روابط زناشویی

عشق در یک نگاه

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

مقدمه

عشق در یک نگاه به‌نظر شگفت‌انگیز می‌آید، اما حقیقت داستان چیست؟ نتایج به دست آمده از جدی‌ترین تحقیقات به‌عمل آمده ممکن است شما را شگفت‌زده کند. شاید هم نکند.

سام لونسون عقیده دارد: عشق در یک نگاه به‌راحتی قابل درک است. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که دو نفر به یکدیگر نگاه می‌کنند و معجزه‌ای برای همه عمرشان اتفاق می‌افتد.

عشق در نگاه اول چیست؟ آیا واقعیت دارد، یا یک ایده‌آل عاشقانه مبتنی بر توهم است؟ آیا چیزی به نام نیمه گمشده وجود دارد، دو نفر یکدیگر را می‌بینند و در همان لحظه به این نتیجه می‌رسند که آنها نیمه گمشده یکدیگر بوده و قرار است برای همیشه با هم باشند. یا اینکه برای ایجاد و توسعه یک ارتباط نزدیک و عمیق صرف زمان و تلاش نیاز است؟

اگر عشق در اولین نگاه (LAFS) حقیقت دارد، آیا باعث صمیمیت درازمدت می‌شود؟ و یا افرادی که به یک صمیمیت طولانی مدت در یک رابطه عاشقانه دست می‌یابند، برای دستیابی به انتظاراتشان از عشقی رمانتیک و ایجاد پایداری در روابطی که به آن متعهد هستند، داستان ارتباط اولیه خود را به شکل دیگری به‌خاطر می‌آورند؟ این نوع عشق یک باور قوی است، اما اعتبار یا مفهوم روشنی ندارد.

عشق در یک نگاه- دکتر کامیار سنایی روانشناس

تحقیقات انجام شده پیرامون عشق در یک نگاه اول

زسوک و همکاران (۲۰۱۷) بر روی افرادی که می‌گویند تجربه این نوع عشق داشته‌اند تحقیقاتی انجام دادند. آنها خاطر نشان ساختند چندین احتمال برای اینکه عشق در نگاه اول LAFS چیست می‌تواند وجود داشته باشد:

این باور محصول یک خطای ذهنی است. عشق در یک نگاه LAFS ممکن است یک توهم موقعیتی و یا یک گزارش مشترک باشد که از چندین منبع که با هم همپوشانی دارند به‌وجود می‌آید از جمله: برای خاص ساختن ارتباط احساسی دو نفر، برای آنکه خود را با ایده‌ال‌های فرهنگی درباره مفهوم ارتباط هماهنگ نشان دهند، برای آنکه موفقیت ارتباطی حال حاضر خود را به بخش‌های قبلی ارتباط خود منسوب کنند، فرافکنی احساسات شهوت‌انگیز کنونی به گذشته و گزارش این نوع عشق وقتی واقعاً چنین چیزی وجود نداشته و صرفاً به‌خاطر اینکه شریک عاطفی ناراحت نشود.

نتیجه یک جذابیت ظاهری است. جذابیت ظاهری معمولا به سرعت احساس می‌شود. و با مدت زمانی که منجر به احساس عشق در نگاه اول می‌شود، همبستگی دارد. و نیز پیش‌بینی کننده سرعت قرار ملاقات است. جذابیت ظاهری موضوع مشترک همه افرادی است که درباره این نوع عشق از آنها سوال شد و با جذابیت ظاهری همبستگی دارد. زیرا افرادی که دارای جذابیت ظاهری هستند، معمولاً دیگران آنها را افراد بهتری نیز می‌دانند. در نتیجه این اثر هاله‌ای اطراف آنها به تجربه این نوع عشق کمک می‌کند. انگیزه‌های جنسی ممکن است بخشی از این عشق در یک نگاه باشد. اما معمولاً در طی تحقیقات مربوط به عشق در یک نگاه گزارش نمی‌شود.

تجلی شیدایی: روابط عاشقانه پایدار با ویژگی‌هایی چون صمیمیت، شور و هوس و تعهد که شامل صداقت و حمایت است توصیف می‌شود. این نشانه‌ها بعید است که در لحظه ابتدایی رابطه وجود داشته باشند، پس احتمالاً کمکی به عشق در اولین نگاه نمی‌کنند. شیدایی، به مفهوم کشش شدید بدون صمیمیت و تعهد، می‌تواند در مقوله عشق در یک نگاه نقش‌آفرینی کند. همچنین شیدایی به وسیله دیگر محققین به عنوان «کشش جنسی» در نظر گرفته شده است. فرمی از علاقه شدید در زوج‌هایی که اعلان می‌کنند عشق در یک نگاه را تجربه کرده‌اند. همانطور که اشاره شد، این مطلب ممکن است یک خطای شناختی باشد.

آیا عشق در نگاه اول از نظر روانشناسی مورد تایید است؟

در تحقیقات زسوک و همکاران، چندین پرسش مهم با استفاده از سناریوهای ارتباطی شبیه‌سازی شده و حقیقی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج مطالعه واقعاً تجربه عشق در یک نگاه را گزارش کرد؟ آیا در شرایطی که شخص مورد ارتباط دارای جذابیت ظاهری بیشتری بود، این نوع عشق گزارش شد؟ شاخص‌های مربوط به عشق همراه با تعهد نسبت به ارتباطات عاشقانه، سطح کمتری از عشق در نگاه اول را نشان دادند؟ آیا عشق در یک نگاه سطح بالاتری از کشش و علاقه جنسی را در زوج‌های عاشق پیشگویی می‌کند؟

محققین این پرسش‌ها را در سه زمینه جستجو می‌کنند: مطالعه آزمایشگاهی، نظرسنجی آنلاین و سوم رخدادهای مرتبط با قرار ملاقات‌ها. در مجموع، آنها ۳۹۶ مشارکت‌کننده که ۶۲ درصدشان خانم بودند را به کار گرفتند. میانگین سنی آنها ۲۴ سال بود. در مطالعه آزمایشگاهی و نظرسنجی آنلاین، به آنها عکس افراد جنس مخالف نشان داده شد و به آنها آموخته شد تا تصور کنند آنها در ایجاد ارتباط سریع هستند. این مطلب در مورد افرادی که با استفاده از اپلیکیشن‌های دوست‌یابی آنلاین در جستجوی شریک عاطفی هستند و ممکن است تجربه احساس قوی از عشق در لحظه را زمانی که در حال تماشای عکس طرف مقابل هستند، تجربه کنند مشابه می‌باشد. ‌آنها به اطلاعات مرتبط با این افراد دقت کمتری می‌کنند.

نظرسنجی‌های خوداظهار شامل ارزیابی جذابیت‌های ظاهری، میزان این نوع عشق LAFS، میزان کشش جنسی درگیر در احساس تمایل به با هم بودن دو نفر و میزان سه فاکتور (TLS) شور و شهوت (که از روی پژوهش اشترنبرگ رسم شده)، صمیمیت و تعهد بود.

خرید اینترنتی پی.دی.اف کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

نتایج و مفاهیم

اکثریت پاسخ‌دهندگان احساس عشق در یک نگاه را گزارش نکردند. میانگین امتیاز LAFS در مجموع بسیارپایین بود. با این‌حال، ۳۲ نفر از شرکت‌کنندگان ۴۹بار این نوع عشق را در ارتباط با افراد مختلف گزارش‌کردند. که نشان‌می‌دهد LAFS رخ داده. بیشتر نمونه‌های عشق در یک نگاه از بین موارد آنلاین یا حضوری بودند. در مجموع، ۳۰ درصد نمونه‌ها تجربه این نوع عشق را گزارش‌کردند.

مهمترین عاملی‌که عشق در یک نگاه را پیش‌بینی‌می‌کرد، چه بود؟ جذابیت ظاهری. جذابیت ظاهری از دیدگاه آماری اهمیت بسیاربالایی داشت. شانس وقوع عشق در یک نگاه با اضافه‌شدن یک واحد زیبایی ۹ برابر افزایش پیدامی‌کرد. برپایه مدل رگرسیونی، عشق در یک نگاه در ۹۰درصد موارد از روی میزان جذابیت ظاهری قابل‌پیش‌بینی است.

تحقیقات نشان داد کشش جنسی eros پیش‌بینی‌کننده معناداری برای این نوع عشق بود. اما عامل پیش‌بینی‌کننده قوی، جذابیت فیزیکی‌ست. شور و تعهد پس از تحلیل‌داده‌ها، همبستگی زیادی با عشق در نگاه اول نشان‌ندادند. مردان بیشتر از زنان این نوع عشق را گزارش‌کردند. همه عشق‌های در یک نگاه که تک‌جهتی بودند (منظور همان عشق یک‌طرفه)، این ایده که دونفر ممکن‌است یکدیگر را ملاقات‌نموده و بی‌درنگ عاشق هم شوند را تضعیف نمودند. زمانیکه عشق در یک نگاه یک‌طرفه و بدون بازخورد باشد، ممکن‌است تجربه‌ای بسیار ناامیدکننده و منجر به ناراحتی، حسادت یا خشم و واکنش‌هایی شبیه به اینها شود.

برای اینکه مشخص شود آیا عشق در یک نگاه که به‌طور همزمان در دو طرف اتفاق‌می‌افتد شایعست یا خیر. و اگر اتفاق‌می‌افتد در چه شرایطی بوده و عواملی‌‌که پیش‌بینی‌کننده رخدادش است چیست، تحقیقات تکمیلی نیازست. موردی‌که باید تاکید شود آنست که جذابیت ظاهری اولیه، به این معنی نیست که رضایت درازمدت در رابطه وجود خواهدداشت. برای برخی، جذابیت اولیه حتی شاید به‌رضایت کمتر در ارتباط طولانی‌مدت منجر شود. زیرا ممکن‌است احساسات خوب اولیه و انتظارات بالای ناشی از آن، پس از فروکش‌کردن هیجانات اولیه منجر به ناامیدی گردد.

عشق در یک نگاه- ۱- دکتر کامیار سنایی روانشناس

آیا صمیمیت با عشق در یک نگاه همبستگی دارد؟

اما صمیمیت با عشق در یک نگاه همبستگی ندارد. این مطلب اگر در یافته‌های دیگر نیز تایید شود، موضوع جالبی خواهد بود. چون بیان می‌کند ارتباطات از پیش مقدر شده عاشقانه (نیمه گمشده) ممکن‌است در حقیقت یک تصور شیرین اما غلط باشد. برای درک بهتر موضوع، به‌یاد بیاورید که چگونه افزایش یک‌واحد جذابیت فیزیکی، احتمال عشق در یک نگاه را ۹برابر افزایش‌می‌داد. «نمره جذابیت فیزیکی او ۸ یا ۹ بود؟ یا ۱۰؟ ممکن است به این دلیل باشد که من در اولین نگاه عاشقش شدم.»

آگاهی از این امر که لحظات اولیه یک قرار عاشقانه دقیقاً چگونه شکل می‌گیرد، اگرچه ممکن است احساسات رمانتیک را کاهش دهد ولی در صورت آگاهی از این اطلاعات می‌توانیم انتخاب‌های بهتری داشته باشیم. حتی یک توضیح نه چندان قطعی نیز بهتر از آن است که این نوع عشق را به سرنوشت نسبت بدهیم. یافته‌های ما نشان‌می‌دهد که روایت‌های خیالی، فرافکنی‌ها، خودفریبی‌های مثبت و انتظارات فرهنگی معنایی را که ارتباط برای ما دارد، تعیین‌می‌کنند. همچنین بر نحوه ایجاد و حفظ یک رابطه تاثیر می‌گذارند. این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهند که اگر می‌خواهید مردم به محض ملاقات شما عاشقتان شوند، تنها راه موثر آن است که برای آنها جذابیت ظاهری بیشتری داشته باشید.

خوش سر و وضع باشید

این کاریست که مردم تلاش‌می‌کنند انجام دهند. نه تنها بسیاری از مردم تلاش‌می‌کنند بهترین حالت خودشان را در کل نشان‌دهند، همچنین ممکن است سعی‌کنیم ظاهرمان را برای یک شخص یا گروهی خاص در نخستین دیدارمان یا طی زمان برای افرادی‌که با آنها ارتباط داریم یا می‌خواهیم ارتباط داشته باشیم، جذاب کنیم. بسیاری از داستان‌ها شامل اساطیر کهن، نمایش‌نامه سیرانو دو برژراک و تعداد زیادی بازگویی‌های مدرن در سینما، رمان، نمایش‌های تلویزیونی و کارتون‌ها برپایه مصیبت‌هایی بوده‌اند که نتیجه‌اش وانمود کردن چیزی‌که نیستیم بوده است. می‌خواهید این موضوع را به تکامل نسبت دهید یا به‌هر چیز دیگر، جذابیت ظاهری بزرگترین عامل پیوند در لحظات نخستین یک رابطه است. حال اینکه آیا این روش نتیجه‌بخش است و منجر به ایجاد فرزند و یک رابطه بلندمدت می‌شود. یا یک شروع غلط است؟ نکته مهم در ایجاد یک ارتباط، جستجوی نزدیکترین و جذابترین جفت است. کشش جنسی نیز در این امر نقش دارد.

پس عشق در نگاه اول اساساً جذابیت ظاهری است؟؟؟

برپایه این تحقیق، عشق در نگاه اول اساساً جذابیت ظاهری با مقداری هوس است. علاوه بر این، نتایج این تحقیق مفاهیم ایده‌آل از عشق رمانتیک را که باعث می‌شود ما در انتظار ملاقات یک شخص بسر ببریم، به سرعت در دام یک عشق بیفتیم و آن را نشانه‌ای از درستی انتخاب خود بدانیم را مورد سوال قرار می‌دهد. این مطلب ممکن است مثبت باشد، چون به ما اجازه می‌دهد که ارزیابی‌های درست بیشتری انجام داده و تصمیم بگیریم، اما ممکن است خوش‌بینی دلچسبی را که در مواقعی به ما اجازه پیش رفتن و امتحان کردن شانس‌مان را می‌داد، کاهش دهد. در نهایت، موفقیت در اثر آزمایش‌های کمتر ولی دقیقتر و همچنین تلاش‌های بیشتر حاصل می‌شود. بنابراین آنچه که بالاخص در فرهنگ غربی و فیلمهای هالیوودی امری مقدس و در عین حال یک معیار برای قضاوت صحیح درستی یک رابطه تعیین می شود عبارت است از جذابیت های ظاهری.

پی نوشت: عشق در یک نگاه به انگلیسی معادل love at first glance می‌باشد.

 

منبع:

https://psychologytoday.com/blog/experimentations/201711/love-first-sight-feels-magical-what-is-it-really

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

    1. کسی نمی گوید چنین فردی بیمار است. چنین فردی معمولا از این امر اگاه نیست که عشق در یک نگاه عبارت است از تغییرات هورمونی در مغز. اکثر افراد عشق در یک نگاه را با دیدگاهی توهم الود می نگرند و انرا مقدس، پاک و…می دانند در حالیکه تنها تغییراتی هورمونی است که مبنای اکثر انها نیز نیاز انسان است.

    2. به این دلیل که علت عشق در نگاه اول معمولا طرحواره های ناسازگار حاصل از شرایط نامناسب دوران کودکی هست و این طرحواره ها انتخاب های افراد و روابط اونها رو مدیریت میکنن و بدین ترتیب بقای خودشون رو حفظ و مشکلات فرد رو تداوم میبخشن.

  1. کاملا درسته نابغه بودن مثله میدانه جنگه یعنی کسی که زودتر هدف رو ببینه و شلیک کنه برندس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا