روابط زناشویی

اعتماد به نفس زنان

تاثیر ظاهر بر اعتماد به نفس زنان

اعتماد به نفس زنان : مردان، بدن زنان را می­‌ستایند. نرم است. صاف است. قوس‌های بی‌حدی دارد که می‌­توانید دست‌­هایتان را روی آن بالا و پایین بکشید. اجازه دهید کاملاً صادق باشیم: مردان، مشتاق بدن زن هستند و هرگز از نگاه کردن به آن خسته نمی­‌شوند. و وقتی بدن متعلق به یارتان است، بارها و بارها به او بگویید چقدر عاشق بدن او هستید.

اگر این کار را نمی‌کنید، بهتر است این کار را بکنید.

یک قهرمان با اظهارنظرهای کوچکی مانند اینکه چقدر در این رنگ لباس عالی شده است یا اینکه شانه­‌های او در برخورد با نور چقدر خیره­‌کننده است، اجازه می‌دهد زن این را بفهمد. یک قهرمان­ به همسرش می­‌گوید چقدر چهره‌اش در نور ماه زیباست یا لبخندش چقدر جذاب است. یک قهرمان به زن خواهد گفت وقتی از کودک پرستاری می­‌کند چقدر خیره‌­کننده به‌نظر می‌­رسد یا به عنوان اولین چیزی که در صبح می­‌بیند، وقتی هنوز خواب در چشمانش است و صورتش آرایشی ندارد، چقدر زیباست. یک قهرمان به زن می­‌گوید عاشق او شدن چقدر شگفت‌­آور است و به هر جزءی از وجود او بسیار عشق می­‌ورزد.

مردان امیدوارند زن در این لحظات خودانگیخته تحسین بدنش غرق شود. آن­ها امیدوارند این کلمات و واکنش‌­هایی که به زن ابراز می­‌کنند، از ورای همه­‌ی لایه­‌های خودتردیدی که جامعه به او تحمیل کرده است، عبور کند. آنها امیدوارند طریقی که بدن او را لمس می‌کنند و نحوه تحسین بدن او، او را غرق در باور کند. امیدوارند همه­‌ی اظهارنظرهای غیرمنصفانه و زننده‌­ی دیگران در مورد بدنش را دگرگون کنند، درست همان­‌هایی که خود او وقتی در یک روز بد به آینه نگاه کرده، به خودش گفته است.

این وظیفه‌­ی کوچکی نیست.

نقش رسانه‌های جمعی در اعتماد به نفس زنان

روزانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ آگهی تبلیغاتی از زنان دیده می­‌شود و از هر ۱۱ آگهی، یک آگهی پیام مستقیمی در این مورد دارد که ایده­‌آل زیبایی زنانه چگونه است. تا پیش از آنکه یک زن به سن ۶۰ سالگی برسد، حدود ۶ میلیون از این پیام­‌ها دریافت خواهد کرد که به او می­‌گویند ظاهر یک زن چگونه باید باشد. و حدس بزنید چه می‌شود؟

زندگی با این معیارهای زیبایی دستکاری شده­‌ی دیجیتالی و غیرواقعی، تقریباً ناممکن است. در طول دو دهه­‌ی گذشته، بسیاری از تصاویر ایده‌­آل زنان، دستکاری یا فتوشاپ شده و غیرواقعی‌­تر و دست‌­نیافتنی­‌تر شده است. حتی خود مدل­‌ها هم ابداً شبیه پرتره­‌شان نیستند. بسیاری از پژوهش‌­ها، تأثیر منفی این سیل تصاویر بدنی ایده‌­آل زنانه را تأیید کرده‌­اند. نتیجه اینکه اغلب زنان رابطه دردناکی با تصویری که در آینه می­‌بینند، دارند.

دیو بری، مقاله‌­نویس شوخ­‌طبع می­‌گوید، تنها پاسخ مناسب به زنی که از شما می‌­پرسد «در این لباس چاق به‌نظر می‌­رسم؟»، افتادن روی کف اتاق و تظاهر به حمله قلبی است. همه مردان با این سوال مواجه شده‌اند، اما نمی‌توان سال­‌های سال ادای حمله­‌ی قلبی را درآورد. پاسخ واقعی به این سؤال – پاسخ قهرمانانه به این سؤال – این است: «تو بدون توجه به چیزی که می‌­پوشی، زیبا هستی» همین! پاسخ دیگری وجود ندارد. هرگز! این باید به صورت قانون درآید، زیرا اگر دقیقاً به این شکل پاسخ ندهید، دچار جریمه‌­ها و مجازات­‌های بی‌حدی می­‌شوید. در این مورد به ما اعتماد کنید.

خرید اینترنتی پی.دی.اف کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

تاثیر زیبایی زن بر هویت و اعتماد به نفس زنان

تاثیر ظاهر تنها بر اعتماد به نفس زنان نمی‌باشد. بیشتر زنان از سنین اولیه آموخته­‌اند جذابیت جسمیشان، بزرگترین داراییشان و اصلی‌ترین روش برای خوش­آیند دیگران و کسب‌عشق است. زن خود را جدا از بدنش نمی‌­بیند و بنابراین اغلب ارزشش را در قالب بدنش تعریف‌می­‌کند. زیبایی برای زن، یک استراتژی بقا است و فشار دائمی برای زیبا بودن و مقایسه آنچه که از خودش در آینه می­‌بیند و آنچه جامعه، زیبایی‌می­‌داند، وجود دارد.

مردان و زنان به‌طور یکسان از طریق معیارهای تعریف‌شده­‌ی جامعه در مقیاس وسیع و تحت‌حمایت صنایع فشن و سرگرمی، شست‌وشوی مغزی می‌شوند. می­‌توانید در تمام روز به او بگویید زیباست، ولی اگر احساس کند بدنش از استاندارد زیبایی منحرف‌شده، این احساس در او شکل‌می­‌گیرد که بدنش زشت است. اگر احساس کند بدنش زشت است، دیگر در مورد خودش احساس خوبی نخواهد داشت. اگر احساس خوبی در مورد خودش نداشته‌باشد، به‌سختی از بدنش لذت­ خواهد برد؛ یا از شما به‌خاطر آنکه از بدنش لذت‌می‌برید، لذت‌می‌برد. این یک چرخه معیوب است.

و مشکل اینجاست که زن احساس نمی­‌کند می‌تواند زیباییش را مانند قدرت جسمی، استقامت، دانش، صلاحیت و خردش «بسازد». او احساس نمی‌کند که می‌تواند جذابیتش را بسازد، همانطورکه رزومه‌‌اش را می‌تواند بسازد. در واقع پیام­‌های رسانه­‌ای به او می­‌گویند زیبایی‌اش صرفاً با افزایش سن خراب‌می‌شود.

زنان چگونه ارزیابی می‌شوند؟

مردان با استفاده از دلاوری، موفقیت، عملکرد و توانایی مؤثر بودن در حیطه یا شغل انتخابی‌شان، ارزیابی می‌شوند. زنان نه تنها بر اساس این ویژگی­‌ها مورد قضاوت قرار می­‌گیرند، بلکه براساس اینکه چطور به‌نظر می­‌رسند و چطور لباس می­‌پوشند نیز مورد قضاوت قرار می­‌گیرند.

در حالی­که مردان یک شکل مشخصی برای موفقیت دارند- کت و شلوار، کراوات، کفش و اگر خیلی به خودشان فشار بیاورند یک اصلاح خوب مو- زنان برای یک میلیون انتخاب ریز و درشت مورد موشکافی قرار می­‌گیرند. پوشیدن شلوار به جای دامن چه پیامی می‌فرستد؟ آیا این رنگ­‌ها خیلی روشن هستند؟ آیا این جواهرات مناسب این فعالیت هستند و اگر مناسبند چقدر گران به‌نظر می‌­رسند؟ آیا این آرایش پیام نادرستی می‌­فرستد؟ این سبک مو چقدر مبادی آداب است؟ وقاری که یک زن برای خارج شدن از درب پیش می‌­گیرد، به معنای خودبینی نیست (به‌خاطر این است که دائماً به او یاداوری می‌شود مردم بر اساس آنکه چطور به‌نظر می‌رسد، رفتارهای متفاوتی با او می‌کنند). این درست یا منصفانه نیست، ولی چیزی است که زنان با آن مواجه‌­اند.

شاید به عنوان یک مرد فکر کنید اظهارنظر در مورد دوناتی که می­‌خورد یا اندازه­‌ی ران­‌هایش بامزه است، ولی اینطور نیست. برای هر چیز تحقیرآمیزی که می­‌گویید، مجبور خواهید شد صدها بلکه هزاران بار، برای جبران آن از او تعریف کنید. برای یک زن هیچ چیز عمیق­تر از انتقاد به نحوه‌ی به نظر رسیدنش، شکاف ایجاد نمی‌کند. مردی که هر زنی آرزویش را دارد، هیچوقت این کار را نمی‌کند.

نقش مرد در افزایش اعتماد به نفس زنان

کاری که می­‌توانید انجام دهید اینست که تلاش کنید بفهمید مشغولیت ذهنی مزمن و دردناک در مورد ظاهر و فکر اینکه همیشه کمتر از حد استاندارد هستید، چه احساسی دارد. می‌­توانید سعی کنید نیاز فاحش زنان برای تأیید اجتماعی را درک کنید. نیازی که آن­ها را وا می‌­دارد همیشه رژیم بگیرند، لباس­‌های جدید بخرند، بیش از حد ورزش کنند. خود را در آینه وارسی کنند و جراحی پلاستیک را به‌عنوان «راه‌حلی» برای فرایند طبیعی پیر شدن انتخاب کنند.

عزت‌نفس یک زن به‌شدت وابسته به ارزیابی وی در مورد بدنش است. یک لحظه­‌ی بد در این معیار، می­‌تواند او را دچار سقوط عاطفی کند. دلایل بسیار خوب و عمیقی برای اینکه چرا رابطه­‌ی زن با بدنش شکننده است، وجود دارد. و شما می‌­توانید درک کنید اگر او احساس زشتی کند، پذیرش تحسین شما در مورد بدنش برایش سخت خواهد شد.

البته نمی‌­توانید همه چیزهای منفی که او در سراسر زندگیش شنیده یا احساس کرده را معکوس کنید. ولی با کمی درک کردن می‌شود تاثیر بسیاری گذاشت. نمی‌­توانید دست‌تنها با استانداردهای تحمیلی غیرممکن اجتماعی در مورد زیبایی بجنگید. حتی قهرمان­ترین مردان هم نمی­‌توانند این کار را کنند. ولی می­‌توانید به او کمک کنید در آینه‌­ی چشمان شما احساس زیبایی کند.

اگر وقتی با او هستید، چشمهایتان را فقط به او بدوزید، می­‌تواند احساس زیبایی کند. اگر با چشم­‌ها، دست­‌ها و لب­هایتان به او، به هر جزء وجود او، عشق بورزید و اینگونه به او نشان دهید زیباست، او احساس زیبایی خواهد کرد.

اطمینان دادن به یک زن

اجازه دهید به این مسئله بپردازیم که زنان فکر می‌­کنند مردان به‌همان شیوه‌­ای که زنان بدن خود را مورد ارزیابی و مقایسه قرارمی­‌دهند، بدن آن­ها را هم ارزیابی و مقایسه‌می­‌کنند. کار شما اینست که به او اطمینان دهید بداند با لباس یا بی‌لباس چقدر برایتان جذاب و زیباست.

مردان می‌­توانند هر رابطه‌ای را بسازند یا بشکنند. همچنین می‌­توانند هر رابطه­‌ای که زن با بدنش دارد را نیز بسازند یا بشکنند. نمی­‌توانید صنعت مد را کنترل‌کنید، ولی می‌­توانید درک‌کنید شما نیز در زندگیتان درست مانند زنان شست‌وشوی مغزی شده‌اید و می‌­توانید به همسرتان با چشمان عاشق یک هنرمند بنگرید و هریک از ویژگی­‌های منحصربه‌فرد و قوس‌هایش را تحسین کنید. علیرغم چیزی‌که مدیسون آون می­‌گوید، لاغر بودن همه‌چیز نیست. مردان می­‌خواهند زنان سالم باشند، بدنشان قوس داشته‌باشد، خوب باشند، و زن باشند.

دکتر جانی جانستون، روان­شناس بالینی و نویسنده، می­‌نویسد: پس از اینکه طاعون یک‌سوم جمعیت اروپا را نابود کرد، ایده­‌آل زیبایی زنانه، حامله به‌نظر رسیدن بود. هر زن مجردی تشویق‌می­‌شد وانمودکند «باردار» است. اگر کسی صرفاً به نقاشی‌­های عصر رنسانس تا ویکتوریا نگاه‌کند، می‌­بیند که ایده­‌آل زنانه‌­ی به‌کار رفته این بود که زنان قوس داشته‌باشند، شهوت‌­انگیز باشند و در کل گردتر از ایده‌­آل امروزی باشند.

شست‌وشوی مغزی در آن زمان هم وجود داشت، ولی نقاشان رنسانس به‌جای زنان فوق‌­العاده لاغر و نزار، زنان تنومند را به‌عنوان مظهر شهوانیت و تمایلات‌جنسی به‌تصویر می‌کشیدند. ایده­‌آل زن لاغر در دهه­‌ی ۱۹۲۰، هنگامی‌که حقوق مدنی زنان رشد کرد و زنان شروع به‌طرد تصویر زن سنتی کردند، پدید آمد. از آن پس، این ایده­‌آل، حیات مستقل خودش را پیش‌گرفت و موجب انواع اختلالات‌خوردن در زنان جوان شد. گذشته از این، وقتی تغذیه جامعه خوب باشد، لاغری به‌معنای خودکنترلی یا نوعی پرهیز روحانیست که مقدس به‌نظر می‌­آید. بنابراین در دهه­‌ی ۱۹۲۰ وقتی انقلاب‌صنعتی رونق‌گرفت و طبقه متوسط جامعه خوب تغذیه شدند و رشد کردند، لاغری یک‌چیز شیک‌شد.

یک نمونه تحقیق کارگاهی

هنگامی‌که جان استادیار جوانی در دانشگاه ایندیانا بود، خواهان شرکت در کارگاهی شد که توسط موسسه­‌ی کینسی ارائه می­‌شد. آن­ها موافقت کردند که اگر جان، یک جلسه­‌ی گروهی متشکل از ۶ مرد و ۶ زن را بگرداند، می‌تواند به صورت رایگان در کارگاه شرکت کند. بیشتر آن­ها سکس‌­درمانگر بودند. بحث گروهی با یک تمرین اولیه که مؤسسه­‌ی کینسی طراحی کرد بود، مهیج شد. هر فرد باید احساس خودش را در مورد کل بدنش توصیف می‌کرد و سپس یکی از اجزای بدنش را انتخاب می‌کرد و احساسش را در مورد آن به گروه می­‌گفت.

تا این لحظه جان فکر می‌کرد اداره­‌ی این گروه بسیار آسان است، ولی وقتی به ۱۲ شرکت­‌کننده­‌ی گروه نگاه کرد، این تصور به او دست داد که این، یک گروه جذاب غیرمعمول است. زنان بسیار زیبا و مردان بسیار خوش­تیپ بودند. ظاهراً سکس‌­درمانگرها، گروهی جذاب هستند. جان فکر کرد این تمرین را تا همه چیز خراب نشده، پایان دهد؛ چون تصور می‌کرد هر کدام از این افراد جذاب خواهند گفت، «به من نگاه کن، ببین چقدر سکسی هستم، چقدر عالی به‌نظر می‌­رسم، نیازه که بخشی از بدنم را انتخاب کنم؟ اوه، من همه اجزای بدنم را دوست دارم. کدوم رو دوست نداشته باشم؟»

معلوم شد تصور جان اشتباه بود، حقیقتاً اشتباه بود. همه زنان و مردان از بدن خود تنفر داشتند. یکی از زنان می­‌گفت: «من بدنم را دوست ندارم، خیلی چاقم. این­ها سینه­‌های من هستند، خیلی کوچک و خیلی افتاده هستند». مردان هم به همان بدی بودند. ظاهراً مردان هم از داشتن رابطه دردناک با بدنشان در امان نیستند.

نگرانی مردان از ظاهر خود

شاید شما به‌عنوان یک مرد درگیر اندازه‌­ی باسن خود نباشید، ولی حتما درگیر به اندازه نبودن هستید (اندازه­‌ی جایی دیگر). برنی زیلبرگلد، سکس‌درمانگر و سخنران که کتاب پرفروش «تمایلات جنسی جدید مردان» را نوشته، به ما گفت که یک نقاشی­ پزشکی کتابش تأثیر بسیار زیادی بر اغلب مردان داشت. این نقاشی شامل انواع زیادی از آلت‌­های جنسی مردانه­‌ی در حال نعوظ بود. همه­‌ی آن­ها متفاوت و همگی قابل‌قبول بودند و این حقیقت، بیشتر مردان را متعجب می‌کرد. بیشتر مردان نعوظ خود را بررسی کرده و تصور می‌کردند اندازه آلت آنها در حال نعوظ ناکافی است.

واقعیت تکان‌دهنده‌ای است که بسیاری از مشتریان داروهایی مانند ویاگرا، مردان‌جوان و سالمند، نه‌مردان مسن مبتلا به اختلال نعوظ واقعی. در مورد درگیری ذهنی که اغلب مردان راجع به اندازه، شکل و مطلوبیت آلت­‌تناسلی خود دارند، فکر کنید. و تصور کنید این عدم امنیت را در مورد همه بخش‌های بدنتان احساس کرده­­ باشید. حالا کمی درک می­‌کنید که بیشتر زنان همیشه در مورد بدنشان چه حسی دارند.

هرچند مسائل خیلی بیشتری وجود دارد. زنان اموال مردان بودند (اگر زیباتر و جوان­تر به‌نظر می‌­رسیدند، پول بیشتری به عنوان مهریه به آن­ها پرداخت می‌­شد). زنان صرفاً هنرهای خانگی را فرا می‌­گرفتند و بیشتر آن­ها خواندن یا نوشتن را آموزش نمی‌­دیدند. بنابراین اینکه چگونه به‌نظر می‌­رسیدند و چگونه لباس می­‌پوشیدند، هویت کلی آنها شد. این رویه برای ۳۰۰۰ سال ادامه داشت.

تصور زنان از خودشان

اینکه زنان چطور به‌نظر می‌رسند، در مغز استخوان آنها جای گرفته است. آن­ها از لحظه­‌ای که متوجه جنسیتشان می‌­شوند، خود را با دختران دیگر مقایسه می‌­کنند. و تقریباً همیشه خودشان را خواستنی می‌­بینند. آنها احساس می­‌کنند اینکه چگونه به‌نظر می­‌رسند، یک اولویت است.

مهم­ترین بخش برای اینکه یک عاشق عالی باشید و همیشه بهترین او باشید، اینست که به او اجازه دهید تحسین عاشقانه­‌ی شما را در مورد بدنش، چه داخل و چه خارج از رختخواب، حس کند. همانطورکه قبلا گفتیم: اگر او با بدنش احساس راحتی نداشته‌باشد، نمی‌­تواند در سهیم کردن آن با شما هم راحت باشد.

می­‌خواهیم شما را از یک راز با خبر کنیم: تمایل یک زن، به احساس مطلوب از خودش بستگی دارد. شما می‌­توانید در مهارت‌های جنسی، بهترین باشید؛ ولی اگر او احساس خوبی در مورد بدنش نداشته باشد، چیز زیادی در طول رابطه جنسی با شما احساس نخواهد کرد. عشقبازی خیلی قبلتر از اینکه به رختخواب بروید شروع می‌شود (با کلمات، لبخند و نگاه خیره‌­تان). به بیان دیگر، بزرگترین ارگان جنسی یک زن، ذهن اوست. کاری کنید تا او جذب شدنتان را، اشتیاقتان را و پرستش‌تان را نسبت به خودش حس کند، در این صورت پیش از آنکه انگشت‌تان را بلند کنید، کلمه‌ای بر زبان بیاورید یا هر حرکت فیزیکی دیگری انجام دهید، شما یک عاشق عالی خواهید بود.

موارد موثر بر اعتماد به نفس زنان را می‌توان به‌طور خلاصه اینچنین برشمرد:

 • یک زن روزانه در معرض صدها آگهی تبلیغاتی قرار دارد که به او می­‌گویند بدنش باید چگونه به‌نظر برسد. زنان به‌ندرت معیار ایده‌­آل زیبایی که توسط صنایع فشن و سرگرمی به تصویر کشیده می­‌شود را مورد ارزیابی قرار می­‌دهند. اجازه دهید بداند واقعاً همانگونه که هست، زیباست.
 • رابطه‌­ی یک زن با بدنش شکننده است و حتی یک شوخی یا نظر سخیف درباره وزن، سایز یا جذابیت او می­‌تواند شکافی عمیق ایجاد کند. قهرمانان هرگز از بدن یک زن انتقاد نمی­‌کنند.
 • مردها نمی‌­توانند فشارهای اجتماعی مداوم برای لاغری و زیبایی را تغییر دهند، ولی می‌­توانند موجب شوند هر زنی احساس زیبایی کند.
 • از او تعریف کنید. به او نشان دهید او را درست همانطور که هست می­‌ستایید و می‌­طلبید.
 • اگر یک زن تصویر بدنی ضعیفی از خود داشته باشد یا بر این باور باشد که او را جذاب نمی­‌دانید، با تمایلات جنسی شما احساس راحتی نخواهد کرد.

شما یک بازنده هستید اگر …

 • از بدن یک زن انتقاد می­‌کنید.
 • وقتی با او هستید، زنان دیگر را وارسی کرده یا در مورد اجزای بدن زن دیگری نظر می­‌دهید.
 • پیشنهاد می­‌کنید رژیم بگیرد یا ورزش را آغاز کند.
 • به او می­‌گویید واقعاً در آن لباس چاق به‌نظر می­‌رسد. تنها پاسخ صحیح این است: «تو در هر چیزی که می­‌پوشی زیبا به‌نظر می‌­رسی».
 • نمی‌­توانید به او این حس را بدهید که مطلوب، قابل تحسین یا زیبا است.
 • او را با زنان دیگر یا افراد گذشته زندگی خود مقایسه می‌­کنید.
 • با او بیش از آنکه مانند یک شخص واقعی رفتار کنید، مانند یک شیء جنسی رفتار می‌کنید.

منبع:

گاتمن، جان (۱۳۹۵). اسرار دلربایی. ترجمه کامیار سنایی، مانیا خواجه. تهران. نشر نسل نواندیش.

سفارش تلفنی کتاب اسرار دلربایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.8]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا