اختلالات اضطرابی

اضطراب چیست ؟

امتیاز

اضطراب چیست ؟

اِضطراب یک حالت خلقی منفی است که اغلب همراه با مجموعه‌ای از عوارض فیزیکی است که به آن‌ها تحریک فیزیولوژیکی گفته می‌شود. این حالت خلقی منفی با مشخصه‌هایی مثل عصبی بودن، هراس، و باورهای منفی نسبت به آینده، در کنار پاسخ‌های عاطفی (مانند ترس، ناراحتی، و خشم) و پاسخ‌های رفتاری (مانند دوری از موقعیت‌ها یا چیزهایی‌که شما را مضطرب می‌کنند) توصیف می‌شود. برای نمونه، اگر وقتی درحال استراحت روی صندلی هستید، زنبوری روی بازویتان بنشیند، شاید افکار مضطربانه‌ای سراغ شما بیاید. مثل اینکه من نمی‌خواهم نیش زده شوم! ممکن است به شدت بترسید و برخی عوارض فیزیکی مربوطه در شما ایجاد شود. مانند افزایش ضربان‌قلب یا تپش‌قلب، کوتاه‌شدن تنفس، و انقباض عضلات. یا شاید رفتار پیش‌بینی‌ناپذیری پیدا کنید. از صندلیتان پایین بپرید تا جای امنی پیدا کنید. ممکن است فریاد بکشید، یا بازوهایتان را بکوبید تا زنبور را از خود دور کنید.

به‌عنوان مثالی دیگر، تصور کنید در حال رانندگی در بزرگراه هستید و چراغ‌های پلیس ناگهان در آینه‌ی پشت‌سرتان ظاهر می‌شوند. شما در این لحظه دقیقاً به چه چیزی فکر می‌کنید؟ چگونه رفتار می‌کنید؟ بدنتان چگونه واکنش نشان می‌دهد؟ چند لحظه به هر کدام از این سؤالات فکر کنید یا پاسخ‌هایتان را رو تکه‌ای کاغذ بنویسید. پاسخ شما به این سناریوی اضطراب‌زا کاملاً بستگی به این دارد که چگونه درباره‌ی این موقعیت فکر کردید و چگونه به آن واکنش نشان دادید.

اضطراب تجربه‌ای به‌شدت ذهنی است، به این معنا که برای هر فرد متفاوت است. علاوه بر این، اضطراب می‌تواند شدت‌های متفاوتی داشته باشد، یعنی بعضی‌ها در موقعیت‌های معینی دچار اضطرابی اندک می‌شوند یا اصلاً هیچ اضطرابی را تجربه نمی‌کنند، در حالی‌که برخی دیگر دچار اضطراب شدیدی می‌شوند. وقتی اضطراب شدید یا خارج از کنترل می‌شود، به‌سرعت می‌تواند مشکل‌زا شود و روی توانایی کارکردتان اثر بگذارد. اگر تجربه‌ی اضطراب مشکل‌زا را داشته‌اید، بدانید که قطعاً تنها نیستید! تقریباً هر کسی در نقطه‌ای دچار این موضوع بوده است. البته، اگر اضطرابتان مدت زمان طولانی وجود دارد، اگر باعث پریشانی‌تان می‌شود یا به کل از چیزها یا موقعیت‌های اضطراب‌زا دوری می‌کنید، و اگر تا حد زیادی با کارکرد شما تداخل دارد، اضطرابتان می‌تواند از عوارض یک اختلال روانشناختی باشد.

تشخیص اضطراب

در تشخیص اضطراب (اضطراب چیست) سه گروه عمده را بر اساس شرایط می‌توان ذکر کرد:

اختلالات اضطرابی: فوبیاهای خاصاختلال اضطراب اجتماعیاختلال پانیکبیرون هراسی و یا آگروفوبیااختلال اضطراب منتشر.

وسواسی اجباری و اختلالات وابسته

تروما و اختلال مرتبط با استرسورها

اگرچه این اختلالات اضطرابی را شاید بتوان در نگاه اول از روی نشانه‌های آن تشخیص داد، اما بهتر آن است که برای تشخیص نوع اِضطراب خود به یک متخصص مراجعه کنید.

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا