روابط جنسی

بهبود کیفیت رابطه جنسی

چگونه خانم‌ها می‌توانند کیفیت رابطه جنسی خود را بهبود بخشند؟

همه زوج‌ها بعد از مدتی احساس می‌کنند رابطه‌شان در رختخواب مانند قبل نیست و دیگر مثل اوایل رابطه از سکس لذت نمی‌برند. شما کاملاً مطمئن نیستید که چگونه یا چه زمانی این اتفاق افتاده است. قبلاً رابطه جنسی عالی داشتید، اما ناگهان همه‌چیز مثل گذشته نیست. گویی مغزتان دیگر دوپامین ترشح نمی کند.

در ساعت 11 شب بیشتر از اینکه علاقه‌مند به داشتن رابطه جنسی با پارتنرتان باشید، دوست دارید برنامه‌های تلویزیونی ببینید. حتی وقتی بسیار با انرژی هستید و سعی می‌کنید با این انرژی خوب یک سکس لذتبخش داشته باشید، بازهم دچار تکرار می‌شوید و همه‌چیز قابل پیش‌بینی است. هیجان و حتی اشتیاقتان به مرور زمان کم می‌شود و زندگی جنسیتان بی‌روح می‌شود. این مساله تنها برای شما اتفاق نیافتاده است.

شما رابطه جنسی و شریک زندگی خود را خیلی دوست دارید. پس چه اتفاقی رخ می‌دهد که کیفیت رابطه جنسی‌تان افت می‌کند؟ لورا برمن، مدیر مرکز برمن در شیکاگو و نویسنده کتاب The Passion Prescription، می‌گوید: «عناصر گوناگونی برای نداشتن یک رابطه جنسی خوب وجود دارد، از تصویر بد بدن گرفته تا بی‌حوصلگی. اما خبر خوب این است که شما می‌توانید از آنها فراتر رفته و دوباره با احساساتتان ارتباط برقرار کنید.»

کیفیت رابطه جنسی- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

نکاتی در مورد افزایش کیفیت رابطه جنسی

آماده روشن کردن آتش خود هستید؟ حتی اگر احساس می‌کنید همه‌چیز کمی سرد شده است، ما در اینجا نکاتی در مورد نحوه افزایش کیفیت رابطه جنسی برایتان ذکر کرده‌ایم.

1. خود را برهنه دوست داشته باشید.

جوی دیویدسون، سکس‌تراپیست نیویورکی و نویسنده «رابطه جنسی بدون ترس» می‌گوید: «زنانی که کیفیت رابطه جنسی بالایی را تجربه می‌کنند کسانی هستند که خود را قوی و سکسی می‌بینند.»

متاسفانه، طبق گفته برمن، تا 80 درصد زنان در ایالات متحده از تصویر منفی بدنشان در ذهن خود رنج می‌برند. برمن می‌گوید: «به طور معمول، وقتی زنی به خودش نگاه می‌‌کند، چشمانش مستقیم به مناطقی خیره می‌شود که فکر می‌کند دچار مشکل است. او این احساس را به اتاق خواب می‌برد و وقتی همسرش آن قسمت‌ها را می‌بوسد، به جای لذت بردن مشغول فکر کردن در مورد بد فرم بودن این قسمت‌ها می‌شود.»

برای تقویت اعتماد به نفس در مورد بدن خود، یک واقعیت را بررسی کنید. دفعه بعدی که در فروشگاه یا سالن بدنسازی بودید، نگاهی به اطراف خود بیندازید. به همه خانم‌های جذابی که از اشکال و اندازه‌های مختلفی برخوردارند، نگاه کنید. به خود یادآوری کنید: هیچ ایده‌آلی وجود ندارد. سپس از شریک زندگیتان بپرسید که در مورد بدن شما چه چیزی را دوست دارد و آن را بنویسید. هر روز صبح این لیست را بخوانید و در آخر، از خود تعریف کنید. حداقل هفته‌ای یک بار، برهنه جلوی آینه بایستید و بر ویژگی‌های مورد علاقه‌تان از داخل و خارج بدنتان تمرکز کنید. هر قسمت را لمس کنید و با صدای بلند آنچه در موردش دوست دارید بگویید. این موضوع به تقویت احساسات شما کمک می‌کند.

(ورزش می‌تواند برای تقویت دوست داشتن بدنتان به شما کمک کند.)

کیفیت رابطه جنسی- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

2. ارتباط ذهن و بدن را برقرار کنید.

برای بهبود کیفیت رابطه جنسی به آن لحظه‌هایی از زندگیتان فکر کنید که کاملاً با بدنتان هماهنگ هستید. شاید بعد از اتمام کاری طولانی این اتفاق بیفتد. خون در بدن شما پمپاژ می‌شود و آرام و شاد هستید. یا شاید زمانی این ارتباط برقرار است که یوگا می‌کنید و به یک ترکیب ذهنی و بدنی می‌رسید. به احتمال زیاد، این اتفاق به اندازه کافی در زندگیتان اتفاق نمی‌افتد.

برمن می‌گوید: «وقتی زن از خود تصویر منفی داشته باشد، تمایل دارد از احساس بدنش جدا شود.» برای برقراری مجدد پیوند، کاری کنید که حداقل روزانه یک‌بار در پوست احساس خوبی داشته باشید. خودتان را ماساژ دهید، با دوستان یا بچه‌هایتان یک فعالیت نشاط‌آور داشته باشید، شلوار جین بپوشید که به شما حس فعال بودن بدهد و خود را با چنین کارهایی تقویت کنید. دیویدسون می‌گوید: «هر زمان که با بدنتان هماهنگ شوید و توانایی ارتباط ذهن و بدن را داشته باشید، طبیعتاً اشتیاق بیشتری برای زندگی تجربه می‌کنید و کیفیت رابطه جنسی شما افزایش می‌یابد.»

3. کمی خودتان را محروم کنید!

بله، بسیار افراطی است، اما بسیار موثر است. در اتاق خواب بسیار موثر خواهد بود اگر از قالب‌های همیشگی بیرون بیایید و چند شب خودتان را از داشتن رابطه محروم کنید. خصوصاً اگر شما و همسرتان مدت زیادی است که باهم هستید و رابطه جنسی‌تان به‌صورت خودکار درآمده است. این محرومیت، عطش شما را بیشتر می‌کند. به جای تمرکز روی آخر بازی، یاد بگیرید که از احساسات جنسی لذت ببرید. خودتان و همسرتان را اذیت کنید. لباستان را در بیاورید، چراغ‌ها را کم کنید و به نوبت بدن یکدیگر را کاوش کنید.

برمن می‌گوید: «با تمرکز روی احساسات و سعی در کشف آنها، بر برقراری ارتباط عشقی و احساسی با همسرتان تمركز می‌كنید. وقتی در حال دریافت احساس اشتیاق از همسرتان هستید، بگذارید هریک از این پالس‌های عاطفی را احساس کنید و این محرومیت شما را بیشتر تحریک کند. دریافت آنها به شما کمک می‌کند در یک سطح کاملا جدید دوباره با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.» نه تنها در حین رابطه بلکه وقتی کارتان تمام شد، آنقدر هیجان‌زده خواهید بود که به سختی قادر به تحمل آن خواهید بود. (اگر می‌توانید!) یک یا دو شب را نگه دارید، تا انتظار بیشتر شود و بدین ترتیب کیفیت رابطه جنسی افزایش می‌یابد.

خرید اینترنتی کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

4. ایجاد تنوع در رابطه جنسی

بعد از چند سال کنار هم بودن، راحت می‌شود در رختخواب تنبل شد. اما هردو شما لیاقت بهترین‌ها را دارید. دیویدسون می‌گوید: «اگر انرژی خود را در رابطه‌تان نگذارید، از این طریق انرژی نیز دریافت نخواهید کرد.» تحقیقات نشان می‌دهد فعالیت‌های جدید و پرماجرا ممکن است مغز را به تولید دوپامین، انتقال‌دهنده عصبی که نقشی اساسی در میل جنسی دارد، تحریک کند. در خارج از اتاق خواب کاری جسورانه انجام دهید و همین کار سطح دوپامین را به‌سرعت افزایش می‌دهد. افزایش هورمون همراه با میل جنسی. شریک زندگی خود را به یک کار هیجان‌انگیز مانند سنگ‌نوردی یا دویدن در یک پارک یا رفتن به باشگاه و مقداری آهن جابجا کردن مجبور کنید! برمن می‌گوید: «تجربه چیزهای جدید و نشاط‌آور در کنار هم به تکرار احساسی که در ابتدای رابطه داشتید کمک می‌کند. زمانی که نمی‌توانستید از یکدیگر سیر شوید.»

5. همسرتان را راهنمایی کنید چگونه شما را تحریک کند

برمن می‌گوید: «شریک زندگی شما به احتمال زیاد می‌خواهد شوالیه زره‌پوش با اسب سفید برای شما باشد. وقتی که صحبت از رابطه جنسی می‌شود، آنها مشتاقند که شما به آنها بگویید چه احساس خوبی دارد. مشکل این است که بسیاری از زنان با بدن خود تماس ندارند و نمی‌دانند چه می‌خواهند و چه بگویند.» با نشان دادن آنچه شما را تحریک می‌کند، به آنها و خود کمک کنید. دست خود را روی دستش قرار داده و آنها را در چگونگی لمس شدن بدنتان راهنمایی کنید. از فشار دستتان برای نشان دادن شدت تحریکتان در نقاط مختلف بدنتان استفاده کنید. زمانی که دوست دارید رابطه جنسی دهانی برقرار کنید یا می‌خواهید اسباب‌بازی جنسیتان را بیاورید، با او صحبت کنید. برمن می‌گوید: «این روشی است كه او می‌خواهد بداند چه چیزی برای شما مفید است.» بیان دقیق خواسته به تقویت کیفیت رابطه جنسی بسیار کمک می‌کند.

6. روال کار خود را تغییر دهید.

وقتی استرس دارید، احساس برقراری سکس غیرممکن است. علت این است که وقتی بدن شما دچار تنش مزمن می‌شود، سطح بالاتری از اکسی‌توسین تولید می‌کند و این ماده شیمیایی اثرات هورمون جنسی تستوسترون را لغو می‌کند. در نتیجه، میل جنسی شما از بین می‌رود. (البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است میل جنسی شما را کاهش دهد.) باتری‌های جنسی خود را با انجام کارهایی که به شما امکان می‌دهد از زندگی روزمره پرتلاطم رها شوید، شارژ کنید. یک آهنگ به یاد روزهای گذشته پخش کنید و همراهش بخوانید. چیزی که دوست دارید را بخرید و آن را بپوشید. وقتی آرام باشید و احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید، رابطه جنسی دوباره قابل دسترس و لذت‌بخش به‌نظر می‌رسد.

7. حرکت اول را شما انجام دهید.

مطالعه‌ای در دانشگاه ویرجینیا نشان داد که پیش‌بینی کننده اصلی خوشبختی زن، میزان درگیری عاطفی با همسرش است. اگر شما دو نفر در حال گذراندن اوقاتی با کیفیت در کنار یکدیگرید، خوشحال خواهید بود. اما وقتی احساس می‌کنید قطع ارتباط شده‌اید، روابط شما و زندگی جنسی شما آسیب می‌بیند. به همین دلیل است که برمن می‌گوید: پویایی روابط مشترک این است که یک شخص برای الهام گرفتن از عشق نیاز به احساس نزدیکی با شریک زندگی‌اش دارد و شخص دیگر برای نزدیک بودن به رابطه جنسی احتیاج دارد. اما چگونه می‌توان بن‌بست را شکست؟

اولین حرکت را شما انجام دهید. کاری ساده مانند تشکر از شریک زندگیتان برای بیرون بردن سطل زباله. وقتی کمی از آنها قدردانی کنید، دوباره می‌توانید ارتباط برقرار کنید. در پاسخ، شریک زندگیتان ممکن است عکس‌العملی نشان دهد که باعث رضایت‌خاطر شما و از سرگیری رابطه عاطفی‌تان شود.

8- کارهای خانه را به پیش بازی تبدیل کنید.

حتی در این عصر جدید تکنولوژی، زنان هنوز هر روز حدود یک ساعت بیشتر از مردان به کارهای خانه و مراقبت از کودکان می‌پردازند. جای تعجب نیست که بسیاری از خانم‌ها حال و هوایی برایشان نمی‌ماند! تحقیقات در دانشگاه کرنل نشان می‌دهد وقتی مردان در کار خانه به کمک آنها می‌آیند، احتمالاً همسرانشان از این ارتباط راضی بوده و خواهان رابطه جنسی بیشتری هستند. برمن می‌گوید: «تمام آنچه او باید بشنود این است كه كمك كردن نوعی پیش بازی است.» در این صورت و با چنین بینشی، حتی کمک همسرتان در کارهای خانه بیشتر خواهد شد و شما می‌توانید از بودن در کنار او بیشتر لذت ببرید.

9. خانه خود را ترک کنید.

شما می‌دانید که فرار کردن از کار، بچه‌ها و حیوانات خانگی و تمرکز روی یکدیگر چقدر خوب است. اگر نمی‌توانید آخر هفته این کار را انجام دهید، به جای آن برای شام بیرون بروید. اما کمی آن را جذاب کنید: مکانی را که هرگز ندیده‌اید انتخاب کنید و غذایی را که تاکنون نخورده‌اید، سفارش دهید. بهترست در محل کار نزد شریک زندگی خود بروید. دیدن آنها در مکانی که هیچ ارتباطی با شما ندارد، جنبه دیگری از آنها را آشکار می‌کند و شما را به شخصی که عاشقش شده‌اید، دوباره وصل می‌کند. برمن می‌گوید: «شما ممکن است چیز شگفت‌انگیزی را مشاهده کنید و این دید جدید برای شما جذابیت جنسی نیز به همراه داشته باشد.»

10. بهترین راز داشتن رابطه جنسی عالی

اگر به دلیل دیگری برای ورزش نیاز دارید، این مورد را در نظر بگیرید: ورزش یک روش عالی برای تقویت زندگی جنسی است. دیویدسون می‌گوید: «ورزش نه تنها بدن، بلکه سیستم عصبی و مغز را تحریک می‌کند. بنابراین شما از نظر فیزیولوژیکی بیشتر هیجان‌زده و پذیرای رابطه جنسی می‌شوید.»

ورزش سیستم قلبی عروقی شما را تقویت می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد و خون را به تمام بدن منتقل می‌کند. همچنین با کاهش استرس و افزایش عزت نفس، باعث بهتر شدن خلق و خوی شما می‌شود. برمن می‌گوید: تمرین کردن به شما احساس غرور و موفقیت می‌دهد. وقتی ورزش را مرتباً انجام می‌دهید، باعث می‌شود احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. (دقیقاً به همین دلیل است که تمرین کردن یک فرم عالی از آمادگی برای رابطه جنسی است. مخصوصاً وقتی تمرینات پایین تنه را برای رابطه جنسی بهتر انجام می‌دهید.) به همان اندازه ورزش به شما کمک می‌کند تا با بدنتان هماهنگ شوید و دنیایتان را تنظیم کنید.

ورزش‌های با وزنه و پیلاتس، که شما را مجبور می‌کند روی عضلات و فرم خود تمرکز کنید، برای این آمادگی مناسب است. دیویدسون می‌گوید: «در ورزش توجه شما کاملاً متوجه شماست. شما هر حرکت را واقعا احساس می‌کنید و این موضوع شما را در حالت اشتیاق بیشتری قرار می‌دهد.»

منبع:

https://www.shape.com/lifestyle/sex-and-love/how-to-have-good-sex

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4.4]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا