خانه » روانشناسی رابطه » روابط جنسی » سایز آلت تناسلی
سایز آلت تناسلی

سایز آلت تناسلی

Author : Dr. Kamyar Sanaie

طول طبیعی آلت تناسلی

سایز آلت تناسلی به‌طور نرمال چقدر است؟ آیا اندازه آلت تناسلی من برای داشتن یک رابطه جنسی خوب مناسب است؟ آیا بزرگ نبودن آلت تناسلی من باعث می‌شود شریک جنسی من احساس خوبی درباره رابطه جنسی با من نداشته باشد؟ اینها سوالاتی است که بسیاری از مردان همواره از خود می‌پرسند.

به‌دلیل افزایش فیلم‌های پورنوگرافی و الگوهای غلطی که رسانه‌ها مبلغ آن می‌باشند، مردان در دهه‌های کنونی نگرانی زیادی درباره اندازه آلت تناسلی خود دارند. حدود ۴۵ درصد از مردان نگران اندازه آلت تناسلی خود هستند.

بر اساس تحقیقی که در مجله بین‌المللی بریتیش اورولوژی به چاپ رسیده است، اندازه متوسط آلت تناسلی در حالت طبیعی ۹ سانتی‌متر و در حالت نعوظ ۱۳ سانتی‌متر است. اندازه متوسط محیط یا دور آلت تناسلی در حالت طبیعی ۹ سانتی‌متر و در حالت نعوظ ۱۱٫۷ سانتی‌متر می‌باشد. این تحقیق بر روی ۱۵۰۰۰ مرد انجام شد و مشخص شد تنها ۵ درصد مردان آلت تناسلی‌شان در حالت نعوظ بلندتر از  ۱۶ سانتی‌متر است. ۵ درصد مردان نیز آلت تناسلی‌شان در حالت نعوظ کوچکتر از ۱۰ سانتی‌متر است. نکته مهم دیگر آن است که سایز آلت تناسلی در حالت نعوظ آن مهم است، زیرا اندازه آلت تناسلی می‌تواند در حالت طبیعی بین دو نفر متفاوت باشد ولی در حالت نعوظ اندازه آن برابر باشد، زیرا آلت‌های تناسلی کوچکتر در حالت نعوظ تا ۱۰۰ درصد و آلت‌های تناسلی بزرگتر در حالت نعوظ تا ۷۵ درصد افزایش می‌یابد.

چگونه آلت تناسلی خود را اندازه بگیریم؟

برای اندازه گرفتن آلت تناسلی خود لازم است تا طول آن را از حشفه (Pubic Bone) تا نوک آلت اندازه بگیرید.

 

آیا اندازه آلت تناسلی مهم است؟

مردان نگران هستند که آیا اندازه آلت تناسلی آنها برای یک رابطه جنسی رضایت‌بخش برای خود و شریک جنسی‌شان مناسب است یا خیر. آنها نگران هستند که لخت چگونه به‌نظر می‌رسند. بسیاری از آنها از رفتن به استخر پرهیز می‌کنند، زیرا نگران تحقیر دیگران هستند.

باید بدانید که اندازه آلت تناسلی در رضایت از رابطه جنسی شما و شریک جنسی شما تاثیری ندارد. این باور غلط که هر چقدر آلت تناسلی بزرگتر باشد، رابطه جنسی بهتر است، بر اساس آگهی‌های تبلیغاتی غلط و فیلم‌های پورنوگرافی در ذهن افراد جای گرفته است. واژن زن به‌گونه‌ای است که خود را با سایز آلت مرد تطبیق می‌دهد. طول واژن زن در حالت تحریک نشده ۷٫۵ سانتی‌متر و در حالت بیشترین تحریک، نهایت به ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد. بنابراین اگر آلت مرد در حالت نعوظ ۱۰ سانتی‌متر باشد، کل واژن زن را پر می‌کند. بسیار به‌ندرت پیش می‌آید که آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ کمتر از ۱۰ سانتی‌متر باشد.

همچنین بر اساس تحقیقات مشخص گشته است که اندازه آلت تناسلی معیاری برای جذابیت مرد در نگاه یک زن نمی‌باشد، بلکه معیارهای دیگری چون رمانتیک بودن، نرم‌خویی، توجه به نیازها و خواسته‌ها معیار جذابیت مرد از نگاه زنان می‌باشد.

نکته دیگر آن است که همه مردان آلت تناسلی خود را از زاویه‌ای می‌بینند که آن را در مقایسه با آلت تناسلی دیگران کوچکتر می‌بینند. بنابراین آلت تناسلی خود را در آینه مشاهده کنید تا باور غلط شما اصلاح شود. باور غلط دیگر آن است که افراد قوی هیکل آلت تناسلی بزرگتری دارند. این باور نیز درست نمی‌باشد.

افزایش سایز آلت تناسلی

اورولوژیست‌ها باور دارند تنها مردانی که اندازه آلت تناسلی آنها در حالت طبیعی کمتر از ۴ سانتی‌متر و در حالت نعوظ کمتر از ۷٫۶ سانتی‌متر می‌باشد باید برای درمان فیزیکی خود اقدام کنند، در غیر اینصورت نگرانی آنها درباره سایز آلت تناسلی‌شان باید توسط یک رواندرمانگر بهبود بیابد، زیرا این نگرانی ناشی از خطای شناختی آنها می‌باشد.

مراجع باید درباره طول متوسط آلت تناسلی با درمانگر خود گفتگو کند و درک کند که آیا باور او درباره کوچک بودن آلت تناسلی‌اش واقعی است یا تنها بر اساس خطای شناختی او شکل گرفته است. آیا مراجع طول متوسط آلت تناسلی را در مردان می‌داند و یا آنکه باورهای غلطی دارد. پس از گفتگو با مراجع، در صورت ضرورت او به یک اورولوژیست ارجاع داده می‌شود.

در اکثر موارد مراجع معیار صحیحی برای سایز آلت تناسلی خود ندارد و اندازه آلت تناسلی خود را بر اساس معیارها و داستان‌های غیرواقعی که از دوستان و اطرافیان خود شنیده است، آگهی‌های دروغین تبلیغاتی و یا فیلم‌های پورنوگرافی که غیرواقعی هستند، می‌سنجد. تاکید زیاد رسانه‌ها و تبلیغات بر عامل جنسی به‌عنوان ملاک خوشبختی و احساس رضایت، فاکتور دیگری است که سبب شده است مردان درباره آلت تناسلی خود نگران شوند. موارد زیر به مراجع کمک می‌کند تا خطاهای شناختی خود را اصلاح کند:

 1. بر ویژگی‌ها و خصوصیات و نیز اجزایی از بدن خود که آنها را دوست دارید، تاکید بیشتری کنید؛ همانند شانه‌های پهن و خنده زیبای خود.
 2. خود را در وزن مناسبی نگاه دارید. در اینصورت احساس بهتری درباره خود پیدا می‌کنید.
 3. آگاه باشید که شریک جنسی رضایت‌بخش بودن، ارتباطی به طول آلت تناسلی شما ندارد.
 4. اعتماد به‌نفس خود را محدود به حوزه فیزیولوژیکی خود نکنید. با پرداختن به حوزه‌های هنر، ورزش، خلاقیت و هوش اعتماد به‌نفس خود را افزایش دهید.
 5. خودتان را با ورزشکاران و مدل‌ها مقایسه نکنید.
 6. فیلم‌های پورنوگرافی واقعی نمی‌باشند. آنها نباید ملاک اندازه آلت تناسلی شما و معیار رابطه جنسی رضایت‌بخش شوند.

برای افزایش طول آلت تناسلی راه‌های گوناگونی مانند قرص، کرم‌های گیاهی و تزریق چربی پیشنهاد می‌شود که متاسفانه تاثیر هیچیکدام به اثبات نرسیده است. از جمله راه‌هایی که پیشنهاد می‌شود انجام لیپوساکشن و عمل جراحی است. جراحی نیز پیچیدگی و خطرهای خود را دارد.

بهتر است به‌جای تمرکز بر افزایش سایز آلت تناسلی خود، بر تکنیک‌های دیگری چون معاشقه و ابراز علاقمندی تاکید کنید که در نزد زنان کارایی بیشتری دارد.

منابع:

https://www.healthline.com

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، مهر ۹۷.

درباره مدیریت سایت

۱۲ نظر

 1. سلام
  من ادریس هستم به تازگی ازدواج کردم مشکل دیر انزالی دارم بین ۴۵تا ۱ساعت زمان میبره ایا راه درمانی وحود دارد یا خیر چکار باید کرد

 2. یه سوال اگه طول الت از بیس سانت بیشتر باشه این مسعله باعث درد کشیدن خانوم ها میشع؟؟

 3. سلام ، نوجوانی ۱۷ ساله هستم اندازه حدود ۱۸ سانت غیرنرمال هستش تو این سن ؟؟؟

  • سلام. نه عزیزم.

   • ممنون از پاسختون ولی بعضی وقتا اندازه و ظاهرش مشکلاتی ایجاد میکنه تو این سن میشه راهنمایی بکنید .

    • اندازه و ظاهر الت تناسلی مانند هر مورد دیگری در ظاهر فرد می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. همانگونه که افراد در رنگ پوست و چشم با هم متفاوت هستند در اندازه الت تناسلی نیز متفاوت می باشند و این موضوع نه خوب است و نه بد بلکه تنها تفاوت است. کما اینکه رنگ پوست در افراد نه مزیت است و نه مشکل. اگر فردی از رنگ پوست خود ناراحت است بدلیل فکرهای غلطی است که دارد وگرنه خود رنگ پوست برای فرد مشکلی ایجاد نمی کند. به همین ترتیب سایز الت تناسلی مشکلی در فرد ایجاد نمی کند مگر انکه خود فرد از نظر ذهنی با این موضوع مشکل داشته باشد. باید به روانشناس در این مواقع مراجعه کرد تا باورهای غلط پیدا شده و تصحیح شود.

 4. سلام
  روغن خراطین واقعا تاثیر داره برای بزرگ کردن آلت تناسلی

 5. سلام.
  من یه سوال داشتم.واقعا پسرها از اینکه یه همچین عضو زشتی دارن حس بدی ندارن؟همیشه برام سوال بوده.مثلا دلشون نمیخواد با یه جراحی این پوست و گوشت اضافی را کلا بردارن؟؟؟

  • بله. بعضی از پسران به چنین مشکلی دچارند و الت تناسلی خود را زشت می پندارند اما در مجموع بدلیل انکه جامعه نشانه های مردانگی را ارزشمند می داند این مشکل بسیار نادر است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

پشتیبانی شده توسط تیم مسترگروپ دات آی آر
x

حتما ببینید

تستوسترون

تستوسترون

هورمون‌ها و رابطه‌ی جنسی تأثیر هورمون‌ها بر میل جنسی زنان بسیار زیاد است، اما اغلب مردان متوجه این موضوع نمی‌شوند. این افت و خیزهای هورمونی ...