روابط جنسی

دلایل گریه بعد از رابطه جنسی چیست

امتیاز

 

آن چه در این مقاله می خوانیم

گریه بعد از رابطه جنسی

چرا برخی افراد بعد از رابطه جنسی گریه می‌کنند؟ اندوه پساآمیزشی می‌تواند دلیل آن باشد.

شما درست بعد از رابطه جنسی خود گریه می‌کنید. این گریه بعد از رابطه جنسی چه به اندازه چند قطره اشک باشد و چه به اندازه یک گریه شدید، اندوه پساآمیزشی می‌تواند تجربه‌ی گیج کننده‌ای برای شما و شریک زندگیتان باشد، همینطور این سوال را برای شما ایجاد کند که «چرا گریه بعد از رابطه جنسی می‌کنید؟»

در حالی که گریه بعد از رابطه جنسی در ابتدا ممکن است کمی عجیب باشد، اما برای بسیاری از افراد، این یک واکنش طبیعی به احساسات مثبتی مانند شادی، عشق و رهایی از تنش است.

اما اگر احساسات پشت گریه شما بعد از رابطه جنسی، حسی تاریک‌تر داشته باشند، در این صورت چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ احساس افسردگی، نگرانی و تحریک پذیری بعد از رابطه جنسی، اندوه پساآمیزشی نامیده می‌شود و بسیار شایع‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. در ادامه به این پدیده بررسی نشده اما گسترده می‌پردازیم.

اندوه پساآمیزشی چیست؟

گریه کردن یک واکنش طبیعی به احساسات شدید است و رابطه جنسی خوب می‌تواند شدید باشد.

شما ممکن است ارتباط قوی احساس کنید یا ارگاسم شگفت‌انگیزی را تجربه کنید. رابطه جنسی می‌تواند مغز ما را با دوپامین و اکسی‌توسین پر کند. این انتقال‌دهنده‌های عصبی با احساس عشق، ارتباط و شادی مرتبط هستند.

به طور خلاصه، دلایل زیادی وجود دارد که بعد از رابطه جنسی احساس خوبی داشته باشید و در عین حال گریه کنید. اگر شما حین گریه بعد از رابطه جنسی حس خوبی داشته باشید، دلیلی برای نگرانی یا تلاش برای متوقف کردن آن وجود ندارد.

اما اگر احساس بدی داشته باشید، گریه بعد از رابطه جنسی می‌تواند مشکل ساز شود.

اگر شما بعد از رابطه جنسی احساس ناراحتی، اضطراب و تحریک پذیری دارید، ممکن است در حال تجربه کردن اندوه پساآمیزشی باشید. این یک اصطلاح پزشکی برای احساس غم و اندوه بعد از رابطه جنسی است.

طبیعی است که هر از چند گاهی بعد از رابطه جنسی ضعیف، مقداری احساس ناامیدی داشته باشید. با این حال، اندوه پساآمیزشی با احساساتی که شدیدتر و بیشتر ناراحت کننده هستند، مشخص می‌شود. در حالی که اندوه پساآمیزشی همیشه با گریه همراه نیست، اما همیشه با احساسی مثل ناراحتی، پریشانی و افسردگی مشخص می‌شود.

اندوه پساآمیزشی می‌تواند بعد از یک برخورد جنسی لذت بخش و رضایت بخش رخ دهد. گریه‌ی شدیدی که نتیجه‌ی آن است می‌تواند هم شما هم شریک زندگیتان را گیج کند، برای رابطه مشکلاتی ایجاد کند و اختلالاتی در عملکرد جنسی مانند اضطراب عملکرد ایجاد کند.

اندوه پساآمیزشی مورد تحقیق قرار گرفته است، اما مطالعات نشان می‌دهند که در بین مردان و زنان بسیار شایع می‌باشد.

بررسی معتبری که در یک مطالعات جنسی منتشر شد و روی زنان متمرکز بود، نشان داد که ۴۶ درصد از پاسخ دهندگان حداقل یک بار در زندگی خود اندوه پساآمیزشی را تجربه کرده‌اند، در حالی که ۵.۱ درصد از آن‌ها علائم مربوطه را در چهار هفته‌ی اخیر تجربه کرده‌اند.

بررسی معتبری که در مطالعات جنسی دیگری منتشر شد، نشان داد که ۴۱ درصد از تعداد ۱۲۰۸ مرد بررسی شده، گزارش کرده‌اند که علائم اندوه پساآمیزشی را در مرحله‌ای از زندگی خود احساس کرده‌اند و ۲۰ درصد از آن‌ها علائم مربوطه را در چهار هفته‌ی اخیر تجربه کرده‌اند.

چرا گریه بعد از رابطه جنسی اتفاق می افتد؟ دلایل اندوه پساآمیزشی

برخی از افرادی که دچار اندوه پساآمیزشی می‌شوند، بلافاصله قادر به تشخیص منبع اصلی آن هستند. بقیه افراد ممکن است برای پیدا کردن توضیح با مشکلات بیشتری مواجه شوند. دلایل زیادی می‌توانند جزو عوامل اندوه پساآمیزشی باشند. در ادامه به چند مورد از این دلایل بالقوه می‌پردازیم:

مشکلات رابطه و صمیمیت

رابطه جنسی در خلاء اتفاق نمی‌افتد و با شریک رابطه، بخشی از پویایی رابطه می‌باشد. رابطه جنسی که بدون فرد متعهد انجام می‌شود نیز شامل صمیمیت فیزیکی و عاطفی است. حتی رابطه جنسی برای فردی که خودارضایی می‌کند نیز می‌تواند احساسات زیادی را در مورد بدن و تمایلات جنسی او ایجاد کند.

احساسات شما، به‌خصوص آن‌هایی که به صمیمیت، بدن شما، روابط جنسی و غیرجنسی مربوط می‌شوند، می‌توانند در طول رابطه جنسی، در ذهن شما بسیار پررنگ‌تر شوند. گاهی این احساسات منفی هستند. برای مثال، یادآوری خیانت قبلی می‌تواند درد و ترس گذشته را برای آینده ایجاد کند.

حتی اگر شما ترجیح دهید که به مشکلات رابطه و صمیمیت فکر نکنید، اندوه پساآمیزشی می‌تواند به این اشاره داشته باشد که چیزی نیازمند تغییر است. گفتاردرمانی می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات اصلی را حل کنید. درمان می‌تواند هر دو طرف رابطه و زوجین را حمایت کند تا این مشکلات را هدایت کنند.

احساس گناه یا شرم

بسیاری از مردم طوری تربیت شده‌اند که تمایلات جنسی را با شرم، شرارت و کثیف بودن مرتبط می‌دانند. این ارتباطات می‌توانند به خصوص برای افرادی که به آن‌ها گفته شده است بدن، سوابق جنسی و تمایلات اشتباهی دارند، قوی باشند.

حتی اگر شما این افکار را در بزرگسالی رد کرده باشید، آن‌ها هنوز می‌توانند احساسات شدید مرتبط با رابطه جنسی را تحریک کنند. صحبت با یک متخصص جنسی معتبر می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید گذشته چگونه روی احساسات حال شما بعد از رابطه جنسی تأثیر می‌گذارد.

رسیدن به این درک، اولین قدم برای رها کردن جفت‌های منفی یا روابط مخرب می‌باشد.

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب از حالت‌های رایج و در عین حال جدی سلامت روان هستند. اگر افسردگی یا اضطراب دارید، احساساتی مانند ناراحتی، ناامیدی، ترس و پریشانی می‌توانند بر همه جوانب زندگی شما تأثیر بگذارند.

حتی اگر در طول یک رابطه لذت بخش احساس بهتری داشته باشید، علائم شما ممکن است بعد از آن بازگردند یا حتی تشدید شوند.

افسردگی و اضطراب قابل درمان هستند، با این حال درمان مناسب برای هر فردی متفاوت به نظر می‌رسد. برخی از داروها مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین SSRIs، می‌توانند میل جنسی شما را کاهش دهند.

تیم پزشکی شما می‌تواند با شما همکاری کند تا درمانی برای متعادل کردن نیازهای جنسی شما با سلامت روان کلی شما پیدا کند.

گریه بعد از رابطه جنسیترومای شخصی

ترومای جنسی شامل هر نوع رابطه جنسی بدون رضایت است. این شامل هر دو سوءاستفاده جنسی مثل تجاوز جنسی و سوءاستفاده غیر فیزیکی مثل آزار جنسی یا تن‌شرمی می‌شود.

برخوردهای جنسی می‌توانند برای افرادی که ترومای جنسی را تجربه کرده‌اند محرک باشند. برخی از احساسات، موقعیت‌ها یا جزئیات دیگر ممکن است به‌ویژه تحریک‌کننده باشند اگر جنبه‌هایی از حادثه یا حادثه‌های آسیب‌زا را داشته باشند.

تروما می‌تواند موجب احساسات ترس، ناراحتی و جدایی هم در بین برخوردهای جنسی و هم بعد از آن‌ها شود. افرادی که با ترومای غیرجنسی مانند ترومای جنگی مواجه هستند نیز می‌توانند علائم سندرم کارتاژنر را تجربه کنند.

رویکردهای درمانی زیادی برای درمان تروما وجود دارد، از جمله درمان رفتاری-شناختی، گروه‌درمانی و داروها.

اگر تروما باعث اندوه پساآمیزشی شما می‌شود، مشخص شدن علت اصلی آن توسط درمانگر، می‌تواند کمک کننده باشد. شناخت محرک‌های شما و ارتباط با شریک زندگیتان باعث می‌شوند روابط جنسی شما کمتر تحریک‌پذیر و بیشتر لذت‌بخش باشند.

درد فیزیکی

اگر رابطه جنسی یا هر موقعیت جنسی باعث درد شما می‌شود، این منطقی است که گریه و احساسات منفی به دنبال داشته باشد.

تعداد زیادی از افراد که آلت زنانه دارند، در زمانی از زندگی خود با برخوردهای جنسی دردناک روبرو می‌شوند. درد می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله لغزندگی ناکافی، تحریک پوست و بیماری التهابی لگن ایجاد شود. همینطور با وجود تصور رایج نادرست، مردان نیز می‌توانند رابطه جنسی دردناکی را تجربه کنند.

رابطه جنسی دردناک می‌تواند اغلب با درمان پزشکی مناسب رفع شود. قدم اول همیشه صحبت با پزشک است.

درد می‌تواند یک پاسخ کاملاً جسمی به مشکلات عاطفی باشد، اما پزشک قبل از تشخیص باید علل فیزیکی را رد کند. ترکیبی از درمان پزشکی و گفتاردرمانی می‌تواند به رفع درد جسمانی کمک کند.

نوسانات عصبی و هورمونی

رابطه جنسی و ارگاسم به شدت می‌تواند سطوح بدن شما را از بیوشیمی‌های مشخصی افزایش دهد، مانند اکسی‌توسین که احساس خوبی به شما می‌دهد. وقتی بدن شما شروع به بازگشت به حالت اولیه می‌کند، آن انتقال دهنده‌های عصبی و هورمون‌ها دوباره کاهش می‌یابند.

تئوری مطرح شده‌ای وجود دارد که این کاهش سطوح بیوشیمی‌های «شاد» در احساسات منفی اندوه پساآمیزشی تاثیر دارند. بعضی دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که نالترکسون با دوز پایین ممکن است کمک کند، اما تحقیق بیشتری مورد نیاز است.

پزشک شما می‌تواند توصیه پزشکی را به شما بدهد تا تصمیم بگیرید آیا برایتان مفید است یا نه.

اندوه پساآمیزشی قابل درمان است

اگر شما اغلب غم و اندوه بعد از رابطه جنسی را احساس می‌کنید، نیازی نیست به رنج کشیدن ادامه دهید. درمان همیشه یک راه حل سریع نیست، اما می‌تواند منجر به یک زندگی جنسی شادتر و رضایت بخش‌تر شود.

منبع:

https://www.modernintimacy. com/why-do-i-cry-after-sex-it-could-be-postcoital-dysphoria/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا