خانه » روانشناسی رابطه » روابط زناشویی » دلایل خیانت به همسر
خیانت به همسر- وب سایت تخصصی روانشناسی

دلایل خیانت به همسر

Author : Dr. Kamyar Sanaie

در یک مطالعه انجام شده در آمریکا، ۹۰ درصد مردم معتقد بودند خیانت به همسر غیرقابل‌قبول است. این در حالی است که ۳۰ تا ۴۰ درصد آنها تجربه خیانت به همسر داشتند. بنابراین چه دلایلی باعث خیانت زناشویی می‌شود؟

از جمله افسانه‌هایی که افراد به غلط به آن باور دارند آن است که خیانت زناشویی تنها در ازدواج‌های ناموفق و یا زوج‌های ناراضی اتفاق می‌افتد. اگرچه مسلماً در ازدواج‌هایی که زوجین از لحاظ عاطفی و یا جنسی احساس رضایت ندارند، احتمال خیانت زناشویی بیشتر است؛ ولکن در ازدواج‌های شاد و رضایت‌بخش نیز خیانت به‌وقوع می‌پیوندد.

افسانه دیگر آن است که خیانت لزوماً پایان یک رابطه است، در حالیکه تحقیقات نشان می‌دهد این باورها و شناخت‌های دو طرف است که تعیین می‌کند آیا خیانت را به‌منزله پایان رابطه و یا شروع یک پایان در نظر بگیرند و یا آنکه این اتفاق را وسیله‌ای برای بهتر شدن زندگی و یا به‌عبارتی دیگر، آغاز مرحله دوم از رشد، در ارتباط خود قرار دهند.

دلایل خیانت به همسر

دلایل خیانت به همسر را می‌توان در ۳ دسته توضیح داد: ۱) دلایل فردی  ۲) دلایل مربوط به رابطه  ۳) دلایل موقعیتی.

۱. دلایل فردی خیانت به همسر

الف) ویژگی‌های شخصیتی: مشکلات شخصیتی از جمله کمبود عزت‌نفس، نیاز زیاد به توجه، احساس تنهایی شدید که ریشه در کودکی نابسامان فرد دارد، فقدان وجدان اخلاقی، ناتوانی در همدلی و بالتبع ناتوانی در دیدن موضوعات از دید دیگری و درک احساسات دیگری، خودخواهی، بحران میانسالی بالاخص در مردان، تنوع‌طلبی زیاد و اعتیاد جنسی را می‌توان از جمله این مشکلات دانست.

از جمله دیگر دلایل خیانت به همسر می‌توان به احساس گمگشتگی اشاره کرد. فرد در رابطه جدید به‌دنبال خود گم شده‌اش می‌گردد. شاید فرد احساس می‌کند تا به‌حال با خود واقعی‌اش زندگی نکرده است و حال باید با خود واقعی‌اش زندگی کند. شاید با ارتباط جدید می‌خواهد قسمت‌هایی از وجود خود را که آنها را خوب نمی‌داند، فراموش کند. فرد در ارتباط جدید می‌خواهد خوش را کشف کند. در حالیکه می‌تواند راه‌هایی که کمتر به خود و دیگری آسیب می‌زند بیابد، یکی از آسیب‌زننده‌ترین راه‌ها را برای التیام خود بر می‌گزیند.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در زندگی گذشته خود تعداد شرکای جنسی بیشتری داشته‌اند و همچنین تکانشی بوده و بدون تفکر رفتار می‌کنند، احتمال آنکه درگیر روابط خارج از ازدواج شوند بیشتر است.

یکی از مهمترین دلایل خیانت به همسر عدم تعهد و پایبندی به ازدواج است. افرادی که نگرش سهل‌گیرانه‌تری در پایبندی و حفظ ازدواج دارند، امکان بیشتری دارد تا با برخورد به اولین مشکلات که غالباً در همه زندگی‌های زناشویی رخ می‌دهد، راه‌حل فرار را اختیار کنند. آنها با برقراری ارتباط خارج از ازدواج، سعی در فراموشی و یا بی‌اهمیت کردن موضوع می‌کنند. همانند فردی که مشکلات خود را از طریق اعتیاد به مواد یا کار و یا تا دیر وقت بیرون از خانه ماندن حل می‌کند.

اما اگر فرد ارزش‌های متعالی‌تری را در ارتباط با ازدواج و پایبندی به آن داشته باشد، راه‌حل‌های دیگری را برای رفع مشکلات خود امتحان می‌کند. زمانی که سبک زندگی فرد بر اساس فرار از مشکلات باشد، به‌جای حل مشکلات موجود در رابطه و یا به اتمام رساندن و طلاق، ارتباط خارج از ازدواج را بر می‌گزیند.

ب) جنسیت: مردان بیشتر از زنان خیانت می‌ورزند که دلیل آن را می‌توان میزان بالاتر هورمون تستسترون (هورمونی که مسئول میل زیاد به رابطه جنسی است) در مرد دانست. در زنانی که فعالیت‌های شغلی پردرآمد دارند نیز به‌دلیل بالا بودن میزان هورمون تستسترون در آنها، احتمال رابطه خارج از ازدواج بیشتر است.

البته علاوه بر این باید به شرایط فرهنگی و عرفی نیز اشاره کرد. جامعه خیانت به همسر را از مردان بیشتر می‌پذیرد تا زنان. همچنان که با تغییر شرایط فرهنگی، میزان خیانت زنان نیز در حال افزایش است.

ج) ارزش‌های اخلاقی: افرادی که به ارزش‌های اخلاقی در قالب یک دین و یا یک ارزش شخصی پایبند هستند، با احتمال کمتری مرتکب خیانت به همسر می‌شوند.

۲. دلایل مربوط به رابطه

الف) مشکل در رابطه جنسی: در اکثر مطالعاتی که از طریق پرسشنامه آنلاین صورت گرفته است، عدم رضایت جنسی مهمترین عامل رابطه خارج از ازدواج عنوان شده است. زمانی که زن و یا شوهر هر کدام از کیفیت و یا میزان رابطه جنسی خود ناراضی باشند، احتمال رابطه خارج از ازدواج بیشتر می‌شود.

ب) ملال و یکنواختی در ارتباط زناشویی: زندگی روزمره و فارغ از حس پویایی باعث می‌شود زندگی شکلی از یکنواختی و پیش‌بینی‌پذیری را پیدا کند. زن و شوهر هر روز همان کارهای روز قبل را انجام می‌دهند و هیچ تنوعی در زندگی ندارند. این امر می‌تواند ناشی از غلبه کردن کار و مسئولیت‌هایی نظیر مراقبت از فرزندان بر ارتباط به‌وجود آمده باشد. در این شرایط یکی از زوجین به‌دنبال تنوع و هیجان، ارتباط جدیدی را شروع می‌کند.

ج) در صورتی که زبان عشق شما با همسرتان متفاوت باشد، ممکن است احساس دوست داشتنی نبودن کنید. همسرتان عشق خود را با لمس کردن، بوسیدن و یا انجام کار برای شما نشان می‌دهد، در حالیکه شما نیازمند آن هستید که همسرتان عشق خود را با کلمات زیبا بیان کند.

در این صورت زمانی که شخصی با زبان نسبت به شما ابراز محبت می‌کند، حتی اگر مطمئن باشید که صداقتی در گفتار او وجود ندارد، ولی به‌سمت او کشیده می‌شوید. این دلیلی است که بیشتر در ارتباط با خانم‌ها صادق است. زمانی که نیاز عاطفی فرد در رابطه تامین نشود، احتمال رابطه خارج از ازدواج بیشتر می‌شود.

د) عدم ارتباط: زمانی که زوج با یکدیگر توانایی ارتباط صمیمانه و صادقانه نداشته باشند و نتوانند تمایلات جنسی، وقایع و احساسات خوب و بد مرتبط به خود و ارتباطشان را با احساس امنیت کامل به دیگری ابراز کنند، احتمال ارتباط خارج از ازدواج بیشتر می‌شود. توانایی ارتباط تنها هنر گفتگو نیست، بلکه عبارت است از گوش دادن بدون حالت دفاعی و قضاوت.

ه) کنترلگری: در صورتی که یکی از دو طرف سعی در کنترل طرف دیگر داشته باشد و به‌عبارت دیگر نقش والد را بازی کند و همه مسئولیت‌ها، تصمیمات و مدیریت‌ها با او باشد و طرف دیگر نقش کودک را بپذیرد، احتمال خیانت به همسر از سوی زوج کودک وجود دارد. اولاً او همچون کودک هیچ مسئولیت و تعهدی در خود احساس نمی‌کند و به‌دنبال شیطنت‌های کودکی خود است، زیرا مادر هربار او را تنبیه ولی در نهایت می‌بخشد و از سوی دیگر کودک با نافرمانی خود و خیانت کردن، احساس استقلال و قدرت (که همسر از او ستانده است) می‌کند.

و) ترس از تعهد: بسیاری از افراد بالاخص مردان از تعهد دادن می‌ترسند. نشانه آن را می‌توان در خیانت‌هایی دید که بلافاصله بعد از ازدواج و یا نامزدی و یا تولد فرزند رخ می‌دهد. فرد با خیانت خود ناخودآگاه سعی در رد کردن مسئولیت دارد. گروهی دیگر نیز از هرگونه صمیمیت وحشت دارند و توانایی ایجاد ارتباط صمیمانه را ندارند، ولی از آنجایی که این نیاز را در درون خود احساس می‌کنند، می‌خواهند از طریق رابطه جنسی این نیاز را برطرف کنند. اما ممکن نیست. بنابراین از رابطه‌ای به رابطه دیگر کشیده می‌شوند.

ز) ترس از طلاق: بسیاری از مواقع زن و شوهر از لحاظ عاطفی و حتی جنسی هیچگونه ارتباطی با یکدیگر ندارند و تنها به‌جهت فرزندان، جامعه و یا مسائل مالی در کنار یکدیگر می‌مانند. در این شرایط احتمال رابطه خارج از ازدواج بسیار بالا می‌رود.

ح) خشم و انتقام: خشم به‌جهت عدم وفاداری همسر و یا بد رفتاری‌های او از دیگر دلایلی است که باعث خیانت می‌شود. فرد از این طریق خشم خود را ابراز می‌کند. خشمی که در هنگام بی‌وفایی همسر به‌جهت ترس از او و یا واکنش نامناسب او سرکوب شده، به‌صورت انتقام از طریق خیانت به همسر ابراز می‌شود.

۳. دلایل موقعیتی

بعضی مواقع نه فرد شخصیت خیانت‌کاری دارد و نه از روابط خود ناراضی است، بلکه محیط او به‌گونه‌ای است که بر حسب اتفاق خیانت می‌ورزد. به‌طور مثال، سرو کار داشتن با افراد زیباروی و جذاب احتمال خیانت را بالاتر می‌برد. مشاغلی که مبتنی بر لمس دیگری، گفتگوی صمیمانه و یا گفتگوی دو نفره و خصوصی می‌باشد، احتمال خیانت را بالا می‌برد. همچنین در شهرهای بزرگ و پرجمعیت و نیز مناطق پر تردد به‌نسبت مناطق روستایی و کم جمعیت، احتمال ارتباط و روابط جنسی خارج از ازدواج بیشتر است.

از سویی دیگر، فرصت‌های جدیدی که ارتباطات اجتماعی اینترنتی فراهم آورده است و امکان ارتباط را بسیار سهل کرده است و نیز به‌خاطر ویژگی‌های خاص این نوع ارتباط که از جمله این ارتباط رو در رو نمی‌باشد و احساس خجالت را کاهش می‌دهد، در سال‌های اخیر از عمده دلایل خیانت به همسر بوده است.

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، آبان ۹۷.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

پشتیبانی شده توسط تیم مسترگروپ دات آی آر
x

حتما ببینید

جذب یک زن- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۲ راز طلایی جذب یک زن

۲ نکته برای جذب یک زن مهارت هماهنگی در جذب یک زن : برای جذب یک زن باید بدانید هم‌آهنگی یک مهارت است و مانند ...