روابط عاطفی

عوامل پیش بینی کننده طلاق

امتیاز

چهار مورد از عوامل پیش بینی کننده طلاق

علاوه بر عشق، هدف ازدواج در نهایت توانایی شما برای سازگاری در یک رابطه دوطرفه است و داشتن یک رابطه موفق اتفاقی نیست. این مسئله در مورد شناسایی خصوصیات و کمک به رشد یکدیگر بین شما و شریک زندگی شما است.

قبل از ازدواج شما نمی‌دانید چه آینده‌ای در پیش است، نمی‌دانید توان مقاومت و مبارزه‌تان در زندگی مشترک چقدر است، نمی‌دانید چه چیزی رابطه شما را از هم می‌پاشد.

مطمئنا با یک شریک زندگی ایده‌آل هم شما نیاز به تلاش برای ایجاد ارتباط درازمدت در زندگی مشترکتان خواهید داشت.

در دنیایی که به نظر می‌رسد همه به نفرت و کینه‌ روی می‌آورند، در جایی‌که روابط ارزشی ندارند، انسان‌های زیادی هستند که می‌خواهند ازدواجشان موفق بماند.

بسیاری تلاش کرده‌اند و در این دوران سخت شریک زندگی خودشان را پیدا کرده و برای بودن باهم تمام توانشان را به کار بسته‌اند.

عوامل پیش بینی کننده طلاق چیست؟

جان گاتمن یک متخصص روابط شناخته شده و بنیانگذار موسسه گاتمن است. وی چهار عامل شکست رابطه را کشف کرد که طلاق را با دقت 93٪ پیش‌بینی می‌کند. شناخت این صفات گامی است که می‌توانیم در حفظ روابط موفق با یکدیگر برداریم.

این صفات به چهار سوار آخرالزمان معروف هستند:

  • انتقاد
  • تحقیر
  • حالت تدافعی
  • سنگ‌اندازی

این عبارات از پیشگویی کتاب مقدس در کتاب مکاشفه نشات گرفته است. یعنی اسب‌سوارانی که وقایع قبل از پایان جهان را پیش‌بینی می‌کنند.

مثالی برای عوامل پیش بینی کننده طلاق:

اولین سوارکار، سوار بر اسب سفید است. او فتح می‌آورد. او غلبه می‌کند و کنترل را در دست می‌گیرد.

سوارکار دوم، سوار بر اسب قرمز است. او شمشیر حمل می‌کند و مجاز است صلح را از زمین برداشته و باعث جنگ شود.

سوارکار سوم، سوار بر اسب سیاه است. او یک جفت ترازو دارد. او نماینده قحطی است.

آخرین سوارکار، سوار بر یک اسب رنگ پریده است، نام او «مرگ» است و پیام‌آور مرگ از طریق جنگ، قحطی، هجوم و حیوانات وحشی می‌باشد.

خیلی جای تعجب نیست که گاتمن اینها را برای نمایش عذاب در روابط انتخاب کرد. همه روابط برخی از جنبه‌های این صفات را دارند، اما روابط سالم در به حداقل رساندن استفاده از آنها موثر عمل می‌کند.

اسب‌سواران محدود به روابط صمیمی نیستند، بلکه می‌توانند توسط دوستان یا اعضای خانواده نسبت به یکدیگر استفاده شوند.

مقصود این چهار اصل در مورد هرگونه رابطه می‌تواند صدق کند، اما اوج‌گیری آنها در یک زوج، ازدواج را به خطر نابودی می‌کشاند.

انتقاد از عوامل پیش بینی کننده طلاق

خرید اینترنتی کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

شرح چهار اسب سوار 

انتقاد

اولین سوارکار انتقاد است. انتقاد مخالفت با صفات منفی درک شده در شریک زندگی شما است.

شما فکر می‌کنید از او بهتر هستید، بنابراین حق قضاوت درباره وی را دارید.

انتقاد باعث می‌شود اعتماد به نفس شریک زندگی شما کاهش بیابد. در حالی که انتقاد بر روی عمل فردی یا یک اشتباه خاص متمرکز است، اما ممکن است کل شخصیت فرد مورد سوال قرار گیرد.

مثال انتقاد:

تو همیشه شیر آب را باز می‌گذاری. تو خیلی کم توجهی و فقط به خودت فکر می‌کنی.

پیشنهاد به جای انتقاد:

من وقتی شیر را باز می‌گذاری احساس خوبی ندارم. همه‌جا را آب می‌گیرد و من احساس ناراحتی می‌کنم. لطفا دفعه بعد آن را ببند.

توجه داشته باشید که انتقاد باعث ایجاد خطا در شخص مقابل می‌شود. با توجه مداوم از طرف شما، مسئولیت را از فرد می‌گیرد و گرچه هردو طرف مسئول اقدامات خود هستند، اما فرد انتقاد شده به مرور کمتر به مسوولیت‌هایش رسیدگی می‌کند.

انتقاد به شخص می‌گوید که شما او را دوست ندارید. انتقاد می‌گوید من می‌خواهم تو تغییر کنی، در حالیکه منظور واقعی شما این است که من می‌خواهم تو رفتار خود را تغییر دهی.

به جای اینکه روی خودتان و روی اینکه چگونه می‌توانید خوشحال باشید متمرکز شوید، مرتبا تلاش می‌کنید تا روی شریک زندگیتان تمرکز کنید.

تغییر نگرش انتقاد بدین معنی است که آنها را همانطور که هستند بپذیرید. نق زدن باعث می‌شود همسرتان احساس عدم رضایت، عدم کفایت، حمله و طرد کند.

آنها ممکن است در جای دیگری، از شخص دیگری به دنبال اعتبارسنجی بروند. وقتی انتقاد بالا می‌رود منجر به ورود سوارکار دوم می‌شود که تحقیر است.

تحقیر از عوامل پیش بینی کننده طلاق

 تحقیر

تحقیر یعنی اینکه مدام به طرف مقابل این پیغام را برسانیم که تحت‌نظر است و با انزجار به او این پیغام را بدهیم که ناتوان است و از عهده مسوولیت‌هایش بر نمی‌آید.

تحقیر را می‌توان به صورت در آوردن ادا، چرخش چشم یا تمسخر نشان داد. این کار به این معنی است که همسرتان احساس بی‌ارزشی کند و فکر کند سزاوار داشتن شما نیست.

در حالیکه پیغام انتقاد این است که فکر می‌کنیم فرد به اندازه کافی خوب نیست، تحقیر نشان دادن این است که وی به هیچوجه خوب نیست.

تحقیر، از بین هر چهار سوارکار، بزرگترین عامل پیش بینی کننده طلاق است.

برای جلوگیری از تحقیر باید به سرعت در مورد اختلافات با شریک زندگی خود به صحبت بنشینید. ممکن است بر اثر این تحقیرها کسی که کینه به دل می‌گیرد به نقطه انفجار برسد و این انفجار می‌تواند عواقب وحشتناکی داشته باشد.

حالت تدافعی از عوامل پیش بینی کننده طلاق

حالت تدافعی

انتقاد منجر به دفاع طرف مقابل می‌شود. دفاع معمولاً در قالب بازی قربانی در تلاش برای خلع سلاح شخص مقابل است. اما این روش به‌ندرت جواب می‌دهد.

دفاع می‌گوید من از گوش دادن به نگرانی‌های تو امتناع می‌ورزم و آنها را حملات شخصی به خودم می‌دانم.

حالت دفاعی به این شکل است:

آیا امروز طبق توافق توانستی به خشکشویی بروی؟ می‌دانی روز من شلوغ است، شاید باید خودت آن را انجام می‌دادی. اگر تعداد کارهای هردوی ما را حساب کنم، من کارهای بیشتری انجام داده‌ام.

پاسخ دفاعی باعث ایجاد حس تقصیر می‌شود و مسئولیت‌پذیری را به حداقل می‌رساند. یک فرد در حالت دفاعی نه شما را می‌شنود و نه به دنبال درک شما است. اولویت اصلی آنها محافظت از نفس خود است.

یک پاسخ سالم اینگونه به نظر می رسد: خیلی متاسفم. گرفتار کار شدم و فراموش کردم. من باید از تو سوال می‌کردم که آیا می‌توانستی به جای من این کار را انجام دهی؟ تقصیر من است. من الان میرم.

قابل درک است که شما می‌خواهید در هنگام احساس حمله و در بعضی موارد نامناسب، از خود دفاع کنید. با این حال، دفاع مکرر بی‌تأثیر است و فقط درگیری را تشدید می‌کند، به خصوص اگر هیچ یک از افراد عقب نمانند یا عذرخواهی نکنند.

دفاع می‌تواند روشی برای سرزنش باشد نه حل تعارض و دفاع طولانی مدت منجر به سنگ‌اندازی می‌شود.

سنگ اندازی از عوامل پیش بینی کننده طلاق

سنگ‌اندازی

سنگ‌اندازی زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین از مکالمه دور شود یا خاموش شود. کسی که در حال سنگ‌اندازی است وانمود می‌کند که سرش شلوغ است و طوری رفتار می‌کند که انگار نامرئی است.

سنگ‌اندازی به این شکل است:

زن: وقتی اینگونه از من سوال می‌شود، ناراحت می‌شوم. احساس می‌کنم بی‌دلیل از من بازجویی می‌شود.

مرد: (سکوت)

زن: آیا می‌توانیم در این مورد صحبت کنیم؟ برای بهتر شدن این موضوع چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

مرد: (سکوت)

گاتمن بیان می‌کند که سنگ‌اندازی با ضربان قلب بالای 100 در دقیقه همراه است. این علائم با علائم فیزیولوژیکی دیگری مانند ترشح هورمون‌های استرس و شروع جنگ یا پرواز مشخص می‌شود.

طرفی که سنگ‌اندازی می‌کند خاموش می‌شود، زیرا سعی می‌کند آرامش خود را حفظ کند. اما در عین ظاهر بی‌تفاوت ممکن است پر از خشم و ناراحتی باشد.

آنها امیدوارند که شریک زندگی آنها عقب‌نشینی کند تا بتوانند خشم خود را پردازش کرده و تنش‌زدایی کنند.

سنگ‌اندازی نشانه دیررس پریشانی در روابط است، زیرا ارتباط را مسدود می‌کند. مربوط به زمانی است که یکی از طرفین بی‌خیال می‌شود و دیگر مسائل برایش مهم نیست، زیرا مطمئن شده که نمی‌تواند با همسرش به مکالمه بنشیند.

وقتی ارتباط بی‌نتیجه باشد، هیچ مشکلی حل نمی‌شود و شما به دور شدن خود ادامه می‌دهید.

چطور بر این عوامل پیش بینی کننده طلاق غلبه کنیم؟

چهار سوار آخرالزمان یعنی: انتقاد، تحقیر، حالت تدافعی و سنگ‌اندازی نشان‌دهنده عذاب در یک رابطه است. اما در مقابل، آنها همچنین نقطه شروع بهبود روابط شما نیز هستند.

اگر شما علاقه‌مند به اصلاح روابط خود هستید، توجه به این که این سوارکاران برای جلوگیری از نفرت از یکدیگر حرکت می‌کنند، مهم است.

میشل اوباما و شوهرش، رئیس‌جمهور سابق ایالات‌متحده، باهم مشكلاتی داشتند. آنها به زوج‌درمانی رفتند و از این حرکت به عنوان یک نقطه قدرت استفاده كردند، نه مساله‌ای که آنها را شرمگین کند. بیایید عمیق‌تر به دنبال اصلاح هر چهار سوارکار باشیم.

راه‌حل برای انتقاد

شما از برخی کارهایی که شریک زندگیتان در این رابطه انجام می‌دهد، ناراضی هستید. این مسئله طبیعی است، نکته مهم مسئله نحوه بیان آن است.

گاتمن پیشنهاد می‌کند از یک استارت آرام استفاده کنید. این مسئله ضمن حفظ مثبت بودن انتقاد و جلوگیری از سرزنش، به روشی سر راست برای بیان مشکل کمک می‌کند.

هر شکایت واقعاً بیان میل به چیزی است که شما از طرف شریک زندگی خود نیاز دارید. پرسیدن سوالات زیر از خود می‌تواند به شما کمک کند ضمن حفظ مثبت بودن، خواسته‌ای را که از همسرتان نیاز دارید به درستی پردازش کنید.

چه احساساتی را احساس می‌کنم؟

در این شرایط چه چیزی از شریک زندگی خود نیاز دارم؟

یک جنبه ارتباطی که اغلب کم ارزش گرفته می‌شود، لحن بیان است. با تنظیم لحن می‌توانید حرفی کاملاً مستقیم بزنید، بدون اینکه بی‌ادب به نظر برسید یا تسلیم کننده باشید.

نکات کلیدی:

آنچه در پشت انتقاد نیاز دارید را بخواهید (توجه، استراحت، صمیمیت).

از به کار بردن لحن ناراحت‌کننده خودداری کنید.

راه‌حل برای تحقیر

تحقیر بهتر است با تأمل در درون برای شناسایی افکار و احساسات خود در مورد یک مسئله خاص برطرف شود.

به خود توجه کنید، چگونه می‌توانید در مقابل شریک زندگی خود پیشرفت کنید. بیاموزید که بدون تکیه بر آنها شادی ایجاد کنید.

من می‌دانم که به نظر غیرمنطقی است، اما اعطای احساس آزادی به آنها آزادی و صلح را برای خودتان ایجاد می‌کند، دادن آزادی به آنها فضا می‌دهد تا از شما قدردانی کنند و شما را از دست ندهند.

بازگردانی این احساس صمیمیت ممکن است به زمان نیاز داشته باشد. اگر قصد دارید برای رابطه خود بجنگید، این عامل پیش بینی کننده طلاق را حذف کنید.

همچنین می‌توانید با نشان دادن قدردانی و احترام به شریک زندگی خود، تحقیر را کاهش دهید.

گاتمن از نسبت 5: 1 صحبت می‌کند، یعنی 5 واکنش مثبت یا بیشتر نسبت به هر واکنش منفی. این واکنش‌های مثبت در نشان دادن عاطفه، محبت، توجه، قدردانی و احترام نمود پیدا می‌کند.

نکات کلیدی:

تمرکز خود را بر این بگذارید که شریک زندگیتان را آنطور که هست بپذیرید و یکدیگر را خوشحال کنید.

تمرین کنید که به طور منظم قدردانی، احترام، محبت و سپاسگزاری خود را به یکدیگر نشان دهید.

راه‌حل برای حالت تدافعی

حالت تدافعی با مسئولیت‌پذیری برطرف می‌شود، حتی اگر فقط مربوط به بخشی از درگیری باشد.

در یک رابطه سالم، شریک زندگی شما قرار نیست هنگام بحث در مورد یک مسئله سریعا به دفاع بپردازد. او با ابراز علاقه به نگرانی شما، اعتبار شما را تأیید می‌کند.

او کلام شما را شخصی نمی‌کند و سعی می‌کند احساس شما را درک کند. پذیرش یا دیدن خطاهای ما دشوار است. این یک نقطه کور نامیده می‌شود، منطقه‌ای از رشد که دیگران می‌توانند ببینند اما ما نمی‌توانیم.

با پرسش از اعضای نزدیک خانواده و دوستان در مورد زمینه‌های ضعف در شخصیت خود، می‌توانید بینش صحیح بیشتری در مورد شخصیتتان پیدا کنید.

نکات کلیدی:

مسئولیت اشتباه خود را بر عهده بگیرید.

با درخواست از دوستان نزدیک و خانواده برای تشخیص نقاط ضعف در شخصیت خود، نقطه‌های کور شخصیتتان را شناسایی کنید.

راه‌حل برای سنگ‌اندازی

ما یاد گرفته‌ایم که سنگ‌اندازی در بدن پاسخ استرس فیزیکی ایجاد می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، تمرکز روی داشتن یک بحث به روشی معنادار تقریباً غیرممکن است.

باید به همسرتان وقت بدهید تا آرام شود. این به معنای متوقف کردن بحث است. بهتر است از ابتدای زندگی در مورد چگونگی بحث و گفتگو نیز بحث کنید.

توافق کنید که سیگنال توقف بحث یک علامت یا عبارت خاص باشد تا طرف مقابل بفهمد که به نقطه جوش رسیده‌اید. از هر علامتی که دوست دارید استفاده کنید، به شرطی که هردو معنی آن را درک کنید.

این وقفه، زمانی مناسب برای تمرین آرام‌بخشی خود است. از این زمان استفاده کنید و رفتارهای سالمی را برای کاهش خشمتان انجام دهید. خواه این حرکت رفتن به اتاق، تماشای یک نمایش یا گوش دادن به موسیقی باشد.

نکات کلیدی:

 در مورد چگونگی متوقف شدن خود قبل از مشاجره به توافق برسید.

مراقبت از خود را تمرین کنید. برای احساس آرامش به چه چیزهایی نیاز دارید؟

در حالی که همه روابط مستعد ظهور چهار سوارکار هستند، در روابط موفق زن و مرد استفاده از آنها را محدود می‌کنند یا قبل از تشدید، آنها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

چهار سوارکار یک نقطه شروع و یک نقشه راه مشخص در مورد جهت حرکت رابطه به شما می‌دهند. آنها شاخص‌های مرگ یک رابطه هستند، اما مهمتر از همه، ابزارهای ناوبری هستند که در صورت تصحیح می‌توانند رابطه شما را تغییر دهند و منجر به زندگی شاد و موفق شوند.

باید در نظر داشت که درست است که چهار اسب‌سوار عوامل پیش بینی کننده طلاق هستند، اما آنها همچنین می‌توانند پیغام زندگی سالم نیز برای شما باشند.

منبع:

  https://medium.com/assemblage/the-four-horsemen-predictors-of-divorce-and-ways-to-remedy-them-5fdb982870e1

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا