روابط زناشویی

چرا طلاق اینقدر احساس طرد شدگی و آشفتگی ایجاد می‌کند؟

مقدمه

طرد و ترک شدن نخستین ترس ماست. یک ترس ابتدایی و جهان شمول که درباره تمامی ابنا بشر صادق است. طرد شدن همان عاملی است که از دست رفتن شغل، جدایی، محرومیت و طلاق را به مساله‌ای دردناک تبدیل می‌کند. طلاق و احساس طرد شدگی را می‌توان پدیده‌هایی مترادف و همزمان در نظر گرفت. طلاق را بدون احساس طرد شدگی نمی‌توان متصور شد.

ترک شدن درست همانند این است که از چیزی یا کسی دور افتاده یا جا مانده‌اید.

تحولات بعد از طلاق قابل توجه است. پروسه دردآور جدایی شامل اقدامات قانونی، نقل مکان، هزینه‌های مالی، مسائل مربوط به مراقبت از کودکان، تغییرات اجتماعی هزاران مشکل دیگر می‌شود. ولی نهایتاً طلاق، تجربه‌ای عاطفی است که حس رها شدگی و ترک شدن را در فرد تحریک می‌کند.

طلاق و احساس طرد شدگی- تصویر ۱- دکتر کامیار سنایی روانشناس

احساس طردشدگی در طلاق

اگر دلیل طلاق طرد و یا خیانت باشد، این ترس ابتدایی درسطح خودآگاهتان وجود دارد و هر لحظه با شما است و چندان پنهان نمی‌باشد. عدم پذیرش، آزاردهنده و دردآور است. اما حتی اگر طلاق انتخاب شما بوده، احساس طرد و ترک شدگی یک مسئله بنیادین و اساسی است. برخی افراد ممکن است در حین ازدواجشان از سوی همسرانشان احساس طرد شدگی کنند؛ برخی دیگر ممکن است احساس فقدان عشق از سوی شریک عاطفی خود کنند و به این دلیل برای ارضا نیازهای عاطفی خود در جای دیگری به‌دنبال تامین نیازهای نادیده گرفته شده خود باشند.

طلاق شامل تغییر هویت از متاهل به مجرد است، که می‌تواند یک دلیل برای شادی و جشن باشد. اما برای برخی، بحران هویت می‌تواند باعث تحریک حس طردشدگی شود. شما دیگر شریک زندگی کسی نیستید و تنها شده‌اید. هنگامی که شما شروع به استفاده از ضمیر مالکیت «مال من» می‌کنید، متوجه می‌شوید که «من» به «شریک سابق» شما نیز اشاره دارد و تنها به شما برنمی‌گردد. وضعیت شما تغییر کرده است. شما اکنون به یک گروه جدید تعلق دارید. طلاق و احساس طرد شدگی ناشی از آن باعث می‌شود تا زمان یافتن نقش جدید خود احساس گمگشتگی کنید.

صرفنظر از اینکه چه کسی مقصر است، البته اگر مقصری وجود داشته باشد، حس شکست معمولاً همیشه مشترک است. چطور به اینجا رسیدم؟ چرا نتوانستیم این رابطه را درست کنیم؟ برای چه این شخص را انتخاب کردم؟ چرا من مثل بقیه افرادی که روابط طولانی مدت دارند، نیستم؟ آیا من مقصر هستم؟

طلاق و احساس طرد شدگی- تصویر ۲- دکتر کامیار سنایی روانشناس

طرد شدن ثانویه

اطرافیان شما قضیه طلاق را خواهند فهمید. ممکن است خیلی افراد، دیگر شما را نپذیرند؛ گویی که جایگاه خود را از دست داده‌اید و از سوی جامعه طرد شده‌اید. ممکن است حس کنید انگشت‌نمای اطرافیان شده‌اید. شاید حس کنید که این برچسب طلاق بیش از حد و به طور آزار دهنده جلب توجه می‌کند. ممکن است مردم درباره اینکه من چقدر ارزشمند هستم فکر کنند؟ آیا با کنکاش در مورد اشتباهات من، سعی در شناخت و ارزیابی شخصیت من دارند؟ واقعا «طلاق» نشان‌دهنده نوعی نقص و کمبود من است؟ طلاق و احساس طرد شدگی باعث می شود مدام این سوالات در ذهن شما جریان داشته باشد.

نظرتان در این مورد چیست که دیگر به دنیای افراد متاهل تعلق ندارید؟ دیگر مجرد هستید و با دنیای تاهل بیگانه‌اید. از آنجا که دیگر مزدوج نیستید و زندگی مشترکی ندارید، کمتر از قبل به میهمانی شام دعوت می‌شوید.

و اینکه شما دیگر متعلق به دنیای زوج‌ها نیستید و اجازه ورود به عرشه نوح را ندارید. از آنجا که دیگر در جایگاه یک زوج نیستید، ممکن است کمتر به مهمانی‌های شام دعوت شوید. با از دست دادن شریک زندگی‌تان، از اینکه مردم شما را به عنوان یک انسان نصف و نیمه می‌نگرند متعجب خواهید شد.

نوعی طرد شدن شدن ثانویه نیز وجود دارد. بعضی از دوستان ممکن است از شما دوری کنند، زیرا نمی‌خواهند بدون منطق طرفداری کنند و یا به طور واضح طرف همسر شما را گرفته‌اند. گاهی اوقات این طرد شدن ثانویه بدتر از از دست دادن شریک زندگی است. طلاق و احساس طرد شدگی اینبار به‌واسطه کمرنگ شدن ارتباطات دوستانه در شما تشدید می‌شود.

طلاق: فرصتی برای تغییر

جدایی یا طلاق زمانی است برای تولد دوباره و تغییر. برای ایجاد این تغییر به شکل بهتر، شما باید از این موضوع به نفع خود استفاده کنید. به خودتان متعهد شوید که از تجربیات‌تان بهره‌مند خواهید شد، نه اینکه روز به روز با این اتفاق ضعیف‌تر شوید. این به این معنی است که شما باید:

پذیرای احساساتی که برانگیخته می‌شوند، باشید

از جمله خود مساله طرد و ترک شدگی که اولین ترس حادثه طلاق است. این امر توجه شما را به عمق وجودتان معطوف می‌دارد و به شما فرصتی برای تغییر عمیق شخصیت‌تان می‌دهد. از طلاق و احساس طرد شدگی ناشی از آن فرار نکنید. با احساسات تنهایی خود روبرو شوید.

احساسات خود را پرورش دهید.

اکنون زمانی برای تمرین عشق به خود در قالب پذیرش و اعتباربخشی به خودتان به عنوان یک انسان مستقل است.

اقدام کنید.

گام‌های کوچک، انگیزه حرکت‌های بعدی در شما می‌شود. به راه رهایی از درد و آشفتگی ناشی از طلاق و جدایی فکر نکنید؛ بلکه برای رهایی، تنها عمل کنید. به حرکتتان در مسیر مثبت ادامه دهید، رفتارهای سازنده منجر به رشد عمیق شخصی می‌شود.

با درگیر کردن خودتان در روند بهبود از احساس طرد، به رشد خود کمک کنید.

راه‌های مختلفی برای راهنمایی شما وجود دارد. یاد بگیرید که چگونه با احساسات خود کنار بیایید و نه آنکه بر خلاف آنها قدم بردارید. در جهت برداشتن قدم‌های مثبت و هدفمند، از کمک دیگران بهره‌مند شوید. بیاموزید که چگونه ارتباطات جدید و سالم برقرار کنید.

منبع:

https://www.huffingtonpost.com/susan-anderson/why-does-divorce-create-such-turmoil_b_8270742.html

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا