روانشناسی

حیوان آزاری

امتیاز

تعریف حیوان آزاری

حیوان آزاری عبارت است از هرگونه رفتار عمدی و تکرار شونده‌ای که منجر به آسیب فیزیکی یا روانی در حیوان شود. و می‌تواند شامل وارد آوردن درد بدون دلیل، ایجاد رنج یا رفتار منجر به مرگ حیوان گردد.

شناسایی نشانه‌های حیوان آزاری

شناخت نشانه‌های حیوان آزاری چالش‌برانگیز است اما این شناخت به دامپزشکان کمک می‌کند تا به بیماران و مراجعانشان بهتر سرویس بدهند.

در انتهای سال 2019 در آمریکا قانونی به‌جهت جلوگیری از خشونت و بی‌رحمی نسبت به حیوانات در قانون تصویب شد که قوانین پیشین فدرال را درباره خشونت علیه حیوانات، سخت‌گیرانه‌تر کرد. بیشترین میزان جریمه حیوان آزاری در قوانین آمریکا 6 ماه زندان یا 5500 دلار جزای نقدی می‌باشد.

چرا این قوانین مهم هستند؟

زیرا این بی‌رحمی و خشونت علیه حیوانات همه جا در اطراف ما دیده می‌شود. و حیوان آزاری چیزی نیست که تنها دامپزشکان با آن روبرو باشند و بسیاری از مواقع ما نیز با چنین صحنه‌هایی در اطراف خود مواجه گشته‌ایم و احساسات ما را جریحه‌دار کرده است.

همبستگی بالایی بین حیوان‌آزاری، کودک‌آزاری، خشونت خانگی و خشونت نسبت به سالمندان وجود دارد. همچنین جرائم علیه حیوانات، همبستگی زیادی با سایر جرائم مانند قمار، درگیری مسلحانه و مصرف غیرقانونی مواد دارد. بنابراین تشخیص نشانه‌های حیوان آزاری اهمیت بسیاری دارد، زیرا اگر ما این نشانه‌ها را تشخیص ندهیم نمی‌توانیم بنحو مطلوبی به بیماران و مراجعان خود سرویس مطلوبی ارائه نماییم. 71 درصد قربانیان خشونت خانگی گزارش کردند که فرد متجاوز، حیوانات خانگی را نیز مورد اذیت و آسیب قرار داده است.

جالب‌تر آنکه بر اساس تحقیقات انجام شده حتی کودکانی که حیوانات را مورد آزار قرار می‌دهند، احتمال بیشتری دارد که رفتارهای خشونت‌آمیز و ناهنجار در جامعه، مدرسه و نیز خانواده از خود نشان دهند. تحقیقات همچنین بیان می‌دارند کودکانی که در معرض سواستفاده جنسی بوده‌اند، بی‌رحمی بیشتری نسبت به حیوانات دارند. همچنین مشخص شده است کودکانی که مورد تنبیه بدنی قرار گرفته‌اند احتمال بیشتری دارد به حیوان آزاری مبادرت ورزند. به‌طور خلاصه باید بیان کرد کودکانی که در معرض سواستفاده جنسی، جسمی و روانی بوده‌اند، احتمال بیشتری دارد که همین رفتارها را با یک حیوان، بازتولید کنند.

حیوانات در معرض آزار

هر حیوانی مستعد حیوان آزاری می‌باشد. البته بعضی از خصوصیات و ویژگی‌ها در بعضی از شرایط، احتمال حیوان‌آزاری را بیشتر می‌کند. مثلا حیوانات کم سن و سالتر بیشتر در معرض حیوان آزاری هستند، سگ‌های نر بیش از ماده‌ها و حیوانات سالم بیش از حیوانات عقیم مستعد اذیت و آزار هستند.

سگ‌ها بیشتر از گربه‌ها احتمال دارد مورد سواستفاده جنسی قرار بگیرند. نژاد پیت بول در سگ‌ها بیش از سایر نژادها مستعد اذیت و آزار می‌باشند و همچنین احتمال بیشتری دارد در مسابقه جنگ بین سگ‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

حیواناتی که قربانی آزار و اذیت بوده‌اند را نزد دامپزشک می‌برند. حیوان قربانی معمولا توسط یک حامی حقوق حیوانات یا دوستدار حیوانات یا صاحب حیوان نزد دامپزشک برده می‌شود. شخصی که حیوان را نزد دامپزشک می‌برد ممکن است از آزار حیوان آگاه باشد یا نباشد. آن شخص ممکن است خودش شخص آزاررسان باشد یا نباشد. اگر دامپزشک نفهمد برای حیوان چه اتفاقی افتاده، ممکن است چرخه آزار و اذیت حیوان ادامه پیدا کند.

دامپزشک لزوما نباید به گفته‌های فردی که حیوان را آوره است اکتفا کند. بلکه باید به شواهد موجود توجه کند. در ایالت‌های آمریکا دامپزشک موظف است حیوان‌آزاری را به مراجع قانونی گزارش بدهد.

انواع حیوان آزاری

متداول‌ترین شکل‌های حیوان آزاری عبارتند از غفلت، سواستفاده فیزیکی، سواستفاده جنسی و سواستفاده عاطفی از حیوان. در سیستم قضایی آمریکا، سه شکل اول جرم محسوب می‌شود. سواستفاده عاطفی اگر چه توسط دامپزشکان تشخیص داده می‌شود، ولکن هنوز جرم محسوب نمی‌شود.

غفلت و بی‌توجهی به حیوان

غفلت نسبت به حیوان می‌تواند شامل عدم تهیه غذا، آب، سرپناه و مراقبت‌های پزشکی باشد. متداول‌ترین شکل حیوان‌آزاری، غفلت است. بی‌توجهی نسبت به حیوان می‌تواند به‌صورت فردی یا گروهی باشد. مثلا ممکن است گروهی از حیوانات که در مکانی مانند پناهگاه حیوانات گرد آورده شده‌اند، مورد بی‌توجهی قرار گیرند.

آزار فیزیکی حیوانات

آزار فیزیکی می‌تواند به‌صورت خشونت آشکار مانند لگد زدن، مشت زدن، پرتاب کردن سنگ و سایر اشیا، چاقو زدن به حیوان، سوزاندن، ایجاد خفگی و آویزان کردن باشد. به‌جهت محدوده وسیعی که آزار فیزیکی می‌تواند داشته باشد، این رفتارها ممکن است به جراحت‌های شدید یا حتی مرگ نیز منجر شود.

آزار جنسی حیوانات

همه انواع حیوانات می‌توانند در معرض آزار جنسی قرار بگیرند اما مسلما برخی گونه‌ها مانند سگ‌ها بیشتر مستعد آزار جنسی هستند. آزار جنسی حیوانات می‌تواند به جراحت‌های شدید و حتی در برخی موارد به مرگ منجر گردد.

دامپزشک می‌تواند با مشاهده نشانه‌هایی مانند بزاق یا مایع منی یا علامت‌هایی بر روی بدن حیوان که نشانه بستن و مجبور کردن حیوان به رابطه جنسی است، متوجه آزار جنسی حیوان گردد.

نتیجه‌گیری

متاسفانه حیوان‌آزاری پدیده‌ای شایع می‌باشد و تشخیصش اندکی چالش‌برانگیز است. از آنجایی که دامپزشکان با حیوانات و صاحبان آنها هردو در ارتباط قرار می‌گیرند، موقعیت ویژه‌ای جهت تعامل و رهایی حیوان از معرض آسیب بودن دارند. همچنین آموزش به کودکان به‌جهت مهربانی و احترام به حیوانات می‌تواند در جهت کاهش حیوان‌آزاری بسیار موثر باشد.

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام من مشکل حیوان آزاری دارم و میترسم ک این مشکل بعدها ب خودم یا خانواده م آسیب بزنه لطفا کمکم کنید در ضمن بخاطر مشکل مالی و همچنین هزینه ی بالای روانپزشک پیش دکتر نمیتونم برم
  ککار هایی ک کردم:
  1.دوسال پیش تو ی کارخونه سرایدار بودم و اونجا ی سگ پا کوتاه خیلی آروم و مهربون داشتیم این سگ ب قدری لوس و ناز بود ک حتی خانومم با این ک کلا با حیوانات مشکل داره اونو دوست داشت و باهاش بازی میکرد ولی من وقتایی ک تنها میشدم تو کارخونه شروع میکردم ب اذیت و آزار این حیوان.مثلا باسنگ میزدمش بعد ک فرار میکرد با موتور میوفتادم دنبالش تا جایی ک نفسش میسوخت و وایمیستاد بعد میگرفتمش و اول نازش میکردم بعد دوباره میزدم تو سرش و سرشو میکوبیدم ب دیوار و بعدشم با لگد میزدمش بعدش ولش میکردم تا ی نفسی تازه کنه و دوباره…بعضی وقتا هم تا دو روز بهش غذا نمیدادم…
  2.از اون ماجرا گذشت تا همین امسال ک چون برگشتم روستا زندگی میکنم چند تا جوجه و اردک گرفتم برا تخم و گوشتشون ولی چند هفته ای میشه ک ی اردک سفید رنگ ک اتفاقا از همه بیشتر دوسش دارم رو خیلی اذیت میکنم اوایل میبردمش زیر اب میشستمش بعدش شدید تر شد و زیر جعبه میوه زندانیش میکردم.بعضی روزا میرم میگیرمش نازش میکنم ولی وقتی میخواد از دستم فرار کنه از گردنش یا از پاهاش میگیرم آویزونش میکنم یا میزنمش ب دیوار امروز داشتم میشستمش از دستم در رفت با اول گرفتمش بردم سرشو زیر آب کردم وقتی هم ک دوباره فرار کرد گرفتم پرتش کردم چند متر اونطرف تر روی زمین ک دیدم از گردنش خون اومد دیگه بیخیال شدم..و هزار و یک کار دیگه
  ممنون میشم اگه جایی هست ک بتونه کمک کنع معرفی کنین چون توی مقاله ها خوندم ک این کارا نشانه افرادیه ک بعدها میتونن قاتلان زنجیره ای بشن و نمیخوام عاقبتم ب اونجا برسه

  1. در درجه اول دیگران را از حالات خود آگاه کنید تا مراقب حیوانات اطراف شما باشند. زیرا هر جه اینکار بیشتر تکرار شود از سمت شما این حالت شدیدتر می شود.
   باید ببینید در کودکی شما چه خبر بوده است؟ ایا تنبیه می شدید؟ ایا مورد سواستفاده واقع شدید؟
   با یک مشاور مشورت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا