روابط زناشوییروانشناسی رابطه

با شوهر خسیس چگونه برخورد کنیم

امتیاز

شوهر خسیس 

داشتن یک شوهر خسیس می‌تواند خسته کننده باشد؛ بخصوص بعد از اینکه در مورد موضوع با او صحبت می‌کنید اما تغییرات قابل توجهی اتفاق نمی‌افتد. خساست می‌تواند از راه‌های متعددی بر پیوند ازدواج تأثیر بگذارد و به طلاق منجر شود.

خانمی که مادر سه فرزند است، از دیدگاه خود درباره این موضوع می‌گوید: «زمانی که یک زن منبع درآمدی داشته باشد، خرج کردن پول برای خودش آسان خواهد بود.»

او گفت: «بعضی از مردان خسیس هستند. اما اگر زنی کسب‌و‌کار یا شغل خود را داشته باشد، زمانی که متوجه می‌شود همسر او خسیس است، به خودش زحمت نمی‌دهد تا برای هر کاری از او درخواست پول کند.

اگر آن زن شغل داشته باشد، می‌تواند هزینه‌های خود را پرداخت کند و بدون کمک همسرش، از خود مراقبت کند. اگر آن زن هیچ کاری برای کسب درآمد نداشته باشد، همیشه مشکلاتی در آن خانه وجود خواهد داشت چرا که زن همیشه می‌خواهد از همسر خود درخواست پول کند و او ممکن است به تندی پاسخ دهد.»

همینطور به زنانی که شوهر خسیس دارند تأکید می‌شود که بگذارند آن‌ها بدانند کاری که انجام می‌دهند اشتباه است.

همسران خسیس، به خصوص مردان، باید بعد از اینکه برای صحبت با آن‌ها تلاشی صورت گرفت و هیچ تغییری ایجاد نشد، به حال خود رها شوند. آن‌ها می‌توانند عصبانی شوند چون نمی‌خواهند هیچ درخواستی را مربوط به پول برای خرید برخی از چیزهای مورد نیاز بشنوند.

همچنین برای زنانی که شوهر خسیس دارند، مهم است که منبع درآمد خود را داشته باشند تا برای چنین مردانی به یک مسئولیت تبدیل نشوند.

وقتی شوهر خسیس ببیند که همسرش دیگر از او درخواست پول نمی‌کند و خودش می‌تواند هزینه‌هایش را مدیریت کند، ممکن است تغییر کند. برخی از مردان هزینه قبض‌ها را پرداخت می‌کنند و برای خانواده غذا تهیه می‌کنند اما برای همسر و فرزندان خود لباس نمی‌خرند.

مردان خسیس نیز باید سعی کنند تغییر کنند، بهتر است آن‌ها این مسئله را در نظر بگیرند که اگر نمی‌توانند برای خانواده خود هزینه کنند، پس می‌خواهند برای چه کسی هزینه کنند؟

یک خانم متاهل دیدگاه خود را اینگونه بیان می‌کند که کنار آمدن برای زنانی که شوهران خسیس دارند آسان نیست و به آن‌ها توصیه می‌کند در چنین شرایطی به دنبال راه‌هایی باشند که بتوانند درباره‌ی مشاهدات خود با شریک زندگیشان بحث کنند.

زنانی که شغل یا کسب‌و‌کار شخصی دارند و شوهران خسیس دارند، باید با مقدار اندک پولی که همسرشان به آن‌ها می‌دهد پیش بروند و به داشته‌های خود بیفزایند. آن‌ها باید منابع خود را با تهیه فهرستی از آنچه در ماه نیاز دارند مدیریت کنند تا بتوانند هزینه‌ها را کاهش دهند.

اگر شوهر شما خسیس است، سعی کنید با او صحبت کنید. اما اگر هیچ تغییری ایجاد نشد، آماده باشید که برخی کارها را برای خود انجام دهید و همچنین برای او دعا کنید. پرداخت تمام هزینه‌ها بدون کمک شوهران برای خانم‌ها آسان نیست، اما مردانی که همسران خسیسی دارند می‌توانند با آن کنار بیایند.

برخورد با شوهر خسیس

یک انسان خیرخواه از سوی خود به زنانی که همسران خسیس دارند توصیه می‌کند تا با مثال زدن به آن‌ها آموزش دهند.

اینکه به آرامی به همسر خود بگویید که از پرداخت هزینه برای همه چیز ناراحت هستید و اگر هر دو با توجه به توانایی‌هایتان کمک کنید، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. همچنین با مثال خود به همسرتان بیاموزید که این موضوع خیلی به پول مربوط نمی‌شود بلکه درباره‌ی این است که او به فکر دیگران باشد.

آیا زمانی که شما نسبت به همسرتان باملاحظگی و سخاوت خود را نشان می‌دهید، او قدردانی می‌کند؟ آیا همسرتان دوست دارد بداند وقتی کسی به‌خاطر بخششی که او نشان می‌دهد احساس خاص بودن می‌کند، چگونه است؟

از طریق اعمال خود به او نشان دهید که سخاوت چه معنایی دارد، برای او هدیه بخرید، گاهی اوقات هزینه‌ها را پرداخت کنید و به او عشق نشان دهید.

مردان نباید نسبت به همسر خود خسیس باشند، چرا که برخی از زنان برای رسیدگی به امور خانواده درآمد چندانی ندارند. آن‌ها کار نمی‌کنند و این ممکن است به این دلیل باشد که از کودکان و خانه مراقبت می‌کنند. شوهران آن‌ها باید برایشان خرج کنند چرا که این حق آن‌ها است.

یک روان‌شناس مشاوره در مورد این مشکل به مردم توصیه می‌کند که همسران خود را درک کنند و آن‌ها را به سرعت قضاوت نکنند.

شما باید از شخصیت همسرتان آگاه باشید. گاهی اوقات ما خیلی سریع در مورد دیگران قضاوت می‌کنیم. شما باید از ارزش‌های شریک زندگی خود آگاه باشید؛ ممکن است پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری از ارزش‌های او باشد.

نمی‌توانید فقط بگویید که همسرتان خسیس است. او ممکن است فردی مادی گرا نباشد. شما باید آگاهی را در نظر بگیرید. اگر شوهرتان را خیلی خوب می‌شناسید، باید از تمایلات او به خرج کردن بدانید.

قبل از اینکه با شریک زندگی خود ازدواج کنید، باید بدانید که پول برای او چه معنایی دارد. از او بخواهید تا تعریف خودش از پول را بگوید. پول برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد.

همسر خسیس

برای برخی افراد به معنای امنیت است. آن‌ها نمی‌خواهند پول را رها کنند، برای برخی افراد به معنای قدرت است. اگر پول برای کسی وسیله مبادله باشد، برای آن شخص آسان‌تر می‌شود که به راحتی پول را با خدمات و چیزهای دیگر مبادله کند.

پس از شناخت ارزش‌ها و شخصیت شریک زندگی خود، فرد به این نتیجه می‌رسد که آیا شریک زندگی او خسیس است و قدم بعدی که باید بردارد چیست.

در اینجا باید این را اضافه کرد که کسی باشید که دوست دارید شریک زندگیتان باشد. شما می‌خواهید آن شخص سخاوتمند باشد، پس همین کار را نسبت به او انجام دهید. این یک قانون برای انجام کاری است که می‌خواهید دیگران نسبت به شما انجام دهند.

نکته دیگر این است که زبان عشق همسرتان را بدانید، چیزی دادن یا هدیه دادن زبان عشق برخی از افراد نیست. هدیه ممکن است زبان عشق شریک زندگی شما نباشد، بنابراین او ممکن است با چیزی دادن عشق خود را نشان ندهد.

راه‌هایی برای برخورد با همسر خسیس 

برای برخورد با همسر خسیس، با او ارتباط برقرار کنید و اجازه دهید او بداند که چیزی دادن برای شما اهمیت دارد. زبان عشق خود را با همسرتان در میان بگذارید و به او بیاموزید که چگونه با استفاده از زبان عشق شما، عشق خودش را نشان دهد. نام او را خسیس نگذارید؛ چرا که از نظر روانی، آن‌ها در این موقعیت خاص از شما جدا می‌شوند و نمی‌دانند چگونه می‌توانند پیشرفت کنند.

یک مشاوره روابط و خانواده در این مورد می‌گوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که در زمان مناسبی در مورد این مسئله صحبت کنید، نه آن زمانی که واضح است همسرتان کاری آزاردهنده نسبت به شما انجام داده است.

برای مثال، شما به بیرون رفتید و از همسرتان انتظار داشتید کارهایی را برای شما انجام دهد اما او این کار را نکرد. این زمان مناسبی برای صحبت درباره‌ی آن مسئله نیست. شما باید تا زمان مناسب برای صحبت در مورد آن صبر کنید.

در زمان مناسب، با همسر خود بنشینید صحبت کنید و به او بگویید مواردی وجود دارد که مشاهده کرده‌اید و می‌خواهید درباره آن‌ها صحبت کنید.

کاری کنید که شریک زندگیتان دلایلی را ببیند که چرا اگر شما با هم هستید، ازدواج کرده‌اید یا قصد آن را دارید، آن‌ها باید بتوانند آزادانه برای شما به عنوان شریک زندگی خود خرج کنند.

تنها کسی که می‌تواند چنین صحبت صریحی با یک شریک زندگی خسیس داشته باشد، فردی است که خودش خسیس نباشد. اگر شما نسبت به او خساست دارید، پس حق ندارید با او درباره‌ی خسیس بودنش صحبت کنید.

برای مردم آسان است که بگویند همسرشان خسیس است، به این ترتیب شما به فرد یاد نداده‌اید که چگونه خسیس نباشد.

در ادامه به همسران خسیس توصیه می‌شود تا با شریک زندگی خود در مورد دلایل محتاط بودن در هزینه کردن صحبت کنند.

اگر شما به عنوان یک شریک زندگی خسیس هستید، با همسر خود در این باره صحبت کنید، حتی اگر نمی‌توانید کار زیادی انجام دهید. در مورد برنامه خود با همسرتان صحبت کنید، اینکه احتمالاً برای آینده یا یک پروژه کاری پس‌انداز می‌کنید که الان نمی‌توانید هزینه زیادی خرج کنید. در مورد این صحبت کنید، فرض نکنید که شریک زندگی شما آن را می‌داند یا خواهد فهمید.

اگر شما فهمیدید که همسرتان خسیس است، چطور است به او نشان دهید که چگونه کارها باید در حد توان شما انجام شود. توجه داشته باشید که از بودجه خود فراتر نروید، دزدی نکنید یا پول قرض نکنید.

منبع:

WWW.punchng.com/coping-with-stingy-partner

 

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا