روابط زناشویی

۸ علامت هشدار دهنده یک ازدواج مشکل دار و آشفته

ازدواج مشکل دار و آشفته چه ویژگی‌هایی دارد؟

8 علامت هشداردهنده یک ازدواج مشکل دار و آشفته

شاید این سخنان معروف لئو تولستوی را در کتاب آنا کارنینا به خاطر بیاورید: «همه خانواده‌های شاد شبیه هم هستند. هر خانواده ناراضی هم به شیوه خودش ناراضی است.»

هر رابطه زناشویی منحصر به فرد است. با این حال، علائم هشداردهنده رایج و پرچم‌های قرمز وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده وجود مشکلات جدی در ازدواج باشد. اگر با این نگرانی‌ها مواجه شدید، آنها را نادیده نگیرید و خودتان را امیدوار نکنید که به سادگی و به مرور زمان از بین می‌روند. آنها معمولاً خود به خود از بین نمی‌روند، و وقتی ناشناخته رها می‌شوند، حتی ممکن است بدتر هم شوند.

درعوض، باید با همسرتان درباره مشکلات ازدواجتان صحبتی گشوده، صادقانه و محترمانه داشته باشید. انجام این گفتگو می‌تواند دشوار باشد، اما لازم است.

تحقیقات نشان داده‌اند که رفتارهای مخرب در رابطه، مانند فریاد زدن یا توهین به یکدیگر، مستقیماً بر رفاه و بهزیستی زناشویی تأثیر می‌گذارد و با رضایت زناشویی رابطه کمی دارد. البته خوشبختانه، اکثر ما اغلب درگیری‌های منفی شدید را تجربه نمی‌کنیم. اما با این حال، اجتناب از موقعیت‌های منفی رایج‌تری که می‌توانند احساسات ناخوشایندی مانند عصبانیت، ناامیدی و رنجش ایجاد کنند، نیز دشوار است.

علائم هشداردهنده رایج در یک ازدواج مشکل دار

هر رابطه‌ای فراز و نشیب‌های خود را خواهد داشت، اما برخی از نشانه‌ها وجود دارد که می‌توانید از نزدیک به آن‌ها نگاه کنید تا بفهمید که آیا آنها نتیجه چیزی هستند که در ازدواج شما خوب کار نمی‌کنند یا خیر. در اینجا هشت نشانه رایج از مشکلات ازدواج که باید به آنها توجه کنید، آورده شده است.

۱- شما همیشه از یکدیگر انتقاد می‌کنید

مطمئناً، کمی انتقاد سازنده می‌تواند چیز خوبی باشد. اما اگر بیشتر از حد معمول انتقاد می‌کنید، به دردسر می‌افتید. تحقیقات نشان می‌دهد که شما به پنج (یا بیشتر) تعامل مثبت برای مقابله با هر یک از تعاملات منفی نیاز دارید تا بتوانید یک رابطه خوب را حفظ کنید!

۲- دیگر با هم رابطه جنسی ندارید

همه آدم‌ها در اتاق خواب دوره‌های پرفراز و نشیبی را پشت‌سر می‌گذارند. عدم تمایل به پاره کردن لباس‌های همسرتان، آن هم هر شب، دلیلی برای وحشت نیست. اما اگر هر دوی شما از نظر جسمی به اندازه کافی سالم هستید که می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید، اما ماه‌ها یا حتی سال‌ها بدون آن سپری کنید، ممکن است مشکل عمیق‌تری مانند فقدان صمیمیت عاطفی یا عاشقانه بین شما و همسرتان وجود داشته باشد.

۳- شما بارها و بارها در مورد یک موضوع با هم بحث می‌کنید

دعوا در هر ازدواجی حتی در ازدواج‌های سالم اتفاق می‌افتد. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌هایی که به طور مؤثر با هم بحث می‌کنند، ۱۰ برابر بیشتر از آنهایی که مسائل دشوار را زیر فرش می‌کشند، رابطه‌ای شاد دارند.

اما اگر زمان با هم بودن شما با تکرار بی‌پایان بحث‌های مشابه همراه باشد و هیچ راه‌حلی هم برای درک و برطرف کردن آن مشکل وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد بین شما دو نفر گسست جدی وجود دارد. شما خیلی زود از ترس اینکه جرقه مشاجره دیگری زده شود، از یکدیگر دوری خواهید کرد.

۴- اصلا با همدیگر بحث نمی‌کنید

برخلاف نکته قبلی، عدم بحث و جدل نیز می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل بزرگ باشد. اگر رابطه پرتعارض شما ناگهان به یک رابطه بدون تعارض تبدیل شود، ممکن است آرامش‌بخش به نظر برسد. اما اگر مشاجره‌های سالم متوقف شده باشد، می‌تواند نشانه‌ای از تسلیم شدن یکی یا هر دوی شما باشد.

مطمئناً مشاجره خیلی نگران‌کننده است. اما به هیچ وجه مشاجره نمی‌تواند به این معنا باشد که دیگر چیزی در رابطه‌تان وجود ندارد که ارزش جنگیدن داشته باشد. به یاد داشته باشید، نقطه مقابل عشق نفرت نیست، بلکه بی‌تفاوتی است.

۵- شما از گذراندن وقت با هم لذت نمی‌برید

یک پرچم قرمز دیگر: متوجه می‌شوید که ترجیح می‌دهید با کسی بجز شریک زندگی خود وقت بگذرانید. گذراندن زمان‌هایی جدا از هم برای رابطه شما مفید است؛ اما اگر دائماً بهانه می‌آورید تا تمام وقت آزاد خود را دور از شریک زندگی خود بگذرانید، روند جدایی را شروع کرده‌اید.

۶- سعی می‌کنید اسرارتان را پیش خودتان نگه دارید

این کاملا طبیعی است که بخواهید برخی چیزها را برای خودتان نگه دارید. با این حال، نگه داشتن عمدی اسرار – مثلاً، شام را به تنهایی با یک همکاری که شما را جذاب می‌داند صرف کرده‌اید، یا با یکی از دوستان سابقتان معاشرت کرده‌اید، یا کفش‌های گران‌قیمتی را که گفته‌اید نمی‌خواهید خریده‌اید – یک هشدار آشکار است که می‌تواند رابطه شما را به دردسر بیندازد.

۷- شما به برقراری یک رابطه جدید فکر می‌کنید

به گفته کارشناسان در حوزه روابط، 100٪ و کاملاً طبیعی است که هر از گاهی فردی، غیر از شریک زندگی‌اش را جذاب بداند. به هر حال، وارد شدن به یک رابطه، عملکرد طبیعی بیولوژیکی شما را خاموش نمی‌کند.

اما چه چیزی خوب نیست؟ خیال‌پردازی در مورد بودن با آن شخص. اگر افکار شما دائماً توسط کسی که به نظرتان جذاب است غیر از شریک زندگی‌تان، مشغول می‌شود، پس به وضوح چیزی را در رابطه فعلی خود از دست داده‌اید.

۸- همسرتان اولین کسی نیست که شما با او تماس می‌گیرید

در یک ازدواج سالم، شما شریک زندگی خود را به عنوان فرد مورد علاقه برای حمایت عاطفی، در مواقع خوب و بد می‌بینید. اگرچه ممکن است به خانواده و دوستان خود اعتماد کنید، اما معمولاً به اندازه شریک زندگی خود نیست.

اگر شریک زندگی‌تان اولین کسی نیست که در هنگام ناراحتی با او تماس می‌گیرید – یا برای جشن گرفتن موفقیت‌هایتان – ممکن است نشانه‌ای از این باشد که مشکلی در رابطه‌تان پیش آمده است.

توجه

منتظر کمک نباشید

اگر احساس می‌کنید مشکلات در زندگی مشترکتان حل نشدنی است، وقت آن رسیده که از یک متخصص کمک بگیرید. با این اوصاف، برای اینکه از مشاوره ازدواج حداکثر بهره را ببرید، منتظر نمانید تا رابطه‌ی زناشویی شما غیرقابل ترمیم شود.

یک زوج‌درمانگر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. آنها به جای طرفداری، به شما و شریک زندگیتان کمک می‌کنند تا نگرش خود را بازبینی کنید و مهارت‌های ارتباطی موردنیاز را برای تغییر الگوهایی که درگیرتان کرده است، فرا گیرید.

منبع:

https://www.src.isr.umich.edu/marital-tension-and/01…/

https://www.verywellmind.com/warning-signs-troubled-marriage-2302132

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا