درمان روان‌شناختی

چرا مردان در مراجعه به روانشناس مقاومت می کنند؟

دلایل عدم مراجعه به روانشناس

براساس تحقیقات، مردان نسبت به زنان نگرش منفی بیشتری نسبت به جستجوی یک روانشناس و شروع درمان دارند.

یکی از دلایل عدم مراجعه به روانشناس در مردان آن است که مردانی که به طور سنتی بزرگ شده‌اند یاد گرفته‌اند تا احساسات خود را نادیده بگیرند و هیچ درد عاطفی از خود نشان ندهند.

تقریباً همه باورهای سنتی گریه و غم و اندوه در مردان را آسیب‌پذیری و ضعف آنها تفسیر می‌کند. در نتیجه، مردان تمایل دارند این احساسات و عواطف را  نادیده بگیرند.

این موضوع می‌تواند منجر به افسردگی شدید و ناتوانی در قبال برون‌ریزی احساسات و حتی آسیب‌های جسمی مانند بیماری‌های عروقی شود.

چرا رهایی از این میراث مهم است؟

برای مردان آسان است که طبیعی‌ترین احساسات را نیز سانسور کنند و به آنها اهمیتی ندهند. این موضوع تا جایی ممکن است پیش رود که حتی در درک دیگران نیز مشکل پیدا کنند.

اصلی‌ترین دلیل این حفظ ظاهر، نشان دادن قدرت است. مهم است که بدانیم همه انسان‌ها انواعی از چالش‌ها را پشت‌سر می‌گذارند و همه ما در این مسیر احساساتی را تجربه می‌کنیم. اما همیشه به تنهایی نمی‌توان از این طوفان‌های استرس و هیجان به سلامت عبور کرد.

وقتی احساسات خود را نادیده بگیریم، افکار و هیجانات سرپوش گذاشته شده می‌تواند منجر به افکار مربوط به افسردگی شود، که اگر به خوبی کنترل نشود، کاملاً مخرب است.

این امر به ویژه هنگامی صادق است که مردم به طور عامدانه خود را از جامعه منزوی کرده و حتی از خود واقعی نیز فاصله بگیرند.

مردان اغلب از اضطراب و افسردگی رنج می‌برند که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به مسائل جدی‌تری از جمله اعتیاد، اعتیاد به الکل و حتی افکار خودکشی شود.

این آمارهای گزارش شده توسط Men’s Health را در نظر بگیرید:

  • خودکشی مردان به سرعت در حال افزایش است و به عنوان یک اپیدمی خاموش طبقه‌بندی شده است.
  • مردان چهار برابر بیشتر از زنان خودکشی می‌کنند.
  • خودکشی دومین علت شایع مرگ و میر در مردان 10 تا 39 ساله است.

افزایش وزن یکی از رایج‌ترین چالش‌هایی است که مردان با افسردگی تجربه می‌کنند. هورمون استرس کورتیزول هنگامی که تحت استرس توسط بدن ما ترشح می‌شود باعث افزایش وزن می‌شود.

از سوی دیگر همانطور که گفته شد افسردگی اغلب منجر به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. شاید به همین دلیل است که مردان به ویژه در مقابل مشکلاتی مانند ایست قلبی آسیب‌پذیر هستند و با سرعت بیشتری و در سنین پایین‌تری نسبت به زنان به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند.

مشاوره می ‌تواند برای مردان مبتلا به اضطراب و افسردگی یک درمان موثر باشد. زیرا می‌تواند به شما در درک بهتر واکنش‌های عاطفی و مقابله با احساسات خود به روشی سازنده و قدرتمند کمک کند.

مشکلی نیست اگر به درمانگر مراجعه کنید

اگر نسبت به گرفتن درمان مقاوم‌اید، امروز به این نکته فکر کنید: چرا نباید حالتان خوب باشد؟ اگر اضطراب و افسردگی را در وجوه زندگی خود احساس می‌کنید، باید بدانید که تفاوتی بین یک روز بد و نارضایتی مزمن از زندگی وجود دارد که بر برنامه روزانه شما تأثیر می‌گذارد.

همانطور که برای جراحت یا بیماری جسمی به مطب پزشک مراجعه می‌کنید، وقتی قلب یا ذهن شما آرام نیست، مردان نیز باید از یک درمانگر پشتیبانی بگیرند.

مشاوره می‌تواند راهی برای گفتگو با شخصی باشد که احساسات و افکار شما را بشنود و تأیید کند. درک و پردازش احساسات می‌تواند شما را توانمند کند و به شما این امکان را می‌دهد که بر روی استراتژی‌های مفید و مناسب برای کنار آمدن، پردازش و پیشرفت در زندگی متمرکز شوید.

درمانگر یک راه‌حل برای کمک به شما در داشتن زندگی شادتر و با رضایت بیشتر ارائه می‌دهد.

چه موقع زمان درخواست کمک است؟

اگر نگران هستید شخصی که به او اهمیت می‌دهید با مشکلات روانی روبرو شده است یا فکر می‌کنید به کمک احتیاج دارید، علائمی در زیر مشخص شده است که در صورت مشاهده می‌توانید از کمک یک روانشناس متخصص استفاده کنید:

  • تغییرات خلق و خوی
  • عملکرد کاری تغییر یافته
  • تغییر وزن ناگهانی
  • غم، ناامیدی یا از دست دادن لذت
  • علائم جسمی، مانند سردرد و مشکلات معده
  • مشکلات طاقت‌فرسا و حل نشده

منبع:

https://family-psychology.com/breaking-stigma-counseling-men/?topic=74

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا