داروهای روانپزشکی

فلورازپام Flurazepam

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

فلورازپام

نام تجاری: دالمان Dalmane

نام ژنریک: فلورازپام Flurazepam

هشدار:

مصرف فلورازپام با مسکن‌های مخدر (مانند کدئین، هیدروکدون) ممکن است خطر عوارض جانبی بسیار جدی از جمله مرگ را افزایش دهد. برای کاهش این خطرات، پزشک شما در ابتدا باید از کمترین دوز فلورازپام که برایتان مفید است شروع کند و این دوز را برای یک دوره زمانی کوتاه در نظر بگیرد. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی زیر، بلافاصله با پزشک خود یا اورژانس تماس بگیرید: ریتم تنفس آهسته و کم عمق، سبکی سر غیرمعمول، خواب آلودگی شدید، سرگیجه و مشکل بیدار شدن از خواب.

موارد کاربرد

این دارو برای درمان مشکلات خاصی از خواب (بی‌خوابی) استفاده می‌شود. این دارو ممکن است به شما کمک کند سریعتر بخوابید، بیشتر بخوابید و دفعات بیدار شدن در طول شب را کاهش دهید، بنابراین می‌توانید استراحت شبانه بهتری داشته باشید. فلورازپام به یک دسته از داروها به نام بنزودیازپین‌ها تعلق دارد. این دارو بر روی مغز شما تأثیر می‌گذارد تا اثر آرام‌بخشی ایجاد کند. استفاده از این دارو معمولاً به دوره‌های درمانی 1 تا 2 هفته یا کمتر محدود می‌شود. اگر بی‌خوابی شما مدت طولانی‌تری ادامه دارد، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا به درمان دیگری نیاز دارید یا خیر.

نحوه استفاده از فلورازپام

قبل از شروع مصرف فلورازپام و هربار مصرف مجدد آن، راهنمای دارویی ارائه‌شده توسط داروسازتان را بخوانید. اگر سوالی داشتید، از پزشکتان بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً درست قبل از خواب، از طریق دهان و با یا بدون غذا مصرف کنید. مقدار دوز مصرفی شما براساس شرایط پزشکی، سن و میزان پاسخ شما به‌درمان است.

اگرچه بعید است اما این دارو به ندرت می‌تواند باعث از دست دادن حافظه کوتاه‌مدت شود. برای کاهش احتمال این، دوزی از این دارو را مصرف نکنید مگر اینکه مطمین باشید مدت زمان کافی برای یک خواب شبانه کامل دست‌کم ۷ تا ۸ ساعت دارید. اگر مجبور شوید قبل از آن ساعت بیدار شوید، ممکن است کمی حافظه‌تان را از دست دهید.

اگر ناگهان استفاده از این دارو را متوقف‌کنید، ممکن‌است به‌علائم ترک دچار شوید. علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، گرگرفتگی، معده درد، عصبی بودن و لرزش. برای جلوگیری از بروز علایم ترک‌دارو، پزشک دوز مصرفی شما را به آرامی کاهش‌می‌دهد. اگر از فلورازپام به‌طور منظم برای مدت طولانی یا در دوزهای بالا استفاده کرده‌اید، احتمال بیشتری دارد دچار علایم ترک‌دارو شوید. درصورتی‌که مصرف دارو را قطع‌کردید، فوراً به پزشکتان اطلاع‌دهید.

مصرف طولانی‌مدت این دارو ممکن‌است از اثربخشی آن بکاهد. اگر متوجه شدید دارو دیگر اثری در بهبودتان ندارد، با پزشکتان صحبت‌کنید.

اگرچه این دارو به‌بسیاری از افراد در بهبودشان کمک‌می‌کند، اما گاهی ممکن‌است باعث اعتیاد شود. درصورت ابتلا به اختلال مصرف‌مواد (مانند استفاده بیش از حد دارو یا اعتیاد به موادمخدر/ الکل) این خطر ممکن‌است افزایش‌یابد. این دارو را دقیقاً طبق دستورالعملش مصرف‌کنید تا خطر اعتیاد کاهش‌یابد. از پزشکتان برای جزئیات بیشتر سوال‌بپرسید.

اگر وضعیت شما بعد از 7 تا 10 روز ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، به پزشک خود بگویید.

ممکن است در چند شب اول پس از قطع مصرف این دارو در خواب مشکل داشته باشید. به این حالت بی‌خوابی بازگشتی (Rebound insomnia) گفته می‌شود و طبیعی است. معمولاً بعد از 1 یا 2 شب از بین می‌رود. در صورت ادامه این حالت، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی

سرگیجه یا مشکل در هماهنگی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود بگویید. برای کاهش خطر سرگیجه یا زمین خوردن، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شما در طول روز شود. در صورت وجود این حالت، به پزشک خود اطلاع دهید. دوز مصرفی شما ممکن است لازم باشد تنظیم شود.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است، بنابراین قطعا سود مصرف دارو برای شما بیش از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید، از جمله: از دست دادن حافظه، تغییرات ذهنی/ خلقی/ رفتاری (مانند بروز افسردگی جدید یا بدتر شدن آن، افکار غیرعادی، افکار خودکشی، توهم، گیجی، تحریک‌پذیری، رفتار پرخاشگرانه، اضطراب).

به‌ندرت، افراد پس از مصرف این دارو در حالی که کاملاً بیدار نیستند از رختخواب خارج شده و رانندگی می‌کنند. بعضی از افراد هم در خواب بیدار شده‌اند، غذا آماده کرده‌اند یا خورده‌اند، تماس تلفنی برقرار کرده‌اند یا رابطه جنسی برقرار کرده‌اند. غالباً، این افراد این وقایع را به‌خاطر نمی‌آورند. این مشکل می‌تواند برای شما یا دیگران خطرناک باشد. اگر بعد از مصرف این دارو متوجه شدید که هریک از این فعالیت‌ها را انجام داده‌اید، بلافاصله به پزشک خود بگویید. اگر از الکل یا سایر داروهایی که باعث خواب‌آلودگی شما می‌شود در حین مصرف فلورازپام استفاده کنید، احتمال انجام و خطر این نوع رفتارهای شما بیشتر می‌شود.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله موارد زیر، به پزشکتان اطلاع دهید و کمک پزشکی بخواهید: اگزما، خارش/ تورم (به‌خصوص صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

مواردی که در بخش‌های بالا ذکر شد، لیست کاملی از عوارض‌جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در بالا ذکر نشده، حتما با پزشکتان تماس بگیرید.

موارد احتیاط

قبل از مصرف فلورازپام، در صورتی‌که به آن یا به‌سایر بنزودیازپین‌ها (مانند دیازپام، لورازپام) حساسیت دارید یا اگر مبتلا به انواع دیگری از آلرژی­‌ها هستید، در این‌باره با پزشکتان صحبت‌کنید. این دارو ممکن‌است شامل مواد غیرفعالی باشد که موجب واکنش‌­های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت‌کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهید. به‌خصوص: بیماری کلیه، بیماری کبدی، مشکلات ریوی/ تنفسی (مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی-COPD، آپنه خواب)، مشکلات روحی/ خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به موادمخدر یا الکل)، سابقه شخصی یا خانوادگی راه رفتن در خواب، یک بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس).

این دارو ممکن‌است شما را گیج یا خواب‌آلود کند یا بینایی شما را تار کند. تا زمانی‌که احساس خواب‌آلودگی یا بینایی ضعیف دارید، از رانندگی، استفاده از ماشین‌آلات و کارهایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند، خودداری کنید. همچنین از مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (شاهدانه) با پزشکتان صحبت‌کنید.

قبل از انجام هرگونه عمل جراحی، تمامی محصولات مورد استفاده‌تان (از جمله داروهای تجویزشده، داروهای بدون‌نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشکتان بگویید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به‌ویژه سرگیجه، گیجی، بی‌ثباتی و خواب‌آلودگی، بیش از حد حساس باشند. این عوارض جانبی می‌تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

در دوران بارداری نباید از فلورازپام استفاده شود. این دارو ممکن است به نوزاد متولدنشده آسیب‌برساند. اگر خانمی در سنین باروری هستید، هنگام استفاده از این دارو از فرم قابل اطمینان کنترل بارداری آن استفاده کنید. اگر قصد بارداری دارید، از این دارو استفاده نکنید. اگر باردار شدید یا فکر می‌کنید باردار هستید، فوراً به پزشکتان اطلاع دهید.

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض‌جانبی جدی را افزایش‌دهد. مقاله حاضر شامل فهرستی جامعی از همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام موادی که مصرف‌می‌کنید (شامل داروهای بدون‌نسخه و محصولات‌گیاهی) تهیه‌کنید و آن را با پزشکتان به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، قطع یا تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد: سدیم اکسی‌بات است.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولات که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شود، ممکن است خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام/ کم‌عمق، خواب‌آلودگی شدید/ سرگیجه) افزایش یابد. در صورت استفاده از سایر محصولات مانند داروهای مسکن یا ضدسرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری‌جوانا (شاهدانه)، داروهای دیگر برای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل‌کننده‌های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی‌هیستامین‌ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک خود بگویید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند ضد آلرژی یا ضدسرفه و سرماخوردگی). زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. می‌توانید از دکتر داروساز نحوه استفاده مطمئن داروها را بپرسید.

اوردوز یا مصرف بیش از حد

اگر دارو را اشتباهاً بیش از حد مصرف کردید و علائم جدی مانند از احساس بیهوشی یا مشکل تنفسی شدید دارید، با اورژانس یا پزشکتان تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد یا اوردوز ممکن‌است شامل تنفس کند یا خواب عمیقی باشد که نتوانید از آن بیدار شوید.

نکات:

این دارو را به افراد دیگر ندهید. مصرف این دارو بدون تجویز پزشک، غیرقانونی است.

هرچه پیرتر می‌شوید، الگوی خوابتان ممکن است به‌طور طبیعی تغییر کند و خواب شما در طول شب چندین‌بار قطع شود. با پزشک خود در مورد راه‌های بهبود خواب بدون دارو، مانند منع مصرف کافئین و الکل نزدیک به زمان خواب، نخوابیدن در روز و خوابیدن راس یک ساعت مشخص، مشورت کنید.

دوز از دست رفته

اگر دوزی از دارو را فراموش کردید ، آن را مصرف نکنید؛ مگر اینکه وقت داشته باشید 7 تا 8 ساعت بعد از مصرف دارو بخوابید.

شرایط نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

منبع:

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-8655/flurazepam-oral/details

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا