اختلال جنسی

غالبا غیرهمجنس­گرا

امتیاز

«غالبا غیرهمجنس­گرا» بودن به چه معنی است؟

یک مقاله‌­ی جدید، آنچه که در مورد افرادی که «غالبا غیرهمجنس­گرا» یا «Mostly Heterosexual» هستند می­‌دانیم، بررسی کرده‌است.

شما احتمالاً در مورد مقیاس معروف کینزی در خصوص تمایلات جنسی شنیده­‌اید که از صفر (منحصرا غیرهمجنس­گرا) تا شش (منحصرا همجنس­گرا) متغیر است. کینزی و تیم تحقیقاتی او شرکت‌کنندگان در این مقیاس را براساس این موضوع دسته‌بندی کردند که چگونه به مجموعه‌ای از سوالات در مورد جاذبه‌های جنسی، خیال‌پردازی­‌ها، رفتارها و برچسب­‌های گرایش هویت جنسی که در طول زندگی خود استفاده می‌کردند، پاسخ دادند. بیشتر تحقیقات در مورد گرایش جنسی که از آن زمان انجام شده ‌است، عموماً از این مقیاس به‌منظور طبقه‌بندی افراد به عنوان غیر همجنس­گرا، دوجنس­گرا یا گِی/ لزبین (همجنسگرایی زن و مرد) استفاده کرده‌اند.

اما چگونه محققان این هفت نمره را به سه گروه تقسیم کرده‌اند؟ این امر از مطالعه‌­ای به مطالعه‌ی دیگر فرق می‌کند. اما یک رویکرد نسبتاً معمولی برای گروه‌بندی اینگونه بوده که نمره­‌ی ۱-۰ غیرهمجنس­گرا، ۴-۲ دوجنس­گرا، و ۶-۵ گِی/لزبین (همجنس­گرا) می‌­باشد. درنتیجه، تحقیقات بسیار کمی به‌طور خاص روی افرادی‌که تنها اندکی جاذبه یا کشش‌جنسی به‌جنس موافق یا مخالف دارند متمرکز شده‌است. (نمره­‌ی ۱ و ۵) شما ممکن است افراد با نمره­ ی ۱ را «غالبا غیرهمجنس­گرا» بنامید.

بنابراین، ما در مورد افرادی که «غالبا غیرهمجنسگرا» هستند چه می‌دانیم؟ درمقاله­ اخیر همکارم و استاد دانشگاه کرنل ریچ ساوین-ویلیامز و دانشجوی فوق‌لیسانسش، ژانا وراگالووا، چهاریافته اصلی درمورد این‌گروه شرح داده‌شده. ۱) آن‌ها یک الگوی متمایز از جاذبه‌ها یا کشش­‌ها را دارند. و نسبت به افراد «منحصرا غیر همجنس­گرا»،‌ از احتمال بیشتری برای داشتن برخی از رفتارهای مربوط به جنس موافق برخوردارند. ۲) آن‌ها در جمعیت به خوبی نمایش داده می‌شوند. ۳) گرایش «غالبا غیرهمجنس­گرای» آنها در طول زمان نسبتا پایدار بوده است. و ۴) این برچسب برای کسانی که آن را پذیرفته‌اند معنادار است. من در بخش زیر برخی از یافته‌های اصلی مقاله را مرور می‌کنم.

۱. مشخصه­‌ی گرایش جنسی کسانی که «غالبا غیرهمجنس­گرا» می‌­باشند، چیست؟

در مرور و بررسی آنها در مورد آثار موجود، این تحقیق نشان داد که «غالبا غیرهمجنس­گراها» نسبت به غیرهمجنسگراها از لحاظ جاذبه­‌ها، خیالپردازی­‌ها و رفتارهای جنسی بیشتر به سوی جنس موافق گرایش داشتند اما این میزان در مقایسه با دو­جنس­گراها کمتر بود. این موضوع هم در طول سنین مختلف و هم در دو جنس زنان و مردان صادق بود. این تفاوت‌ها برای کشش جنسی به جنس موافق، بیشتر از رفتار در مورد جنس موافق بود (به عبارت دیگر بیشتر کشش بود تا خودِ رفتار).

۲) چه تعداد از مردم «غالبا غیرهمجنس­گرا» هستند؟

داده‌ها از ۲۱ مطالعه از ۶ بخش یا شهرستان مورد بررسی قرار گرفتند و درجه‌ی شیوع «غالبا غیرهمجنس­گراها» در سراسر مطالعات بسیار متفاوت بود: از ۱.۲ تا ۲۳ درصد در میان زنان و ۱.۷ تا ۹ درصد در میان مردان. نرخ‌های بالاتر زمانی پیدا شدند که به جای اینکه از مردم پرسیده شود که آیا اکنون یک کشش به جنس موافق را احساس می­‌کنید، از آنها پرسیده شد که آیا آن‌ها هرگز کششی به جنس موافق داشته­‌اند یا خیر. با در نظر گرفتن مطالعاتی که سوال را از این طریق پرسیده بودند، درجه‌ی شیوع برای زنان ۷.۶ تا ۹.۵ درصد و برای مردان از ۳.۶ تا ۴.۱ درصد بود.

۳) آیا «غالبا غیرهمجنس­گرایی» صرفا یک فاز (دوره­‌ی تحول و تغییر) است؟

سه مطالعه­‌ی طولی، داده‌های مربوط به پایداری «غالبا غیرهمجنس­گرایی» در طول زمان را ارایه داد. آن‌ها دریافتند که در بررسی دو نقطه‌ی زمانی از اوایل نوجوانی تا بزرگسالی، حدود نیمی از کسانی که در نوجوانی «غالبا غیرهمجنس­گرا» تشخیص هویت داده می­‌شوند، همچنان در بزرگسالی به همان نحو تشخیص هویت داده خواهند شد. این ثبات یا پایداری کم‌تر از یک هویت غیرهمجنس­گرا، اما بالاتر از یک هویت دو جنسگرا بود. اکثریت قریب به اتفاق کسانی که هویت «غالبا غیرهمجنس­گرا» را ترک کرده‌اند، یک هویت غیرهمجنس­گرا را پذیرفته بودند.

۴) هنگامی که افراد می‌گویند که «غالبا غیرهمجنس­گرا» هستند، این امر چه معنایی دارد؟

برخی مطالعات از مردم پرسیده بودند، هنگامی که می‌گویند «غالبا غیرهمجنس­گرا» هستند، این امر چه معنایی دارد؟ در طی یک مطالعه از مردان جوان در شمال نیویورک (آماده‌سازی از سوی ساوین- ویلیامز و ریگر)، آنها اینگونه پاسخ‌هایی دادند: «غیرهمجنس­گرا هستم تا زمانی که یک مرد مناسب در مقابل من ظاهر شود» و «غیر همجنس­گرا هستم اما خشک نه» پاسخ دادند. در مطالعه­‌ی دیگری درخصوص زنان جوان دختران «غالبا غیرهمجنس­گرا» گفتند، «۸۵ درصد غیرهمجنس­گرا، به همراه کشش­‌های جزئی به زنان هستند.»

آن‌ها همچنین در مورد این موضوع صحبت کردند که جذابیت یا کشش آن‌ها به مردان و زنان متفاوت است- کشش­ها نسبت به جنس موافق رمانتیک­تر، اما کشش‌­ها نسبت به جنس مخالف جنسی‌­تر است. مطالعات کَمّی نشان داده‌اند، زمانی که «غالبا غیرهمجنس­گراها» می‌دانند که در حال پاسخ به یک تحقیق  نیستند، به جای دو­جنس­گرایی یا دیگر برچسب‌ها، این افراد به احتمال زیاد غیرهمجنس­گرایی را ترجیح می‌دهند. (در پاسخ به یک تحقیق آنها بیشتر خود را «غالبا غیرهمجنس­گراها» می‌دانند)

این بررسی، دانشمندان را بر آن می‌­دارد تا پایان دسته‌بندی سه گروهی (غیرهمجنس­گرا، دوجنس­گرا و گی/ لزبین یا همان همجنس­گرا) که بر تحقیقات تاکنون غالب بوده را مطرح ساخته و رویکرد دقیق‌تری نسبت به مطالعه­‌ی گرایش جنسی در نظر بگیرند. البته بررسی‌های بسیار زیادی در این زمینه لازم است. تا گروه‌هایی را مورد مطالعه قرار دهند که حدود ۴ تا ۱۰ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. همانطوری که بررسی‌های وسیع فدرال شامل موارد مربوط به گرایش جنسی می‌شوند، امیدوارم درک بهتری از این گروه‌ها امکان‌پذیر باشد.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. سلام خدمت تمامی دست اندرکاران
  امارم جسارت من را به خاطر بزرگواریتان بپذیرید و عفو بفرمایید
  واقعیت اینه من قدرت خرید این محصول (کتابهای شمارا ندارم) اما از طرفی نیازمبرم به آن را دارم اگر برایم به صورت رایگان می فرستید عمری دعاگویتان خواهم بود و اگ نمی توانید برای سلامتیتان دعا می کنم .موفق و موید باشید محمدرضا عسکریان کارمند بیمارستان شهید مدنی خرم آباد لرستان هستم. خدایارو نگهدارتان باشد۰۹۱۶۹۵۵۱۵۶۱

 2. با سلام ۳۳ سال دارم و دختر هستم
  هیچوقت رابطه نداشتم
  چیزی که نگرانم می کنه اینه بعضی از دوستهام می گن با دیدن مردان حس های خاصی بهشون دست می ده من اینجوری نیستم هیچ حس جنسی در من بیدار نمی شه و البته در مورد زنان هم همین طور(حتی نسبت به زنان که بدم هم میاد ولی این حس انزجار رو حداقل نسبت به مردان ندارم)
  اما برام دو تا سوال وجود داره
  چرا حتی اگر مردی را بدون تی شرت و… ببینم هیچ حسی ندارم، طبیعیه؟
  و چرا اگه فیلم پورن نگاه کنم تمرکزم به زنان و عکس العمل های اوناست و نه مردان؟

  1. سلام. تحریک جنسی در زنان با تحریک جنسی در مردان می تواند متفاوت باشد. زنان بیشتر از راه گوش و کمتر از راه چشم تحریک می شوند. بنظر شما کمترین حد تاثیر پذیری را از طریق چشم دارید. بهمین دلیل وقتی پورن می بینید تمرکز شما بر زنان است. زیرا با زنان همذات پنداری می کنید و خود را جای انها می گذارید. بنابراین تماشای انها به مفهوم ان نیست که از سکس با انها لذت ببرید بلکه به مفهوم ان است که در حال اشنایی با بدن خود هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا