خودارضایی

فواید خودارضایی پسران

 نگاهی به افسردگی و خودارضایی پسران

برخی از مردم بر این باورند که خودارضایی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات روانی شود، اما این ایده‌ی ای است که هنوز در تحقیقات تجربی به اثبات نرسیده است. از طرف دیگر، داشتن افسردگی می‌تواند بر احساس پسران در مورد خودارضایی و رابطه جنسی تأثیر بگذارد. خودارضایی در پسران و دختران گاهی با احساس گناه و افسردگی همراه است. این مطلب به این دلیل نیست که خودارضایی باعث افسردگی می‌شود. این موضوع احتمالاً به این دلیل است که سنت‌های فرهنگی گاهی لذت شخصی و خودارضایی را با احساساتی مانند شرم و گناه همراه می‌کند. خودارضایی اگرچه می‌تواند برخی از استرس‌ها را تسکین دهد، اما افسردگی را درمان نمی‌کند. با این وجود، بین افسردگی و میل جنسی شما ارتباط وجود دارد.

آیا فواید خودارضایی پسران قابل اثبات است؟

گروهی نیز از آن سوی بام افتاده اند و فواید زیادی برای خودارضایی برمی شمارند که در تحقیقات تجربی به اثبات نرسیده است. خودارضایی پسران در سنین کودکی به‌جهت کشف اندام‌های تناسلی صورت می‌گیرد. اگرچه در سنین کودکی نیز کودک از دستمالی اندام‌های تناسلی خود احساس رضایت می‌کند، ولکن معنای آن کاملاً متفاوت از معنای خودارضایی پسران در سنین نوجوانی می‌باشد. فواید خودارضایی پسران منحصر به کشف اندام‌های تناسلی نمی‌باشد و می‌توان از جمله به افزایش اعتماد به‌نفس و تقویت هویت مردانه نیز اشاره کرد. اگرچه افزایش اعتماد به‌نفس و تقویت هویت مردانه می‌تواند از طرق بهتر و سالم‌تری نیز ایجاد شود.

خودارضایی پسران- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

عوارض خودارضایی مردان از نظر پزشکی

خودارضایی به‌ندرت باعث عوارض جانبی جسمی می‌شود. افرادی که در این کار زیاده‌روی می‌کنند، ممکن است درد را به مرور تجربه کنند و به همین ترتیب، پسران یا مردانی که بیش از حد معمول خودارضایی می‌کنند، فشار زیادی به آلت تناسلی و اعصاب خود وارد می‌کنند. این موضوع می‌تواند منجر به ED و از دست دادن احساس شود. خودارضایی پسران به‌صورت مکرر ممکن است منجر به تغییر شکل آلت شود. برخی معتقدند که اعتیاد به خودارضایی یا رابطه جنسی ممکن است. اعتیاد زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما به‌دنبال یک ماده یا رفتار باشد و این وابستگی تا جایی ادامه یابد که در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کند. افرادی که به این فعالیت اعتیاد دارند، متوجه می‌شوند که تمایل به خودارضایی باعث قطع فعالیت‌های روزمره آنها می‌شود. اعتیاد به خودارضایی پسران می‌تواند بر روابط تأثیر منفی بگذارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که ۶۲٫۵ درصد از مردان شرکت‌کننده در تحقیق مربوط به افسردگی، برخی از اختلالات جنسی را تجربه می‌کنند. همچنین افسانه‌های مربوط به استمناء در بین مبتلایان به افسردگی شیوع بیشتری دارد.

افسردگی و خودارضایی

مطالعات کمی ارتباط بین خودارضایی و سلامت روان در پسران را بررسی کرده‌اند. در عوض، بیشتر مطالعات رابطه بین رابطه جنسی و سلامت روان را بررسی کرده‌اند. منابع معتبری که وجود دارد نشان می‌دهد خودارضایی باعث افسردگی نمی‌شود، اما در مقابل ارتباط بین این دو به احساس گناه و اضطراب بازمی‌گردد. بسیاری از هنجارها و اعتقادات فرهنگی و مذهبی باعث شرمساری شدید رفتارهای جنسی خارج از روابط سنتی بین زن و مرد می‌شود. این موارد شامل خودارضایی در پسران نیز می‌باشد. ارتباط بین خودارضایی و شرم یا گناه می‌تواند منجر به احساس اضطراب شود. با گذشت زمان، این ممکن است منجر به افسردگی شود. هر افسردگی یا اضطرابی که پس از خودارضایی احساس می‌کنید، به احتمال زیاد نتیجه سنت‌های فرهنگی یا مذهبی است که در طول زندگی خود جذب کرده‌اید. یک پزشک یا درمانگر می‌تواند به شما در یافتن تعادل و پذیرش سالم‌تر این فعالیت جنسی کمک کند.

مطالعه کنید:  اعتیاد به خودارضایی

افسردگی چه تاثیری بر میل جنسی شما دارد؟

افسردگی ممکن است میل شما به رابطه جنسی یا خودارضایی را کاهش دهد. در یک مطالعه محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که افسرده هستند، انرژی جنسی پایین و در عین حال میل بالاتری را گزارش کردند. مطالعه دیگر نشان داد که دوره‌های عمده افسردگی در نوجوانان در اواخر دوره نوجوانی می‌تواند منجر به کاهش عملکرد جنسی، به ویژه در مردان شود.

افسردگی می‌تواند منجر به یک مشکل جنسی دیگر در پسران شود: اختلال نعوظ (ED). بیشترین علت ابتلا به بیماری ED در مردان زیر ۴۰ سال مسائل روانشناختی است که شامل افسردگی، استرس و اضطراب می‌شود.

داروهای خاصی برای افسردگی نیز ممکن است میل جنسی فرد را کاهش دهد. همه روش‌های درمانی این تأثیر را ندارند، بنابراین اگر داروی خاصی میل جنسی فرد را کاهش داده و آزاردهنده می‌شود، باید در مورد گزینه‌های دیگر با پزشک صحبت کنند.

خودارضایی پسران- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

چه موقع به دنبال کمک باشید؟

اگر احساس افسردگی می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. در برخی موارد، پزشک ممکن است شما را به یک درمانگر یا روانشناس ارجاع دهد. برخی از درمانگران در زمینه بهداشت جنسی تخصص دارند. آنها ممکن است به شما کمک کنند تا تشخیص دهید که چه عواملی باعث اضطراب و افسردگی شما در هنگام خودارضایی پسران می‌شود. آنها همچنین می‌توانند یک برنامه درمانی برای جلوگیری از این احساسات در آینده تنظیم کنند.

اگر مبتلا به افسردگی هستید، چندین گزینه ممکن است به کاهش علائم و عوارض جانبی کمک کنند. این موارد شامل:

  • درمان گفتگومحور
  • دارو درمانی
  • رفتار درمانی شناختی
  • مهارت‌های حل مساله و مواجهه با مشکلات

داشتن یک برنامه مشخص برای حل مشکلاتی مانند افسردگی ضروری است و باید به این مطلب آگاه بود که اعمالی مانند خودارضایی، تنها حرکتی برای آرام کردن موقتی ذهن می‌باشد.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۳.۸]

۲ دیدگاه

  1. شما خودت آدمی هستی که اعتیاد به خود ارضایی داری بخاطر همین این کار رو صحیح میدونی.احتمالا مطلب بعدی که بنویسی اینه که همخوابی با مادر و خواهرت هم اشکالی که نداره خیلی هم خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا