روانکاوی

الهه آرتمیس در کهن الگوی یونگ

آرتمیس: الهه و رب النوع‌ ماه و ‌شکار

آرتمیس به عنوان الهه شکار و رب‌النوع ماه شناخته می‌شود. او یکی از محبوب‌ترین خدایان یونان باستان می‌باشد و در آثار هنری، اشعار و در آیین و مناسک مذهبی از او‌ به وفور یاد می‌شود. آرتمیس در آرکی تایپ‌های یونگ، در گروه ایزد بانوها به عنوان «الهه باکره» شناخته می‌شود. این بدان معنا نیست که یک الهه باکره هرگز رابطه جنسی نداشته است بلکه به این معناست که او شخصاً احساس تکامل کرده و برای این احساس تکامل و رضایت نیاز به یک مرد و حامی ندارد.

خصوصیت آرتمیس

آرتمیس یک روح مستقل بوده و از پرسه زدن میان جنگل همراه با دسته حوریان و تیر و کمان نقره‌ای شکاری خود لذت می‌برد. او در شکار بسیار ماهر بوده و به حیات وحش بسیار علاقمند است از همین رو همیشه گروهی سگ شکاری و حیوانات مختلف او را همراهی می‌کنند. یونانیان بر این باور هستند که اگر چه آرتمیس شکارچی است اما هیچگاه این کار را از روی ظلم و قساوت قلب انجام نمی‌دهد. او برای گذران زندگی، خصوصاً زندگی سختی که در حیات وحش برای خود برگزیده، شکار می‌کند.

آرتمیس حیواناتی را که به حیوانات باردار حمله می‌کنند شکار می‌کند، زیرا این کار در چرخه تولد حیوانات زمین تداخل ایجاد می‌کند. حیوانات نیز آرتمیس را مانند یکی از اعضای خانواده خود می‌دانند. اگرچه آرتمیس از تمامی حیوانات حمایت می‌کند، اما به خرس و گوزن علاقه بیشتری دارد. در آرکی تایپ‌های یونگ و از آنجا که خرس نشانی از یک مادر تندخو می‌باشد، این حیوان سمبل مناسبی است برای الهه آرتمیس که از بانوان حمایت می‌کند.

آرکی تایپ آرتمیس

اگر افراد آرکی‌تایپ آرتمیس تصمیم به‌رسیدن به‌هدفی بگیرد آنچنان برآن هدف متمرکزمی‌شود که گویا هدف تیر و کمانش می‌باشد. او‌ به شدت به مواردی که علاقه او را برانگیخته کند توجه کرده. و به‌شدت تلاش‌می‌کند تغییراتی‌که باعث هرچه بهتر شدن شخصیتش می‌شود را در خودش ایجاد کند.

آرکی تایپ آرتمیس به آزادی و استقلال شخصی بسیار اهمیت می‌دهد و علاقه به حرف شنوی از کسی ندارد. او کاری و سخت‌کوش است، اما کارش می‌بایست مستقل بوده و مانند سایر کارهای سنتی مخصوص زنان نباشد. آرتمیس برای مادیات کار نمی‌کند، بلکه این رقابت است که زندگی او را پویا می‌کند. زنان آرتمیسی رابطه خوبی با سایر زنان دارند و تا جایی‌که بتوانند به‌دوستان خود کمک می‌کنند تا در حرفه‌شان پیشرفت‌کنند.

آرکی تایپ آرتمیس نیازی به مردان و بودن در رابطه با یک مرد ندارد. این الهه به مردان علاقه دارد. با اینکه گاهاً خود را وارد رابطه‌جنسی می‌کند اما به روابط با جنس مخالف به‌چشم یک ماجراجویی نگاه‌می‌کند. آرتمیس بیشتر از روابط عاشقانه به‌کار و علاقه‌مندی‌هایش اهمیت‌می‌دهد. و روابط دوستانه با مردان را بر روابط عاشقانه ترجیح می‌دهد. آرتمیس یک برادر دوقلو به نام آپولو الهه خورشید دارد و قلمرو او شهر می‌باشد.

این الگوی رابطه خواهر برادری بیشتر نشانگر چگونگی ارتباط آرکی‌تایپ آرتمیس با مردان است. که بیشتر تمایل دارد به‌عنوان یک خواهر یا یک روشنفکر با مردان در ارتباط باشد. او نمی‌خواهد هیچ مردی مرکز زندگی او باشد، اگرچه ممکن است از همراهی او لذت ببرد. اگرچه خواهر دوقلوی آپولو است، اما آنها وقت زیادی را با هم نمی‌گذرانده‌اند. در افسانه‌های قدیمی‌تر، آرتمیس با ماه در ارتباط است، و آپولو با خورشید. بنابراین آنها حتی سفرهای آسمانی را باهم انجام‌نداده‌اند.

از بین تمام الهه‌های یونانی، آرتمیس بیشترین ارتباط را با زنان دارد. اسطوره‌شناسی‌ها حاکی از آنند که مردان فقط باتوجه دقیق به‌مرزها و محدودیت‌هایش و احترام به‌نیاز این آرکی‌تایپ به‌حریم خصوصی و گوشه‌نشینی، می‌توانند توجه‌ش را جلب‌کنند. اگر آرتمیس یک رابطه جنسی عمیق و معنادار با یک مرد داشته باشد، از الهه عشق و زیبایی آفرودیت، یا از هرا، الهه ازدواج، که فقط وقتی همسر کسی باشد احساس تکامل می‌کند، تاثیر می‌پذیرد.

آرکی تایپ الهه آرتمیس هیچ‌گونه غریزه مادری ندارد

یک زن با آرکی تایپ آرتمیس از آن دسته از زنانی نیست که غریزه مادرانه دارند، بلکه دارای چهره‌ای پسرانه و ورزشکار است. اما اگر تصمیم بگیرد که مادر شود، مانند یک خرس مادر از فرزندانش محافظت می‌کند. او همانند خودش فرزندان خود را از سنین پایین به استقلال می‌رساند و در بزرگسالی لذت بیشتری از فرزندان خود برده و می‌تواند ارتباط بهتری با آنها داشته باشد. کمان، تیر و ترکش نمادهای آشنای این الهه است و بسیاری از مجسمه‌های یونانی و رومی نشان می‌دهد که پوشش او فقط یک لباس کوتاه به نام چیتون، نوعی «لباس کوتاه»، که فقط کمرش را می‌پوشانده، بوده است.

بر اساس افسانه‌های یونانی اگر کسی هنگامی که ماه کامل است در جنگل باشد، درخشش یا نشانه های «آرتمیس» را بر روی حیوانات مورد علاقه‌اش خواهد دید. در این شب از ماه سگ‌ها، کایوت‌ها و گرگ‌ها زوزه می‌کشند و آواز آنها تمام شب شنیده می‌شود.

خصوصیت فردی با آرکی تایپ آرتمیس

وقتی زن آرتمیسی به‌سنین میانسالی نزدیک‌می‌شود، اگر تاثیراتی از الهه‌های دیگر را در خود پرورش ندهد، اوضاع دشواری را تجربه‌می‌کنند. او عادت کرده که فردی مستقل و هدفمند باشد. و ممکن است اهداف زیادی را که در سال‌های جوانی برای خود تعیین کرده بود، محقق کرده‌باشد. این امر ممکن است زمانی باشد که وی بیشتر درونگرا شده. و برای بررسی معنویت، توانایی‌های روحی و روانی خود به زمان احتیاج داشته‌باشد. نگرش جوانی او همچنان به همان صورت باقی خواهد ماند. و از نظر قلبی همیشه جوان خواهد بود. و تا زمانی‌که بتواند فعالیت‌هایش را ادامه‌دهد، همچنان سفر خواهد کرد و لذت خواهد برد.

آرکی‌تایپ آرتمیس بزرگسال همیشه باید از لحاظ جسمی و ذهنی در چالش باشد، در غیر این‌صورت ناامید و افسرده می‌شود. اگرچه او از مردان لذت می‌برد، اما به محض اینکه این افراد در نظرش آسیب‌پذیر برسد، ممکن‌است عقب‌نشینی کرده. و پایبند کسی نخواهد شد. او فاصله عاطفی با مردم را حفظ می‌کند و به شدت به منافع خود توجه می‌کند. آرکی تایپ آرتمیس باید بیاموزد که چگونه یک شخصیت رابطه محورتر ایجاد کند و روی مهارت‌های پرورش خود کار کند.

اگر با بالارفتن سن آرتمیس، آسیب‌پذیرتر شود و ویژگی‌های الهه‌های دیگر را پیداکند، می‌تواند علاقه‌اش به‌مردی‌که دوستش‌دارد را بیشتر کند. یا اگر خیلی دیر نباشد صاحب فرزند شود. اما ممکن‌است زمانی تصمیم‌بگیرد تشکیل خانواده بدهد که زمان زیادی را در راه دستیابی‌به اهدافش یا هیجاناتش ازدست داده‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا