انحراف جنسی کودکان- وبسایت تخصصی روانشناسی

انحراف جنسی کودکان

Author : Dr. Kamyar Sanaie

آیا شما والدین عزیز می‌دانید با رعایت نکردن چه نکاتی باعث انحراف جنسی کودکان خود می‌شوید؟

با پاسخ ندادن، مسکوت گذاشتن، محکوم کردن، تنبیه، پاسخ غیرواقعی و غیرعلمی و یا بی‌توجهی به سوالات جنسی کودک باعث انحراف جنسی کودکان خواهید شد. از این طریق، عامدانه کودک را به‌سمت منابع ناموثق برای کسب اطلاعات سوق می‌دهیم. عدم دانش و آگاهی یا اطلاعات غلط کودک و نوجوان، آمار ابتلا به مشکلات جنسی را در آنها بالا می‌برد.

 

اگر می‌خواهید کودک شما به انحراف جنسی دچار شود، موارد زیر را انجام دهید! 

۱. مسائل جنسی در خانه را همواره با شوخی و خنده همراه کنید. جوک‌های جنسی در خانه مطرح کنید. به‌عنوان مادر یا پدر جواب سوالات جنسی کودک را با شوخی و خنده بدهید و یا آنکه با اصلاحاتی کودکانه مانند شمبل طلا با کودک شوخی کنید. در برخی موارد اطرافیان کودک به خیال آنکه کودک درکی ندارد، با او شوخی‌های جنسی می‌کنند، از جمله آنکه اندام‌های تناسلی او را لمس می‌کنند و این عمل موجب انحراف جنسی کودکان خواهد شد.

۲. در خانه دید جنسیتی داشته باشید و به یک جنس ارجحیت بدهید. تبعیض جنسیتی در کلام و رفتار داشته باشید. به‌طور مثال، در یک نگرش مرد سالارانه، فاعل جنسی همیشه برنده و قوی و مفعول جنسی فردی بازنده و شکست خورده تصور می‌شود. در این نوع نگرش، زنان همواره از زن بودن خود و بالطبع رابطه جنسی احساس ناخوشایندی خواهند داشت و مردان نیز رابطه جنسی در ذهنشان مساوی برتری و موفقیت خواهد بود. این نوع نگرش یکی از دلایل فراوانی سندرم شکار در بین مردان است. در این سندرم، آنچه برای مرد اهمیت دارد به‌دست آوردن زن است و پس از به‌دست آوردن شکار، ارزش خود را از دست می‌دهد؛ زیرا حال باید به‌سراغ شکار دیگری برود.

۳. والدین بهیچوجه عشق و علاقه خود را جلوی کودک ابراز نکنند و به‌گونه‌ای وانمود کنند که هیچ تمایل جنسی به یکدیگر ندارند و مانند خواهر و برادر هستند.

۴. کودک رابطه جنسی والدین را ببیند. از آنجایی که شکل ظاهری رابطه جنسی خشونت را به‌ذهن کوک متبادر می‌کند، دیدن تصادفی رابطه جنسی می‌تواند تاثیر بدی بر روی کودک بگذارد و به‌نوعی احساس خیانت به خود کند و موجب انحراف جنسی کودکان گردد. البته این احساس در کودک زمانی شکل می‌گیرد که والدین در ظاهر سعی در انکار هرگونه رابطه عاشقانه‌ای با هم دارند و حتی لمس عاشقانه یکدیگر را از کودک پنهان می‌کنند و یا آنکه کودک از هرگونه آموزش جنسی از سوی والدین محروم بوده، زیرا فضای خانه سعی در انکار هر موضوع مرتبط به امور جنسی را می‌کند.

۵. هیچ قانون و مقرراتی برای استفاده از اینترنت، تلویزیون و رمان‌های سکسی وجود ندارد. مادر برای آنکه به کارهای خود برسد، کودک را به‌حال خود رها می‌کند و نظارتی بر روی برنامه‌هایی که کودک می‌بیند و فعالیت‌های او ندارد، زیرا این کار توجه و انرژی زیادی را از سوی والدین می‌طلبد. کودکان در معرض بمباران پیام‌های جنسی از سوی رسانه‌های جمعی و اینترنت هستند. عدم نظارت باعث می‌شود کودک و نوجوان نگرش جنسیتی خود را بر طبق الگوی آنها شکل دهند. نگرشی که باورهای زیر از جمله‌ی آنها هستند: همه نوجوانان رابطه جنسی دارند- سکس داشتن یعنی لذت و خوشی- سکس هیچ ارتباطی به عشق و محبت ندارد- عشق ارتباطی با والد ندارد- رابطه جنسی داشتن یعنی بزرگسال شدن- سکس نداشتن مساوی بچه ننه بودن و بی‌عرضگی است- فقط رابطه جنسی کامل سکس محسوب می‌شود.

۶. والدین بی‌اطلاع از مسائل جنسی هستند.

۷. عدم پایبندی به باورها و ارزش‌های اخلاقی والدین و بالتبع عدم آموزش اخلاقی به کودک و عدم پایبندی کودک به اخلاقیات به‌واسطه داشتن الگوی نامناسب.

۸. عدم توجه به فعالیت‌های فیزیکی مانند ورزش و هنر و صرف وقت زیاد در فعالیت‌های غیرمتحرک مانند تلویزیون.

۹. نگرش جنسی والدین به همه امور و جنسی دیدن تمام مفاهیم و امور انسانی. این نوع نگرش والدین باعث می‌شود کودک همه چیز را با عینک جنسی ببیند و نه انسانی. به‌طور مثال، والدینی که از ترس خطرات جنسی که به‌نظر آنها فرزندشان را تهدید می‌کند به‌جای آموزش نحوه صحیح ارتباط با جنس مخالف و توضیح ارزش‌های مورد قبول خانواده و خطوط زرد و قرمز آن، سخت‌گیری‌های شدیدی برای ارتباط قائل هستند و هرگونه نیاز به ارتباط را انکار می‌کنند، باعث می‌شوند فرزندشان رابطه دو جنس را بیش از آنکه انسانی ببیند، جنسی در نظر بگیرد. آنها در اولین فرصت که در دنیای کنونی چندان دور از دسترس نیست، مانند فنری عمل می‌کنند که رها شده است.

۱۰. ناپاک، خطرناک و ترسناک جلوه دادن رابطه جنسی برای کودک به‌جهت محافظت از او و اجتناب او از رابطه جنسی. برای آنکه فرزندتان دچار اختلال جنسی سرد مزاجی، بی‌میلی جنسی و یا واژینیسم شود، کافی است تا رابطه جنسی را امری ناپاک، دلهره‌آور و ترسناک جلوه دهید. البته لازم نیست تا مستقیماً درباره رابطه جنسی صحبت کنید. گاه بیان آنکه همه مردان ناپاک هستند، همه قصد سوء‌استفاده دارند و تو همیشه و همه جا در معرض تعرض هستی، برای آنکه فرزند شما (بالاخص دختر) دچار بی‌میلی و یا واژینیسم شود، کفایت می‌کند. اینگونه والدین بهیچوجه از زیبایی رابطه جنسی برای فرزند خود سخن نمی‌گویند و همواره به‌طور غیرمستقیم فرزند خود را از رابطه جنسی ترسانده و نهی می‌کنند. دیدگاه ناپاک بودن و محافظت از خود در مقابل تعرض، چنان در ناخودآگاه فرزند نفوذ می‌کند که ناخودآگاه دیگر نمی‌تواند رابطه جنسی با همسر را رابطه‌ای جدا از روابط دیگری که از آن منع شده است، تصور کند. به‌همین دلیل در آنجا نیز ذهن ناخودآگاه به بدن پیام اضطراب و ناامنی می‌دهد و فرد را دچار اختلالات جنسی می‌کند.

۱۱. در معرض تعرض جنسی قرار گرفتن کودک. تعرض جنسی به کودک آسیب جدی می‌زند و باعث می‌شود فرد در بزرگسالی در یکی از دو نقش قربانی و یا آزارگر و یا هردو عمل کند. درصد بالایی از کودکانی که در معرض سوءاستفاده جنسی بودند، در بزرگسالی، خود، آزارگر کودکان دیگر می‌شوند و باعث می‌شوند این چرخه تداوم بیابد. بی‌توجهی به فرزند و رها کردن او در بین بزرگسالانی که شناخت چندانی از آنها ندارید، احتمال تعرض جنسی به او را بالا می‌برد. به‌خاطر داشته باشید که اکثر تعرض‌های جنسی از سوی افراد آشنا صورت می‌گیرد.

۱۲. رها کردن کودک با یک نوجوان بزرگتر، تنها خوابیدن کودک در خانه‌ای که از نظارت والدین در آنجا مطمئن نیستید، عدم آموزش کودک در نحوه مواجهه با چنین شرایطی، عدم توانایی در ایجاد جو صمیمیت به‌نحوی که کودک نتواند هر رفتار غیرمعمول را به‌راحتی گزارش دهد، تنبیه کودک به‌خاطر رفتارهای جنسی و مقصر دانستن او و در نتیجه ترس کودک از اظهار آنچه برای او اتفاق افتاده است، بی‌توجهی به نشانه‌هایی که کودک در رفتار و گفتار خود بروز می‌دهد، مانند اضطراب، افسردگی و رفتارهای جنسی بیش از حد معمول، همگی می‌تواند احتمال تعرض به کودک را افزایش دهد. افسردگی، غیبت والدین به‌علت مشغله کاری و سوء رفتار والدین، احتمال تعرض به کودک را افزایش می‌دهد.

۱۳. خوابیدن کودک در اتاق والدین تا سنین بزرگسالی. بعضی از کودکان تا سنین ۶ و ۷ سالگی نیز در کنار والدین و در اتاق آنها می‌خوابند. این امر در روند همانندسازی کودک با والد همجنس، اختلال ایجاد می‌کند و کودک نمی‌تواند نقش مردانه و یا زنانه خود را به‌درستی کسب کند و موجب انحراف جنسی کودکان می‌گردد.

۱۴. عدم رعایت حریم خصوصی توسط والدین و برهنه ظاهر شدن در جلوی کودک و یا رعایت نکردن حریم خصوصی کودک نیز موجب انحراف جنسی کودکان خواهد شد. به‌طور مثال، مادر بدون اجازه کودک و به‌تصور آنکه کودک فرزند اوست، بدون اطلاع در حمام را باز کند.

توجه داشته باشید که با انجام موارد فوق، انحراف جنسی کودکان خود را تضمین خواهید کرد. پس لازم است که به‌عنوان والدین، دیدگاه خود را تا دیر نشده است تغییر دهید!

منبع:

https://www.psychologytoday.com/

https://psychcentral.com/

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، آبان ۹۷.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*