اعتیاد به پورنوگرافی

بهترین دلایل ترک پورن

امتیاز

فهرست مطالب

۳۰ دلیل خوب برای ترک تماشای پورن برای همیشه

بسیاری از مردم تا زمانی که تماشای پورن را ترک نکنند، متوجه نمی‌شوند که چه میزان پورن بر آنها تأثیر می‌گذارد. در اینجا ۳۰ دلیل خوب برای ترک پورن ذکر شده است.

در حال حاضر تحقیقات گسترده‌ای در حال انجام است که نشان می‌دهد پورن می‌تواند تأثیرات عمیقاً منفی و طولانی مدت بر زندگی مردم، روابط و کل جامعه داشته باشد. بسیاری از مردم حتی تا زمانی که آن را ترک نکنند متوجه نمی‌شوند که پورن بر آنها تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر کنجکاو هستید که پورن چگونه می‌تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد، یا اگر به دنبال انگیزه‌ای هستید که باید این عادت را ترک کنید، در اینجا ۳۰ دلیل خوب برای ترک پورن برای همیشه وجود دارد.

چرا باید تماشای پورن را ترک کنید؟

۱. درک سالم‌تری از رابطه جنسی داشته باشید

شاید بزرگترین دروغی که پورنو عرضه می‌کند این است که دنیای فانتزی اش مملو از مثبت‌هاست: آموزش جنسی خوب، رابطه جنسی بیشتر، رابطه جنسی بهتر و غیره. با این حال، آنچه اشاره نمی‌کند این است که دنیای فانتزی‌اش می‌تواند انتظارات جنسی به روش‌های ناسالم ایجاد کند. بر هیچ کس پوشیده نیست که پورن به شدت غیرواقعی است و اغلب مستقیماً سمی است، با این حال طبق یک مطالعه در سال 2021، از هر 4 جوان 1 نفر معتقد است که پورن مفیدترین منبع برای یادگیری نحوه برقراری رابطه جنسی است. یک مطالعه دیگر نشان داد که جوانان اغلب سعی می‌کردند در برخوردهای جنسی خود از پورن کپی کنند و فشار برای تقلید از پورنو اغلب جنبه‌ای از روابط ناسالم را شکل می‌دهد.

۲. پورن می‌تواند عادت ایجاد کند

در حالی که اکثر تماشاکنندگان پورن به لحاظ تشخیص بالینی، معتاد نیستند، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که تماشای پورنوگرافی رفتاری است که در واقع می‌تواند در موارد جدی به عنوان یک اعتیاد شناخته شود. صرف‌نظر از این که تماشای پورن به عنوان اعتیاد، اجبار یا عادت ناسالم طبقه‌بندی شود، ترک پورن می‌تواند یک فرآیند دشوار باشد.

۳. عادات بد و اعتیاد می‌تواند افزایش یابد

با گذشت زمان، اشتهای یک تماشاکننده پورن می‌تواند به نسخه‌های سخت‌تر افزایش یابد، آن هم فقط برای دستیابی به همان سطح برانگیختگی. در واقع در یک مطالعه در سال 2016، محققان دریافتند که 46.9 گزارش داده‌اند که با گذشت زمان، آنها شروع به تماشای فیلم‌های پورنوگرافی کردند که قبلاً برایشان بی‌علاقه یا حتی نفرت‌انگیز بود.

۴. حمایت از این صنعت سودجو را متوقف کنید

حقیقت تأسف‌بار این است که صنعت پورن سابقه گسترده‌ای در بهره‌مندی از محتواهای غیراخلاقی و سودجویانه دارد، حتی از درخواست قربانیان برای حذف محتوای سودجویانه‌ی خود چشم‌پوشی می‌کند. تقریباً هر سایت بزرگ پورن با محتوای سوءاستفاده یا سوءاستفاده جنسی از کودکان (به عنوان «پورن کودک») مشکلاتی داشته است.

۵. ارتباطات عمیق‌تری ایجاد کنید

به عنوان یک انسان، ما برای ارتباط برقرار کردن کمی سخت‌گیر هستیم. با این حال، هنگامی که پورن وارد می‌شود، این ارتباطات مهم با دیگران تضعیف می‌شود. صنعت پورن افراد را مورد تعرض قرار می‌دهد و رابطه جنسی را کالایی می‌کند که می‌تواند ایجاد روابط صمیمی با افراد واقعی را دشوارتر کند. ارتباط با پورن را قطع کرده و با افراد واقعی ارتباط برقرار کنید!

۶. تصویر سالم‌تری از بدن داشته باشید

آرایش، جراحی‌های زیبایی، فتوشاپ، و ویرایش‌هایی که پورن به آن می‌پردازد، دیدی غیر واقعی از بدن انسان و جنسیت به ما می‌دهد. در حقیقت، تحقیقات نشان می‌دهد که تماشای پورن می‌تواند هم برای تماشا کنندگان و هم برای شرکای آنها، باعث بدتر شدن تصویر بدنی در ذهنشان شود. از خیال‌پردازی‌های غیرواقعی و مقایسه خودتان با افراد شرکت‌کننده در صنعت پورن خودداری کنید. شما شایسته این هستید که به جای مقایسه خود با استانداردهای غیرممکن، به پوست خود اعتماد داشته باشید.

۷. روی روابط خود سرمایه‌گذاری کنید

جان و جولی گاتمن، از مشهورترین متخصصان روابط در جهان، در مورد پورن می‌گویند: «صمیمیت برای زوجین منبع ارتباط بین آنها است. اما وقتی فردی به خودارضایی با پورن عادت می‌کند، در واقع از تعامل صمیمی دور می‌شود. ما بدون قید و شرط به این نتیجه رسیدیم که به دلایل زیادی، پورنوگرافی یک تهدیدی جدی برای صمیمیت و هماهنگی رابطه زوجین است.»

یک مطالعه نشان داد کسانی که هرگز پورنوگرافی ندیده بودند، کیفیت رابطه بالاتری را – در هر سطح – نسبت به کسانی که پورنوگرافی را به تنهایی مشاهده می‌کردند، گزارش می‌دادند. دوری از پورن یک راه عالی برای سرمایه‌گذاری در روابط شما است.

۸. از اختلال عملکرد جنسی جلوگیری کنید

جالب است بدانید که پورنو اغلب منجر به رابطه جنسی کمتر و رضایت جنسی کمتر می‌شود. تحقیقات به طور معمول نشان می‌دهد که تماشای پورنوگرافی با اختلال عملکرد جنسی برای مردان و زنان، مشکلات برانگیختگی و کاهش رضایت جنسی همراه است.

۹. به توقف تقاضای قاچاق جنسی انسان، کمک کنید

در تولید فیلم‌های پورن، قاچاق جنسی رخ می‌دهد و این خیلی بیشتر از آنچه اکثر مردم فکر می‌کنند اتفاق می‌افتد. قاچاق انسان از نظر قانونی به عنوان وضعیتی تعریف می‌شود که در آن «یک عمل جنسی با زور، کلاهبرداری یا اجبار ایجاد شود، یا در آن شخصی که مجبور به انجام چنین عملی شده است به 18 سالگی نرسیده باشد.» متاسفانه اجبار در صنعت پورن رایج است. تا زمانی که تقاضا برای پورن وجود داشته باشد، صنعت پورن همچنان از افراد آسیب‌پذیر برای برآوردن این تقاضا سوء استفاده می‌کند.

۱۰. پورن مشوق خشونت جنسی است

تحقیقات نشان می‌دهد که 1 مورد از 3 مورد و 9 مورد از هر 10 صحنه پورن حاوی خشونت یا تجاوز فیزیکی است. حتی نگران کننده‌تر این است که ۹۵ درصد مواقع به نظر می‌رسد اهداف خشونت و پرخاشگری در پورن با لذت پاسخ داده می‌شود و این پیام را می‌رساند که تجاوز جنسی، طبیعی یا حتی مطلوب است.

۱۱. پورن می‌تواند به رفتارهای خشونت‌آمیز جنسی دامن بزند

پورن خشونت را ستایش می‌کند اما تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که روایت‌های خشونت‌آمیز جنسی می‌تواند در نگرش‌ها و رفتارهای تماشا کنندگان، تاثیر بسیار بدی بگذارد. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که تماشا کنندگان پورن، تمایل جنسی بیشتری دارند، دیگران را از انسانیت دور می‌دانند، قصد تجاوز بیشتری دارند، بازماندگان تجاوز جنسی را قربانی و سرزنش می‌کنند و از خشونت علیه زنان حمایت می‌کنند. نه گفتن به پورن و روایت‌های مشکل‌ساز آن، به ایجاد دنیایی سالم کمک می‌کند.

۱۲. نژادپرستی را متوقف کنید

پورن اغلب روایت‌های آشکار نژادپرستانه را به تصویر می‌کشد و از آن سود می‌برد. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل محتوای بیش از 1700 صحنه از دو سایت مشهور پورن در جهان نشان داد که فیلم‌هایی که سیاهپوستان را به تصویر می‌کشد، بر خشونت و تجاوز تأکید می‌کند، کلیشه‌های نژادپرستانه مضر را تداوم می‌بخشد و اغلب سیاه‌پوستان را «بدتر از اشیاء» نشان می‌دهد.

۱۳. زندگی صادقانه‌تری داشته باشید

بسیاری از مصرف‌کنندگان از شریک خود پنهان می‌کنند که چقدر و چه نوع پورنی را مشاهده می‌کنند. محققان اشاره کرده‌اند که پنهان کردن پورنوگرافی ممکن است بر احساس اعتماد و امنیت شرکا در رابطه تأثیر بگذارد. روابط سالم بر اساس صداقت و ارتباط بنا شده است، بنابراین پنهان کردن عادت پورن قطعاً ضررآفرین است.

۱۴. زمان آزاد بیشتری خواهید داشت

شاید متوجه شده باشید که مصرف پورن می‌تواند زمان زیادی را از شما بگیرد، هر لحظه از صفحه‌ای به صفحه دیگر می‌روید و بین فیلم‌ها جابجا می‌شوید. صرف‌نظر از همه تأثیرات منفی آن، زمان صرف شده برای تماشای پورنو زمانی است که می‌تواند برای توسعه سرگرمی‌های شما، دستیابی به اهداف شما یا تقویت روابط شما با دیگران صرف شود. تخمین زده می‌شود که انسان در طول عمر خود به عنوان یک فرد معمولی، حدود 3 ماه در توالت، 4 ماه در ترافیک و 9 سال را با تلفن خود صرف می‌کند. شما چقدر از عمر خود را صرف تماشای پورن می‌کنید؟ آیا ارزشش را دارد؟

۱۵. بر روابط واقعی تمرکز کنید

در پورن، همه چیز از ظاهر افراد گرفته تا نحوه و رابطه جنسی، جعلی است. مصرف‌کنندگان پورن می‌توانند آنقدر مشغول تعقیب چیزی باشند که واقعی نیست و بنابراین روابط واقعی خود را از دست می‌دهند. در حقیقت، افرادی که به طور مرتب پورن مشاهده می‌کنند، کمتر از کسانی که این کار را نمی‌کنند ازدواج می‌کنند.

۱۶. از آسیب رساندن به شریک زندگی خود اجتناب کنید

در طول سال‌ها، ما پیام‌های بی‌شماری از شرکای مصرف‌کنندگان پورن دریافت کرده‌ایم که از عادات پورن شرکای خود بسیار آسیب دیده‌اند. افرادی که از عادت پورن شریک زندگی خود مطلع می‌شوند، اغلب احساس شرم و سردرگمی خود را درونی می‌کنند و از خود می‌پرسند چرا آنها کافی نیستند. صدها مطالعه نشان می‌دهد که پورن می‌تواند برای روابط سمی باشد.

۱۷. پدر و مادر بهتری شوید

آثار مضر پورنو همیشه حول محور شریک عاطفی نمی‌چرخد. بسیاری از افرادی که با ما تماس گرفته‌اند می‌گویند که چگونه پورن به روابط خانوادگی آنها آسیب رسانده است. وقتی مصرف‌کنندگان به اندازه کافی در عادت پورن خود غرق می‌شوند، می‌توانند جنبه‌های مهم زندگی خود، از جمله روابط خانوادگی و فرزندان را نادیده بگیرند. به ترویج یک شیوه زندگی سالم برای خودتان و خانواده‌تان کمک کنید.

۱۸. دوست بهتری شوید

باز هم، برای مصرف‌کنندگانی که به اندازه کافی به عادت پورن خود وابسته شده‌اند، می‌توانند خود را از زمان اجتماعی ارزشمند با دوستانشان محروم کرده و منزوی شوند. ارتباط خود را با پورن قطع کنید، با اطرافیان و دوستان خود ارتباط مجدد برقرار کنید.

۱۹. حفظ سلامت روانی و عاطفی

تعدادی از مطالعات مورد بررسی، ارتباط مستقیم بین تماشای پورنوگرافی و پیامدهای سلامت روانی مانند افسردگی، اضطراب، تنهایی، کاهش رضایت از زندگی، و عزت‌نفس پایین را نشان داده‌اند. این مطالعات نشان داده است که این ارتباط به ویژه هنگامی که پورنوگرافی برای فرار از احساسات منفی مصرف می‌شود، شدیدتر است. ترک پورن می‌تواند به قطع چرخه ناسالم فرار از مشکلات و مسائل مربوط به سلامت روان کمک کند.

۲۰. کنترل زندگی‌تان را در دست بگیرید

بر اساس تحقیقات کیفی روی افرادی که می‌خواستند پورن را ترک کنند، بسیاری از آنها احساس کردند «کنترل رفتارهایشان را» از دست داده‌اند. گرفتار شدن در چرخه ناسالم یا حتی اعتیادآور پورنوگرافی، احساس کنترل بر زندگی را محدود می‌کند. اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد، اما ترک پورن می‌تواند به شما این امکان را بدهد که کنترل زندگیتان را در دست بگیرید و زندگی سالم‌تری داشته باشید.

۲۱. انرژی بیشتری داشته باشید

عادت به پورن می‌تواند زمان، توجه و انرژی شما را مصرف کند. تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مصرف‌کنندگان پورن از نیازهای اولیه مانند غذا خوردن یا خوابیدن به نفع تماشای پورنو غافل شده‌اند. بدون داشتن غذای سالم و عادات خواب خوب، بدن شما به راحتی احساس می‌کند که از انرژی عاطفی، جسمی و روحی که برای مواجهه با شلوغی‌های روزمره زندگی به آن نیاز دارد، خالی شده است.

۲۲. از نظر احساسی مقاوم باشید

بسیاری از مصرف‌کنندگان پورن، به جای اینکه به شیوه‌های سالم با چالش‌های زندگی خود مواجه شوند، از آن به عنوان نوعی فرار استفاده می‌کنند. به طرز جالبی، تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که برای فرار از احساسات ناراحت کننده پورنوگرافی نگاه می‌کردند، دارای کمترین سطح سلامت احساسی و روانی بودند. با کنار گذاشتن پورنو به عنوان یک تکنیک فرار، می‌توانید انعطاف‌پذیری احساسی بیشتری ایجاد کنید.

۲۳. از رابطه خود محافظت کنید

بر اساس مطالعه‌ای که زوج‌ها را در طول زمان ردیابی می‌کرد، تماشای پورن، دومین شاخص قوی برای آسیب دیدن یک رابطه بود. به علاوه، تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان پورن دو برابر بیشتر احتمال دارد بعداً تجربه طلاق یا جدایی را داشته باشند. هیچ جایگزینی برای ارتباط واقعی وجود ندارد و پورن ارزش ریسک کردن را ندارد.

۲۴. روی سرگرمی‌های خود سرمایه‌گذاری کنید

تحقیقات روی افرادی که سعی دارند پورن را کنار بگذارند نشان می‌هد این افراد اغلب از «وقت تلف شده» خود که می‌توانستند برای سرگرمی‌ها یا سایر کارهای ارزشمند صرف کنند، پشیمان هستند. پورنوگرافی نه تنها یک فعالیت غیرفعال است تا یک سرگرمی، بلکه می‌تواند یک فعالیت منفعل مخرب باشد. به علاوه، جایگزینی عادات ناسالم با عادت‌های سالم، یک نکته عالی برای ترک پورن است. ورزش را شروع کنید، دستور العمل‌های جدیدی را بیاموزید، بافندگی انجام دهید، هر چه که باشد!

۲۵. به تحقیقات گوش دهید

واقعاً باید به چه کسی اعتقاد داشته باشید؟ صدها صدها مطالعه، بازماندگان و تجربیات شخصی بیشمار افراد؟ یا یک صنعت چند میلیارد دلاری که باعث می‌شود شما به این نتیجه برسید که محصول آنها مضر است؟

۲۶. به شکستن چرخه شرم کمک کنید

پورن و شرم ارتباط ناگسستنی با یکدیگر دارند. در حقیقت، تحقیقات نشان می‌دهد که شرم در واقع می‌تواند عادت‌های مشکل‌ساز پورن را تقویت کند، که منجر به چرخه ناسالم هم پورن و هم شرم می‌شود. کنار گذاشتن پورن می‌تواند یک تجربه فوق‌العاده قدرتمند باشد که به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. همانطور که یکی از ترک‌کنندگان پورن گفته است: «من دیگر از خودم شرمنده نیستم. احساس می‌کنم بالاخره خودم هستم.»

۲۷. عادات سازنده‌تری ایجاد کنید

عادات اعتیادآور می‌تواند باعث شود که ما اولویت‌های خود را از دست بدهیم و در نهایت احساس بی‌ثمری کنیم. نمرات ما پایین می‌آید، اشتیاق ما برای پروژه‌ها کاهش می‌یابد و روابط ما ممکن است خراب شود. یک مطالعه روی پسران نوجوان نشان داد که افزایش مصرف پورنوگرافی با کاهش عملکرد تحصیلی آنها پس از شش ماه همراه بود.

۲۸. روی شغل خود سرمایه‌گذاری کنید

برخی معتادان به پورن بعد از مدت‌ها متوجه می‌شوند که وقت خود را با عزیزان خود نمی‌گذرانند یا زودتر باشگاه را ترک می‌کنند تا زمان بیشتری را در این سایت‌ها بگذرانند. حتی تماشای پورن می‌تواند در ساعات و محل کار اتفاق بیفتد. و این حالت می‌تواند پس از مدتی به زندگی کاری آنها خاتمه دهد. اجازه ندهید پورنوگرافی چیزهایی را که برای زندگی شما اهمیت دارد، از شما بگیرد.

۲۹. دید واقعی به بدن خود و شریک زندگیتان داشته باشید

یک نظرسنجی نشان داده است که هرچه مردی بیشتر از پورن استفاده کند، از اندازه آلت تناسلی خود ناراضی‌تر است. و همین امر در مورد زنان هم صدق می‌کند؛ هرچه تعداد پورنو بیشتری نگاه کنند، از اندازه آلت تناسلی شریک زندگی خود رضایت کمتری دارند. اما بدن واقعی انسان، معیوب، منحصر به فرد و زیبا است. دنیایی بدون پورن و زیبایی مصنوعی، دنیایی است که در آن مقایسه از قدردانی پیشی نمی‌گیرد. پورن و انتظارات غیر واقعی وابسته به آن را کنار بگذارید.

۳۰. تأثیرگذار باشید

با افزایش آگاهی در مورد این موضوع مهم، شما فقط یک انسان در بین مردم نخواهید بود؛ بلکه به تغییر افکار و دیدگاه‌های تماشاکنندگان این صنعت سمی کمک خواهید کرد. همان تغییری باشید که می‌خواهید در جهان مشاهده کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره راههای ترک پورنوگرافی کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را کطالعه کنید.

برای دریافت کتاب کلیک کنید

پورنوگرافی . کتابی برای ترک پورنمنبع:

https://fightthenewdrug.org/40-reasons-you-should-quit-watching-porn-today/…

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. سلام دکتر جان
  من میترسم ازدواج نتونم بکنم مشکل شدید در اثر پورن رخ داده علاوه بر هزار فانتزی رخ داده اختلال نعوظ دارم
  ترس لحظه به لحظه زندگی رو گرفته حتی خواب راحت ندارم ۲ماهه ترک کردم اما نتیجه مثبتی ندیدم سراسر ترس و اضطراب و احساس انگل بودن افت تحصیلی و اینکه کل ۲ماه حتی ۱ صفحه نتونستم کتاب بخونم همش میترسم خوب نشم

 2. با سلام
  دکتر شما و مطالبتون بینظیره
  شما تنها مرجع کاملاً علمی، بدون تعصب و از هرجهت مقاله هاتون بدون نقص و گزافه‌گویی می باشد.
  و پایه ی تمامی این مطالب ، حاصل ساعتها مطالعه و تلاش شما برای همه افراد جامعه هست که این افراد دچار بسیاری مشکلات می‌باشند.
  من دیگه حتی مطالب مذهبی رو ملاک قرار نمیدم و فقط با مقالات شما دارم به نتیجه میرسم، و از نظر مذهبی فقط با اصول اولیه موافقم که هم جهت با همین مطالب علمی می باشند، افکار خرافاتی و تندروی مانند در آتش جهنم تکه تکه شدن و سوختن و … فقط باعث تشدید احساس گناه من میشد و نهایتاً نمیتونستم اعتیاد جنسیمو ترک کنم‌. اما الان با آگاهی متوجه شدم که انجام این گناهان برای خودم ضرر داره و رعایت این اصول برای بهبود کیفیت زندگی شخصی خودم موثر و مفید هست. و همین داره به رهایی من از سیاهچال عمیق پورنوگرافی و… کمک بزرگی میکنه. فقط میتونم بگم ممنون❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا