کتاب شناسی

انسان در جستجوی معنا

معرفی کتاب

کتاب انسان در جستجوی معنا یکی از مهمترین آثار ادبیات زاده از جنگ جهانی دوم: روایت تکان‌دهنده ویکتور فرانکل از تجربیات خود در آشویتس است. ویکتور فرانکل یک روانپزشک برجسته وینی است که مشاهدات خود را از جنگ جهانی دوم و در اردوگاه آشویتس در این کتاب برای ما بیان کرده است. آشویتس بزرگترین و بدترین اردوگاه کار اجباری نازی‌ها بود که انسان‌های زیادی در آن اردوگاه جانشان را از دست دادند.

انسان در جستجوی معنا- دکتر کامیار سنایی

ویکتور فرانکل در این دوران مشاهده کرد که چگونه اسرایی که نان خود را با دیگران تقسیم می‌کنند و به دیگران دلداری می‌دهند، بیشتر از سایرین برای زنده ماندن دوام می‌آوردند. آنها اثبات کردند که همه‌چیز می‌تواند از ما گرفته شود، به جز توانایی انتخاب نگرش ما حتی در شرایط خاص. نوع نگرش فردی که زندانی شده بود نتیجه یک تصمیم درونی بود و دیدگاهش تنها تحت‌تأثیر حضورش در اردوگاه نبود. سرانجام کسانی که اجازه می‌دادند نفس درونی خود و روحانیاتشان فروکش کند، در معرض نفوذ انحطاط قرارگاه قرار می‌گرفتند. و در پی از دست دادن معنایی برای ادامه، دست از زندگی کردن می‌کشیدند. در حالیکه کسانی‌که در این تجارب پیروزی کسب کردند، این پیروزی را درونی کردند و توانستند به بقای خود ادامه‌دهند.

اینکه چگونه تلاش برای زنده ماندن به شما امید به ادامه راه می‌دهد، همان چیزیست که ویکتور فرانکل در سطرهای کتاب بیان کرده است. او همزمان با بیان خاطرات تلخی که ممکن است شما را ناراحت کند، تلاش برای یافتن معنا در زندگی را غایت نهایی انسان معرفی می‌کند. ویکتور فرانکل به این باور رسید که عمیق‌ترین آرزوی انسان، جستجوی معنی و هدف است. این اثر برجسته به ما راهی برای عبور از رنج و یافتن اهمیت در هنر زیستن را ارائه می‌دهد.

دکتر ویکتور فرانکل

دکتر ویکتور امیل فرانکل، یک متخصص مغز و اعصاب و روانپزشک اتریشی و همچنین یک بازمانده از هولوکاست بود. فرانکل بنیانگذار لوگوتراپی بود، که نوعی تجزیه و تحلیل وجودی از «سومین مکتب وین» در رویکرد روان‌درمانی است.

کتابش یعنی انسان در جستجوی معنا اولین‌بار با عنوان دیگری در سال 1959 منتشر شد: از اردوگاه مرگ تا اگزیستانسیالیسم. (در زبان اصلی در سال 1946 با عنوان Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager منتشر شد). این کتاب شرح تجربیات او به عنوان یک زندانی در اردوگاه کار است. این کتاب، روش روان‌درمانی او برای یافتن معنا در همه اشکال وجودی، حتی وحشتناک‌ترین آن را شرح می‌دهد. و بنابراین دلیلی برای ادامه زندگی ارائه می‌دهد. وی یکی از شخصیت‌های اصلی در درمان وجودی بوده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا