اختلالات افسردگی

نحوه واکنش به فردی که می‌گوید افسردگی دارد

امتیاز

برخورد با فرد افسرده

این احتمال وجود دارد که در مقطعی از زندگی، فردی را بشناسید که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند. اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده افسردگی‌اش را برای شما فاش کرده است، احتمالاً برایتان سؤال شده است که چگونه می‌توانید از او حمایت کنید و برخورد با فرد افسرده چگونه باید باشد.

افسردگی یک بیماری جدی است و پس از اینکه کسی در مورد سلامت روانی‌اش با شما صحبت می‌کند، مهم است که واکنش مناسبی داشته باشید. در این مقاله می‌خواهیم به راهنمایی در مورد نحوه برخورد با فرد افسرده بپردازیم.

اصول برخورد با فرد افسرده

۱. «من به شما اهمیت می‌دهم.»

در برخورد با فرد افسرده به او نشان دهید که برای شما مهم است. وقتی کسی افسردگی‌اش را برای شما فاش می‌کند، باید بشنود که برای دیگران اهمیت دارد. این نقش را برای او پر کنید: فوراً به شخص مورد نظر بگویید که چقدر به او اهمیت می‌دهید. همچنین می‌توانید بگویید:

 • شما برای من ارزش زیادی دارید.
 • اگر خیلی بهم نزدیک هستید: «دوستت دارم.»
۲. «من برای شما اینجا هستم.»

دوست شما با افشای افسردگی خود، به دنبال حمایت است. اینکه به او بگویید که در این دوران سخت در کنارش هستید، واقعاً ضروری است. برخی از راه‌های مفید دیگر برای واکنش عبارتند از:

 • «در حال حاضر چگونه می‌توانم به بهترین شکل از شما حمایت کنم؟»
 • «لطفاً اگر کاری می‌توانم انجام دهم تا مسائل را برای شما آسان‌تر کنم، به من اطلاع دهید.»
۳. «آیا می‌توانیم در مورد آن صحبت کنیم؟»

به دوست خود این فرصت را بدهید تا احساس خود را با شما در میان بگذارد. ممکن است دوست شما در حال حاضر از به اشتراک گذاشتن جزئیات بیشتر با شما احساس ناراحتی کند، این نیز اشکالی ندارد. اگر او بخواهد در آینده در این مورد با شما صحبت کند، کافی است به او اطلاع دهید که در دسترس هستید. همچنین می‌توانید بگویید:

 • «اگر تمایل دارید، درباره احساستان بیشتر بگویید.»
 • «اگر می‌خواهید، من می‌خواهم در این مورد با شما صحبت کنم.»
نشانه های افسردگی- تصویر ۱- دکتر کامیار سنایی روانشناس۴. «این باید واقعاً سخت باشد، خیلی متأسفم.»

در برخورد با فرد افسرده همدلی نشان دهید. به دوستتان اجازه دهید تا بداند، اگرچه شما نمی‌توانید به‌طور کامل شرایطش را درک کنید، اما احساساتی نسبت به او دارید. همدلی در مورد تشخیص تأثیر افسردگی است، بنابراین سعی کنید چیزی شبیه به این بگویید:

 • «من می‌دانم که این تجربه باید برایت واقعاً دردناک باشد.»
 • «متأسفم که در حال گذراندن این شرایط هستید.»
۵. «از اینکه در مورد این موضوع با من صحبت کردید، متشکرم.»

اینکه افسردگی خود را به کسی اعتراف کنید، می‌تواند ترسناک باشد. بعد از اینکه شخصی افسردگی‌اش را برایتان فاش کرد، باید بشنود که تصمیم درستی گرفته است. با گفتن این جملات، به دوستتان اطمینان دهید:

 • «ممنون که به اندازه کافی راحت هستید که این را به من بگویید. این واقعاً ارزش زیادی دارد.»
 • «صحبت کردن در مورد افسردگی می‌تواند سخت باشد. من مفتخرم که این موضوع را با من در میان گذاشتید.»
۶. «من می‌دانم که شما از این شرایط عبور خواهید کرد.»

لازم نیست که افسردگی یک بیماری مادام‌العمر باشد. امید دادن به دوست خود برای بهبودی بسیار مهم است، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی احساس می‌کنند که سرنوشت آن‌ها برای همیشه درد کشیدن است. با گفتن این جملات به دوست خود اطمینان دهید:

 • «افسردگی چیزی نیست که از آن خجالت کشید، بسیاری از مردم این را تجربه می‌کنند و بهبود می‌یابند. شما مجبور نخواهید بود برای همیشه با این موضوع کنار بیایید.»
 • «من می‌دانم که ممکن است بعضی روزها امید داشتن سخت باشد، اما برای همیشه این احساس را نخواهید داشت، حتی اگر گاهی اوقات احساس کنید که اینطور است.»
 • یک یادآوری ملایم که افسردگی دائمی نیست کافی است. مراقب این مسئله باشید که نظرات زیادی در مورد اینکه فرد مبتلا به افسردگی چگونه می‌تواند اوضاع را بهتر کند، به او ارائه ندهید. در بیشتر مواقع، چنین افرادی فقط می‌خواهند کسی به آن‌ها گوش دهد.

کمک به فرد افسرده

۷. «افسرده بودن به معنای ضعیف بودن شما نیست.»

افسردگی یک نقص شخصیت نیست، بلکه یک بیماری است. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی احساس می‌کنند که ضعیف هستند یا به شیوه‌های دیگری در مورد شرایط خود، احساس گناه می‌کنند. با گفتن چنین جملاتی حمایت عاطفی نشان دهید:

 • «شما آدم ضعیفی نیستید چون افسردگی دارید. شما قوی هستید که می‌توانید با این احساسات دست و پنجه نرم کنید و من می‌خواهم در حالی که این کار را انجام می‌دهید، در کنارتان باشم.»
 • از گفتن جملاتی مانند «مثبت بمانید» یا «از آن دوری کنید» اجتناب کنید. شنیدن چنین حرف‌هایی برای افراد مبتلا به افسردگی می‌تواند بسیار دردناک باشد.
 • علل افسردگی هنوز در حال بررسی است، اما روانشناسان توافق دارند که این بیماری ترکیبی از عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی و روانی است. به عبارت دیگر، افسرده بودن انتخابی نیست.
۸. «من هم در چنین شرایطی بوده‌ام و احساسات شما را درک می‌کنم.»

اگر شما با افسردگی روبرو شده‌اید، تجربه شخصی‌تان ارزشمند است. صحبت در مورد احساسی که در زمان افسردگی داشتید، می‌تواند به دوستتان کمک کند تا کمتر احساس تنهایی داشته باشد. با صحبت در مورد احساستان درباره افسردگی شروع کنید. به یاد داشته باشید که تجربه هر کسی متفاوت است، اما ممکن است نقاط ارتباطی پیدا کنید.

 • ممکن است بگویید: «من آن احساسات افسردگی را به خوبی به یاد دارم. این مسئله برای من غیرممکن به نظر می‌رسید که اصلاً‌ از رختخواب بیرون بیایم و در تصادفی‌ترین زمان‌ها شروع به گریه می‌کردم.»
 • اگر شما با افسردگی تشخیص داده شده روبرو نشده‌اید، سعی نکنید با تجربه دوستتان ارتباط برقرار کنید. افسردگی فراتر از اندوه عادی است. در چنین حالتی، فقط با گوش دادن می‌توانید منبع حمایت بهتری باشید.
۹. «غیر از این مسئله، به من بگویید که اوضاع چگونه پیش می‌رود.»

شما از قبل با دوست خود رابطه داشته‌اید؛ افسردگی آن را تغییر نمی‌دهد. یک فرد افسرده هنوز همان علایق و اشتیاق‌ قبلی را دارد، حتی اگر بیماری‌اش باعث شود که ارتباط با او دشوار باشد. لازم نیست فقط در مورد افسردگی با دوستتان صحبت کنید، از او در مورد سایر جنبه‌های زندگی‌اش نیز بپرسید.

 • اگر مکالمه خیلی سخت است، انجام کاری مانند تماشای فیلم یا تلویزیون، پیاده‌روی یا گوش دادن به آهنگ با هم می‌تواند به دوستتان کمک کند تا کمتر احساس تنهایی داشته باشد.
۱۰. «چطور است که در آخر هفته به یک سفر برویم؟»

یک سفر آینده می‌تواند چیزی را برای دوستتان فراهم کند که منتظر آن باشد. سعی کنید وقتی این پیشنهادات را می‌دهید، توجه را به افسردگی‌ او جلب نکنید؛ افراد افسرده اغلب می‌توانند احساس کنند که مزاحم هستند و شما نمی‌خواهید اینطور به نظر برسد که فقط از روی اجبار با آن‌ها وقت می‌گذرانید. چیزی شبیه به این بگویید:

 • «شاید هفته آینده به ساحل برویم.»
 • «پنجشنبه بریم فیلم ببینیم.»
۱۱. «آیا برای این کار کمک می‌خواهید؟»

در کارهایی مانند خرید مواد غذایی، رفت و آمد یا مراقبت از کودک به دوستتان کمک کنید. افسردگی می‌تواند انجام فعالیت‌های روزانه را برای فرد دشوار کند و حمایت شما واقعاً می‌تواند تفاوت ایجاد کند. برای دوستتان چنین پیامی بفرستید: «سلام، من در سوپرمارکت هستم، چیزی می‌خواهید که برایتان بگیرم؟» این کار به او اجازه می‌دهد بداند که شما به او اهمیت می‌دهید و زندگی‌اش را کمی آسان‌تر می‌کند.

 • کمک به دوست خود در انجام کارهای کوچک می‌تواند مفید باشد، اما سعی کنید همه کارها را برایش انجام ندهید؛ زیرا این کار باعث می‌شود که او احساس درماندگی کند. این برای فرد مبتلا به افسردگی مهم است که کارهایی را برای خودش انجام دهد تا بتواند احساس توانمندی کند.
۱۲. «باید بپرسم، آیا فکر آسیب رساندن به خود را داشته‌اید؟»

توجه داشته باشید که دوست مبتلا به افسردگی شدید در معرض خطر خودکشی است. اگرچه صحبت کردن در مورد خودکشی می‌تواند ترسناک باشد، اما اگر فکر می‌کنید که ممکن است دوستتان تمایل به خودکشی داشته باشد، مهم است که این موضوع را مطرح کنید. از او چیزی مانند این سؤال بپرسید: «من خیلی به شما اهمیت می‌دهم و باید بدانم که آیا شما با آسیب رساندن به خودتان مقابله می‌کنید؟»

 • اگر دوستتان پاسخ مثبت داد، لطفاً فوراً با دوستان نزدیک و خانواده او تماس بگیرید. اگر می‌توانید با پزشک یا متخصص سلامت روان او تماس بگیرید، این کار را انجام دهید. محرمانه نگه داشتن تجربه‌های دوستتان مهم است، اما این وضعیت بسیار جدی است برای اینکه به دنبال کمک نباشید.
 • همچنین می‌توانید با شماره‌های اضطراری تماس بگیرید یا پیامک ارسال کنید تا بتوانید با یک مشاور آموزش دیده صحبت کنید.

مراجعه به روانشناس

۱۳. «بیایید تلاش کنیم تا یک درمانگر برای شما پیدا کنیم.»

اکثر افراد مبتلا به افسردگی برای بهبودی به درمان نیاز دارند. خوشبختانه، هم در اقدامات دارویی و هم در اقدامات درمانی، پیشرفت‌های بزرگی صورت گرفته است که از نظر علمی ثابت شده است که به افسردگی کمک می‌کند. می‌توانید چنین جملاتی بگویید تا دوستتان را تشویق کنید که به سراغ این گزینه‌ها برود:

 • «من می‌دانم که اکنون با مشکلات زیادی روبرو هستید، اما واقعاً فکر می‌کنم صحبت با یک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا به احساسات خود رسیدگی کنید. آیا می‌توانم به شما کمک کنم تا یک قرار ملاقات پیدا کنید؟»
 • کمک به درمان دوست خود با ارائه خدمات رفت و آمد به قرار ملاقات یا کمک به یافتن یک درمانگر می‌تواند واقعاً ارزشمند باشد. تمام تلاش خود را بکنید تا به دوستتان کمک کنید که برنامه درمانی‌اش را دنبال کند. مثلاً می‌توانید هر چند وقت یکبار در مورد روند درمانی‌ او با خودش صحبت کنید و این مسئله را چک کنید.

سؤالات تخصصی درباره رفتار با افراد افسرده

 • چه فعالیت‌هایی برای افراد مبتلا به افسردگی مفید است؟

یکی از چیزهایی که برای افراد مبتلا به افسردگی توصیه می‌کنیم، این است که داوطلبانه به افراد دیگر کمک کنند. وقتی ما شروع به کمک به دیگران می‌کنیم، متوجه می‌شویم که افراد دیگر حتی ممکن است مشکلات بزرگتری نسبت به ما داشته باشند، اما به نظر می‌رسد که آن‌ها در حال مدیریت مشکلاتشان هستند. یکی دیگر از دلایل مفید بودن داوطلبانه کمک کردن برای افراد مبتلا به افسردگی، این است که یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی افسردگی، اغلب احساس بی‌ارزشی است. با داوطلب شدن و کمک به دیگران، ارزش و اهمیت زیادی می‌دهید. شما به آن‌ها کمک می‌کنید و همچنین به خودتان کمک می‌کنید زیرا به جای اینکه فقط در مشکلتان غرق شوید، احساس ارزشتان را تأیید می‌کنید و همچنین دیدگاه‌تان را به دست می‌آورید. شما شروع به تمرکز روی افراد دیگر خواهید کرد که اگر در حالت افسرده باشید، این می‌تواند بسیار مفید باشد.

نکات مهم درباره فرد افسرده

 • لمس فیزیکی در شرایط سخت می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد. بعد از اینکه کسی برای اولین بار افسردگی‌اش را برایتان فاش کرد، او را در آغوش بگیرید تا متوجه شود که در کنارش هستید. اگر کنار یکدیگر نشسته‌اید، نوازش دست نیز می‌تواند مناسب باشد.
 • برخی از افراد ممکن است با لمس فیزیکی احساس راحتی نکنند و شما باید به این مرزها احترام بگذارید. اگر مطمئن نیستید که در آغوش گرفتن مناسب است یا خیر، اشکالی ندارد که با گفتن چیزی مانند «آیا می‌توانم شما را در آغوش بگیرم؟» بپرسید.
 • مرتباً با دوستتان تماس بگیرید، اما لازم نیست که ۲۴ ساعته در تماس باشید.
 • گاهی اوقات مراقبت از فرد مبتلا به افسردگی می‌تواند بسیار سخت باشد. شما نسبت به خود و دوستتان وظیفه دارید که سالم بمانید. اگر دوستتان گاهی عصبانی است یا از شما فاصله می‌گیرد، به خودتان سخت نگیرید، همچنین به خودتان یادآوری کنید که دارید تمام تلاشتان را می‌کنید.

منبع:

https://www.wikihow.com/Respond-when-Someone-Says-They-Have-Depression

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا