روابط عاطفی

درونگرا

امتیاز

آیا شما فردی درونگرا هستید؟ ما به شما می‌گوییم!

افراد درونگرا معمولا ساکت، خوددار و متفکر هستند. آنها به دنبال توجه خاص یا درگیری در مسائل اجتماعی نیستند، زیرا این مسائل می‌تواند باعث شود افراد درونگرا احساس خستگی و بی‌انرژی بودن کنند.

برونگراها برعکس درونگراها هستند. برونگراها معمولاً به عنوان هسته‌ی اصلی جشن‌ها توصیف می‌شوند. آنها به دنبال برقراری ارتباط و مکالمه هستند. آنها کسی نیستند که یک دورهمی اجتماعی را از دست بدهند و در اشفتگی محیط‌های شلوغ پیشرفت می‌کنند.

روانشناس کارل جانگ اولین کسی بود که این دو کران شخصیتی را در سال ۱۹۶۰ توصیف کرد. او این طور نوشت که افراد را می‌توان بر اساس این که چگونه انرژی خود را بازیابی می‌کنند به دو دسته درونگرا و برونگرا تقسیم کرد. درونگراها، بنابر آن چه در تعریف اصلی امده، محیطی با حداقل شلوغی و محرک‌ها را ترجیح می‌دهند و به تنهایی و زمان احتیاج دارند تا انرژی خود را بازیابند.

اگرچه امروزه ما می‌دانیم که این ویژگی‌های شخصیتی صفر یا صد نیستند. درونگراها می‌توانند عناصری از برونگرایی را در شخصیتشان داشته باشند. آنها ممکن است دوست داشته باشند روی صحنه اجرا کنند یا در جشن‌ها شرکت کنند. برونگراها ممکن است در زمان‌هایی کمی تنهایی را دوست داشته باشند و در شرایطی که واقعا نیاز به تمرکز دارند ترجیح دهند تنهایی کار کنند.

درونگرا- دکتر کامیار سنایی روانشناس

ویژگی‌های شخصیتی افراد درونگرا

در این جا بعضی از ویژگی‌های شخصیتی افراد درونگرا را شرح می‌دهیم:

شما ترجیح می‌دهید با خودتان وقت بگذرانید

ایده‌ی ماندن در خانه هیجان‌برانگیز است اما سخت نیست. این دوره‌های تنهایی برای سلامت و شادابی یک فرد درونگرا ضروری هستند. چه در حال استراحت باشید و چه در حال انجام یک فعالیت، تنهایی یک تسکین خوشایند است. درونگراها معمولا از خواندن، باغبانی، نوشتن، صنایع دستی، فیلم دیدن یا هر فعالیتی که به تنهایی انجام می‌شود لذت می‌برند.

ارتباطات اجتماعی شما را خسته می‌کند

در حالی که برونگراها جرات نمی‌کنند حتی یک شب جمعه را همراه دوستان خود از دست بدهند درونگراها می‌دانند چی زمانی انرژی‌شان تمام شده و نیاز به استراحت دارند. این به این معنی نیست که تمام درونگراها جشن را پیش از این که تمام شود ترک می‌کنند- آنها می‌توانند به اندازه هر فرد برونگرایی لذت ببرند و می‌برند– اما در پایان یک شب طولانی درونگراها نیاز دارند که فرار کنند و انرژی خود را باز یابند.

شما ترجیح می‌دهید تنها کار کنید

اگر یک پروژه گروهی برای شما طاقت‌فرسا و زننده است احتمالا شما یک درونگرا هستید. درونگراها معمولا وقتی تنها هستند به بهترین شکل کار می‌کنند. تنهایی به آنها کمک می‌کند عمیقا تمرکز کنند و کاری با کیفیت بالا تولید کنند. این به این معنی نیست که درونگراها نمی‌توانند با دیگران خوب کار کنند. آنها فقط ترجیح می‌دهند عقب بنشینند و بر کار در دسترس تمرکز کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند.

شما یک حلقه‌ی دوستانه نزدیک دارید و آن را به همان شکل دوست دارید

حلقه‌ی کوچک دوستانه افراد درونگرا به این معنی نیست که آنها نمی‌توانند دوست بیابند یا دوست ندارند که ارتباط اجتماعی برقرار کنند. در حقیقت آنها از صحبت با مردم و آشنا شدن با دیگران لذت می‌برند. آنها همچنین تنهایی یک حلقه کوچک دوستانه را ترجیح می‌دهند. براساس تحقیقات دوستی‌های با کیفیت بالا کلیدی برای شادی افراد درونگرا می‌باشد.

شما درون‌نگر و کنجکاو هستید

ممکن است قبل از آنکه اقدام به انجام کاری کنید، متوجه شوید ساعت‌هاست در حال خیال‌پردازی روی آن کار هستید. درونگراها یک پردازش فکری بسیار فعال دارند که آنها را به درون‌اندیشی و تحقیق وا می‌دارد. درونگراها علایق خود را دنبال می‌کنند و احساس آمادگی و باسواد بودن دارند.

شما زیاد متهم به بی‌توجهی می‌شوید

درونگراها معمولا با بی‌توجهی یا با اجازه دادن به ذهنشان که از مسئله فعلی دوری کند از یک موقعیت فرار می‌کنند. برای شما این می‌تواند راهی باشد تا شرایطی را که برایتان آزاردهنده یا ناراحت کننده است ترک کنید. این خود یک مکانیسم بقای گونه‌هاست ولی برای دیگران می‌تواند به این معنی باشد که شما تمرکز ندارید.

شما نوشتن را به حرف زدن ترجیح می‌دهید

شما ترجیح می‌دهید افکارتان را بنویسید تا این که بخواهید در مورد آن صحبت کنید مخصوصا زمانی که آماده نیستید. شما ترجیح می‌دهید برای پاسخ‌هایتان فکر کنید زیرا ارتباطات شما متمرکز و سنجیده است. شما می‌توانید با دیگران گفت و گو کنید ولی وقتی تصمیم شما مهم باشد ترجیح می‌دهید زمان بیشتری داشته باشید تا گزینه‌های پیش رو را بسنجید تا در مورد انتخابی که می‌کنید مطمئن باشید.

شما بیشتر احساس می‌کنید

تحقیقی نشان می‌دهد که ابتلا به افسردگی برای درونگراها بیشتر محتمل است. تحقیقی دیگر نشان می‌دهد که این می‌تواند به این دلیل باشد که درونگراها به اندازه برونگراها احساس شادی نمی‌کنند. این نامشخص است که چرا درونگراها سطوح بالاتری از شادی را ابراز نمی‌کنند. ولی این ارتباط زیادی به این دارد که درونگراها چگونه شادی را شناسایی می‌کنند. درونگراها دوستی‌ها و کنترل احساسات با کیفیت بالاتر را ترجیح می‌دهند. این ممکن است سخت باشد که این سطح بالا از رضایت را بتوان به طور دائمی به‌دست آورد.

درونگرایی یک طیف است

بیشتر مردم به طور کامل درونگرا یا به طور کامل برونگرا نیستند. آنها جایی در میانه با ویژگی‌های شخصیتی از هر دو گروه هستند. بعضی از این ویژگی‌ها ممکن است قویتر باشد و به این دلیل بعضی از مردم خودشان را درونگرا یا برونگرا بنامند. ژن‌های شما به احتمال زیاد نقش مهمی در تعیین اینکه شما کجای این گستره شخصیتی قرار می‌گیرید بازی می‌کنند. تحقیق نشان می‌دهد کسانی که برونگرا هستند احتمالا به شکلی متفاوت به دوپامین (ماده‌ای شیمیایی که در چرخه‌ی پاداش در مغز شما نقش دارد) پاسخ می‌دهند. برونگراها با برقراری ارتباطات اجتماعی احساس رضایت و انرژی می‌کنند و این ناشی از آن ماده شیمیایی است.

تجربه‌های شما در زندگی می‌تواند به طور جدی شخصیت شما را تحت‌تاثیر قرار دهد. ممکن است در طول زندگی در این طیف شخصیتی به آرامی جابجا شوید یا تغییر کنید. شما ممکن است یاد بگیرید که با دیگران به شکلی متفاوت برخورد کنید و پاداش خود را به عنوان یک فرد بالغ به شکلی متفاوت به دست آورید.

نیازی نیست که شما شخصیت خود را تغییر دهید. فارغ از این که چه باشد (درونگرا یا برونگرا)، شخصیت شما بخشی حیرت‌انگیز از شماست.

منبع:

https://verywellmind.com/

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

  1. منم یجورایی درونگرام ولی از صحبت کردن با دیگران لذت میبرم، تو ارتباط با افراد جدید ترس دارم ترجیح میدم با ادامای زیادی اشنا نشم ، زود رنجم خیلی دلم میخواد این ویژگیمو حذف کنم ولی نمیشه. تنهایی دوست دارم ولی بعضی موقع ها نه، دلم میخواد حداقل یکی از دوستام کنارم باشه،
    همکلاسی هام بهم میگفتن سرد و کینه ای خشک، من بهم برمیخورد ولی عکس العمل خاصی نداشتم، هروقت کسی ازم تعریف میکنه عکس العمل خاصی نشون نمیدم ولی تو باطنم خیلی احساسی میشن، بهرحال
    درونگرا بودن چیز باحالیه مخصوصا وقتی میخوای تخیل کنی

  2. من.درونگرا.هستم.تمام.ویژگی.هایی.که.در.این.مقاله.در.مورد.درونگرا.ها.نوشتین.من.هم.دارم.ولی.درن.گراها.همه.مثل.هم.نیستن.ما.۱۶.تیپ.شخصیتی.داریم.مثلا.انیشتین.درونگرا.شهودی.منطقی.ادراکی.بود.یا.برتراند.راسل.برونگرا.شهودی.منطقی.ادراکی.بود.میخواستم.یه.مقاله.هم.راجبه.تیپ.های.شخصیتی.بنویسید.راسته.میگن.درونگراها.باهوشتر.از.برونگراها.هستن.اخه.یه.جا.خوندم.بیشتر.نوابغ.تاریخ.درونگرا.بودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا