند و زمانی احساس رضایت پیدا می‌کنند که دچار تحقیر شوند. و یا در برابر پاهای پارتنر خود زانو بزنند و پاهای طرف مقابل را مانند یک شی با ارزش مورد پرستش قرار بدهند.

در نظریه‌ای دیگر فوت‌فتیش بر اساس اصل یادگیری و پاداش رخ می‌دهد. کودک بر اساس اصل پاداش یک شی و یا بخش بدن که غیر اروتیک است را در صورتی که بازخورد مثبتی بگیرد اروتیک در نظر می‌گیرد. مثال: زمانی که فرد از لحاظ جنسی برانگیخته شده است، همزمانی دیدن یک شی در آن لحظه با برانگیختگی جنسی منجر به شرطی شدن فرد می‌شود.

بر اساس فرضیات نوروساینس، مراکزی از مغز که اطلاعات راجع به تحریکات دستگاه تناسلی را دریافت می‌کند، در مجاورت مرکزی است که اطلاعات راجع به پا را پروسس می‌کند.

بر اساس فرضیه اجتماعی در جوامع مختلف، تاکیدات متفاوتی بر بخش‌های مختلف بدن و اشیا در رفتارهای جنسی دارند. این تاکیدات متفاوت منجر به شکل‌گیری فتیش در فرد می‌شود.

تحقیقات جدید بیان می‌دارد که بهتر است برای توجیه دلیل فوت‌فتیش تنها به یک فرضیه اکتفا نکنیم. و برای ظاهر شدن فوت‌فتیش باید دلایل فرهنگی، رفتاری، اجتماعی و زیستی را در نظر گرفت.

آیا فوت فتیش طبیعی و نرمال است یا یک انحراف جنسی محسوب می‌شود؟

از نظر کتب روانشناسی، فوت‌فتیش در صورتی که اختلالی در زندگی فرد ایجاد نکند، تنها یک خصوصیت جنسی تلقی می‌شود. همانند کسانی که با دیدن سینه‌های یک زن برانگیخته می‌شوند. اما اگر فرد برای رسیدن به اوج لذت حنسی به دیدن پا وابسته باشد و یا آنکه تنها از این طریق برانگیخته شود، آن را اختلال جنسی محسوب می‌کنند.

گروهی بر مبنای آنکه تعداد زیادی از افراد به‌نحوی به‌واسطه پا برانگیخته می‌شوند، این علاقمندی را طبیعی می‌دانند. گروهی دیگر نیز معتقدند در صورتی‌که هر دو نفر در یک رابطه راضی باشند، مشکلی در این ارتباط وجود ندارد.

اما به‌نظر نمی‌توان تنها این دو فاکتور را نشانه سلامت و طبیعی بودن فوت فتیش دانست. باید تحقیق کرد که چه افرادی به‌واسطه پا برانگیخته می‌شوند و این افراد چه خصوصیاتی دارند. به‌نظر می‌رسد افرادی دچار فوت فتیش هستند که از عزت‌نفس پایین رنج می‌برند و به‌نحوی دچار خود تخریبگری می‌باشند. در رابطه بین یک مازوخیسم و یک فرد سادیستیک نیز می‌توان رضایت را مشاهده کرد، ولی لزوما این رضایت نمی‌تواند مبنایی بر درستی این رابطه تلقی شود.

درمان فوت فتیش

برای درمان می‌توان از چند طرق عمل کرد. اما درمان به‌طور معمول زمانی انجام می‌شود که در زندگی فرد اختلال ایجاد شود.

  1. انزجار درمانی: در این روش فرد را در معرض محرک خیالی و یا واقعی قرار می‌دهند و در همان لحظه محرک منفی مانند شوک به او وارد می‌شود. همزمانی این دو با هم منجر به آن می‌شود که فرد از محرک اول نیز مانند شوک بیزار شود.
  2. دارو درمانی: از داروهای افسردگی و اضطراب نه بعنوان روش اصلی، بلکه به‌عنوان روش مکمل می‌توان استفاده کرد.
  3. هیپنوتیزم: در این روش پس از هیپنوتیزم کردن فرد، سعی می‌شود روش‌های صحیح ارتباط جنسی با تکرار به ناخودآگاه فرد نفوذ کند. از ترکیب هیپنوتیزم و انزجار درمانی نیز می‌توان استفاده کرد.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. با سلام خدمت جناب آقای دکتر
    بنده فقط با دیدن کف پا های همسرم تحریک می شم و قبل از اینکه رابطه جنسی داشته باشم باید کف پاهاشو لیس بزنم یا اینکه آلت تناسلی ام رو بین ساق دو پاش قرار بدم و خیلی از اوقات از این قضیه خجالت می کشم و احساس می کنم که همسرم داره منو تحمل می کنه، آیا این بیماری فوت فتیش محسوب میشه؟

    1. بله. این فوت فتیش است. ترجیحا باید سعی کنید تا از طریق واژن و تماس طبیعی به ارضا برسید. البته اگر این قضیه در همین حد بماند و گسترش نیابد و همسرتان نیز راضی باشد می تواند قابل درک باشد. باید دقت کنید موارد دیگر به ان اضافه نشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا