داروهای روانپزشکی

اگزازپام Oxazepam

اگزازپام

برند تجاری: سراکس Serax

برند ژنریک: اگزازپام Oxazepam

هشدار

مصرف اگزازپام با مسکن‌های مخدر (مانند کدئین، هیدروکدون) ممکن است خطر عوارض جانبی بسیار جدی از جمله مرگ را افزایش دهد. برای کاهش این خطرات، پزشک شما در ابتدا باید از کمترین دوز اگزازپام که برایتان مفید است شروع کند و این دوز را برای یک دوره زمانی کوتاه در نظر بگیرد. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی زیر، بلافاصله با پزشک خود یا اورژانس تماس بگیرید: تنفس آهسته و کم عمق، ضعف غیرمعمول، سرگیجه و خواب‌آلودگی شدید، مشکل بیدار شدن از خواب.

موارد کاربرد

اگزازپام برای درمان اضطراب و همچنین ترک حاد الکل استفاده می‌شود. این دارو متعلق به دسته‌ای از داروها به نام بنزودیازپین‌ها است که بر روی مغز و اعصاب (سیستم عصبی مرکزی) اثر می‌گذارند و اثر آرام‌بخشی و ضدتشنج ایجاد می‌کنند. این ماده با افزایش اثرات یک ماده طبیعی خاص در بدن (GABA) کار می‌کند.

نحوه استفاده از اگزازپام

قبل از شروع مصرف دیازپام و هربار استفاده مجدد از آن، راهنمای دارویی ارائه‌شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

طبق دستور پزشک این دارو را از طریق دهان مصرف کنید. دوز مصرفی ارایه شده به شما بر اساس شرایط پزشکی، سن و پاسخ شما به درمان است.

این دارو را دقیقا همانطور که تجویز شده است، مصرف کنید. دوز خود را بدون تجویز پزشک افزایش ندهید و از این دارو به مقدار بیشتر یا در مدت زمان بیشتر استفاده نکنید زیرا می‌تواند منجر به اعتیاد شود. همچنین، اگر مدت زمان طولانی از این دارو استفاده کرده‌اید، بدون تأیید پزشکتان به طور ناگهانی مصرف این دارو را قطع نکنید. با قطع ناگهانی دارو، ممکن است شرایط بدی برایتان رخ دهد. برای جلوگیری از بروز علایم ترک دارو، پزشک معمولا دوز مصرفی شما را به آرامی کاهش می‌دهد.

مصرف طولانی‌مدت این دارو ممکن‌است از اثربخشی آن بکاهد و نیاز به دوزهای متفاوت در طول دوره مصرف باشد. اگر متوجه شدید دارو دیگر اثری در بهبود شما ندارد، با پزشکتان صحبت کنید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، تاری دید یا سردرد ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است، بنابراین قطعا سود مصرف دارو برای شما بیش از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: تغییرات ذهنی/ خلقی، اختلال در گفتار، بی‌دست و پایی، مشکل در راه رفتن، کاهش یا افزایش علاقه به رابطه جنسی، لرزش، مشکل در ادرار کردن، اختلالات خواب.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بسیار بعید اما بسیار جدی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: غش کردن، معده و شکم درد، حالت تهوع مداوم، استفراغ، خستگی، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره، تب یا گلودرد مداوم.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: اگزما، خارش/ تورم (به خصوص در صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید.

موارد فوق، لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده عوارضی غیر از عوارض ذکر شده در بالا، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط

قبل از مصرف اگزازپام، اگر به آن یا به‌سایر بنزودیازپین‌ها (مانند دیازپام، تمازپام) آلرژی دارید به پزشکتان بگویید. در نظر داشته باشید که این دارو حاوی عناصر غیرفعالی است که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از اینکه از این دارو استفاده‌کنید، سابقه پزشکی خود را به پزشکتان اطلاع‌دهید. خصوصاً: بیماری کبد، بیماری کلیوی، مشکلات ریوی/ تنفسی (مثلا COPD، آپنه خواب)، سوءمصرف موادمخدر یا الکل.

این دارو ممکن‌است شما را گیج یا خواب‌آلود کند یا بینایی شما را تار کند. تا زمانی‌که احساس خواب‌آلودگی یا بینایی ضعیف دارید، از رانندگی، استفاده از ماشین‌آلات و کارهایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند، خودداری کنید. همچنین از مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز خودداری‌کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (شاهدانه) با پزشکتان صحبت‌کنید.

افراد مسن ممکن‌است نسبت‌به عوارض‌جانبی این دارو، به‌ویژه خواب‌آلودگی حساسیت بیشتری نشان‌دهند. این عارضه جانبی می‌تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه‌نمی‌شود. همچنین ممکن‌است به نوزاد هنوز متولدنشده آسیب‌برساند. اگر باردار شدید یا فکر می‌کنید باردار هستید، فوراً به پزشکتان اطلاع‌دهید. برای جزئیات بیشتر با دکترتان مشورت‌کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل‌می‌شود و ممکن‌است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه‌نمی‌شود. قبل از شروع شیردهی، با پزشکتان مشورت‌کنید.

تداخلات با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض‌جانبی جدی را افزایش‌دهد. موارد گفته شده‌ی فوق، لیست کاملی از تمام تداخلات دارویی نیست. فهرستی از تمام موادی که مصرف می‌کنید (شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کلوزاپین، دیگوکسین، کاوا، اورلیستات، سدیم اکسی بات.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولات که ممکن است باعث خواب‌آلودگی یا مشکلات تنفسی شود، ممکن است خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام و کم عمق، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) افزایش یابد. در صورت استفاده از سایر محصولات مانند داروهای مسکن یا ضدسرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای دیگر برای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل‌کننده‌های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین‌ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک خود اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند محصولات مناسب آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می‌شوند. می‌توانید از داروساز نحوه استفاده مطمئن داروها را بپرسید.

سیگار کشیدن می‌تواند اثربخشی این دارو را (از طریق القای آنزیم کبدی) کاهش دهد. اگر سیگار می‌کشید یا اخیراً سیگار را ترک کرده‌اید به پزشک خود بگویید، زیرا ممکن است نیاز به تنظیم دوز دارو داشته باشید.

اوردوز یا مصرف بیش از حد

اگر دارو را اشتباهاً بیش از حد مصرف کردید و علائم جدی مانند از احساس بیهوشی یا مشکل تنفسی شدید دارید، با اورژانس یا پزشکتان تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد یا اوردوز ممکن است شامل خواب‌آلودگی شدید، رفلکس آرام، تنفس آرام و کم‌عمق، غش کردن و از دست دادن هوشیاری باشد.

نکات:

این دارو را به افراد دیگر ندهید. مصرف این دارو بدون تجویز پزشک، غیرقانونی است.

اگر این دارو برای مدت زمان طولانی استفاده شود، باید آزمایشات پزشکی (مثلا تست‌های عملکرد کبد، شمارش کامل خون CBC) برای بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز از دست رفته

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری از آن استفاده کنید. اگر زمان مصرف دوز بعدی نزدیک است، از دوز فراموش شده صرف‌نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

شرایط نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

منبع:

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-8347/oxazepam-oral/details

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا