تربیت جنسی کودک

انحراف جنسی کودکان

امتیاز

فهرست مطالب

انحراف جنسی کودکان

آیا شما والدین عزیز می‌دانید با رعایت نکردن چه نکاتی باعث انحراف جنسی کودکان خود می‌شوید؟

 

با پاسخ ندادن، مسکوت گذاشتن، محکوم کردن، تنبیه، پاسخ غیرواقعی و غیرعلمی و یا بی‌توجهی به سوالات جنسی کودک باعث انحراف جنسی کودکان خواهید شد. از این طریق، عامدانه کودک را به‌سمت منابع ناموثق برای کسب اطلاعات سوق می‌دهیم. عدم دانش و آگاهی یا اطلاعات غلط کودک و نوجوان، آمار ابتلا به مشکلات جنسی را در آنها بالا می‌برد.

 

اگر می‌خواهید کودکتان به انحراف جنسی دچار شود، موارد زیر را انجام‌دهید! 

۱. مسائل جنسی در خانه را همواره با شوخی و خنده همراه کنید.

جوک‌های جنسی در خانه مطرح کنید. به‌عنوان مادر یا پدر جواب سوالات جنسی کودک را با شوخی و خنده بدهید و یا آنکه با اصلاحاتی کودکانه مانند شمبل طلا با کودک شوخی کنید. در برخی موارد اطرافیان کودک به خیال آنکه کودک درکی ندارد، با او شوخی‌های جنسی می‌کنند، از جمله آنکه اندام‌های تناسلی او را لمس می‌کنند و این عمل موجب انحراف جنسی کودکان خواهد شد.

۲. در خانه دید جنسیتی داشته باشید

و به یک جنس ارجحیت بدهید. تبعیض جنسیتی در کلام و رفتار داشته باشید. به‌طور مثال، در یک نگرش مرد سالارانه، فاعل جنسی همیشه برنده و قوی و مفعول جنسی فردی بازنده و شکست خورده تصور می‌شود. در این نوع نگرش، زنان همواره از زن بودن خود و بالطبع رابطه جنسی احساس ناخوشایندی خواهند داشت و مردان نیز رابطه جنسی در ذهنشان مساوی برتری و موفقیت خواهد بود. این نوع نگرش یکی از دلایل فراوانی سندرم شکار در بین مردان است. در این سندرم، آنچه برای مرد اهمیت دارد به‌دست آوردن زن است و پس از به‌دست آوردن شکار، ارزش خود را از دست می‌دهد؛ زیرا حال باید به‌سراغ شکار دیگری برود.

۳. والدین بهیچوجه عشق و علاقه خود را جلوی کودک ابراز نکنند

و به‌گونه‌ای وانمود کنند که هیچ تمایل جنسی به یکدیگر ندارند و مانند خواهر و برادر هستند.

۴. کودک رابطه جنسی والدین را ببیند.

از آنجایی که شکل ظاهری رابطه جنسی خشونت را به‌ذهن کوک متبادر می‌کند، دیدن تصادفی رابطه جنسی می‌تواند تاثیر بدی بر روی کودک بگذارد و به‌نوعی احساس خیانت به خود کند و موجب انحراف جنسی کودکان گردد. البته این احساس در کودک زمانی شکل می‌گیرد که والدین در ظاهر سعی در انکار هرگونه رابطه عاشقانه‌ای با هم دارند و حتی لمس عاشقانه یکدیگر را از کودک پنهان می‌کنند و یا آنکه کودک از هرگونه آموزش جنسی از سوی والدین محروم بوده، زیرا فضای خانه سعی در انکار هر موضوع مرتبط به امور جنسی را می‌کند.

۵. هیچ قانونی برای استفاده از اینترنت، تلویزیون و رمان‌های سکسی وجود ندارد.

مادر برای آنکه به کارهای خود برسد، کودک را به‌حال خود رها می‌کند و نظارتی بر روی برنامه‌هایی که کودک می‌بیند و فعالیت‌های او ندارد، زیرا این کار توجه و انرژی زیادی را از سوی والدین می‌طلبد. کودکان در معرض بمباران پیام‌های جنسی از سوی رسانه‌های جمعی و اینترنت هستند. عدم نظارت باعث می‌شود کودک و نوجوان نگرش جنسیتی خود را بر طبق الگوی آنها شکل دهند. نگرشی که باورهای زیر از جمله‌ی آنها هستند: همه نوجوانان رابطه جنسی دارند- سکس داشتن یعنی لذت و خوشی- سکس هیچ ارتباطی به عشق و محبت ندارد- عشق ارتباطی با والد ندارد- رابطه جنسی داشتن یعنی بزرگسال شدن- سکس نداشتن مساوی بچه ننه بودن و بی‌عرضگی است- فقط رابطه جنسی کامل سکس محسوب می‌شود.

۶. والدین بی‌اطلاع از مسائل جنسی هستند.

۷. عدم پایبندی به باورها و ارزش‌های اخلاقی والدین

و بالتبع عدم آموزش اخلاقی به کودک و عدم پایبندی کودک به اخلاقیات به‌واسطه داشتن الگوی نامناسب.

۸. عدم توجه به فعالیت‌های فیزیکی

مانند ورزش و هنر و صرف وقت زیاد در فعالیت‌های غیرمتحرک مانند تلویزیون.

۹. نگرش جنسی والدین به همه امور

و جنسی دیدن تمام مفاهیم و امور انسانی. این نوع نگرش والدین باعث می‌شود کودک همه چیز را با عینک جنسی ببیند و نه انسانی. به‌طور مثال، والدینی که از ترس خطرات جنسی که به‌نظر آنها فرزندشان را تهدید می‌کند به‌جای آموزش نحوه صحیح ارتباط با جنس مخالف و توضیح ارزش‌های مورد قبول خانواده و خطوط زرد و قرمز آن، سخت‌گیری‌های شدیدی برای ارتباط قائل هستند و هرگونه نیاز به ارتباط را انکار می‌کنند، باعث می‌شوند فرزندشان رابطه دو جنس را بیش از آنکه انسانی ببیند، جنسی در نظر بگیرد. آنها در اولین فرصت که در دنیای کنونی چندان دور از دسترس نیست، مانند فنری عمل می‌کنند که رها شده است.

۱۰. ناپاک، خطرناک و ترسناک جلوه دادن رابطه جنسی برای کودک

به‌جهت محافظت از او و اجتناب او از رابطه جنسی. برای آنکه فرزندتان دچار اختلال جنسی سرد مزاجی، بی‌میلی جنسی و یا واژینیسم شود، کافی است تا رابطه جنسی را امری ناپاک، دلهره‌آور و ترسناک جلوه دهید. البته لازم نیست تا مستقیماً درباره رابطه جنسی صحبت کنید. گاه بیان آنکه همه مردان ناپاک هستند، همه قصد سوء‌استفاده دارند و تو همیشه و همه جا در معرض تعرض هستی، برای آنکه فرزند شما (بالاخص دختر) دچار بی‌میلی و یا واژینیسم شود، کفایت می‌کند. اینگونه والدین بهیچوجه از زیبایی رابطه جنسی برای فرزند خود سخن نمی‌گویند و همواره به‌طور غیرمستقیم فرزند خود را از رابطه جنسی ترسانده و نهی می‌کنند.

دیدگاه ناپاک بودن و محافظت از خود در مقابل تعرض، چنان در ناخودآگاه فرزند نفوذ می‌کند که ناخودآگاه دیگر نمی‌تواند رابطه جنسی با همسر را رابطه‌ای جدا از روابط دیگری که از آن منع شده است، تصور کند. به‌همین دلیل در آنجا نیز ذهن ناخودآگاه به بدن پیام اضطراب و ناامنی می‌دهد و فرد را دچار اختلالات جنسی می‌کند.

۱۱. در معرض تعرض جنسی قرار گرفتن کودک.

تعرض جنسی به کودک آسیب جدی می‌زند و باعث می‌شود فرد در بزرگسالی در یکی از دو نقش قربانی و یا آزارگر و یا هردو عمل کند. درصد بالایی از کودکانی که در معرض سوءاستفاده جنسی بودند، در بزرگسالی، خود، آزارگر کودکان دیگر می‌شوند و باعث می‌شوند این چرخه تداوم بیابد. بی‌توجهی به فرزند و رها کردن او در بین بزرگسالانی که شناخت چندانی از آنها ندارید، احتمال تعرض جنسی به او را بالا می‌برد. به‌خاطر داشته باشید که اکثر تعرض‌های جنسی از سوی افراد آشنا صورت می‌گیرد.

۱۲. رها کردن کودک با یک نوجوان بزرگتر

تنها خوابیدن کودک در خانه‌ای که از نظارت والدین در آنجا مطمئن نیستید، عدم آموزش کودک در نحوه مواجهه با چنین شرایطی، عدم توانایی در ایجاد جو صمیمیت به‌نحوی که کودک نتواند هر رفتار غیرمعمول را به‌راحتی گزارش دهد، تنبیه کودک به‌خاطر رفتارهای جنسی و مقصر دانستن او و در نتیجه ترس کودک از اظهار آنچه برای او اتفاق افتاده است، بی‌توجهی به نشانه‌هایی که کودک در رفتار و گفتار خود بروز می‌دهد، مانند اضطراب، افسردگی و رفتارهای جنسی بیش از حد معمول، همگی می‌تواند احتمال تعرض به کودک را افزایش دهد. افسردگی، غیبت والدین به‌علت مشغله کاری و سوء رفتار والدین، احتمال تعرض به کودک را افزایش می‌دهد.

۱۳. خوابیدن کودک در اتاق والدین تا سنین بزرگسالی.

بعضی از کودکان تا سنین ۶ و ۷ سالگی نیز در کنار والدین و در اتاق آنها می‌خوابند. این امر در روند همانندسازی کودک با والد همجنس، اختلال ایجاد می‌کند و کودک نمی‌تواند نقش مردانه و یا زنانه خود را به‌درستی کسب کند و موجب انحراف جنسی کودکان می‌گردد.

۱۴. عدم رعایت حریم خصوصی توسط والدین

و برهنه ظاهر شدن در جلوی کودک و یا رعایت نکردن حریم خصوصی کودک نیز موجب انحراف جنسی کودکان خواهد شد. به‌طور مثال، مادر بدون اجازه کودک و به‌تصور آنکه کودک فرزند اوست، بدون اطلاع در حمام را باز کند.

 

توجه داشته باشید که با انجام موارد فوق، انحراف جنسی کودکان خود را تضمین خواهید کرد. پس لازم است که به‌عنوان والدین، دیدگاه خود را تا دیر نشده است تغییر دهید!

 

تعریف رفتارهای جنسی در کودکان و نوجوانان

یک دسته از رفتارهای جدید جنسی ظهور پیدا کرده‌اند، که در آنها کودکان و جوانان ممکن است خیلی کوچکتر از آن باشند که مجرم شمرده شوند. با این حال، رفتار آنان آنقدر جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رفتارهای جنسی در کودکان و جوانان عبارتست از تماس فیزیکی توسط افراد زیر سن ۱۸ سال که شامل قسمت‌های جنسی بدن شخص دیگر می‌شود یا به رفتارهای غیرفیزیکی مانند چشم‌چرانی، تماشای پورنوگرافی و عورت‌نمایی اشاره‌دارد که دیگران را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در هر دو نوع رفتار، معیار اصلی اینست که آنها از رفتار طبیعی جنسی خارج می‌شوند و عملا” نادرست یا بالقوه مضر هستند.

حدود یک سوم مرتکبین اعمال فوق کودکان زیر ۱۸ سال هستند، و این خود به‌معنای آنست که سوءاستفاده جنسی کودک از کودک یک حقیقت سنگین است که باید نشان داده شود.

این موضوع، به‌دلیل گزارشات فزاینده در مورد کودکان کوچکتر (۱۰ سال و کمتر) در شروع رفتار جنسی، نیاز به توجه عمومی و بالینی بیشتری دارد، که با بسیاری از آنها به‌طور مناسب برخورد نشده و سیستم قضایی آنها را به‌عنوان تجاوز جنسی به کودک عنوان کرده‌است.

بنابراین، چه‌چیزی طبیعی و چه‌چیزی درباره رشد جنسی کودکان طبیعی است؟ پاسخ به آن؛ بستگی به رفتارها، تناسب سن آنها با عمل جنسی‌شان، توافق طرفین، و چگونگی تاثیر بر دیگران (موجب پریشانی‌شدن) و نابرابری بین قربانی و کودک شروع‌کننده رفتار باتوجه به سن، عدم قابلیت رشد، یا اندازه دارد.

آنچه که والدین باید به‌یاد داشته باشند اینست که اولاً برای کودکان طبیعی است که رفتار جنسی داشته‌باشند و سوالات مربوطه را بپرسند، زیرا رشد جنسی در طفولیت شروع‌می‌شود. در کودک نوپا، حس کنجکاوی و سوال و رفتارهای مربوط به بدن، تفاوت جنسی، و عملکرد جنسی وجود دارد. برای کودک نوپا طبیعی است که درباره جنسیت کنجکاو باشد و سوالاتی درباره جنسیت، زاد و ولد، و عملکرد جنسی داشته‌باشد.

رفتارهای جنسی کودکان به‌طور طبیعی

انجمن اطفال آمریکا یک سری از رفتارها را در کودکان زیر ۵ سال طبیعی بر شمرده است:

 • نشان دادن دستگاه تناسلی خود به دیگران
 • بسیار نزدیک قرار گرفتن
 • سعی در تماشا کردن افراد برهنه
 • خودارضایی

انحراف جنسی کودکان

طبق نظر انجمن اطفال آمریکا، رفتارهای جنسی کودکان در سن ۶ سال و بالاتر که غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شود (کمتر از ۱٫۵% افراد رفتارهای جنسی زیر را نشان می‌دهند) را چنین بر می‌شمارد:

 • قرار دادن دهان روی آلت جنسی
 • درخواست از دیگران برای انجام یک عمل جنسی خاص
 • تقلید عمل جنسی
 • قرار دادن شیء در واژن یا مقعد
 • لمس کردن آلت تناسلی حیوانات

متخصصان در این زمینه ترجیح می‌دهند که رفتارهای جنسی کودکان را بر اساس معیار در چهار سطح زیر دسته‌بندی کنند:

 • رفتار طبیعی
 • رفتار مراقبتی/ نگران کننده
 • رفتار مساله‌ساز
 • رفتار بسیار آسیب زننده

رفتارهای جنسی کودکان که در مقوله رفتار طبیعی قرار نمی‌گیرد باید کشف شده و مورد توجه قرار گیرد.

خدمات حفاظت کودکان (CPS)، در هر ۹ دقیقه، شواهدی از ادعای سوءاستفاده از یک کودک پیدا می‌کند. شبکه ملی تجاوز، در مورد سوءاستفاده از محارم، یافته‌های زیر را ارائه می‌کند:

 • ۸۲ در صد از قربانیان زیر ۱۸ سال هستند.
 • ۶۶ در صد از قربانیان کودک بین ۱۲ تا ۱۷ سال هستند.
 • ۳۴ در صد از قربانیان زیر ۱۲ سال هستند.

دلایل افزایش انحراف جنسی در کودکان

بنابراین، پرسش این است که چرا این افزایش وجود دارد؟ علت این امر، افزایش مواجهه کودکان با تصاویر پورونوگرافی است. دلیل دیگر افزایش آگاهی در میان مراقبین سلامت و سایر گزارشگران است. این آگاهی موجب‌می‌شود این موارد که سابقاً نیز وجود داشته‌است و پنهان بود، بیشتر کشف و گزارش شود.

بنابراین، رفتارهای جنسی بین کودک و کودکی‌که در گذشته در جامعه مورد غفلت قرارمی‌گرفت، اکنون به‌طور جدی موردنظر قرار گرفته‌است. همچنین، رسانه‌ها پیام‌های جنسی بسیار بیشتری در مقایسه با گذشته ارسال‌می‌کنند.

طبق‌نظر آکادمی اطفال آمریکا، به‌نظر می‌رسد رسانه‌های آمریکا بیشترین اغواگری‌های جنسی را در نیم‌کره غربی ارائه‌می‌دهند. به‌طور متوسط، بزرگسالان آمریکایی تقریباً ۱۴۰۰۰ مرجع جنسی را در یک‌سال مشاهده‌می‌کنند.

وقتی نگرانی رفتارهای جنسی در کودکان مطرح‌می‌شود، متخصصان رسانه درمی‌یابند تازه نوجوانان (بین ۱۲تا ۱۴سال) بیشترین تجاوزات‌جنسی به‌کودکان را مرتکب‌شده‌اند. افراد در این دامنه سنی، تغییرات زیادی را در شروع بلوغ متحمل‌می‌شوند. و اگر آنان دیدگاه درستی از سکس نداشته باشند، ممکن‌است نسبت‌به کودک کوچکتر مرتکب چنین کاری شوند.

برداشت قبلی از کودکان، این گروه را خطرناک می‌پنداشت، مرتکبین خلافکاری که باید بیرون رانده می‌شدند تا جامعه حفظ‌می‌شد، یا اینکه آنان تبدیل به متجاوزان‌جنسی در آینده می‌شدند. حقیقت اینست که در یک تحقیق انجام‌شده، با افزایش نظارت و مشارکت خانوادگی این گروه از مرتکبین درمان‌شدند. یک اقلیت کوچک، به‌علت آسیب وسیع یا موضوعات روانی شدید، مستلزم حمایت بیشتری بودند.

استدلال قبلی در پاسخ به این سوال که چرا کودک باید شروع‌کننده رفتار نامناسب جنسی باشد متمرکز بر قربانی‌بودن کودک در سوءاستفاده جنسی بود. درحالی‌که این یک عامل خطرست، اما کاملاً درست نیست: بسیاری از کودکان که مورد سوءاستفاده قرار نگرفته‌اند، در رفتارهای جنسی نگران‌کننده دخیل‌بوده‌اند.

عامل دیگر احتمال‌خطر شامل میزان تکانه‌ای‌بودن کودک و ناتوانی در کنترل خشم و احترام به حد و مرزها بود. سایر موارد می‌تواند شامل اختلال عدم توجه، اختلال یادگیری، و واکنش منفی نسبت به سایر اتفاقات آسیب‌زننده باشد.

فاکتورهای خانوادگی احتمال خطر شامل افسردگی والدین، سوءاستفاده فیزیکی، خشونت خانوادگی، و فرزندپروری خشن است. جامعه می‌تواند در برابر این عوامل از کودک محافظت‌کند.

عوامل افزایش احتمال انحراف جنسی کودکان

 • خشونت خانگی (سوءاستفاده در خانه)
 • سوءاستفاده فیزیکی یا جنسی
 • موضوعات رفتاری (تکان‌دهندگی، ADD، نقص مخالفت ورزیدن)
 • ناتوانی در رشد
 • قرار گرفتن اضافی در برابر فعالیت جنسی بزرگترها یا تصاویر پورونوگرافی (خانه، رسانه، اینترنت)
 • افسردگی والدین، سوءاستفاده مادی، یا غیبت مداوم به دلیل شغل

درمان انحراف جنسی کودکان

درمان انحراف جنسی کودکان شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشاوره
 • ارزیابی نیازهای خاص
 • CPS
 • اختلالات رفتاری همزمان
 • پلیس یا اجبار قانونی (بستگی به سن دارد)

این آمار به معنای ترساندن و یا هشدار دادن به شما نیست، بلکه به منظور انعکاس حقایق روزمره است که در آن زندگی می‌کنیم. ما به عنوان والدین نه تنها باید کودکان خود را در دوران متفاوت رشدشان (کودکان، نوجوانان، دانشجویان در زمان دانشکده) نسبت به رفتارهای سالم جنسی آگاه کنیم، بلکه باید نسبت به حد و حدود خود و  تجاوز از حریم رفتارهای سالم جنسی نیز آگاه نماییم.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/

https://psychcentral.com/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا