روانکاوی

الهه آتنا در کهن الگوی یونگ

امتیاز

الهه آتنا

آتنا الهه یونانی خرد، شجاعت، تمدن، تلاش قهرمانانه، قانون و عدالت، ریاضیات، مهارت، استراتژی، هنرها و صنایع دستی بود. او وقت خود را در جمع فیلسوفان و مخترعان در جستجوی دانش گذراند.

آتنا به عنوان یکی از کهن الگوهای مطرح شده توسط یونگ به عنوان حامی و محافظ شهرهای مختلف یونان، به ویژه پایتخت آتن و آرگوس، اسپارتا، گورتین، لیندوس و لاریسا شناخته می‌شد. در افسانه به وجود آمدن آتن، آتنا با ایجاد اولین درخت زیتون در جهان، خداوند دریاها پوزیدون را در یک رقابت و در حمایت از این شهر شکست داد. احتمالاً آتنا نام خود را از آتن گرفته است و پارتنون موجود در آکروپلیس آتن نیز مانند بسیاری دیگر از بناهای تاریخی به او اختصاص یافته است.

در برخی از آثار گذشته ادعا می‌شود آتنا از سر پدرش، خدای زئوس متولد شده است، در حالی که عده‌ای دیگر ادعا می‌کنند که او فرزند زئوس و متیس افسانه‌ای است. وی به عنوان یکی از فرزندان زئوس خواهران و برادران زیادی داشت، از جمله ایاکوس، آنجلوس، افرودیت، آپولو، آرس، آرتمیس، ایلیثیا، انیو، اریس و … .

در بیشتر آثار او را به عنوان «آتنای باکره» می‌شناسند و به همین دلیل معتقدند آتنا هیچ همسر و فرزندی برای خود نداشته است. با این حال، عده‌ای باور دارند که برادرش، هفائستوس، اقدام به تجاوز به او کرده و این عمل منجر به تولد اریکتونیوس (یکی از پادشاهان مقتدر آتن) شده است.

آتنا: یکی از چهره‌های رایج هنر

آتنا یکی از چهره‌های رایج هنر از دوران کلاسیک تا هنرهای پساکلاسیک و حتی مدرن است. در دوران باستان تصویر او اغلب بر روی سکه‌ها، سرامیک‌ها و در مجسمه‌سازی ظاهر می‌شد و این شمایل معمولاً به صورت ایستاده و به صورت پوشیده در یک لباس کاملاً معروف به نام شیفتون نمایش داده می‌شود. او اغلب در تصاویر مانند یک سرباز مرد با زره جنگی، با کلاه جنگی بلند، نیزه و سپری که مارها را به تصویر می‌کشد، نمایش داده شده است.

بعداً هنرمندانی مانند ساندرو بوتیچلی، آتنا را به عنوان شخصیتی با عفت و پاکدامنی یا شخصیتی به عنوان نماد اقتدار زن به تصویر کشیدند. امثال الیزابت اول و کاترین دوم در روسیه، پرتره‌های خود را با تمثیل‌هایی از این الهه به تصویر می‌کشیدند. از جمله نمودهای دیگر این الهه یک مجسمه از آتنا در خارج از ساختمان پارلمان اتریش در وین است و تصاویر او بر سایر نمادهای آزادی غرب مانند بریتانیکا و مجسمه آزادی نیز تأثیر داشته است.

مشاغل مرتبط با الهه آتنا شامل دانشگاه، معماری، تجارت، نجاری، برنامه‌ریزی شهر، مشاوره، دیپلماسی، مهندسی آموزش، شهردار، سنگ‌تراشی، راهنمایی، فلسفه، چاپ، روانشناسی، جامعه‌شناسی، آموزش، فناوری، برنامه‌ریزی شهری و بافندگی است. خدایان مشابه آتنا که در فرهنگ های دیگر یافت می‌شود شامل الهه رومی مینروا، الهه مصری نیت، الهه سلتیک سولیس، الهه کنعانی آنات، الهه اتروسک منروا و الهه عرفانی سوفیا است.

کهن الگوی آتنا

ویژگی‌های آتنا به عنوان الهه خرد، شجاعت، تمدن، تلاش قهرمانانه، قانون و عدالت، ریاضیات، مهارت، استراتژی، هنرها و صنایع دستی به این معنی است که این کهن الگو به یکی از حکیمان تبدیل شده است و اقدامات عملی استراتژیک و خردمندانه را بر اساس منطق و فکر برنامه‌ریزی می‌کند. این آرکی تایپ برای رسیدن به اهداف نهایی خود ترسی از ادعاهای خود ندارد.

انگیزه اصلی کهن الگوی آتنا در میان کهن الگوهای یونگ، جستجوی دانش و خرد و همچنین پیشرفت خود و اجتماعی شدن است. این الهه به‌طور مداوم در تلاش برای یادگیری بیشتر در مورد مردم و جهان اطراف آنهاست. و هیچ‌چیز این آرکی تایپ را در تلاش برای روشنگری متوقف نخواهد کرد. بنابراین، افراد دارای صفات این کهن الگو به احتمال زیاد تحصیل‌کرده و درتمام فعالیت‌های فکری زندگی دارای موفقیت بالایی هستند. و کمتر به جنبه‌های جسمی مانند ورزش اهمیت می‌دهند. قضاوت آنها قابل اعتماد و ارزشمند است و آنها دارای قدرت و تخصص بالایی هستند.

آتنا کهن الگویی است که دائماً نگران فریب و دروغ است. و همینطور برای دستیابی به حقیقت، دانش و عدالت پیش می‌رود. این موضوع می‌تواند در این آرکی تایپ منجر به ترس از فریب خوردن و بدبینی نسبت به دنیای اطرافشان شود. در حالی که آنها مایلند اعتماد مردم را به خود جلب کنند، ممکن است ابتدا این اعتماد به سختی به دست بیاید و البته با از بین رفتنش نیز، مانند قبل بازیابی نشود.

با این حال، آنها عمدتا افراد منطقی هستند که این منطق به جای احساساتشان آنها را اداره می‌کند. آنها حتی با فشار یا استرس در لحظه، با دقت و بر اساس استراتژی فکر می‌کنند. و با استفاده از تاکتیک، برنامه‌ریزی و سازماندهی به سمت اهداف خود حرکت می‌کنند. این افراد ممکن است آنچنان که تکیه زیادی بر ابعاد جنسیتی خود ندارند اما روابط عاطفی صمیمانه‌ای برقرار کنند. و چه در روابط رمانتیک و چه در روابط دوستانه قابل اعتماد باشند.

نمونه معاصر از کهن الگوی آتنا

یک نمونه معاصر از کهن الگوی آتنا، النور روزولت، بانوی اول و همسر رئیس جمهور فرانکلین دی روزولت است. النور همسر و مادری متعهد بود اما به دلیل داشتن هویتی مستقل، کاملاً متکی به خانواده‌اش نبود. او علی رغم خیانت‌های شوهرش به او وفادار ماند. اما برایش کاملا روشن کرد که در آینده چنین خیانتی را تحمل نخواهد کرد.

او فعالانه تلاش‌کرد تا اطمینان حاصل کند که شوهرش با وجود معلولیت پس از ابتلا به فلج رئیس جمهور شود. بسیاری از کارهای تبلیغاتی شوهرش را از طرف وی انجام داد. و پس از تبدیل‌شدن به‌بانوی اول، از خرد و احساس عدالت شدیدش استفاده‌کرد تا نقش جدیدی را برای اولین‌بار رقم‌بزند. بانویی که بر روی پیشرفت بیشتر هم میهنانش تأثیرگذار بود.

او در جنبش حقوق مدنی فعال بود. اولین همسر رئیس جمهور بود که کنفرانس‌های مطبوعاتی انفرادی خود را برگزار کرد. در جنگ جهانی دوم ریاست دفتر مشترک دفاع از غیرنظامیان را به عهده داشت. و به عنوان نماینده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خدمت می‌کرد. به طور گسترده‌ای ثابت شده است که وی یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های سیاسی زن در تاریخ بوده است.

ویژگی‌های کهن الگوی آتنا بر اساس آثار یونگ

 • زیرک
 • مقتدر
 • باهوش
 • با فرهنگ
 • بلند مرتبه
 • کارشناس
 • الهام‌بخش
 • تمامیت طلب
 • داوری منصف
 • واقعگرا
 • زودباور
 • عملگرا
 • شکاک
 • حقیقت‌جو
 • معتاد به کار

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا