روانشناسی

انتقاد

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

چگونه در مقابل انتقاد واکنش نشان دهیم؟

انتقاد پذیری یک هنر است. همه ما از اینکه دائم مورد انتقاد قرار بگیریم ناراحت می‌شویم. حتی یک نفر از ما نیست که از انتقاد لذت ببرد. انتقاد ضربه بسیار سختی به ما وارد می‌کند و باعث آسیب ذهنی ما می‌شود.

یکی از دلایل مهم این که انتقاد بسیار دردناک است، این است که آثارش مدت طولانی‌تری نسبت به تعریف و تمجید با ما می‌ماند. به آخرین باری فکر کنید که در طول یک بازه زمانی، هم مورد تعریف قرار گرفتید و هم از شما انتقاد شده است. چه چیزی بیشتر به شما ضربه زد و بیشتر با شما ماند؟ مطمئناً انتقادات آسیب بیشتری زده‌اند و مدت طولانی‌تری در ذهن شما مانده‌اند. حتی اکنون که به آن فکر می‌کنید، شاید کمی ناراحتی را تجربه کنید.

دلایل دیگری نیز وجود دارد که ما از انتقاد احساس بد، اضطراب، استرس و غیره را تجربه می‌کنیم. این در حالی است که خودمان به راحتی انتقاد می‌کنیم و به این فکر نمی‌کنیم که فرد مقابل ممکن است احساسات بدی را تجربه کند. در حالیکه اگر خودمان مورد انتقاد قرار بگیریم، احساس می‌کنیم مورد قضاوت قرار گرفته‌ایم. احساس می‌کنیم به ما حمله شده است. ما در پشت انتقاد نگران از دست دادن عشق، روابط، شغل و اعتبار خوب خود هستیم. ما انتقاد را با ضرر مرتبط می‌دانیم و این باعث می‌شود بسیار آسیب‌پذیر شویم.

انتقاد- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

درک انواع انتقاد

گاهی اوقات انتقاد به‌عنوان تلاشی برای بازخورد مفید ارائه می‌شود. یک همکار در محل کار ممکن است تلاش کند تا شما را از رفتاری آگاه کند که مفید نیست و برای عملکرد بهتر باید اصلاح شود. در مواقع دیگر، ممکن است یکی از دوستان در مورد مهارت‌های والدین پیشنهادی را ارائه دهد. ممکن است یکی از والدین به شما پیشنهاد کند لباس متفاوت بپوشید یا سبک جدیدی را امتحان کنید. بسته به نحوه گفتن و محتوا، ممکن است کم و بیش مضطرب شوید. اما ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که احساس بدتری نسبت به دیگران در شما پدید آید.

کنار آمدن با انتقاد

به‌نظر می‌رسد برخی افراد با انتقاد موثرتر از دیگران برخورد می‌کنند. آنها سبكی را توسعه داده‌اند كه در آن اوضاع را كنترل می‌كنند و احساس نمی‌كنند درمانده شده‌اند. به نظر می‌رسد آنها دارای یک مهارت خاص مشترک هستند. آنها یاد گرفته‌اند که چگونه شرایط تنش‌زا را خنثی کنند و شخصی را که از آنها انتقاد می‌کند، خلع سلاح کنند. فردی که منتقد است، در مقابل این افراد آرام می‌شود و با حس سبک‌تری انتقادات را ارائه می‌دهد. این مهارت‌ها همیشه کارساز نیستند. اما اگر تمایل داشته باشید آنها را امتحان کنید، به شما کمک می‌کنند. متاسفانه یا خوشبختانه شما فرصت‌های کافی و موقعیت‌های متعددی برای تمرین این مهارت‌ها در اختیار خواهید داشت. وقتی در حال تعامل با شخصی هستید که از شما انتقاد می‌کند، برخی واکنش‌ها و اقدامات وجود دارند که می‌توانید آنها را امتحان کنید:

انتقاد- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

تکنیک‌های مواجهه با انتقاد

۱. آرام باشید.

هنگام شنیدن انتقاد ممکن است قلب شما به سرعت بتپد و کف دستتان عرق کند. اما باید نفس عمیق بکشید و آرام باشید. آرامش، حتی اگر به طور طبیعی یا به‌راحتی به وجود نیاید، باید سعی کنید آن را به‌دست آورید. تنها درصورتی که بتوانید خونسردی خود را حفظ کنید، به چند مرحله بعدی خواهید رسید. پس نفس عمیق بکشید.

۲. گوش کنید.

قبل از پاسخ دادن، اجازه دهید فرد حرف‌هایش را به پایان برساند. اگر این کار را نکنید، دفاعی به‌نظر می‌رسید و ممکن است شخص مقابل بیشتر تحریک شود. ساکت بمانید تا اینکه گوش دادن را تمام کنید. فقط هنگامی که گفته‌های فرد را شنیدید می‌توانید به گفته‌هایش فکر کنید. لحظه‌ای وقت بگذارید تا پاسختان را آماده کنید و اگر آماده پاسخ دادن نیستید، به مرحله ۳ بروید.

۳. به شخصی که شما را مورد انتقاد قرار داده، بگویید به زمان نیاز دارید تا در مورد گفته‌هایش فکر کنید.

من فرض می‌کنم شخصی که انتقادات را به شما وارد کرده، فردی بااهمیت در زندگی شماست. اگر فردی که از شما انتقاد می‌کند یک غریبه ناشناس باشد، مطمئناً شما این گزینه را دارید که بلافاصله از موقعیت دور شوید. با این حال، اگر فرد برای شما مهم است و مطمئن نیستید که چگونه باید پاسخ دهید، برای خودتان زمان بخرید. به او بگویید که جوابش را خواهید داد، اما به زمانی برای فکر کردن نیاز دارید. این فاصله‌گذاری زمانی برای شما بسیار مفید خواهد بود. زیرا به‌طور طبیعی با گذشت زمان از تفکرات مبتنی بر احساساست فاصله گرفته و می‌توانیم با ذهنی بازتر در مورد گفته‌های فرد فکر کنیم.

وقتی کسی بازخورد سختی به شما می‌دهد، اگر پروژه‌ای که مورد انتظارتان است به دست شما نرسد یا بررسی‌های شما طبق برنامه پیش نرود، باید از فرصت استفاده کرده و کنجکاو شوید و وضعیت را به‌عنوان «فرصتی برای بازبینی» مشاهده کنید. در حقیقت، شما باید هر زمان که می‌توانید دست از لجاجت ذهنی بردارید و در عین پذیرش اشکالات، به عقب باز گردید و راجع به راهی که آمده‌اید فکر کنید. انتقاد، حتی اگر شما با آن موافق نیستید یا از آن خوشتان نمیاید، ممکن است همان نقطه‌ای باشد که رشد و پیشرفت شما را رقم می‌زند. به‌جای اینکه انتقاد را شخصی کنید، از خود بپرسید که چگونه می‌توانید از شرایط یاد بگیرید. فراموش نکنید که الماس تحت‌فشار ساخته می‌شود. زیبایی‌اش از اصطکاک ناشی می‌شود و این شرایط ممکن است در زندگی شغلی، خانوادگی و اجتماعی شما نیز شکل بهتری به شخصیت و نگرشتان بدهد.

انتقاد- تصویر ۳- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۴. در مورد امکان پاسخ‌های مثبت فکر کنید.

شاید شخصی که به شما انتقادی وارد می‌کند، آنقدر به شما اهمیت می‌دهد که واقعاً دوست دارد شما بهترین نسخه از خودتان باشید. شاید رئیستان مرتباً به شما نکاتی را یادآوری می‌کند تا زمانی بتوانید وظیفه او را به عهده بگیرید. و زمانی که او ارتقا پیدا کرد یا به بازنشستگی رسید، شما را به عنوان جانشین خود برگزیند. به‌خاطر داشته باشید که ممکن است اتفاق مثبتی در جریان باشد. پس سعی کنید واقعیت‌ها را شناسایی کنید و ببینید چه چیزهایی می‌توانید از این موضوع یاد بگیرید.

روشی را که از دیگران بازخورد می‌گیرید، دوباره در نظر بگیرید. تمرکزتان را بر کمک به رئیس، همکار، خانواده یا دوستتان بگذارید و با چنین پاسخ‌های مثبتی است که پیشرفت خواهید کرد. با نگاه عمیق‌تر به مساله سعی کنید تا وسعت دیدتان را افزایش دهید تا بتوانید همه جوانب را برای پاسخگویی مناسب در نظر بگیرید. بی‌وقفه بپرسید: «من چه چیزی از این انتقاد می‌توانم بیاموزم؟ چگونه می‌توانم از این بازخورد برای بهتر شدن و پیشرفت در زندگی و حرفه‌ام استفاده کنم؟»

خودتان را در مورد اشتباهاتی که می‌کنید سرزنش نکنید (همه ما آنها را مرتکب می‌شویم). بدانید که بهترین فرصت‌ها برای رشد و پیشرفت به عنوان یک فرد حرفه‌ای غالباً در لباس سرزنش یا بازخورد شدید و انتقاد قرار می‌گیرند. هیچ اقدام اشتباهی کشنده نیست. اگر بتوانید دیدتان نسبت به انتقاد را عوض کنید، به آن پاسخ مثبت و مناسب دهید و از آن یاد بگیرید، همیشه در تجارب بعدی قوی‌تر، عاقل‌تر و با مقاومت بیشتر عمل می‌کنید.

۵. انتقادی که از شما شده است را با یک دوست یا روانشناستان مطرح کنید.

آنها به شما کمک می‌کنند بفهمید انتقادات آیا واقعاً به شما وارد است یا بازخورد کمبودهای طرف مقابل است یا مخلوطی است از این دو. در اینجا تأکید بر کلمه اعتماد است. شخصی را انتخاب کنید که به او اعتماد دارید تا حقیقت را با شما بازگو کند. شنیدن حقیقت از کسی که شما را می‌شناسد و به شما اهمیت می‌دهد، آسان‌تر است.

۶. در مورد انتقاداتی که از شما می‌شود، مثال بخواهید.

اگر به شما گفته شود به‌نظر می‌رسد غیرمسئول، ناکارآمد، بی‌ملاحظه، بی‌فکر و غیره هستید و این در مورد شما صدق نمی‌کند، از فرد مقابل مثال بخواهید. مثال‌ها به شما فرصتی می‌دهند که به آنها فکر کنید و نکاتی را دریابید که شاید در موردشان فکر نکرده‌اید. تعریف‌های متفاوتی از شلختگی، تنبلی و غیره وجود دارد که از دیدگاه هر فرد، متفاوت از دیگری است و با خواستن مثال، شما به درک مشترک بهتری خواهید رسید. از طرف دیگر، مثال‌ها به احتمال بسیار زیاد به شما کمک خواهند کرد تا اگر آن انتقاد بر شما وارد است، نقاط ضعفتان را بشناسید و آنها را برطرف کنید.

۷. سخت است، اما سعی کنید صدای طرف مقابل را بشنوید.

سعی کنید برای شخصی که با شما صحبت می‌کند کمی همدلی داشته باشید. هنگامی‌که فرد مقابلتان پرخاشگری می‌کند، شاید نیاز دارد توسط شما فهمیده شود و توقعش را در پشت صدای بلندش پنهان می‌کند. یا ممکن است آنقدر عصبی باشد که نتواند زیاد صحبت کند و منظورش را به شما به صورتی واضح برساند. در هر صورت، اگر سعی کنید از دید او نیز به مساله نگاه کنید، ممکن است آرامش بیشتری را احساس کنید.

منبع:

https://psychologytoday.com/us/blog/the-teen-doctor/201811/8-secrets-handling-criticism-well

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا