روانشناسی

فواید لبخند زدن چیست

امتیاز

اثرات لبخند زدن بر سلامت جسم و روان انسان

لبخند زدن و خندیدن چیزهای ساده‌ای است. گرچه در بیشتر روزها بخشی به ظاهر ناچیز در زندگی ما هستند، اما لبخندها و خنده‌های ما پیامدهای بیشتری از آنچه تصور می‌کنیم برایمان دارند.

مطالعات نشان می‌دهد مزایای بی‌شماری در هردو وجود دارد. مزایایی از جمله افزایش سلامت روان و جسم، زندگی اجتماعی بهتر و حتی افزایش طول عمر.

چرا لبخند می‌زنیم و می‌خندیم؟

لبخند تولید می‌شود بدون اینکه ما متوجه آن شویم. یک خنده واقعی بدون هیچ فکری بیرون می‌آید.

ما بیشتر اوقات زمانی که احساس رضایت واقعی می‌کنیم و خوشحال می‌شویم، لبخند می‌زنیم یا می‌خندیم.

از سوی دیگر، انسان‌ها به دلایل دیگری از جمله مودب بودن یا ایجاد احساس نزدیکی نیز لبخند می‌زنند.

ممکن است گاه از خجالت یا حتی ترس نیز بخندیم. خندیدن و لبخند زدن رفتارهای پیچیده‌ای است که تحقیقات زیادی را شامل می‌شود.

لبخند زدن و خندیدن قرن‌ها مورد بررسی گسترده‌ای قرار گرفته است. دانشمند فرانسوی، گیوم دوشن، متخصص مغز و اعصاب در دهه 1800 به مطالعه خنده و لبخند پرداخت و متوجه شد که در هنگام لبخند زدن دو عضله صورت درگیر است. یکی ماژور ضایگوماتیک است که گوشه‌های دهان ما را کنترل می‌کند و هر زمان که بخواهیم می‌توانیم این عضله را فعال کنیم. دیگری orbicularis oculi است که ناحیه اطراف چشم ما را کنترل می‌کند و ما نمی‌توانیم این عضله را به میل خود فعال کنیم.

این بدان معناست که تنها با داشتن یک خنده یا لبخند واقعی، آنچه اکنون لبخند دوشن خوانده می‌شود به وجود می‌آید. یعنی لبخندمان هم دهان و هم چشم‌های ما را درگیر می‌کند.

نتایج تحقیقات درباره لبخند زدن

تحقیقات جدید در مورد این واقعیت گسترش می‌یابد که لبخند همیشه ناشی از خوشبختی یا رضایت ناب نیست.

دکتر هری ویتچل تحقیقی انجام داد که نشان می‌دهد لبخند زدن ناشی از نشاط درونی است و درعوض نشانه اجتماعی مبتنی بر درگیری با دیگران است.

مطالعه‌ای که دکتر ویچل انجام داد شامل شرکت‌کنندگانی در حال تکمیل مسابقه‌ای روی کامپیوتر بود. وی دریافت که تعامل با کامپیوتر باعث لبخند شرکت‌کنندگان می‌شود و در کمال تعجب آنها در صورت پاسخ نادرست بیشتر لبخند می‌زنند. ویچل این یافته را به تأثیرات تکامل در رفتار انسان یا نظریه اکولوژی رفتاری رویکرد داروینی در مطالعه رفتارها نسبت داد.

ویچل گفت: به گفته برخی محققان، لبخند واقعی نشان‌دهنده حالت درونی نشاط یا سرگرمی است. با این حال، نظریه اکولوژی رفتاری نشان می‌دهد که همه لبخندها ابزاری هستند که در تعاملات اجتماعی استفاده می‌شوند.

این تئوری ادعا می‌کند که نشاط برای لبخند زدن نه لازم است و نه کافی.

انبوه تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که ما احتمالاً از روی خوشبختی واقعی و به دلیل ضرورت اجتماعی لبخند می‌زنیم. خنده نیز تفاوت زیادی ندارد.

انواع لبخند

وقتی صحبت از خنده می‌شود، دو نوع از آن وجود دارد: خنده اجتماعی و غیرارادی. مانند خندیدن، خنده می‌تواند محصول تعامل اجتماعی باشد یا به تنهایی شکل بگیرد.

با خنده‌های غیرارادی، گاهی اوقات نمی‌توانید از خندیدن دست بکشید و به نظر می‌رسد که این خنده بدن شما را فرا گرفته است. از طرف دیگر، خنده‌های اجتماعی بخشی کنترل شده از تعاملات است.

ما به همان اندازه می‌خندیم که نشان دهیم کسی را دوست داریم، کسی را می‌شناسیم، یا با کسی آشنا هستیم. این خنده یعنی ما آنها را درک می‌کنیم.

اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد اینکه چرا لبخند می‌زنیم و می‌خندیم لازم است، اما مشخص است که خنده و لبخند زدن فواید روحی و جسمی زیادی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه خندیدن و لبخند زدن به‌طور مثبت بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد، ادامه مطلب را بخوانید.

فواید لبخند زدن

فواید جسمی و روانی خنده و لبخند زدن بسیار است. تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که آگاهانه یا ناخودآگاه لبخند بیشتری می‌زنند، بهتر و طولانی‌تر زندگی می‌کنند.

احساس نزدیکی بیشتر

تحقیقات نشان می‌دهد لبخند زدن به دیگران فوایدی دارد. شاید شنیده باشید که خنده مسری است. مطالعات نشان می‌دهد که این موضوع واقعاً درست است.

این پاسخ در مغز، به طور خودکار ما را به لبخند زدن یا خندیدن هدایت می‌کند یا رفتار دیگران را منعکس می‌کند، چیزی که به ما در تعامل اجتماعی کمک می‌کند.

مسری بودن خنده می‌تواند نقش مهمی در ایجاد پیوندهای محکم بین افراد یک گروه داشته باشد. این بدان معناست که وقتی لبخند می‌زنید یا می‌خندید، احتمالاً مثبت بودن شما منعکس می‌شود و به شما در ایجاد روابط و پرورش مثبت آنها کمک می‌کند.

بدن شما هورمون آزاد می کند

بدن شما سه هورمون مختلف آزاد می‌کند که هنگام لبخند زدن احساس خوبی به شما می‌دهد. این هورمون‌ها شامل دوپامین، اندورفین و سروتونین هستند.

اینها به بدن شما نشان می‌دهد که خوشحال هستید و به نوبه خود احساس شادی می‌کنید.

ران گوتمن، نویسنده کتاب «لبخند: قدرت‌های حیرت‌انگیز یک عمل ساده» می‌گوید: محققان انگلیسی دریافتند یک لبخند می‌تواند همان تحریکی را در مغز ایجاد کند که خوردن 2000 قطعه شکلات تولید می‌کند.

در حقیقت، حتی اگر به زور لبخند بزنید، احساس بهتری خواهید داشت. گرچه ممکن است یک لبخند طبیعی دوشن نباشد، اما در واقع می‌توانید با اجبار خود به لبخند، احساس بهتری داشته باشید.

جالب اینجاست که یک مطالعه کوچک در انگلیس نشان داد حتی کسانی که از BOTOX استفاده می‌کنند و از نظر جسمی نمی‌توانند اخم کنند، احساس خوشبختی می‌کنند.

روابط بهتری خواهید داشت

نویسنده ویلیام آرتور وارد گفت: «لبخند گرم، زبان جهانی مهربانی است.» این جمله واقعاً درست است. خنده و لبخند رفاقت را تقویت می‌کند و به ما در تولید پیوندهای اجتماعی کمک می‌کند.

در حقیقت، خنده با بهزیستی عاطفی در زوجین نیز ارتباط دارد. در مطالعه‌ای که در سال 2015 انجام شد، روانشناسان نحوه آشنایی 71 زوج عاشقانه را مورد سنجش قرار دادند.

آنها دریافتند میزان مکالمه‌ای که همزمان با خندیدن سپری می‌شود با کیفیت رابطه، نزدیکی و حمایت اجتماعی ارتباط مثبت دارد.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، خنده باعث می‌شود دونفر بخشی از چیزی را باهم به اشتراک بگذارند. بنابراین، باعث تقویت پیوندها و تعمیق روابط می‌شود.

تاثیرگذاری شما در کارتان بیشتر می‌شود

جسیکا پریس-جونز، نویسنده کتاب «خوشبختی در محل کار» می‌نویسد: «خوشبختی در محل کار با عملکرد و بهره‌وری بیشتر و همچنین انرژی بیشتر، بررسی بهتر، ارتقاء سریعتر، درآمد بالاتر، سلامتی بهتر و افزایش خوشبختی در زندگی رابطه نزدیک دارد.»

پریس-جونز و تیم او تحقیقاتی انجام دادند که نشان داد هرچقدر کارگر احساس خوشبختی می‌کند، از بهره‌وری بالاتری برخوردار است.

تحقیقات وی نتایج حاصل از 3000 نفر در 79 کشور را جمع‌آوری کرد. خوشبخت‌ترین کارمندان 180٪ با انرژی بیشتر و 155٪ با شغل خود شادتر بودند. آنها 80٪ از هفته خود را برای کارهای مربوط به شغل خود صرف می‌کردند.

از آنجا که بسیاری از ما بخش زیادی از زندگی خود را در محل کار می‌گذرانیم، احساس مثمر ثمر بودن و خوشبختی مهم است. بنابراین، شروع به خندیدن و لبخند بیشتر در محل کار مفید است.

لبخند زدن استرس را از بین می‌برد

اثرات کاهش استرس ناشی از خنده کاملاً مستند است. خنده می‌تواند با کاهش ضربان قلب و فشار خون، پاسخ استرس شما را کاهش دهد و باعث آرامش شما شود.

خنده همچنین گردش خون را تحریک می‌کند که به ماهیچه‌های شما کمک می‌کند تا آرام شوند و می‌تواند علائم جسمی استرس را با گذشت زمان کاهش دهد.

همانطور که در بالا بحث کردیم، شما همچنین دوز دوپامین، اندورفین و سروتونین دریافت خواهید کرد تا روحیه شما را در حرکت رو به جلو بهتر کند.

لبخند زدن و خندیدن، حتی در مواقع سخت واقعاً می‌تواند به فرد کمک کند تا با استرس مقابله کند و به دیگران نیز روحیه‌ای مثبت ببخشد.

چگونه می‌توان راه‌هایی برای خندیدن و لبخند بیشتر پیدا کرد؟

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. در صورت لزوم خود را وادار به خنده کنید: از آنجا که حتی یک لبخند ساختگی نیز می‌تواند احساس خوشبختی شما را افزایش دهد، اولین قدم برای شادتر بودن لبخند زدن است حتی در صورت عدم تمایل.

شوخ‌طبعی پیدا کنید: اگر احساس ضعف کردید یا حتی فقط متوجه شدید که مدتی نخندیده‌اید، یک فیلم خنده‌دار بگذارید، جوک بخوانید یا به هر طریقی که دوست دارید به دنبال تقویت شوخ‌طبعی باشید.

با دیگران ارتباط برقرار کنید: ما برای خندیدن و لبخند زدن بیشتر می‌توانیم در یک گروه اجتماعی عضو شویم. اطمینان حاصل کنید که وقت خود را با دوستانی می‌گذرانید که باعث می‌شوند اوقاتی خوش همراه با یادگیری داشته باشید.

به خود بخندید: زندگی در واقع نحوه برخورد شما با مسائل است. حتی اگر دوران سختی را پشت‌سر می‌گذارید، به دنبال شوخ‌طبعی باشید. این امر تأثیر مثبتی بر چشم‌انداز، سلامتی و کیفیت زندگی شما خواهد داشت.

منبع:

https://online.uwa.edu/news/benefits-of-smiling-and-laughter/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا