اضطراب چیست- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

اضطراب چیست ؟

Author : Dr. Kamyar Sanaie

اضطراب چیست ؟

اِضطراب یک حالت خلقی منفی است که اغلب همراه با مجموعه‌ای از عوارض فیزیکی است که به آن‌ها تحریک فیزیولوژیکی گفته می‌شود. این حالت خلقی منفی با مشخصه‌هایی مثل عصبی بودن، هراس، و باورهای منفی نسبت به آینده، در کنار پاسخ‌های عاطفی (مانند ترس، ناراحتی، و خشم) و پاسخ‌های رفتاری (مانند دوری از موقعیت‌ها یا چیزهایی که شما را مضطرب می‌کنند) توصیف می‌شود. برای نمونه، اگر هنگامی که در حال استراحت روی صندلی هستید، زنبوری روی بازوی شما بنشیند، شاید افکار مضطربانه‌ای سراغ شما بیاید مثل اینکه من نمی‌خواهم نیش زده شوم! ممکن است به شدت بترسید و بعضی از عوارض فیزیکی مربوطه در شما ایجاد شود، مانند افزایش ضربان قلب یا تپش قلب، کوتاه شدن تنفس، و انقباض عضلات. یا شاید رفتار پیش‌بینی‌ناپذیری پیدا کنید – از صندلیتان پایین بپرید تا جای امنی پیدا کنید، ممکن است فریاد بکشید، یا بازوهایتان را بکوبید تا زنبور را از خود دور کنید.

به عنوان مثالی دیگر، تصور کنید که در حال رانندگی در بزرگراه هستید و چراغ‌های پلیس ناگهان در آینه‌ی پشت شما ظاهر می‌شوند. شما در این لحظه دقیقاً به چه چیزی فکر می‌کنید؟ چگونه رفتار می‌کنید؟ و بدنتان چگونه واکنش نشان می‌دهد؟ چند لحظه به هر کدام از این سؤالات فکر کنید یا پاسخ‌هایتان را رو تکه‌ای کاغذ بنویسید. پاسخ شما به این سناریوی اضطراب‌زا کاملاً بستگی به این دارد که چگونه درباره‌ی این موقعیت فکر کردید و چگونه به آن واکنش نشان دادید.

اضطراب تجربه‌ای به‌شدت ذهنی است، به این معنا که برای هر فرد متفاوت است. علاوه بر این، اِضطراب می‌تواند شدت‌های متفاوتی داشته باشد، به این معنا که بعضی‌ها در موقعیت‌های معینی دچار اضطرابی اندک می‌شوند یا اصلاً هیچ اضطرابی را تجربه نمی‌کنند، در حالی که برخی دیگر دچار اضطراب شدیدی می‌شوند. وقتی اضطراب شدید یا خارج از کنترل می‌شود، به‌سرعت می‌تواند مشکل‌زا شود و روی توانایی کارکرد شما اثر بگذارد. اگر تجربه‌ی اضطراب مشکل‌زا را داشته‌اید، بدانید که قطعاً تنها نیستید! تقریباً هر کسی در نقطه‌ای دچار این موضوع بوده است. البته، اگر اضطراب شما برای مدت زمان طولانی وجود دارد، اگر باعث پریشانی شما می‌شود یا اگر شما به کل از چیزها یا موقعیت‌های اضطراب‌زا دوری می‌کنید، و اگر تا حد زیادی با کارکرد شما تداخل دارد، اضطرابتان می‌تواند از عوارض یک اختلال روانشناختی باشد. در تشخیص اضطراب سه گروه عمده را بر اساس شرایط می‌توان ذکر کرد:

اختلالات اضطرابی: فوبیاهای خاصاختلال اضطراب اجتماعیاختلال پانیکبیرون هراسی و یا آگروفوبیااختلال اضطراب منتشر.

وسواسی اجباری و اختلالات وابسته

تروما و اختلال مرتبط با استرسورها

اگرچه این اختلالات اضطرابی را شاید بتوان در نگاه اول از روی نشانه‌های آن تشخیص داد، اما بهتر آن است که برای تشخیص نوع اِضطراب خود به یک متخصص مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، اسفند ۹۷.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

ترس از تاریکی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

ترس از تاریکی

علایم و درمان ترس از تاریکی (نیکتوفوبیا nyctophobia) در حالی که ترس از تاریکی ممکن است بخشی از رشد طبیعی در کودکان باشد، این امر ...