اختلال انحراف جنسی

عورت نمایی چیست

امتیاز

عورت نمایی یا نمایشگری (Exhibitionism)

اختلال انحراف جنسی عورت نمایی یا نمایشگری (Exhibitionism) عبارت است از میل شدید و عود کننده فرد به نمایش آلت تناسلی خود به یک فرد غریبه یا شخصی که انتظار این کار را ندارد. فرد با تخیل درباره عورت‌نمایی، تحریک جنسی می‌شود و معمولاً در حین و یا بعد از عورت‌نمایی خودارضایی کرده و به ارگاسم می‌رسد. شروع اختلال عورت نمایی یا نمایشگری معمولاً پیش از ۱۸ سالگی می‌باشد. اگرچه در موارد نادر پس از ۱۸ سالگی نیز ممکن است آغاز شود.

همه موارد عورت نمایی یا نمایشگری عبارتست از یک مرد که آلت تناسلی خود را به یک زن نشان می‌دهد. شدت عورت‌نمایی یا نمایشگری پس از ۴۰ سالگی به‌طور معمول کاهش می‌یابد. عورت‌نمایی معمولاً در مردان ترسو و کمرو و مردانی که مهارت اجتماعی آنها رشد نیافته است و نیز مردانی که با احساسات خشم و نفرت نامانوس هستند، اتفاق می‌افتد. برخی تحقیقات نشان‌می‌دهد افرادی‌که دچار اختلال عورت‌نمایی هستند احتمال زیادی دارد در خانواده‌هایی باپیشینه سخت‌گیری‌های شدید مذهبی درباره‌سکس بزرگ شده‌باشند.

تلاش برای پیدا کردن یک عامل فیزیولوژیک در اختلال عورت نمایی یا نمایشگری تاکنون بی‌نتیجه بوده است. نظریه رفتارگرایی پیشنهاد می‌کند که عورت‌نمایی به عنوان یک رفتار آموخته شده رشد می‌کند که بعداً تقویت می‌شود. از این تئوری در درمان اختلال عورت‌نمایی یا نمایشگری استفاده می‌شود. در درمان رفتاری عورت‌نمایی یا نمایشگری سعی می‌شود رفتار آموخته شده با یک رفتار اجتماعی قابل پذیرش جایگزین شود.

ملاک تشخیصی عورت نمایی یا نمایشگری

الف) وجود خیالپردازی‌های برانگیزاننده جنسی، امیال جنسی، یا رفتارهای عود کننده و شدید درباره نشان دادن عورت خود به یک فرد غریبه که انتظار این عمل را ندارد به مدت یک دوره حداقل ۶ ماهه.

ب)خیالپردازی‌ها، امیال جنسی یا رفتارها موجب پریشانی یا اختلال عمده بالینی در کارکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه‌های مهم می‌شوند.

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا