اختلالات افسردگی

درمان افسردگی با کتامین

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

کتامین برای افسردگی

نیکول بایمن تقریباً در تمام طول زندگی خود با افسردگی مبارزه کرده بود، ده‌ها داروی ضد افسردگی را امتحان کرده بود، تحت درمان قرار گرفته بود و حتی تحت مراقبت‌های بیمارستانی در بیمارستان نیز بستری شده بود. حدود شش ماه پیش، او از درمانگر خود در مورد کتامین مطالبی آموخت. کتامین دارویی است که برای استفاده در بیمارستان‌ها و سایر مراکز پزشکی به عنوان داروی بیهوشی تأیید شده است و اکنون به عنوان درمانی برای افسردگی مورد توجه گسترده قرار گرفته است. به گفته بایمن، بلافاصله پس از دریافت تزریق منظم کتامین، افسردگی او شروع به برطرف شدن کرد.

بایمن، وکیل دادگستری که در پرینستون، نیوجرسی زندگی می‌کند، می‌گوید: «من احساس می‌کنم آدم دیگری هستم. گویی حجابی بر سر من بود و اکنون آن حجاب برداشته شد. قبل از شروع دریافت کتامین، به سختی می‌توانستم از تخت بلند شوم. اکنون می‌توانم قدم بزنم و دوباره وارد زندگی شوم.»

بایمن تنها فردی نیست که از افسردگی رنج می‌برد و علائم آن هنگام مصرف کتامین به طرز چشمگیری بهبود یافت. اگرچه در گذشته به دلیل اثرات توهم‌زا و آرامش‌بخش به عنوان «داروی تفریحی» مورد سوءمصرف قرار می‌گرفت، اما امروزه کتامین توجه مثبت زیادی را به خود جلب کرده است. زیرا از آن برای درمان افسردگی مقاوم به درمان استفاده می‌شود و بیماران از نتایج آن راضی هستند.

چرا کتامین؟

استیون لوین، پزشک، از زمانی که کتامین به عنوان یک داروی ضد افسردگی در سال ۲۰۱۱ به رسمیت شناخته شد، بیش از 3000 بیمار را با آن درمان کرده است. او می‌گوید در سراسر جهان، 10-15.000 بیمار تحت درمان با کتامین قرار گرفته‌اند. دکتر لوین می‌گوید که کتامین یک داروی عالی برای درمان افسردگی است. اما چرا با وجود داروهای ضد افسردگی دیگر که توسط FDA تایید شده‌اند، افراد افسرده درنهایت به کتامین روی می‌آورند؟

دکتر لوین می‌گوید: «ما امروز بحرانی داریم و داروهای سنتی افسردگی، دیگر چندان موثر نیستند. در حالی که کتامین برای افسردگی توسط FDA تأیید نشده است، اما امروزه ۷۰ درصد از داروهای تجویز شده، حداقل برای یکبار مصرف «بدون برچسب یا تاییدیه» هستند.» همچنین داروهای ضدافسردگی که معمولاً تجویز می‌شوند به ندرت سریع عمل می‌کنند و هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا بیمار از علائم ناتوان‌کننده افسردگی رهایی یابد. آنها همچنین می‌توانند باعث تهوع، خواب‌آلودگی یا بی‌خوابی و یبوست شوند. علاوه بر این، افزایش وزن که با مصرف داروهای ضد افسردگی تجویزی رخ می‌دهد، یک عارضه جانبی کتامین نیست.

کتامین در مقابل SSRIها

دکتر لوین می‌گوید، اغلب اوقات، داروهای سنتی که برای افسردگی تجویز می‌شوند یا به اندازه کافی سریع عمل نمی‌کنند یا به اندازه کافی موثر نیستند. او می‌گوید: کتامین برای برخی از بیماران جایگزین موثری است. عملکرد آن متفاوت از SSRIهایی مانند Lexapro یا Zoloft است. و مکانیزم کاملاً متفاوتی دارد.

دکتر لوین توضیح می‌دهد که توضیح کلاسیک مختصر برای نحوه عملکرد SSRIها، نظریه «عدم تعادل شیمیایی» است. در واقع در افسردگی کمبود سروتونین وجود دارد و SSRIها سطح سروتونین را افزایش می‌دهند. که این هرگز حقیقت نداشته است. افسردگی با تجمع پروتئین در مغز ارتباط دارد و کتامین می‌تواند آسیب‌های ناشی از هورمون‌های طولانی‌مدت استرس را به مغز ترمیم کند. واکنش بدن به استرس باعث ترشح کورتیزول و دیگر هورمون‌ها در مغز می‌شود و در این فرآیند به آن آسیب‌می‌رساند. دکتر لوین می‌گوید، تصور می‌شود که کتامین تأثیرات سریع‌تری بر افزایش پلاستیسیته مغز دارد.

مولی شی، 29 ساله، تکنسین دامپزشکی، ابتدا تاثیر کتامین را از یکی از همکارانش آموخت. مولی از کلاس هفتم، زمانی‌که در مدرسه مورد آزار و اذیت بی‌وقفه قرارمی‌گرفت، با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کرد. وی توسط بسیاری از درمانگران و روانپزشکان تحت مشاوره قرار گرفته بود، انواع داروهای ضد افسردگی سنتی را امتحان کرده بود و در طول این سال‌ها در مراکز درمانی بستری شده بود و سپس مرخص شده بود. مولی دچار حملات پانیک شده بود و دوره‌هایی از افکار خودکشی و خودآزاری را پشت‌سر گذاشته بود.

مولی می‌گوید: «من در مرحله در نظر گرفتن ECT (درمان با تشنج الکتریکی – نوعی تحریک عصبی شامل ضربه‌های الکتریکی) بودم زیرا هیچ چیزی به من کمک نمی‌کرد و ما در حال تمام شدن گزینه‌های درمانی بودیم.» هنگامی که وی از روانپزشک خود در مورد کتامین پرسید، او را با دکتر لوین که درمان‌های مولی را در آگوست آغاز کرده بود، آشنا کرد. مولی می‌گوید: من در حال حاضر بهترین احساسی را دارم که از زمان شروع افسردگی‌هایم احساس کرده‌ام. من خیلی بهتر از گذشته با زندگی کنار می‌آیم.

درمان با کتامین شامل چه مواردی است؟

دکتر لوین می‌گوید به جای درمان خط اول، کتامین زمانی تجویز می‌شود که سایر داروهای ضد افسردگی کار نکنند. این دارو با تزریق در بازو انجام می‌شود و معمولاً اثرات آن از روزها تا هفته‌ها ادامه می‌یابد. دکتر لوین می‌گوید: به طور کلی، این دارو به ترتیب تجویز می‌شود. یعنی در آن بیماران در هفته اول سه تزریق خواهند داشت، در هفته دوم دو تزریق، و در هفته سوم یک تزریق دریافت می‌کنند و سپس به طور متوسط هر ماه یکبار برای تزریق می‌آیند.

دکتر لوین می‌گوید: کتامین در موارد اختلال دوقطبی نیز استفاده می‌شود. اما برای بیماران مبتلا به روان‌پریشی فعال، شیدایی یا بیماران قلبی و عروقی هرگز توصیه نمی‌شود. او می‌افزاید: همچنین در کودکان نیز تاثیر این دارو نشان داده نشده است.

کمک به کهنه‌سربازان یا جانبازان

علاوه بر افسردگی، کتامین ممکن است اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) را که بسیاری از کهنه‌سربازان تجربه می‌کنند، کاهش دهد. نیکولاو که به همراه همسرش، بوریس، کلینیک پزشکی کتامین، بخشی از کلینیک پزشکی علوم اعصاب، را در میامی اداره می‌کند می‌گوید: PTSD یک مشکل بهداشت روان است که افراد می‌توانند پس از تجربه نوعی ضربه روحی یا تروما، مانند جنگ به آن دچار شوند. این اختلال می‌تواند به طور موثر با کتامین درمان شود. نیکولاو می‌گوید: برخی از محققان کتامین را مهمترین کشف در نیم قرن اخیر نامیده‌اند. وی افزود که حدود 35 درصد از بیماران در درمانگاهشان کهنه‌سربازان نظامی هستند که به دنبال درمان PTSD می‌باشند. نیکولاو می‌گوید: برای بسیاری از کهنه‌سربازان مبتلا به PTSD، کتامین پس از آنکه سایر روش‌های درمانی به نتایج موردنیاز آنها نرسید، بسیار امیددهنده بوده است.

در کلینیک پزشکی کتامین، که در آن حدود 105 بیمار تحت درمان با کتامین قرار گرفته‌اند، بین 75 تا 80 درصد آنها نسبت به داروهای سنتی افسردگی، احساس بهتری پس از درمان داشتند.

آیا کتامین برای همه بی‌خطر است؟

برخی از متخصصان بهداشت روان توصیه می‌کنند که در مورد مصرف کتامین احتیاط کنید. دکتر برونو می‌گوید: اگرچه کتامین می‌تواند یک درمان موثر برای کاهش سریع علائم افسردگی باشد، اما ما هنوز از پیامدهای منفی بالقوه آن، به ویژه در استفاده طولانی‌مدت، به اندازه کافی اطلاع نداریم تا من بخواهم آن را به عنوان یک گزینه برای اکثر بیماران توصیه کنم.

به گفته وی، از اشکالات اصلی کتامین این است که اثرات مفید دارو پس از 7 تا 10 روز از بین می‌رود، بنابراین اکثر بیماران مجبورند به طور منظم کتامین تزریق کنند. همچنین برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که کتامین می‌تواند برای سلول‌های مغزی مانند سم باشد و باعث آسیب مثانه شود، به ویژه در دوزهای بالاتر. همچنین می‌تواند در طول درمان علائمی شبیه روان‌پریشی ایجاد کند.

با این حال، دکتر برونو می‌گوید: کتامین می‌تواند به برخی از افراد مبتلا به افسردگی کمک کند. کتامین می‌تواند مفید باشد، به‌ویژه برای افرادی که نیاز به بهبود فوری دارند و در درمان‌های معمولی شکست خورده‌اند.

در حال حاضر، تحقیقات در مورد اثرات طولانی‌مدت، ایمنی و دوزهای مطلوب کتامین بر اساس آزمایشات بالینی درحال انجام است.

عوارض جانبی کتامین

عوارض جانبی کتامین ممکن است شامل تغییرات تجزیه‌ای باشد که در صورت بروز تقریباً خفیف و گذرا هستند. و همچنین افزایش موقت ضربان قلب و فشار خون بالا اغلب رخ می‌دهد. این عوارض معمولاً به خوبی تحمل می‌شوند و معمولاً منجر به قطع درمان نمی‌شوند.

دکتر لوین می‌گوید: در طول تزریق ممکن است احساس شناور بودن یا آشفتگی داشته باشید، اما این حالت معمولاً فقط حدود 45 دقیقه طول می‌کشد. برخی از افراد نیز کمی حالت تهوع دارند. مردم اغلب وضوح تفکر، از بین رفتن شدت افسردگی و افزایش ظرفیت عملکردی را توصیف می‌کنند که در چند ساعت اول پس از درمان، اثرش را نشان می‌دهد.

مولی شی، 29 ساله، هنگام تزریق کتامین احساس می‌کند در خواب عصرانه است. او هر سه هفته یکبار تزریق انجام می‌دهد و کل درمانش حدود 90 دقیقه طول می‌کشد. در طول درمان، او دچار خواب‌آلودگی می‌شود، اما این خواب‌آلودگی‌اش غیرقابل تحمل نیست. او می‌گوید: خوابم شبیه چرت کوتاه عصرگاهی است، یعنی می‌دانم کجا هستم و در تمام مدت می‌توانم بشنوم.

دکتر لوین می‌گوید: در مورد احتمال اعتیاد به کتامین، که زمانی به عنوان «داروی مورد استفاده در مهمانی‌ها» استفاده می‌شد، فقط در مورد کتامین این احتمال وجود ندارد. مطالعات نشان می‌دهد که در دوزهای بسیار پایین که در محیط پزشکی استفاده می‌کنیم، با عدم دسترسی به خانه و دوزهای مکرر، عملاً امکان اعتیاد یا سوءمصرف کتامین وجود ندارد. او با هشدار می‌افزاید: بنزودیازپین‌ها [مانند والیوم، زاناکس، آدیوان] ممکن است اثر ضد افسردگی کتامین را خنثی کنند.

هزینه بالای کتامین

متأسفانه، کتامین معمولاً تحت پوشش بیمه نیست و هزینه هر درمان 300 تا 450 دلار است. مولی نمی‌داند چه مدت می‌تواند روی کتامین حساب کند، زیرا هزینه درمانی او تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. اما دکتر لوین می‌گوید ممکن است موضوع بیمه به زودی حل شود. وی می‌گوید: من واقعاً تغییرات دلگرم کننده‌ای را مشاهده می‌کنم. شرکت‌های بیمه در حال تحت پوشش قرار دادن آن هستند.

در این میان، برخی از بیماران مایل به پرداخت هزینه‌ها هستند. نیکول بایمن، که برای بازگشت به سر کار آماده می‌شود، هیچ برنامه‌ای برای قطع مصرف کتامین ندارد. او می‌گوید: کتامین در درمان افسردگی‌ام مثل یک معجزه بود. احساس می‌کنم زندگی از دست رفته‌ام را دوباره به دست آورده‌ام.

کتامین و خودکشی

متأسفانه، خودکشی یکی از دغدغه‌های اصلی بهداشت عمومی و عامل اصلی مرگ در ایالات‌متحده است. طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) و آخرین اطلاعات در دسترس، بیش از دو برابر خودکشی (44،965) در ایالات متحده در مقایسه با قتل (19،362) در سال 2016 بوده است. همچنین در سال 2016، خودکشی دهمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده بود. سالانه بیشتر افراد مبتلا به سرطان سینه بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند.

واضح است که برای رسیدگی به آنچه که بسیاری از کارشناسان بحران ملی می‌دانند، به کمک بیشتری نیاز است. دکتر لوین معتقد است افزایش خودکشی‌ها محدودیت‌های ما را به عنوان یک حوزه و جامعه با شناسایی افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند و راهکارهای موثر برای مقابله با آن، بیان می‌کند.

دکتر لوین می‌گوید: از بیش از 3000 بیمار تحت درمان با کتامین، من مطمئن هستم که این درمان به احتمال زیاد جان صدها نفر را از خودکشی نجات داده است. این همان اثر قابل توجه و فوری کتامین است.

منبع:

https://www.psycom.net/ketamine-depression

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

 1. سلام
  آقای دکتر من بعد از یک حادثه که تمام اموالم از دست دادم سال 97به شدت دچار افسردگی شدید شدم و بعد از اینکه کرونا آمد شدت بیشتری پیدا کردم از سال 98تحت نظر دکتر بودم و قرص های زیادی مصرف کردم ولی هیچ تاثیری نداشت . من کاملا به همه بی‌تفاوت شدم نه چیزی ناراحتم می‌کنه نه خوشحال وهیچ چیزی قدرت ندارم ذره ای منو عصبانی کنه. ذهنم اصلا قدرت تصوری. سازی کامل از دست داده . با گذشت پنج سال هیچ فرقی نکردم و جدیدا هم از نظر بدنی بسیار بی حالم و توان انجام کارهای روزه ام ندارم من باید چکار خواهش میکنم راهنماییم کنید

 2. سلام آقای دکتر من تازه با سایت شما آشنا شدم و با خواندن مطالب از مشکلاتم کمی کاسته شد
  یه سوال از خدمت شما بزرگوار داشتم اینکه بنده در اثر یک شکست مالی ناچیز دچار شوک و حمله پانیک شدم انگار داشتم می مردم دست خودم نبود
  الان بعد از گذشت چند سال به پول حساس شدم وقتی بخوام یه چیزی بخرم شاید در حد ناچیز یک میلیون دچار اضطراب شدید میشم و فکر خریدهای کلان مثل خانه و ماشین نمیتونم بکنم
  میشه لطفاً بنده را راهنمایی بفرمایید چطور این مشکل را رفع کنم الان دوست دارم خانه را تغییر بدم ولی اضطراب مانع میشه دوست ندارم حتی فکر کنم به راهنمایی شما خیلی نیاز دارم

  1. فکر کنید دقیقا چه جیزهای دیگری نیز هست که شما را دچار اضطراب می کند. کارهای ریزتر را پیدا کرده و شروع به رفتن بسمت ان بکنید. مثلا شاید رفتن به مشاوران املاک هم اضطراب ناچیزی به شما بدهد. پس هر روز باید بروید. فرار و اجتناب اضطراب شما رابیشتر می کند. ولی از مواردی که اضطراب پایین تر دارند شروع کنید سپس بموارد دیگر بروید

 3. سلام دکتر. برای منی که خشم و اضطراب زیاد دارم
  و گاهی از خشم زیاد دیگه به مرز مردن میرسم کتامین خوبه یا از قرصهای ضد افسردگی که دکتر هم برام‌نوشته ولی هنوز نخوردم استفاده کنم؟

   1. مجدد مزاحم شدم و شمارو همش اذیت میکنیم ما. من سه بار و هر بار به مدت یکسال از داروهای پاروکستین سیتالومرام و اس سیتالوپرام استفاده کردم بار اول و دوم فقط مدتی که داروهارو مصرف میکردم اروم بودم و تا کنار میزاشتم علائم شروع میشد. قبل اینکه بار سوم شروع کنم خشم هم به اضطراب و پانیک من اضافه شد و این بار هم‌به مدت یکسال قرص مصرف کردم و با خواندن مقاله شما در مورد پانیک و کمی هم خواندم مقاله وسواستون کاملا خوب شدم در حال حاضر یک سال و چهارماه از اخرین باری که قرص مصرف کردم گذشته و به تازگی باز علائم شدید خشم و اضطرابم شروع شده، اضطرابمو تاحدودی میتوانم کنترل کنم اما خشم درونیم را نه در ضمن خشم من به دیگران آسیب نمیزند و فقط درون شکم و سینم من رو زجر میده و تا حد مرگ من رو میبره، وقتی از یک فرد خوشم نمیاد اون حس خشمی که ازون فرد بهم دست میده تا ساعتها درون من می‌ماند در صورتی که من ازون فرد هیچ اسیبی ندیدم و حتی تا یک ماه پیش ازش خوشم میومده ولی یکباره اون حس کثیف درون شکم و سینم شروع میشه که واقعا غیر قابل تحمل هست

    شنیدم کتامین کاملا این مشکلات روانی رو از بین میبره، خواستم یک مشاوره بمن بدید

   2. سلام دکتر من وزوز گوش دارم هیچ دارویی نمیتونم مصرف کنم هم وزوز گوشم و میبره بالا و غیر قابل تحمل میشه هم زخم معده دارم فقط شبی یدونه کلونازپام میخورم شدید افسردگی دارم توروخدا ی راه درمانی بگین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا