روانشناسی سالمند

اصول زندگی شاد در دوران سالمندی 

زندگی شاد در دوران سالمندی 

زندگی شاد در دوران سالمندی مستلزم چه مهارتهایی می باشد؟ آیا به دنبال راه‌هایی هستید که از روزهایتان به بهترین نحو استفاده کنید؟ شما قطعاً تنها نیستید.

در دنیای امروزی، هزاران نفر به دنبال توصیه‌هایی هستند که چگونه در سال‌های آینده فعال، شاد و سالم بمانند. در ادامه، به نکات و ایده‌هایی می‌پردازیم که می‌توانند به شما کمک کنند تا به زندگی شاد در دوران سالمندی نزدیک شوید.

شاد زیستن۱. سرگرمی یا فعالیت جدیدی را شروع کنید.

سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها به شما کمک می‌کنند تا از روزتان بهره زیادی ببرید. مطالعه یک زبان جدید، یادگیری یک ساز موسیقی جدید یا ثبت نام در یک کلاس آکادمیک، همه راه‌های عالی برای مشغول نگه داشتن ذهنتان در طول هفته هستند. سعی کنید چیزی را بیاموزید که همیشه می‌خواستید یاد بگیرید، اما هرگز وقت سرمایه‌گذاری روی آن را نداشتید. شما حتی می‌توانید سرگرمی‌های فعلی خود را به سطح بعدی ارتقا دهید:

 • درست کردن یک پازل دشوارتر
 • پختن یک دستورالعمل کاملاً جدید
 • بالا بردن امتیاز خود در گلف
۲. هر هفته برای فرصت‌های داوطلبانه ثبت نام کنید.

از مهارتهای زندگی شاد در دوران سالمندی باید توانایی ارائه خدمات اجتماعی پرداخت.

کارهای داوطلبانه روحیه شما را تقویت می‌کند و به جامعه کمک می‌کند. هر هفته حدود ۲ ساعت کار داوطلبانه را هدف گذاری کنید تا احساس کنید که به جامعه کمک می‌کنید و زندگی رضایت‌بخش‌تری دارید. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که برای کمک به دیگران وقت می‌گذارند، اغلب خودشان احساس خوشبختی می‌کنند. در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها به جامعه محلی خود کمک کنید:

 • مدیریت یک جمع‌آوری کمک مالی
 • کار با یک سازمان داوطلبانه تاسیس شده
۳. به بیرون بروید.

وقت گذراندن در بیرون می‌تواند سلامت روان شما را تقویت کند. یک پیاده‌روی خوب و آرام در خارج از خانه راه مطمئنی برای تقویت روحیه شماست، به خصوص اگر در نور طبیعی زیادی قرار داشته باشید. در واقع، پیاده‌روی در بیرون به آرامش ذهن شما کمک می‌کند که به نوبه خود فشار خون و نبض شما را کاهش می‌دهد. در اینجا چند راه برای وقت گذراندن در طبیعت وجود دارد:

 • قدم زدن در اطراف محله خود
 • رفتن به پارک محلی
 • رفتن برای پیاده‌روی
 • نشستن در حیاط یا ایوان
۴. یک حیوان خانگی مانند سگ، سلامت روحی و جسمی شما را تقویت می‌کند.

مراقبت از حیوان خانگی به شما فرصت‌های زیادی برای ورزش و لذت بردن از هوای تازه می‌دهد. به عنوان یک امتیاز اضافی، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که داشتن حیوان خانگی می‌تواند سطح اضطراب شما را کاهش دهد، فشار خون کلی شما را کاهش دهد و شانستان را برای عبور از حمله قلبی افزایش دهد.

 • به جای خرید حیوان خانگی، به سرپرستی آن فکر کنید. نه تنها این کار هزینه کمتری دارد، بلکه باعث کمک به حیوان‌های بی‌سرپرست می‌شود. همچنین می‌توانید با دانستن اینکه به حیوان خانگی‌تان کمک کردید تا زندگی بهتری داشته باشد، به خودتان افتخار کنید.
گفتگو با دوستان در سالمندی۵. هر روز زمانی را با افرادی که دوستشان دارید بگذرانید.

ارتباط مداوم، بخش اساسی از احساس شادی و رضایت است. برای بازدید و گردش با دوستان و اقوام ساکن در منطقه زندگی خود برنامه‌ریزی کنید، همچنین زمانی را برای تماس‌های تلفنی و چت تصویری با دوستان از راه دور اختصاص دهید. این را هدف خود قرار دهید که هر روز حداقل با یک نفر معاشرت کنید؛ این کار می‌تواند به شما کمک کند تا احساس ارتباط بیشتر و تنهایی کمتری داشته باشید.

 • اگر دوستان یا اقوام زیادی در منطقه زندگی خود ندارید، در یک کلاس یا گروه فعالیت ثبت نام کنید.
۶. اگر از کار کردن لذت می‌برید، به آن ادامه دهید.

ماندن در محل کار می‌تواند راهی مفید برای استفاده بهینه از روزتان باشد. قطعاً بازنشستگی مزایای خود را دارد، اما شاغل ماندن راهی عالی برای احساس فعال بودن، بهره‌وری و رضایت است. حقوق اضافی نیز بسیار خوب است!

 • اگر کارتان را دوست ندارید، موظف به ماندن در آن نباشید. در این مرحله، بهتر است بازنشسته شوید یا به یک شغل ساده و بدون استرس روی بیاورید.
۷. سپاسگزاری را تمرین کنید.

سپاسگزاری می‌تواند سلامت روحی و جسمی شما را بهبود بخشد. مطالعات، سپاسگزاری را با بهبود کلسترول، فشار خون و حتی عملکرد کلیه مرتبط دانسته‌اند. این کار همچنین می‌تواند برای خلق و خوی شما معجزه کند و احساس ناامیدی، افسردگی و استرس را کاهش دهد. برای شروع آماده‌اید؟ در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها سپاسگزاری را در برنامه روزانه خود قرار دهید:

 • در موقعیت‌های منفی به دنبال نکات مثبت باشید.
 • حداقل درباره ۵ موردی که بابت آن‌ها سپاسگزار هستید، فکر کنید.
 • افکار شکرگزار و مثبت خود را در یک دفترچه یادداشت کنید.
۸. بیشتر لبخند بزنید و بخندید.

لبخند زدن و خندیدن می‌تواند روحیه و سلامت کلی شما را تقویت کند. بدن شما هر زمانی که صادقانه لبخند بزنید، دوپامین، سروتونین و اندورفین تولید می‌کند، این مواد شیمیایی به شما اجازه می‌دهند تا بدانید احساس خوبی دارید؛ این امر سطح شادی شما را افزایش می‌دهد. خندیدن فواید مشابهی دارد؛ در واقع، برخی تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که شوخ طبعی و خنده را می‌پذیرند، بیشتر عمر می‌کنند. در اینجا چند راه برای افزایش خنده و لبخند به روز شما وجود دارد:

 • تماشای یک فیلم خنده ‌دار
 • جستجوی جک‌های آنلاین
 • وقت گذراندن با دوستان و خانواده
دوران سالمندی و ورزش۹. مدیتیشن کنید و به‌طور منظم یوگا انجام دهید.

مدیتیشن و یوگای منظم می‌تواند به شما کمک کند تا هوشیار باشید. در یک مطالعه ۱۲ هفته‌ای خاص، گروهی از افراد یوگا و مدیتیشن را به‌طور مداوم انجام دادند در حالی که گروهی دیگر دسته‌ای از تمرینات ذهنی را انجام دادند. در پایان مطالعه، همه شرکت‌کنندگان از نظر خلق و خو و حافظه مورد آزمایش قرار گرفتند. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، افراد گروه یوگا و مدیتیشن، نتایج بهتری را در آزمایش‌های خلق و خو و حافظه گزارش کردند.

۱۰. روی آنچه در کنترل شماست تمرکز کنید.

نگرانی می‌تواند روزتان را پر کند، اما نه به نحوی که برایتان مفید باشد. برای زندگی شاد در دوران سالمندی، لحظه‌ای به این فکر کنید که چه چیزهایی در کنترل شما هستند و چه چیزهایی نیستند. سپس، به یک عبارت تأکیدی مثبت فکر کنید که بتوانید هر زمان که شروع به تمرکز بر آنچه خارج از کنترل شماست کردید، به خود بگویید. در اینجا چند نمونه وجود دارد:

 • به جای اینکه فکر کنید «امیدوارم در محل کار با آن شخص برخورد نکنم،» فکر کنید «من فردی قوی و توانا هستم و می‌توانم از پس هر چالش کاری برآیم.»
 • به جای اینکه فکر کنید: «امیدوارم آخر هفته هوا طوفانی نباشد،» فکر کنید «من برای داشتن اوقاتی خوب با دوستان و خانواده‌ام به هوای خوب نیاز ندارم.»
۱۱. از چند استراتژی مثبت اندیشی استفاده کنید.

خودگویی منفی خود را به چیزی مثبت‌تر تبدیل کنید. سعی کنید افکار منفی‌تان را هنگامی که وارد ذهنتان می‌شود، جدا و بررسی کنید، مانند زمانی که به توانایی‌های خود شک دارید یا با دید منفی به چیزی نگاه می‌کنید. سپس، آن فکر را از زاویه‌ای مثبت‌تر به تصویر بکشید. با زمان و تمرین کافی، مثبت اندیشی می‌تواند بخشی منظم و کامل کننده از روزتان باشد. در اینجا چند نمونه از تفکر مثبت آورده شده است:

 • به جای اینکه فکر کنید: «این برای من خیلی پیچیده است که بتوانم بفهمم،» فکر کنید «من از جنبه‌ی دیگری به این موضوع نگاه خواهم کرد.»
 • به جای اینکه فکر کنید: «هیچ یک از دوستان و خانواده‌ام هرگز با من تماس نمی‌گیرند،» فکر کنید «این زمان شلوغی از سال است. من فردا با یکی از عزیزانم تماس می‌گیرم تا وضعیت آن‌ها را ببینم.»
 • به جای اینکه فکر کنید «نمی‌توانم چنین تغییر بزرگی را تحمل کنم،» فکر کنید «این برای من جدید است، اما قطعاً می‌توانم برایش تلاش کنم.»
۱۲. اخبار را با خونسردی تماشا کنید.

مرتب دنبال کردن اخبار برای سلامت روان شما خوب نیست. بیشتر چرخه‌های خبری پر از داستان‌های منفی، غم‌انگیز و استرس‌زا هستند که ما را دچار احساس منفی، غمگینی و استرس می‌کنند. سعی کنید مصرف اخبار روزانه خود را محدود کنید، چه در تلویزیون، رایانه یا تلفن شما باشد. می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • هر شب فقط ۳۰ دقیقه اخبار را تماشا کنید.
 • برنامه‌های خبری را از گوشی خود حذف کنید.
 • زمان خود در اینترنت را محدود کنید.
۱۳. اگر این کار شما را خوشحال می‌کند، از فیس‌بوک استفاده کنید.

فیس‌بوک دارای مزایا و معایب فراوانی است. برای برخی، شبکه اجتماعی راهی عالی برای پست‌های گزارش منظم و حفظ ارتباط با دوستان و اقوام است. برای افراد دیگر، فیس‌بوک می‌تواند بسیاری از احساسات منفی مانند حسادت و اعتمادبه‌نفس پایین را تشدید کند. از خودتان بپرسید که وقتی وارد پلتفرم اجتماعی می‌شوید چه احساسی دارید و ببینید آیا واقعاً زندگیتان را بهتر می‌کند یا نه.

 • این توصیه برای هر شبکه اجتماعی صدق می‌کند. با این حال، به ویژه برای فیس‌بوک که یکی از برترین پلتفرم‌های اجتماعی است و توسط جمعیت‌شناسی سالمندان استفاده می‌شود، کاربرد دارد.
۱۴. رژیم غذایی سالم داشته باشید.

به جای غذاهای بسته‌بندی و فرآوری شده، غذاهای تازه و سالم را انتخاب کنید. گوشت‌های فرآوری شده مملو از سدیم و مواد نگهدارنده هستند و مصرف منظم آن‌ها ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی یا دیابت را افزایش دهد. غذاهای بسته‌بندی شده خیلی بهتر نیستند و قند غیرضروری را به رژیم غذایی شما اضافه می‌کنند. در عوض، از ماهی، گوشت بدون چربی، غلات کامل، با مقدار زیادی میوه و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که بهترین انتخاب برای بدنتان است.

 • رژیم مدیترانه‌ای نقطه شروع عالی برای تغذیه سالم است.
۱۵. همه‌ی داروهای تجویز شده را مصرف کنید.

نسخه‌هایتان به شما کمک می‌کند تا بدنتان را در بهترین حالت نگه دارید. شاید برایتان عجیب باشد، اما بیش از ۲۰ درصد از همه آمریکایی هرگز به خود زحمت نمی‌دهند موارد نسخه‌هایشان را دنبال و مصرف کنند و حدود ۵۰ درصد از مردم حتی زمانی که لازم است، داروهای طولانی مدت خود را مصرف نمی‌کنند. داروهای تجویزی برای کمک به شما و بخش مهمی از شادی و سلامتی مداومتان هستند. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند داروهایتان را هر روز به‌خاطر بسپارید:

 • تمام داروهایتان را در یک جعبه قرص هفتگی مرتب کنید.
 • عادت کنید دارویتان را همزمان مصرف کنید.
 • یک زنگ هشدار یا یادآوری را روی تلفن همراه خود برنامه‌ریزی کنید.
 • جعبه قرص خود را برگردانید تا بدانید که قبلاً داروهایتان را مصرف کرده‌اید.
۱۶. ورزش را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

هر هفته تا ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید. یک فعالیت بدنی را انتخاب کنید که واقعاً از آن لذت می‌برید، مانند چند دور شنا کردن در استخر نزدیک محل زندگیتان، چند ست در زمین تنیس یا حتی پیاده‌روی در اطراف مکان زندگیتان. هر نوع ورزش برای سلامت جسمی و روحیتان عالی است. به علاوه، ممکن است به برخی از دردها و رنج‌هایتان کمک کند. اگر مطمئن نیستید چگونه شروع کنید، در اینجا چند ایده آسان برای تناسب اندام وجود دارد که شما را به حرکت وادار می‌کند:

 • رقصیدن
 • دوچرخه‌سواری
 • انجام یوگا و تای چی
۱۷. هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.

زمانی که احساس خستگی می‌کنید، سخت است که از روزتان بیشترین بهره را ببرید. حدود یک ساعت قبل از ساعت خواب معمول خود، از هر گونه لوازم الکترونیکی فاصله بگیرید و از آن‌ها استفاده نکنید، این امر می‌تواند تولید معمول ملاتونین را در بدنتان مختل کند. همچنین اگر تمایل دارید، می‌توانید دمای اتاقتان را بر روی دمای خنک تنظیم کنید و یک دستگاه صدا وصل کنید تا اتاق خوابتان را به یک پناهگاه خواب آرامش بخش تبدیل کنید.

 • ساعت‌هایی که مستقیماً رو به رختخواب شما هستند را کنار بگذارید. متأسفانه، تماشای ساعت و بی‌خوابی به یکدیگر مربوط هستند.
 • برخی از افراد بعد از انجام یک کار آرامش‌بخش قبل از خواب، مانند حمام آب گرم، گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش یا تلاش برای آرام‌سازی تدریجی عضلات، راحت‌تر به خواب می‌روند.
۱۸. مجدداً با بستگان خود ارتباط برقرار کنید.

شما با رها کردن گذشته، می‌توانید سطح استرستان را کاهش دهید. مشاجرات و اختلافات قدیمی منجر به احساس استرس دائمی می‌شود که برای سلامت طولانی مدت شما خوب نیست. اگر شرایط اجازه می‌دهد، سعی کنید با افرادی که در گذشته با آن‌ها اختلاف داشته‌اید، صحبت کنید و سعی کنید دوباره ارتباط برقرار کنید. رسیدگی به چنین اختلافاتی ممکن است فقط شما را از یک بیماری مزمن یا کوتاه شدن طول عمر نجات دهد.

 • استرس می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی مانند دیابت نوع دو، مشکلات گوارشی، سیستم ایمنی کمتر مؤثر و حتی سکته مغزی یا حمله قلبی افزایش دهد.

پرسش و پاسخ تخصصی برای زندگی شاد در دوران سالمندی

 • برای شادابی ذهنم چه کاری انجام دهم؟

در فعالیت‌های روزانه‌ای شرکت کنید که شما را از نظر ذهنی به چالش می‌کشد، مانند جدول کلمات متقاطع، سودوکو یا سایر بازی‌های کلمات.

 • چگونه بعداً در زندگی هدفی پیدا کنم؟

به دنبال فعالیت‌هایی باشید که هدف شما را مشخص می‌کند، مانند داوطلب شدن، کمک به یک گروه غیرانتفاعی یا کار پاره وقت در جایی.

 • چه کاری می‌توانم انجام دهم تا احساس موفقیت کنم؟

کاری را انجام دهید که برای مدت طولانی در لیست کارهایی که می‌خواستید انجام دهید بوده است، مانند سفر، یادگیری زبان، یادگیری یک ساز یا یادگیری نحوه نقاشی.

نکات کمکی

 • برخی از مطالعات نشان می‌دهد که بازدید از عبادتگاه یک بار در هفته ممکن است طول عمرتان را حداقل ۴ سال افزایش دهد.
 • از اوقات فراغت خود لذت ببرید، اما همیشه مشغول بمانید و فعالیت‌ها و اهداف جدیدی بیابید که مشتاقانه منتظر آن‌ها باشید.

هشدارها

 • نگران اضافه کردن مکمل‌های جدید به رژیم غذایی خود نباشید. به احتمال زیاد، شما در حال حاضر به اندازه کافی از مواد مغذی گفته شده در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید. صرف نظر از این، همیشه قبل از افزودن چیز جدیدی به رژیم غذایی خود، با پزشکتان صحبت کنید.

 

لینک منبع:

https://www.wikihow.com/Live-Happily-During-Old-Age

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا