روانشناسی رابطهروانشناسی سالمند

خانه سالمندان

امتیاز

 

مکانی که در آن افراد سالمند نگهداری می شود، خانه سالمندان نامیده می شود. تقریبا تمام این مراکز زیر نظر سازمان بهزیستی اداره می شوند. افرادی که در سرای سالمندان نگهداری می شوند باید به خوبی مراقبت شوند. بهتر است بدانید  سالمندی دوره خاصی دارد. ما در این مقاله سعی داریم با موضوع خانه سالمندان بیشتر آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با خانه سالمندان

بهتر است بدانید خانه سالمندان می تواند محیط بسیار پر نشاط و جذابی برای افراد سالمند باشد. این مکان استانداردهای ویژه ای دارد. بهزیستی این استانداردها را کاملا مشخص کرده است. استانداردها باید حتما مطابق اصول پیش برود. از جمله مهم ترین ویژگی های خانه سالمندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فضای بسیار ایده آل و مناسب
  • تغذیه فوق العاده

خانه سالمندان باید حتما دارای ویژگی های منحصر به فرد باشد. زیرا باید حتما ارتباط فرد سالمند با خانواده خود حفظ شود. به طور معمول سالمندانی که به سرای سالمندان سپرده می شوند، درگیر مشکلات روحی جدی نمی شوند. ولی گاهی اوقات ارتباط افراد سالمند با خانواده و اجتماع به طور کامل قطع می شود، در اکثر موارد سالمندان در شرایط خاص درگیر اختلالات شناختی می شوند و معمولا مشکلات این افراد شدیدتر می شوند.

جدایی افراد سالمند از خانواده موجب می شود که فرد درگیر انزوای اجتماعی شود. از مهم ترین مشکلات روانی در افراد سالمند می توان به افسردگی و اضطراب اشاره کرد. زمانی که سالمندان در سرای سالمند قرار می گیرد، باید پرستاران آموزش لازم را دیده باشند. محیط باید از لحاظ فیزیکی در شرایط ایده آل باشد تا سالمندان احساس ناراحتی و اندوه نکنند.

خانه سالمندان

خانه سالمندان چه مزیت هایی دارد؟

خانه سالمندان مزیت های بسیار زیادی دارد. اکثر خانواده ها ترجیح می دهند، از سالمند خود در منزل نگهداری نمایند. اما به یاد داشته باشید این انتخاب جزو انتخاب های مناسب به شمار نمی رود. به طور مثال کسی که به اختلال آلزایمر دچار است، باید به سرای سالمندان سپرده شود. علاوه بر این کسی که در خانه پرستاری ندارد که از او مراقبت کند، بهتر است در خانه سالمندان نگهداری شود.

بهتر است بدانید سرای سالمندان جزو مکان های بسیار مناسب به شمار می رود. در این مکان پزشکان و پرستاران می توانند به خوبی سالمندان را تحت نظر داشته باشند. اگر برای سالمند مشکلی به وجود آید، فوریت های پزشکی، خدمات ویژه ای را به سالمندان ارائه می دهند.

افراد سالمند در خانه سالمندان با هم سن و سالان خود صحبت می کنند و می توانند با آنها ارتباط خوبی برقرار کنند. لازم به ذکر است بدانید درست است که کسی نمی تواند جای فرزند را برای افراد سالمند پر نماید. ولی معاشرت و دوستی با هم سن و سالان یک مزیت بسیار مثبت به شمار می رود. اکثر اوقات مردم سرای سالمندان را به عنوان محیط اندوه و غم می شناسند، اما این باور به طور کامل رد شده است و باید اصلاح شود.

یکی دیگر از مزیت های مهم سرای سالمندان این است که فرد سالمند می تواند دروه نقاهت خود را به خوبی در این مکان بگذراند. پس از دوره بهبودی دوباره با روی گشاده به خانه بازگردد. زمانی که وضعیت فرد سالمند مساعد نباشد، نگهداری او در منزل کار بسیار مشکلی به شمار می رود. زمانی که سالمند به سرای سالمندان فرستاده می شود، پرستاران و پزشکان می توانند به خوبی از او حمایت کنند.

رفتار با سالمندانسرای سالمندان چه معایبی دارد؟

پیش از این به ویژگی های مثبت خانه سالمندان پرداختیم. در این بخش معایب سرای سالمندان را مورد بررسی قرار می دهیم. افراد سالمندی که به علت شرایط جسمی نامناسب درگیر اختلال افسردگی شده اند با مراجعه به این مکان به طور کامل ناامید می شوند. زندگی در سرای سالمندان کمی عادی و یکنواخت می باشد. این مسئله ممکن است در روحیه سالمند تاثیر بسیار زیادی بگذارد. برای پدر و مادرها دوری از فرزند کار بسیار مشکلی می باشد.

به همین خاطر باید فرزندان از والدین خود کاملا منظم و طبق یک برنامه ریزی درست سر بزنند. با این کار والدین احساس نا امیدی و دلتنگی نمی کنند. اکثر سالمندان امیدوارند که بسیار سریع از سرای سالمندان خارج شوند. به همین خاطر با دیدار فرزندان می توانند امیدوار شوند و روحیه بگیرند.

 

خانه سالمندان به نسبت مراقبت در منزل دارای هزینه سنگین تری می باشد. زیرا امکانات و تجهیزات آن نیز گران تر می باشد. به همین خاطر این ویژگی را نیز باید به خاطر داشته باشید. سرای سالمندان یک فضای پویا به شمار می رود. زندگی در این فضا می تواند برای بسیاری از سالمندان بسیار راحت و سرگرم کننده باشد.

اما برخی از سالمندان نمی توانند را به راحتی خود را با آنجا وفق دهند و استقلال خود را به طور کامل از دست می دهند. به همین خاطر باید فرد سالمند را آگاه نمایید. درباره عادت ها و نگرانی ها با او حرف بزنید. از او بپرسید فعالیت مورد علاقه اش چیست؟

 سالمندانچگونه خانه سالمندان مناسبی را برای سالمند خود انتخاب کنیم؟

همانطور که می دانید خانه سالمندان برای فرد سالمند به طور دقیق و منظم طراحی شده است. اکثر افراد سالمند نمی توانند تنها زندگی کنند و به مراقبت های ویژه نیاز دارند. اگر پدر یا مادر شما به مراقبت های اضافی نیاز دارد، پس سرای سالمندان برای او انتخاب بسیار مناسبی به شمار می رود. همانطور که گفته شد سرای سالمندان باید از لحاظ تغذیه منحصر به فرد باشد. علاوه بر این سالمند نباید در آنجا احساس ناخوشایندی داشته باشد.

زمانی که سرای سالمندان مناسبی را انتخاب می کنید، باید مسافت را نیز در نظر داشته باشید. بهتر است بدانید سرای سالمندان در همه ساعات روز به فرزندان اجازه ملاقات را می دهند. اما این نکته اهمیت دارد که خانه سالمندان با منزل شما مسافت چندانی نداشته باشد. گاهی اوقات اگر مسافت طولانی باشد، برای فرزندان رفت و آمد دشوار می شود.

 

زمانی که فرزندان به خانه سالمندان رفت و آمد می کنند، والدین احساس خوبی پیدا می کنند. احساس مثبت والدین می تواند در روحیه آنها نیز تاثیر زیادی بگذارد. زمانی که آنها احساس خوبی داشته باشند به آن محیط نیز می توانند خیلی سریع عادت کنند. در سرای سالمندان به افرادی که متاهل هستند، اجازه می دهند تا بتوانند در کنار یکدیگر بمانند.

این ویژگی برای زن و شوهرهایی که از جدایی واهمه دارند، بسیار مناسب می باشد. آنها می توانند یک زندگی آسوده و راحت را کنار یکدیگر بگذرانند. لازم به ذکر است بدانید در سرای سالمندان تمام پرسنل با روی خوش از سالمندان نگهداری می کنند.

نگهداری از سالمند

لینک منابع

https://www.caitlin-morgan.com/characteristics-of-a-great-nursing-home/

https://www.parkerlife.org/where-do-i-begin/i-m-looking-for-myself/ten-qualities-of-a-great-nursing-home

https://bmcgeriatr.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12877-021-02434-0

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا