روانشناسی

اهمیت معذرت خواهی کردن

امتیاز

چرا مهم است که معذرت خواهی کنیم؟

بسیاری از مردم نسبت به معذرت خواهی احساسات پیچیده‌ای دارند و تمامی افکار و احساسات ما در موردش مرتب و تنظیم‌شده نیست. بعضی از ما مجبور شده‌­ایم هنگامی که به کسی آسیب می‌­رساندیم، همانند بچه‌­ها عذرخواهی کنیم و بعضی از ما آزادانه معذرت‌خواهی می‌کردیم و بلافاصله بعد از انجام این کار احساس بهتری داشتیم. البته برخی از مردم از معذرت‌خواهی کردن احساس شرم می‌کنند.

در یک فیلم معروف مربوط به چند دهه پیش اظهار شد که «عشق یعنی اینکه هرگز نباید بگویی متاسف هستی»، در حالی که بسیاری از کارشناسان رابطه هشدار می‌دهند که معذرت‌خواهی در یک رابطه هرگز به منزله­‌ی خطری برای از دست دادن آن نیست.

نتایج مثبت ارائه معذرت خواهی صمیمانه

ممکن است در مورد نیاز به معذرت‌خواهی وقتی به یک دوست –به طور تصادفی یا به هر شکل دیگر- صدمه زده‌­ایم مطلع باشیم، اما آیا می‌دانید که چرا معذرت‌خواهی واقعاً مهم است و یک عذرخواهی خوب چگونه عمل می‌کند؟ محققان و روانشناسان دلایل مهمی را مشخص کرده‌اند که چرا معذرت‌خواهی در زمانی که قوانین اجتماعی نقض می­‌شوند ضروری است. برخی از چیزهای خوب که از یک عذرخواهی صمیمانه می‌آیند عبارتند از:

  • معذرت‌خواهی وقتی که شما قانون رفتار اجتماعی را نقض کردید – از طریق بی اعتنایی کردن به خط شکستن قانون- ثابت می‌کند که شما می‌دانید قوانین چه هستند و شما موافقید که آن‌ها باید تایید شوند. این امر به دیگران اجازه می‌دهد بدانند شما موافقید که رفتار مضر خوب نیست، و احساس امنیت کنند.
  • عذرخواهی برای آنهایی که به ایشان آسیب رسانده‌­اید، مجددا شأن و اعتبار فراهم می­‌آورد. با این کار به طرف آسیب دیده اجازه می‌­دهید که بداند شما می‌دانید که تقصیر شما بوده است نه آن‌ها، به آن‌ها کمک می‌کند که احساس بهتری داشته باشند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند که حیثیت خود را حفظ نمایند.
  • معذرت‌خواهی با صحبت کردن دوباره، به مرمت روابط کمک می‌کند و باعث می‌شود که آن‌ها دوباره احساس راحتی نمایند.
  • یک عذرخواهی صادقانه به شما این امکان را می‌دهد که به مردم بگویید به کاری که کردید افتخار نمی‌کنید و این رفتار را تکرار نخواهید کرد. این کار به مردم این امکان را می‌دهد که بدانند شما عموما فردی هستید که مراقبید تا به دیگران آسیبی نرسانید و به جای بدترین اشتباهات خود، بر روی فضایل بهتر خودتان تمرکز می‌کنید.

مزایای معذرت خواهی

روابط می‌توانند منابع خوبی برای رهایی از استرس باشند. اما کشمکش می‌تواند باعث تنش قابل‌توجهی شود که واقعاً عوارض زیادی دارد. هنر معذرت‌خواهی را یاد بگیرید تا بتوانید کاهش قابل‌توجهی در اثرات منفی کشمکش‌­ها و استرس رابطه پیدا کنید. زیرا عذرخواهی به ما کمک می‌کند که کشمکش را پشت‌سر گذاشته و راحت­تر حرکت نماییم. مزایای زیادی وجود دارند که از بخشش و گذشت، شادمانی و همچنین آسودگی از استرس به دست می‌آیند. به این ترتیب، ماهر بودن در عذرخواهی در هنگامی که مقتضی و مناسب است، می‌تواند مزایایی را که با روابط قوی‌تر، کاهش کشمکش و بخشودگی همراه است را به ارمغان بیاورد که ارزش انجام دادن آنرا دارد.

چرا معذرت خواهی کردن برای برخی از افراد سخت است

برای برخی از افراد، معذرت‌خواهی مانند یک اعتراف یا پذیرش این امر است که آن‌ها بی‌لیاقت یا ناشایسته هستند- اما چه می­شد که به جای آن به این امر اشاره می­کردند که یک اشتباه، به معنی وجود چیزی ذاتا نادرست در مورد آنها است. برخی دیگر معتقدند که ارائه اولین عذرخواهی پس از یک مشاجره، پذیرش گناه و مسئولیت تمامیت یک کشمکش است که  شامل اشتباهات هر دو طرف درگیر بوده است؛ آن‌ها فکر می‌کنند که عذرخواهی از آن‌ها به فرد دیگر اجازه می‌دهد که مسئولیت خود را در این درگیری برعهده نگیرد. گاهی اوقات بنظر می‌­رسد که عذرخواهی، توجهات بیشتری را به سمت اشتباهی که ممکن است مورد توجه قرار نگرفته جلب‌نماید.

با این حال، در شرایط مناسب، یک عذرخواهیِ خوب و کاملا صادقانه، به‌طور کلی از همه این مسایل جلوگیری می‌کند. و صرفا به‌عنوان راهنمایی برای یافتن راه‌حل عمل‌کرده، ارزش‌های مشترک را مجددا تایید نموده و احساسات مثبت را احیا می‌کند. شما تنها باید بدانید چه موقع و چگونه معذرت‌خواهی کنید.

چه زمانی معذرت خواهی یک ایده­‌ی خوب است؟

اگر کاری که کرده‌اید باعث رنجش فرد دیگری شده، این ایده‌­ی خوبی است که معذرت‌خواهی کنید. حتی اگر کاری که انجام داده‌­اید غیرعمدی بوده باشد. این امر بدین خاطر است که معذرت‌خواهی درها را به سمت ارتباط باز می‌کند. و به شما اجازه می‌دهد تا با فردی که آسیب دیده است ارتباط برقرار کنید. عذرخواهی همچنین به شما این امکان را می‌دهد که افسوس خوردنتان را به آنها که آسیب دیده­‌اند ابراز دارید. زیرا این امر به آن‌ها می‌فهماند که شما واقعا به احساسات آن‌ها توجه دارید. و می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا دوباره با شما احساس امنیت کنند.

همچنین, معذرت‌خواهی به شما اجازه می‌دهد تا در مورد «قوانینی» که در آینده باید باشند بحث کنید. بخصوص اگر نیاز باشد قوانین جدیدی ایجاد شوند که اغلب مربوط به زمانی‌ست که شما عمدا به‌فرد دیگری آسیب نزده‌اید. (ایجاد قوانین جدید برای این رابطه همچنین می‌تواند به شما در محافظت از آسیب‌دیدن در زمان آینده نیز کمک کند.) اساسا، اگر به‌فرد و رابطه­‌ا­ی اهمیت می­‌دهید و می‌توانید از رفتار دلخورکننده و رنجش‌آور در آینده اجتناب‌کنید، عذرخواهی ایده­‌ی خوبی‌ست.

این موضوع به این معنی نیست که باید مسئولیت چیزهایی را که تقصیر شما نبوده برعهده بگیرید. مثلا می‌توانید از وارد ساختن آسیب ناخواسته به احساسات دیگران ابراز پشیمانی کنید. اما اگر شما صادقانه احساس می­‌کنید که راهی وجود نداشته که شما از طریق آن می‌توانستید بدانید آنها به وسیله­‌ی اعمال شما آسیب خواهند دید، لازم نیست که بگویید «باید بهتر می‌­دانستم». و این جایی است که ایجاد یک قانون یا قاعده­‌ی جدید می‌تواند کمک کند. (برای مثال، «متاسفم که شما را بیدار کردم! من می­‌دانم که شما دوست‌ندارید مردم پس از ساعت 8 شب با شما تماس بگیرند. من مراقب خواهم بود که دوباره این کار را انجام ندهم.»)

مسئولیت‌پذیری نیز به معنی مشخص کردن چیزی است که شما باور دارید اشتباه است، اما می‌توانید به آرامی آنچه را که به عقیده شما اشتباه نبوده را بگویید. به این ترتیب، شما خود را از این احساس محافظت می‌کنید که اگر اولین کسی هستید که معذرت‌خواهی می‌کنید، مسئولیت کل مناقشه یا بخش عمده‌ای از آن را بر عهده می‌گیرید.

چه زمانی معذرت خواهی می­‌تواند یک ایده­‌ی بد باشد؟

شایان ‌ذکر است که عذرخواهی­‌هایی که شامل وعده‌های توخالی می‌شود، ایده بدی است. یکی از وظایف مهم عذرخواهی این است که فرصت ایجاد اعتماد را فراهم می‌کند. در واقع، حل و فصل عدم تکرار رفتار رنجش‌آور- یا ایجاد هر تغییر ممکن دیگر- بخش مهمی از عذرخواهی است. اگر شما قول دهید که تغییر کنید اما در واقع تغییر نکنید، معذرت‌خواهی صرفاً به این واقعیت توجه می‌کند که شما کاری کرده‌اید و حتی قبول دارید که آن کار اشتباه بوده، اما از تغییر امتناع می­‌ورزید.

وعده­‌هایی ندهید که نتوانید آن‌ها را حفظ کنید. بلکه سعی کنید وعده‌های منطقی به‌منظور جلوگیری از آسیب‌رساندن به افراد در آینده داشته باشید و به‌دنبال آن وعده‌ها حرکت‌کنید. اگر شخص دیگری از شما انتظار چیزی غیرمنطقی و غیرممکن دارد، شاید به این دلیل باشد که شما در حال تقبل مسئولیتی بیش از توانتان هستید.

نکاتی برای معذرت خواهی صادقانه

معذرت‌خواهی غیرصادقانه اغلب باعث ایجاد آسیب بیشتری، نسبت به حالتی که هیچگونه عذرخواهی انجام نشود می­‌گردد. زمانی که معذرت‌خواهی می‌کنید، مهم است که چند جزء کلیدی را در نظر بگیرید. این نکات را در مورد نحوه­‌ی انجام عذرخواهی صادقانه در نظر بگیرید. آن‌ها باید به شما در حفظ روابط سالم و شاد با دوستان، خانواده و عزیزان شما کمک کنند.

منبع:

https://www.verywellmind.com/the-importance-of-apologizing-3144986

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا