روابط عاطفیروانشناسی رابطه

اشتباه در هنگام جدایی

امتیاز

۱۵ اشتباه در هنگام جدایی

۱۵ اشتباه در هنگام جدایی که می‌تواند احساس جدایی را حتی بدتر کند و در عوض چه باید کرد

اشتباه در هنگام جدایی بدلیل نوسانات روحی فرد بسیار رایج است. اشتباهاتی که همه افراد معمولا انجام می دهند.

  • جدایی هرگز آسان نیست، اما گاهی اوقات احتمال دارد مسائل را برای خود سخت‌تر کنید.
  • چیزهایی مانند خیلی زودتر از وقت مناسب قرار گذاشتن، یا عدم برقراری تماس با شریک سابق خود می‌تواند تجربه شما را طولانی و خسته کننده کند.
  • در ادامه به ۱۵ اشتباه در هنگام جدایی افراد که موجب شکستن قلب آن‌ها می‌شود، می‌پردازیم.

شاید شما حداقل یک جدایی را در زندگی خود تجربه کرده باشید. هیچکس جدایی را آسان نمی‌داند، اما به دلیل نحوه ارتباط برقرار کردن ما و تمایلی که به ارتباط داریم، می‌توانیم در تله‌هایی بیفتیم که جدایی را حتی از آنچه که باید باشد، دشوارتر می‌کند.

جنیفر بی. رودز، روانشناس و مربی قرار گذاشتن می‌گوید: «جدایی‌ها به دلایل زیادی اتفاق می‌افتد. من فکر می‌کنم سابقه و تجربه یک فرد در روابط، به طور کلی می‌تواند رفتار او را در طول دوره جدایی مشخص کند.»

ما با کارشناسان روابط در مورد بزرگترین اشتباهاتی که افراد هنگام تلاش برای پایان دادن به روابط خود مرتکب می‌شوند، صحبت کردیم و اینکه چگونه این امر می‌تواند تأثیر منفی بر آن‌ها و روابطشان در آینده بگذارد.

همه جدایی‌ها متفاوت هستند و هیچ قانون مشخصی وجود ندارد، اما گاهی اوقات دانستن اینکه واقعاً چه کاری را نباید انجام دهید می‌تواند مفید باشد. ما نتایج این صحبت‌ها را در ۱۵ اشتباه در هنگام جدایی جمع‌آوری کرده‌ایم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

۱. جست و جوی فعالانه طرف مقابل.

بلافاصله پس از جدایی، احتمالاً احساس سنگین از دست دادن، به سختی شما را فرا می‌گیرد. حتی اگر پایان دادن رابطه ایده شما بوده باشد، شاید در آن زمان متوجه نشده بودید که چقدر احساس تنهایی خواهید داشت زمانی که بدانید دیگر آن شخص را کنار خود ندارید.

این شرایط می‌تواند موجب آن شود که اولین اشتباه در هنگام جدایی رخ دهد و افراد با شریک سابقشان تماس بگیرند و با او صحبت کنند، زیرا ترک چنین عادتی بسیار سخت است. شرکای سابق رابطه احتمال دارد درگیر مکالمات قدیمی خود شوند و حتی با هم ملاقات کنند، چرا که احساس آشنایی برایشان دارد. اما این عملکرد در دراز مدت هیچ نفعی برای شما ندارد، به خصوص اگر رابطه فیزیکی دوباره ایجاد شود.

۲. عمل نکردن به «قطع کامل ارتباط».

منظور این نیست که افراد سابق نمی‌توانند دوست باشند. آن‌ها می‌توانند این کار را با گذشت زمان کافی و ایجاد مرزهای قوی، انجام دهند. اما مردم عجول هستند و به همین دلیل، ممکن است زمان کافی را برای فکر کردن به رابطه و غلبه بر آن اختصاص ندهند.

گاهی اوقات، افراد نیز بهترین نیت را ندارند، زیرا آن‌ها به طور ناگهانی نسبت به از دست دادن واکنش نشان می‌دهند. رودز می‌گوید که این امر می‌تواند باعث شود مردم رفتار بسیار عجیبی داشته باشند، مانند دسترسی بدون اجازه به اموال شریک سابق خود، تخریب وسایل آن‌ها یا برخورد ناگهانی با آن‌ها در خیابان.

۳. خیلی زود بخواهید دوباره قرار بگذارید.

فقط رابطه‌ای که پشت سر گذاشتید نیست که به زمان نیاز دارد. اگر شما قبل از دوباره قرار گذاشتن به اندازه کافی صبر نکنید، احتمالاً آسیب زیادی به خودتان وارد می‌کنید. یک اشتباه در هنگام جدایی آن است که بلافاصله بعد از جدایی برای فرار از تنهایی بسرعت وارد رابطه شوید.

اریکا اتین، مربی قرار گذاشتن و مؤسس یک سایت معتبر برای قرار گذاشتن می‌گوید: «بسیاری از مردم در لحظه‌ای که از کسی جدا می‌شوند، دوباره به صورت آنلاین به دنبال فرد جدیدی می‌گردند. این چیزی نیست که من توصیه کنم، زیرا شما به خودتان فرصت نداده‌اید رابطه‌ای که به تازگی تمام کرده‌اید را هضم کنید.»

اگر خیلی زود به قرار گذاشتن برگردید، فرصتی به خود نداده‌اید که چیزی از تجربه قبلی‌تان یاد بگیرید یا برای پایان رابطه خود ناراحت باشید.

اتین می‌گوید: «شما برای زندگی یک نفر دیگر ناراحت نیستید، بلکه برای بخشی از زندگی خودتان ناراحتید که اکنون وجود ندارد. تعداد بسیار کمی از مردم این زمان را صرف می‌کنند تا واقعاً به تعادل خود برگردند، بهبود یابند، متوجه شوند که چه چیزی را دوباره می‌توانند در رابطه ایجاد کنند یا دوست دارند به تنهایی چه کاری انجام دهند.»

پس یک نفس عمیق بکشید و به خود اجازه دهید که زمان کافی را بگذرانید. همیشه افرادی هستند که تمایل داشته باشند قرار بگذارند، بنابراین اگر روز بعد برنامه قرار گذاشتن خود را دوباره دانلود نکنید، کسی را از دست نمی‌دهید.

۴. فکر کردن به برنامه‌های قرار گذاشتن به شما احساس بهتری می‌دهد.

ما در دنیایی از لذت آنی زندگی می‌کنیم، به همین دلیل ممکن است وسوسه شوید تا به محض اینکه دوباره مجرد شدید، برنامه‌های قرار گذاشتن خود را نیز مجدد دانلود کنید.

اتین می‌گوید: «مردم دوست دارند همه چیز بلافاصله اتفاق بیفتد. اما درست مانند اینکه اگر دستتان را ببرید، ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا زخمتان بهبود یابد، قطع رابطه با کسی، نوع دیگری از بریدگی یا جراحت است. به همین دلیل، بهبود آن نیز به زمان نیاز دارد.»

۵. مقایسه تجربیات خود با دیگران.

هر کسی بالا و پایین‌های یک رابطه را متفاوت از دیگری تجربه می‌کند و همین امر، در مورد جدایی‌ها نیز صدق می‌کند. اگر احساس می‌کنید که برای پشت سر گذاشتن رابطه قبلی خود به زمان بیشتری نسبت به دوستتان نیاز دارید، این کاملاً طبیعی است. اتین در این باره می‌گوید که در نهایت، شما نمی‌توانید خود را با هیچکس دیگری مقایسه کنید زیرا تجربه‌تان کاملاً متفاوت خواهد بود.

۶. درخواست مشاوره از تعداد زیادی از افراد.

همچنین، اگر از افراد مختلف مشاوره دریافت کنید، این می‌تواند شما را حتی بیشتر گیج کند. داشتن مجموعه‌ای از ارتباطات با افرادی که به شما گوش می‌دهند بسیار خوب است، اما اگر همه آن‌ها سخنان عاقلانه خود را ارائه دهند، احتمالاً ایده‌های متناقض زیادی خواهید شنید.

اتین می‌گوید: «دوستان همیشه نصیحت می‌کنند و معمولاً توصیه‌های متناقضی دارند. در نهایت، تنها کسی که می‌داند چه کاری باید انجام دهید، خودتان هستید. همان فردی که می‌گفت باید آماده باشد، با افراد مختلف در اطراف خود مشورت کرده بود و همه توصیه‌های آن‌ها با هم فرق داشت.»

او افزود: «شما از ۱۰ نفر سوال مشابهی را می‌پرسید و ۱۰ پاسخ متفاوت دریافت خواهید کرد. اما آیا هیچ کدام از آن‌ها صحیح هستند؟»

۷. تعقیب در رسانه‌های اجتماعی.

رسانه‌های اجتماعی کم و بیش اجتناب ناپذیر است و حساب‌های کاربری شما ممکن است مملو از خاطرات رابطه گذشته‌تان باشد. هر چقدر هم که سخت باشد، محبوب‌ترین توصیه این است که شریک قبلی‌تان را حذف کنید یا حداقل، مطمئن شوید که نمی‌توانید به راحتی به حساب‌های کاربری او دسترسی پیدا کنید.

رودز می‌گوید: «من فکر می‌کنم فیس‌بوک و به طور کلی رسانه‌های اجتماعی واقعاً می‌توانند باعث خشم و اندوه شوند، بنابراین من طرفدار جدی محدود کردن دسترسی یا در صورت جدایی سخت، لغو دنبال کردن افراد هستم.»

«فقط به این دلیل که اعلان‌ها و یادآوری‌های مداوم می‌توانند حال شما را در روز واقعاً خراب کنند.»

وقتی از هم جدا می‌شوید، ناگهان خود را بدون کسی که همیشه در اطرافتان بوده است، می‌بینید. مقابله با این موضوع برای مغزتان سخت است، بنابراین این مسئله شما را وسوسه می‌کند تا «فقط رسانه اجتماعی شریک سابقتان را چک کنید». اساساً، شما فقط نیاز مغزتان به این شخص را تقویت می‌کنید و با تعقیب او در رسانه‌های اجتماعی، روند گذشتن از او را طولانی می‌کنید.

اتین می‌گوید: «در رسانه‌های اجتماعی، شریک سابقتان را تعقیب نکنید. این واقعاً به شخص بستگی دارد، اما من فکر می‌کنم راحت‌تر است که دوستی آنلاین خود با او را لغو کنید یا آن شخص را از دسترس خود خارج کنید، زیرا چه کسی چنان تسلطی روی خودش دارد که نگاه نکند؟ اما وقتی امکان آن وجود نداشته باشد، شما نمی‌روید نگاه کنید.»

۸. یا حتی بدتر، رفتار تند در رسانه‌های اجتماعی.

شاید متوجه شوید که پس از جدایی، احساس درماندگی می‌کنید، به خصوص اگر شریک سابقتان شما را نادیده می‌گیرد. این مسئله می‌تواند باعث ناامیدی افراد شود و صادقانه، از کنترل خارج شود.

رودز می‌گوید که یکی از مشتریان مردش، پس از جدایی دوست دخترش از او، رفتار تندی در توییتر نشان داد. عمل او آنقدر توهین آمیز بود که منجر به عواقبی در محل کارش شد.

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم اگر شما به خودتان اعتماد ندارید که رسانه‌های اجتماعی‌تان را از دسترس خارج کنید، واقعاً باید دوستی داشته باشید که بتواند دسترسی را در چند روز اول کنترل کند تا به طور ناگهانی و عمومی، کاری را انجام ندهید که روی شغلتان تأثیر می‌گذارد.»

۹. دست کم گرفتن جدایی.

اگر رابطه سوءاستفاده گر بوده است، زمان بلافاصله پس از جدایی، خطرناک‌ترین زمان برای قربانی است و این مدت حدود یک سال ادامه می‌یابد. رودز می‌گوید بسیاری از قربانیان خشونت خانگی، خطر ممکن خود در این مدت را دست کم می‌گیرند، زیرا فکر می‌کنند بدترین حالت به پایان رسیده است.

او می‌گوید: «فرد سوءاستفاده گر این امر را از دست دادن کنترل می‌داند و بسیاری از قربانیان، خیالشان راحت است که دیگر در آن وضعیت نیستند؛ اما نمی‌دانند که شخص تا چه حد تلاش می‌کند که دوباره کنترل را به دست آورد.»

بهترین کار این است که منبع حمایتی برای خود پیدا کنید و داستانتان را با افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید به اشتراک بگذارید تا در حد امکان، امنیت داشته باشید. همچنین سازمان‌های معتبری وجود دارند که می‌توانند به افرادی که در شرایط سخت هستند، مشاوره ارائه دهند.

۱۰. قبل از اینکه رابطه قدیمی شما به پایان برسد، شخص جدیدی را در نظر بگیرید.

برخی از افراد به سادگی در جدایی ناتوان هستند. آن‌ها افرادی هستند که قرارهایی که به آن‌ها علاقه ندارند را بدون جواب یا توضیح رها می‌کنند، سرد و با فاصله رفتار می‌کنند تا زمانی که شریک زندگیشان در نهایت تسلیم شود (این عملکرد به عنوان «حذف تدریجی» شناخته می‌شود).

گاهی اوقات آن‌ها به هم وابسته هستند، بنابراین نه تنها به درستی جرأت قطع رابطه با کسی را ندارند، بلکه قبل از اینکه رابطه به پایان برسد، فرد جدیدی را نیز در نظر می‌گیرند.

این امر باعث می‌شود که وقتی شریک سابق شما متوجه آن می‌شود، احساس بسیار بدی داشته باشد؛ همچنین برای رابطه جدیدتان نیز نشانه خوبی نخواهد بود. زیرا شما به خودتان زمان نمی‌دهید تا از شریک سابقتان بگذرید، بنابراین حتی اگر فرد جدید عالی باشد، احتمالاً رابطه‌تان به نتیجه نمی‌رسد.

اتین می‌گوید: «من دوستی داشتم که با کسی زندگی می‌کرد که می‌خواست ازش جدا شود؛ او از من خواست تا برایش حساب کاربری در برنامه‌ای برای قرار گذاشتن ایجاد کنم؛ من فکر کردم که خیلی زود است و باید سعی کند که صبور باشد.»

«لازم نیست نفر بعدی را از قبل در نظر بگیرید. این امر حتی در روابط هم اتفاق می‌افتد. برای اتفاقات احتمالی برنامه‌ریزی نکنید. اگر برای این برنامه‌ریزی می‌کنید که رابطه‌تان نتیجه نخواهد داشت، قطعاً شکست خواهد خورد.»

۱۱. مقایسه افراد جدید با رابطه سابق خود.

اتین می‌گوید که اگر به اندازه کافی صبر کرده‌اید تا دوباره قرار بگذارید، زخم‌هایتان بهبود یابد و دیگر پر از رنجش نباشید، این عالی است. اما حتی اگر فکر می‌کنید که همه چیز را درست انجام داده‌اید، شاید متوجه شوید افراد جدیدی را که ملاقات می‌کنید، با شریک سابق خود مقایسه می‌کنید. سخت است که این کار را انجام ندهید.

او می‌گوید: «به طور کلی بعد از یک رابطه، شما فقط به مسائل خوب رابطه قبلی‌تان فکر می‌کنید و هیچکس نمی‌تواند آن‌ها را برایتان ایجاد کند. بنابراین شما فقط باید روی افراد جدید و جزئیاتشان تمرکز کنید، نه اینکه آن‌ها در مقایسه با شریک سابقتان چگونه هستند.»

این یک چالش است، اما با روند تمرین، پیشرفت می‌کند و در آن بهتر خواهید شد. به عبارتی دیگر، هر چه افراد بیشتری را ملاقات کنید، کمتر به این فکر می‌کنید که شریک سابقتان چطور بود.

۱۲. شما بیش از حد فکر می‌کنید.

دکتر راشل هافمن، مدیر ارشد بالینی به ما گفت که این معمولاً افکار ما هستند که ما را از حرکت باز می‌دارند؛ «افکار در مورد شخص دیگر و در مورد خود.»

برخی از دروغ‌هایی که مردم به خود می‌گویند، این است که هرگز کسی را به خوبی شریک سابق خود پیدا نخواهند کرد یا اینکه آن‌ها بهترین شریکی بوده‌اند که می‌توانستند داشته باشند.

او می‌گوید: «فقط فکر کردن به لحظات و زمان‌های مثبت، باعث می‌شود فکر کنید که طرف مقابلتان، شریک بی‌نقص و کاملی برایتان بوده است.»

شاید در مورد نکات خوب شریک سابقتان اغراق کنید و همچنین بیش از حد به معایب خود بپردازید. هافمن می‌گوید جملاتی که مردم به آن‌ها فکر می‌کنند عبارتند از: «من به اندازه کافی برای هیچکس خوب نیستم»، «من هرگز کسی را پیدا نمی‌کنم»، یا «معلوم است که من مشکلی دارم».

چند قرار ملاقات و آشنا شدن با افراد جدید می‌تواند راهی برای شکستن این چرخه باشد؛ به شرطی که از قبل زمان کافی به خودتان برای بهبودی داده باشید.

او می‌گوید: «لازم نیست خود را مجبور به قرار گذاشتن کنید، اما گاهی اجتناب از آن، باعث می‌شود فکر کنید که هرگز کسی را پیدا نخواهید کرد.»

۱۳. بیش از حد نوشیدن الکل

شاید این به نظرتان مفید باشد که در هنگام جدایی، الکل بیش از حد بنوشید، اما احتمالاً اینطور نیست.

جنیفر کلزمن، درمانگر دارای مجوز به ما می‌گوید که نوشیدن الکل، به ویژه نوشیدن زیاد آن ایده بدی است چرا که الکل افسرده کننده است. در نتیجه، احساس غم و اندوه از دست دادن یک رابطه را فقط تشدید می‌کند.

کلزمن می‌گوید: «در حالی که ما فکر می‌کنیم نوشیدن الکل کمک می‌کند و باعث فراموشی‌مان می‌شود، آن فقط خلق و خوی و وضعیت فیزیکی‌مان را بدتر می‌کند و بهبودی را به تعویق می‌اندازد؛ زیرا در هنگام هوشیاری درد هنوز وجود دارد.»

۱۴. تغذیه بد و مراقبت نکردن از خود.

کلزمن می‌گوید ناراحتی بعد از جدایی برای هضم آن مهم است، اما این بدان معنا نیست که شما باید مراقبت از خود را متوقف کنید.

او توصیه می‌کند که یک پروژه جدید پیدا کنید، روی تحصیل یا شغل خود سرمایه گذاری کنید، دوباره با دوستانتان ارتباط برقرار کنید، به گونه‌ای ورزش کنید که برایتان مفید باشد، مطمئن شوید که تغذیه سالم و خواب خوبی دارید. نه تنها در مجموع احساس بهتری خواهید داشت، بلکه زمانی که با شخص دیگری آشنا شوید، در بهترین حالت خودتان قرار خواهید داشت.

کلزمن اضافه می‌کند: «مراقبت از خود در همه این موارد بسیار مهم است.»

۱۵. احساس می‌کنید که به یک سرانجام نیاز دارید.

به گفته کلزمن، جستجوی سرانجام در جدایی شما چندان مفید نیست.

او می‌گوید: «این واقعیت که شخص، دیگر نمی‌خواهد با شما باشد، باید تمام چیزی برای یک پایان باشد که به آن نیاز دارید. در غیر این صورت، ما فقط در معرض خطر یادگیری اطلاعات بیشتر و لمس دوباره زخمی هستیم که سعی در بهبودی دارد.»

او اضافه کرد: «اغلب اوقات، تمایل به صحبت کردن فقط بهانه‌ای برای دیدن دوباره شریک سابقتان است. اما مرور اشتباهات در رابطه، گذشته را تغییر نخواهد داد.»

او اضافه می‌کند: «افراد گاهی اوقات در جدایی و غم و اندوه گیر می‌کنند و نمی‌خواهند از آن‌ها بگذرند، زیرا احساس می‌کنند که با انجام این کار، شریک سابقشان را در گذشته رها می‌کنند و این تمام می‌شود.»

او اضافه می‌کند که شما نباید خودتان را به‌خاطر صرف زمان برای بهبودی بعد از جدایی، قضاوت کنید. به خصوص زمانی که رابطه طولانی مدت بوده است.

بهتر است مدت ناراحتی خود را به شیوه و با سرعت خود بگذرانید.

هافمن می‌گوید: «هیچ قانونی برای نحوه ناراحتی در پایان چیز بسیار مهمی وجود ندارد. اجازه دهید دوره‌های ناراحتی به روشی که برایتان بهتر است، بگذرند. اشکالی ندارد که برخی از شب‌ها را با گریه بگذرانید و شب‌های دیگر از طریق بیرون رفتن با دوستان، حواستان را پرت کنید.»

او می‌گوید که نوشتن می‌تواند مفید باشد، همانطور که از سمت دوستان هم مفید است. اما تأثیر واقعی از تفکر خودتان ایجاد می‌شود؛ فکر کردن به لحظاتی در رابطه که شما را مضطرب، ناراحت، عصبانی یا آزرده کرده است و حالا سعی می‌کنید تا به دنبال زیر سؤال بردن مسائل نباشید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا با این واقعیت کنار بیایید که شما و شریک سابقتان چندان با هم سازگار نبودید.

هافمن می‌گوید: «در آخر، هر کاری را که لازم است انجام دهید تا مقداری احساس اعتماد به نفس را در خودتان پیدا کنید.»

منبع:

https://www.insider.com/breakup-mistakes-and-what-to-do-instead-2018-6

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا