روانکاوی

خود هیپنوتیزم چیست؟

مفهوم خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم یعنی فرد خودش، خود را هیپنوتیزم ‌کند.

برای بسیاری از افراد هیپنوتیزم امری ترسناک به نظر می‌رسد. شاید فکر کنید کنترل ذهن و رفتار خود را از دست می‌دهید یا شخص دیگری به شما پیشنهاداتی بدهد که دوست نداشته باشید انجام بدهید. ممکن است برای فردی که ضربه روحی را تجربه کرده یا به راحتی به درمانگر اعتماد نمی‌کند، کار با هیپنوتیزم درمانی برای بهبود یا تغییر خود، سخت باشد.

خود هیپنوتیزم راهی بی‌خطر و آسان برای دستیابی به بسیاری از مزایای کار با هیپنوتیزم درمانی است. خود هیپنوتیزم می‌تواند به همه چیز در زندگی کمک کند. از مدیریت استرس و اضطراب گرفته تا کاهش وزن و رژیم و حتی اعتماد به نفس و مهارت‌های سخنرانی در جمع. همچنین یادگیری خود هیپنوتیزم می‌تواند به شما در مطالعه موثرتر کمک کند. اطلاعات را به خاطر بسپارید و آنها را در صورت نیاز فراخوانی کنید و به طور کلی خود را آرام و ریلکس نگه دارید تا در طول روز باز و پذیرا باشید.

خود هیپنوتیزم ذهن ناخودآگاه شما را ترغیب کرده و به تدریج باعث تغییر در باورهای ناکارآمد و افکار اتوماتیک می‌شود.

مراحل خود هیپنوتیزم

یادگیری خود هیپنوتیزم نسبتاً آسان است، اما مانند یاپگیری هر مهارت جدیدی به تمرین نیاز دارد. به عنوان یک پیشنهاد می‌توانید مراحل زیر را هر روز حداقل دو تا سه بار انجام دهید تا به یک کار روتین تبدیل شود. هیچ دارویی در این زمینه وجود ندارد، هیچ روش پزشکی و هیچ شرایط کاملی برای دستیابی به آن وجود ندارد. فقط تمرین کنید و آنگاه ذهن شما شروع به همکاری می‌کند.

مرحله اول

اولین قدم یافتن مکانی آرام است که بتوانید حدود پنج دقیقه در آن بنشینید و بتوانید در لحظه‌ی حال باشید. شما نمی‌خواهید زنگ یک تلفن، سر و صدای بچه‌ها، یا رئیستان که با شما تماس می‌گیرد، مزاحم آرامش و تمدید قوای روانی شما شوند. برای برخی از افراد، نشستن در اتومبیل پارک شده (درها قفل شده و با رعایت نکات ایمنی) نیز می‌تواند کارساز باشد. پس در اولین قدم، جایی را که دوست دارید و احساس راحتی می‌کنید و می‌توانید راحت بنشینید، پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که کمر شما یک تکیه گاه دارد و شما به محض شروع خود هیپنوتیزم می‌توانید تکیه دهید و محیط مناسبی را برای تجربه ی خود فراهم کرده‌اید.

مرحله دوم

با عبور دادن فکرتان از روی پاها و اجازه دادن به دستانتان برای ریلکس شدن شروع کنید. پس از اینکه بدنتان را ریلکس کردید، نفس عمیق بکشید. از طریق بینی نفس بکشید و از طریق دهان بسیار آرام و با آرامش نفس بکشید. روی تنفس تمرکز کنید، تصور کنید که می توانید آن را وارد کنید و بیرون آمدن آن را ببینید. دو نفس عمیق دیگر بکشید و در نفس سوم، وقتی نفس می‌کشید، چشمان خود را ببندید.

مرحله سوم

چند دقیقه بنشینید و فقط اجازه‌دهید نفستان وارد و خارج شود و تمام توجه خود را معطوف به نفستان کنید. هر وقت می‌خواهید فکر کنید یا زمان را بررسی کنید، یا بلند شوید و به موضوعی در ذهنتان مشغول شوید، به آرامی آن فکر را کنار زده و به تنفس خود بازگردید. به جز نفس کشیدن کار دیگری انجام ندهید.

مرحله چهارم

وقتی کاملاً آرام شدید و روی نفس خود تمرکز کردید، به بدن خود اجازه دهید هرجایی که نشسته‌اید بسیار سنگین شود. توجه داشته باشید که پاها و بازوهایتان مانند وزنه شده‌اند و تقریباً به صندلی چسبیده‌اند. این یک حالت راحت و به طور کلی بسیار آرامش‌آور است، زیرا شما فقط به وزن بدن خود تسلیم می‌شوید و به خود اجازه می‌دهید در هر جایی که نشسته‌اید فرو بروید.

مرحله پنجم

هنگامی که خیلی آرام شدید، در ذهن خود به آرامی یک مانترا (عبارت) مثبت را تکرار کنید مانند: «من آرام هستم، کنترل دارم، آرام هستم». این مانترا را بارها و بارها تکرار کنید. این عبارت تاکیدی باید با زبان «من» باشد و باید مثبت و دلگرم کننده و همچنین آرامش بخش باشد. این کار را بارها و بارها تکرار کنید. و اجازه دهید بدنتان تسلیم آرامش و احساس آسایشی شود که ایجاد می‌کنید.

مرحله ششم

وقتی به پنج دقیقه خود هیپنوتیزم رسیدید (ممکن است در جلسه اول مجبور باشید از تایمر یا یک موسیقی بی‌کلام با زمان مشخص استفاده کنید، اما با گذشت زمان ذهن شما اتمام پنج دقیقه را به شما اطلاع می‌دهد) احساس بازگشت انرژی به بدنتان را شروع خواهید کرد، به هر اندام بدن انرژی و اطمینان را از طریق ذهنتان بفرستید. سه نفس عمیق دیگر بکشید، دوباره از طریق بینی و از طریق دهان. به آرامی از ۱۰ تا ۱ برعکس بشمارید و وقتی به عدد یک رسیدید، چشمان خود را باز کنید. چند دقیقه آنجا بنشینید و از تجربه مثبت این وقت ارزشمند، لذت ببرید.

هیپنوتیزم تکنیکی است که در آن ذهن هوشیار عقب رانده می‌شود. و هیپنوتیزم کننده پیشنهادات خود را مستقیماً به ضمیر ناخودآگاه ارائه می‌دهد. ذهن بسیار قدرتمند است. آنچه ضمیر ناخودآگاه باور دارد، انجام می‌شود. به این ترتیب که یک هیپنوتراپ می‌تواند مخاطب را ترغیب به انجام کاری کند که نیاز به مهارت زیادی دارد و قبلاً آن را انجام نداده است. آنها به ضمیر ناخودآگاه می‌گویند این یک واقعیت است. و ذهن آگاه با وجود اینکه اعلام می‌کند نمی‌تواند چنین باوری را بپذیرد، اما در برابر آن مقاومت نمی‌کند.

تا زمانی که باورهای موجود در ذهن، آگاهانه و با تکرار تغییر نکنند، تأیید خود از طریق عبارات تاکیدی به موفقیت «خود هیپنوتیزم» تبدیل نمی‌شود. ما نمی‌توانیم ذهن آگاه خودمان را دور بزنیم. بنابراین باید با آن کار کنیم و این موضوع می‌تواند مدتی طول بکشد.

ضمیر ناخودآگاه تنها پس از تغییر الگوهای دیرینه و ایجاد باورها و الگوهای جدید فکری، آن را می‌پذیرد. درواقع باید مسیرهای جدیدی در مغز ایجاد کنیم تا از آن طریق بتوانیم تغییرات عمیقی در رفتار خود ایجاد نماییم.

فقط هنگامی که ضمیر ناخودآگاه به یقین و باور می‌رسد، می‌توان گفت که خود هیپنوتیزم با موفقیت انجام شده است. تا آن زمان این فشار/کشش افکار در ذهن آگاه است که در برابر اطلاعات جدید مقاومت می‌کند. با پشتکار، به هدف خود می‌رسیم زیرا ذهن در برابر اراده ما انعطاف‌پذیر است. هیچ چیز در ذهن یک سنگ، تراشیده نشده است و ما با خود هیپنوتیزم این سنگ را تراش می‌دهیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 13 میانگین: 3.8]

نوشته های مشابه

39 دیدگاه

 1. درود بر شما آقای دکتر سنایی…

  آیا هیپنوتیزم راه قطعی درمان برای بیماری یا تغییر باور هست ؟ یا اونهم اما و اگر و شاید داره؟

  برای چالشهای درآمد و کسب وکار نظرم هس…

 2. درود بر شما جناب دکترسنایی

  هنگامیکه تصویری رو با خود هیپنوتیزم به ذهن می سپاریم چقدر زمان می بره تا مغز اون رو تایید کنه و در دنیای بیرون اجراییش کنه؟ از نظر پزشکی منظورمه…

  سپاس از شما

 3. درود به پیشگاه شما آقای دکتر سنایی

  چقدر تایم نیازه تا مغز به تصویری که بهش میدیم به عنوان تصویرسازی پاسخ بده؟ یعنی در دنیای فیزیکی سر و کله ش پیدا بشه؟و آیا برای همه یکسانه؟

  سپاسگزارم

 4. درود بر شما دکتر سنایی…
  پیرو کامنت در مورد سابلیمینالها ،آیا مرکزی هس که بخاد فایلهای استاندارد تهیه کنن؟چون برخی از سایتها با جملات مشتری و سفارشی این کار رو میکنن، اساسا سابلیمینالها مفید هستن؟

  قدردان پاسخگویی شما هستم

 5. درود بر شما دکتر سنایی…
  جناب دکتر آیا با نت موسیقی در قالب جملات تاکیدی که به امواج آلفا و بتا و…طراحی شدن میشه ذهن رو پروگرام کرد؟مثل فایلای سابلیمینال و فرکانسیک

  از شما سپاسگزارم

  1. غیر از مواردی که متاسفانه در بازار تبلیغاتی روانشناسی زرد وجود دارد و آنرا بجای سابلیمینال جا می زنند باید عرض کرد در کل سابایمینال همان خودهیپنوتیزم است که متن آن از پیش درباره موضوعی آماده شده است و شما آنرا به تکرار گوش می دهید. ناخودآگاه در طول زمان تاثیر می پذیرد. اما موارد غیر علمی در این زمینه در بازار روانشناسی بیش از موارد علمی آن است

  2. پاسخ به سوال مشابه:
   مفهوم سابلیمنال تا حدودی نامشخص است و طیف وسیعی را شامل می شود. اگر منظور همان بیان جملات مثبت باشد مورد تایید است و تفاوتی با هیپنوتیزم ندارد اما گاها بمواردی اشاره می گردد که هیچ تحقیق علمی بر روی آن نشده و بیشتر به شبه علم نزدیک می شود. این حقیقت که از طریق ناخوداگاه می توان رفتار و افکار را تغییر داد واقعیت دارد اما نباید این حقیقت باعث شود هر دروغی را پذیرفته و بگوییم این روش بر روی ناوداگاه تاثیر دارد.

 6. درود بر شما دکتر سنایی…
  من دوره خودهیپنوتیزم رو گذروندم ولی به اون شکل که دست وپام رو بی حس کنم و وارد جنگل و دریا و…برام جذابیتی نداره و به نوعی نمیشه باهاش ارتباط برقرار کرد. در عوض تا دراز میکشم یا بیکار میشم ،میشینم بلافاصله شروع به تصویر سازی میکنم و به حدی غرق میشم که لبخند میزم یا دست وپام رو هم تکون میدم …آیا این اثر گذاره یا باس همون روش خودهیپنوتیزم رو انجام بدم? و در ظاهر این تصاویری که میبینم و میسازم خیلی برام بعیده ولی حالم رو خوب میکنه

 7. درود بر شما دکتر سنایی گرامی…
  تصویر جنگل و دریا و…چه کمکی به ما در رسیدن به هدف میکنه؟
  پس از پایان این تصویر سازی خواسته خودم رو به ذهنم بگم؟

 8. درود بر شما آقای دکتر سنایی…
  از شما بابت پاسخگویی به پرسشهایی که میپرسم سپاسگزارم…
  من چندین ماه بود که جملات تاکیدی رو طی روز و همچنین شب تاصبح با هدفون گوش میکردم…
  مگر موقع خواب رفتن و بیدار شدن به حالت آلفا نمیرم؟
  ودر پایان دریغ از یه اپسیلون تغییر!!!
  شک کردم به حالت آلفا و ذهن و…

 9. سلام بعد ازچندماه تمرین حالت خلسه درمن ایجاد شده وروزی دوساعت طول میکشه.الان بایدچکارکنم که برناخوداگاهم مسلط شوم.تمام بدنم خشکوبی حس میشه ایاموفق شده ام یاتلقینه.

 10. درود بر شما…
  حالت خلسه یا همون آلفا یعنی بی حس شدن دست و پاها و بدن ؟
  و آیا تلقین در این موقع انجام بدم؟

 11. درود بر شما …
  من یه مدتیه دارم خودم رو هیپنوتیزم میکنم و جمله یا همون خاستم رو میگم و دقیقا بدتر از برعکسش اتفاق افتاده!!
  میخاستم بدونم علتش چیه؟

  از شما سپاسگزارم…

  1. دلایل متعدد ممکن است داشته باشد. 1. این نشان دهنده انتظار ذهنی شما است و شما طبق انتظار ذهن عمل می کنید. 2. شما خواسته ای از هیپنوتیزم دارید که با کارکرد ان مطابق نیست. مثلا زمانی که اوضاع مالی خراب شده است خود را خیپنوتیزم می کنید که اوضاع مالی شما بسامان شود. این با کارکرد هیپنوتیزم مطابق نیست. در واقع هیپنوتیزم با جادو برای براورده شدن خواسته ها متفاوت است

 12. درود بر شما جناب دکتر سنایی ….
  خودهیپنوتیزم برای باور سازی ذهن خوبه یا بهتر از این هم هست؟

  من بتونم ذهنم رو برنامه ریزی کنم اون چجوری میخاد برای من درآمد یا خواسته م رو فراهم کنه؟

  پیرو کسانی که در مورد قانون جذب صحبت میکنن…

  1. هیپنوتیزم با قانون جذب متفاوت است. هیپنوتیزم ادعا ندارد بر روند بیرونی وقایع تاثیر دارد ولکن قانون جذب ادعا میکند روند بیرونی وقایع را تحت تاثیر قرار میدهد. هیپنوتیزم بر ناخوداگاه خود فرد تاثیر دارد و از طریق خود بر روند موفقیت تاثیر می گذارد

 13. سلام دکتر سنایی
  من در مورد سابلیمینالها شنیدم که باینورال هستن و از دو گوش امواج رو طوری میفرسته که اختلافش میشه آلفا
  ،اصلا سابلیمنالها برای برنامه ریزی ذهن خوبه؟

  ممنونم از شما

  1. مفهوم سابلیمنال تا حدودی نامشخص است و طیف وسیعی را شامل می شود. اگر منظور همان بیان جملات مثبت باشد مورد تایید است و تفاوتی با هیپنوتیزم ندارد اما گاها بمواردی اشاره می گردد که هیچ تحقیق علمی بر روی آن نشده و بیشتر به شبه علم نزدیک می شود. این حقیقت که از طریق ناخوداگاه می توان رفتار و افکار را تغییر داد واقعیت دارد اما نباید این حقیقت باعث شود هر دروغی را پذیرفته و بگوییم این روش بر روی ناوداگاه تاثیر دارد.

 14. سلام دکتر خوبی
  من وقتی خودم رو هیپنوتیزم میکنم بیدارم حالت خواب آلودگی ندارم !!تلقینم درسته؟

  1. خواب با هیپنوتیزم تفاوت دارد. هیپنوتیزم عبارت است از تمرکز بر روی موضوع. مانند وقتی که شما تلویزیون می بینید و صدای اطرافیان را نمی شنوید. شما هیپنوتیزم تلویزیون هستید.

 15. درود بر شما…
  اساسا چقدر زمان نیازه تا یه باور (جمله) رو به ناخودآگاه قبولوند؟
  چطور متوجه بشم که خودم رو تونستم خوب هیپنوتیزم کنم؟

  1. منوط به شدت هیپنوتیزم پذیری شما و قوت تاکیداتی دارد که می گویید. نشانه هیپنوتیزم عمیق همانند زمانی است که نسبت به برنامه تلویزیون چنان توجه می کنید که اگر کسی صدایتان کند متوجه نمی شوید. یعنی شما هیپنوتیزم تلویزیون شده اید.

 16. سپاسگزارم از شما….
  پس پیرو کامنت پیشین بهترین راه دستیابی به ناهشیار خود هیپنوتیزمه، که بشه آسون برنامه ریزیش کرد؟

 17. درود بر شما…
  من نوشته هایی خوندم که پژوهشگرا گفتن مکانیزم دور زدن دیوار ناخودآگاه برخی از مردم سخته و گفته بودن تا 60% دیرتر میشه باوری رو جایگزین کرد ، آیا با خود هیپنوتیزم میشه این درصد رو کم کرد ؟
  با سپاس از شما…

 18. درود بر شما …
  آیا خواب آلودگی که گیج و منگ یا به آلفا میرسیم همون خود هیپنوتیزمه؟
  و گفتن جملاتی که به ناخودآگاه در این حالت میگم مورد قبولش میشه؟

  از شما سپاسگزارم…

 19. سلام
  زمان تغییر باور در خود هیپنوتیزم در کدام مرحله می باشد و چطور انجام می شود؟ آیا آن مرحله ای که می گوییم من آرام هستم و کنترل دارم برای تغییر باور استفاده می شود یا کاربرد دیگه ای دارد؟ و یا آخر این مراحل باید خود تلقینی (همان تغییر باور) را انجام دهیم؟ ممنون میشوم جواب کامل بدهید. با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا